paralajmërimi

RAMA-TOMORRI-MBULIM.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela10:40 | 22/08/2019

Pikërisht në këtë ditë, Kryeministri Rama ka dhënë një mesazh të fortë për të gjithë ata që po shfrytëzojnë guroret në Malin e Tomorrit. Duke iu uruar Ditën e Pelegrinëve besimtarëve bektashinj, përmes një mesazhi dhe një video nga Tomorri, të publikuar në FB,  kreu i qeverisë paralajmëron se Mali i Mrekullueshëm do t’i zmbrapsë barbarët e pangopur.

“MIRËMËNGJES  këtë Ditë të Pelegrinëve, me këto pamje magjike nga Mali i Tomorrit, që është kthyer në sheshbetejën mes interesit kombëtar të mbrojtjes së tij nga shfrytëzimi i guroreve dhe gjykatësve të korruptuar, të cilët u japin të drejtë shfrytëzuesve për interesa të pista” – shkruan Rama- i bindur që Mali i Mrekullueshëm do t’i zmbrapsë barbarët e pangopur. /ABC News Albania 24/7

karburanti-i-bllokuar.jpg
nev ila18:39 | 10/08/2019

 

 Kryeministri Edi Rama ka deklaruar se nga sot e tutje nuk do të ketë më sensibilizim për bizneset që nuk paguajnë detyrimet ndaj shtetit, por zero tolerancë për zbatimn e ligjit.

“ZeroTolerancë ndaj kujtdo ndër këta, që i bën karshillëk ligjit, shtetit, konsumatorit. Qasja sensibilizuese, edukative, tolerante për të mos stresuar biznesin, u zgjat shumë dhe prodhoi pak sukses për kohën që mori. Qasja e re do të jetë përditë e më kërkuese, reaguese dhe ndëshkuese, pa asnjë dallim tjetër përveç kufirit të ligjit”, shkruan kreu i qeverisë në një postim në rrjetet sociale, të cilin e shoqëron edhe me foton e një pike karburanti të bllokuar, që ka abuzuar me pagesën e detyrimeve.

Më tej në reagim, Kryeministri Rama thotë se nëse për shembull, sot, të gjithë konsumatorët paguajnë energjinë, nuk ka më asnjë lloj justifikimi, që bizneset të mos paguajnë detyrimet ndaj shtetit dhe konsumatorëve./ABC News Albania 24/7

 

Koreja.jpg
ent ela13:40 | 26/07/2019

24 orë pas hedhjes së raketave nga ana e Koresë së Veriut drejt Japonisë, Kim Jong Un deklaroi se bëhet fjalë për një armë taktike të re, si paralajmërim ndaj ushtarëve të Koresë së Jugut.

Operacioni ndodhi pas takimit më të fundit mes Kim Jong Un dhe Donald Tramp në kufirin mes dy koreve që dukej se do i jepte një kthesë të re negociatave për programin bërthamor.

Gjesti i Penianit është dhe një kundërshtim ndaj marrëveshjes SHBA – Kore e Jugut për stëvitje të përbashkëta ushtarake. /ABC News Albania 24/7

ambasada-amerikane-1280x702.jpg
ent ela11:10 | 27/06/2019

Ambasada e SHBA në Shqipëri i ka bërë apel qyetarëve të saj për zgjedhjet e 30 qershorit që të shmangin qëndrimin në qendrat e votimit, qendrat e numërimit dhe zyrat e administratës zgjedhore në të gjithë Shqipërinë, pas incidenteve të fundit në vendin tonë.

Në faqen e saj në internet ambasada e SHBA thekson se

“Zgjedhjet komunale në Shqipëri janë planifikuar të zhvillohen më 30 qershor 2019. Votimi është planifikuar nga ora 7:00 deri në orën 7:00. Zgjedhjet do të mbahen në çdo komunë shqiptare. Numërimi do të pasojë në qendrat e numërimit dhe mund të zgjasë deri në disa ditë në disa komuna. Incidentet e kohëve të fundit të lokalizuara të dhunës kanë vënë në shënjestër zyrtarët e zgjedhjeve dhe materialet e votimit, duke ngritur perspektivën e dhunës shtesë ose shqetësimeve të tjera në ditën e zgjedhjeve, në ditët që i paraprijnë dhe përmes numërimit të votave në qendrat e numërimit”.

Apeli i ambasadës është: Qëndroni vigjilent rreth vendeve të votimit, qendrave të numërimit dhe zyrave zgjedhore. Shmangni çdo zonë ku ka shenja të dhunës së afërt ose të vazhdueshme. Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj. Monitoroni mediat lokale për përditësime. Mbani një profil të ulët. /abcnews.al

avionet-boing-1280x623.jpg
nev ila13:13 | 03/06/2019

Boing paralajmëroi kompanitë ajrore për disa problem në disa pjesë të avionëve të modelit 737 Max. Disa nga këto pjesë duhet të zëvendësohen pasi rrezikojnë të prishen apo të thyen, dhe pse jo domosdoshmërish mund të shkaktojnë rënien e avionit.

Boeing ka vënë në dijeni Agjencinë amerikane për aviacionin civil, se disa pjesë të krahëve të modeleve 737 Ng dhe 737 Max mund të jenë fabrikuar në mënyrë të papërshtatshme dhe mund të mos plotësojnë kushtet për rezistencë dhe jetëgjatësi. Në përfundim të një hetimi, autoritetet bënë të ditur se në këtë situatë janë përfshirë deri në 148 përbërës të prodhuar nga një furnizues i Boeing.

Ndërtuesi amerikan, i cili po përjeton një krizë të paprecedentë me bllokimin e të gjithë flotës Max që nga muaji mars, shpjegoi se ishte informuar për këto defekte. Menjëherë pas kësaj, kompanitë ajrore janë njoftuar që të inspektojnë këto pjesë.

Nëse dikush has në këto pjesë të përshkruara si më lart, me defekt, atëherë duhet të zëvendësohen menjëherë para se avioni të vihet në përdorim. Ky është një përbërës që konsiderohet shumë i rëndësishëm, pasi nëse kjo pjesë e krahut të avionit, nuk përkulet në mënyrë simetrike, mund të ketë pasoja në ngritjen në ajër të avionit dhe paraqet rrezikshmëri të lartë për uljen e tij në pistë./ABC News Albania 24/7

berisha.jpg
nev ila10:12 | 03/06/2019

Përmes një statusi në rrjetet sociale, ish-kryeministri Berisha ka publikuar fotot e 2 të plagosurve gjatë protestës. Sipas Berishës ata janë qëlluar me qytën e revolverëve nga policë civilë, duke shkaktuar plagë të rënda në kokë e nofull. Më tej Berisha bën thirrje dhe paralajmëron kryeministrin Edi Rama dhe Ministrin e Brendshëm, se për këtë ngjarje do të mbajnë përgjegjësi personale.

  

Dhunë kriminale e narkogangsterëve të Edvin Krimit dhe Vasal Kimikut!

Kriminelë të narkopolicisë civile kanë goditur me qytë revolveri dhe shkaktuar plage të rënda në kokë, në hundë, në nofull dhe trup protestuesve paqësor Ymer Çela dhe djalit të tij Erjon Çela.

Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe këto akte brutale të gangsterëve të narkoshtetit, i them Edvin Krimit dhe Vasal Kimikut do të mbani personalisht përgjegjësi për këto krime të shëmtuara”. sb

Gjatë protestës së djeshme u shënuan akte dhune duke lënë një bilanc prej 13 të plagosurish nga anët e policisë dhe protestuesve./abcnews.al

MBULIM-TRUMP-KANDIDATURA_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_01.19-1280x720.jpg
ent ela13:10 | 01/06/2019

Presidenti amerikan Donald Tramp do të formalizojë kandidaturën e tij për mandatin e dytë presidencial në Shtëpinë e Bardhë, në datën 18 qershor. Me anë të një postimi në profilin e tij në Tuiter, Trump sktëson se do të shpallë kanidaturën në Orlando, Florida  gjatë një takimi electoral. Ai shtoi se do të zyrtarizojë garën presidenciale për mandatin e dytë se bashku me Zonjën e Parë Melania, zv/presidentin Majk Pens dhe bashkëshorten e tij Karen Pens, në 18 qershor para 20 mijë të pranishmëve. “Bashkohu me ne për këtë garë historike” përfundon mesazhin e tij kreu i Shtëpisë së Bardhë. /ABC News Albania 24/7

PERGJIMET-NE-MAQEDONINE-E-VERIUT_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
ent ela14:50 | 31/05/2019

Në Maqedoninë e Veriut paralajmërohet publikimi i përgjimeve të reja nga një profil në Facebook me emrin “El Cheka”. Nga ky profil pretendohet se ka rreth 650 materiale tronditëse ku janë  të përfshirë anëtarë të Bashkimit Demokratik për Integrim, të Ali Ahmetit.

Një profil në rrjetin social Fejsbuk me emrin “El Cheka”, ka disa ditë që po shpërndan disa materiale të përgjuara apo të ashtuquajtura “bomba”, të cilat datojnë nga periudha 2008-2015-të, periudhë në të cilën Policia Sekrete përgjoi ilegalisht mijëra qytetarë të Maqedonisë së Veriut dhe më pas një pjesë të atyre bisedave i publikoi ish lideri i opozitës Zoran Zaev. Në këto biseda të përgjuara dëgjohen funksionarët e BDI-së duke folur mes vete, por ka biseda edhe mes tyre dhe funksionarëve të VMRO-DPMNE-së, me të cilët asokohe ishin në pushtet. Zyrtarët e lartë të Bashkimi Demokratik për Integrim kanë kërkuar nga organet kompetente përgjegjësi.

Në rrjetin social fejsbuk po vazhdon beteja e publikimit të “bombave”, gjegjësisht përdoruesi i profilit “El Cheka”, tashmë disa ditë po publikon radhazi materiale të përgjuara të plaigjshme , ku bashkëbisedues pretendohet të jenë kryesisht funksionarë të BDI-së. përdoruesi i profilit “El Cheka” i pretendohet të jetë publikues i bombave ka publikuar dhjetëra bomba, derisa paralajmëron të publikojë një numër të konsiderueshëm të materialeve të përgjuara. Kryetari Kuvendit, Talat Xhaferi njoftoi se nuk dëshiron t’u përgjigjet pyetjeve hipotetike.

Nga ana tjetër, Kryeministri Zoran Zaev, thotë se nuk i ka dëgjuar përgjimet, ndaj nuk e din se a janë ato materiale të njëjtat që ai i ka poseduar.

“Unë për herë të parë po dëgjoj se ka “bomba” të reja, me shumë gjasa për shkak se jam shumë i zënë dhe nuk e di se kur janë publikuar. Duhet ti dëgjoj dhe ta shoh se a janë ato pjesë nga materialet veçmë të publikuara, ose janë materiale të reja. Vetëm të rikujtoj, sipas vlerësimit tim, duke i parë datat e krijimit të materialeve vetëm 1/3 e materialeve kanë qenë në duar tona, me shumë gjasa se e gjithë ajo që është përgjuar ka ra edhe në duar të tjerëve, por e mira është se tanimë ekziston ligj për këtë punë”.

Nga MPB-ja njoftuan se e kanë zbuluar se kush qëndron pas profilit El Cheka dhe se është kërkuar nga Facebooku që ky profil të bllokohet.

 “Është vërtetuar se kush qëndron pas këtij profili nga ku plasohen këto përmbajtje dhe për këtë është njoftuar Prokuroria. Gjithashtu, është njoftuar edhe rrjeti social Facebook respektivisht kompetentët në këtë kompani se përmes servisit të tyre plasohen përmbajtje të jashtëligjshme. Pas zbardhjes së plotë të rastit, MPB-ja do të dorëzojë kallëzim penal kundër kryerësit”– thuhet në reagimin e Ministrisë së Brendshme.

Publikuesi i cili pretendohet të gjendet në Çikago të Shba-ve, nuk e ka fshehur identitetin e tij dhe i njëjti posedon edhe fotografi personale të tijat. Ndryshe me Marrëveshjen e Përzhinës në vitin 2015-të, u formua Prokuroria Speciale, e cila mori për detyrë t’i hetojë rastet të cilat dolën nga përgjimet e paligjshme nga viti 2008-të deri në vitin 2015-të, të cilat biseda i publikonte asokohe Zaev. Pas formimit të PSP-së, këto materiale u ndalua që të publikoheshin. /ABC News Albania 24/7

 

turqi-1280x586.jpg
ent ela14:10 | 24/05/2019

Në një analizë të saj Deutsche Welle shkruan se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar sanksione ndaj Turqisë nëse Ankaraja vendos të blejës sistemin rus të raketave

Turqia kërkon të mbrojë hapësirën e vet ajrore me një sistem rus raketash. Uashingtoni kërkon që si vend partner i NATO-s, Turqia të blejë sistemin amerikan të mbrojtjes, Patriot. Në një analizë të saj Deutsche Welle shkruan se qeveria amerikane i ka dhënë ultimatum qeverisë turke. Televizioni amerikan CNBC raportoi se Ankaraja ka dy javë kohë për të hequr dorë nga blerja e raketave ajrore ruse, përndryshe do të vendosen sanksione. Uashingtoni kërcënon po ashtu që t’ i refuzojë Turqisë furnizimin e avionëve luftarakë F 35.

Qeveria amerikane prej muajsh ushtron presion mbi Turqinë. Presidenti amerikan Donald Trump ka kritikuar blerjen e sistemit rus S- 400 të mbrojtjes ajrore. Ministri i Jashtëm amerikan Mike Pompeo ka kërcënuar madje me sanksione. Por Ankaraja nuk ka ndryshuar mendim. Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar njoftoi këtë javë se ushtarët turq ndodhen tashmë në Rusi për të mësuar për përdorimin e S- 400. Në qershor ose në korrik sistemi do i dorëzohet Turqisë dhe në vjeshtë do të instalohet.

Qëndrimi konfrontues i administratës së Trumpit ka arsye ekonomike dhe ushtarake. Ankarasë i kërkohet që të prishë pazarin, sepse Uashingtoni do që Turqia të blejë patjetër sistemin amerikan të mbrojtjes nga ajri, Patriot. Përveç kësaj, në SHBA dhe vende të tjera të NATO-s mendohet edhe për çështjet e sigurisë. Sepse teknika ushtarake ruse nuk është e përshtatshme për sistemet e NATO-s. Përveç kësaj ekziston droja se nëpërmjet radarëve të S-400, Moska mund të marrë informacione të fshehta për avionët luftarakë F-35. Në fund të fundit ushtria turke do e kombinojë sistemin rus të mbrojtjes nga ajri me avionët luftarakë amerikanë. Po ashtu është rritur shqetësimi se bashkëpunimi me Moskën mund të nxisë shkëputjen e Ankarasë nga partnerët perëndimorë, me të cilët ndodhet në Aleancë. Ekspertët vërejnë se Turqia është duke u kthyer më shumë nga shtetet lindore si Irani, Kina dhe Rusia, jo vetëm në fushën ushtarake.

Asgjë nuk tregon se qeveria e Erdoganit ka ndër mend të tërhiqet. Sipas ministrit turk të Mbrojtjes, bisedimet me SHBA për blerjen e sistemit amerikan Patriot vazhdojnë, madje Uashingtoni ka bërë edhe një ofertë më pak të kushtueshme. Por presidenti turk Erdogan vazhdon të thotë se është i vendosur që të bëjë blerjen nga rusët. Ditën e martë Akar tha se SHBA është duke përgatitur sanksionet. Një nga arsyet pse turqit mbajnë qëndrim të palëkundur është se me çmimin 2,5 miliardë dollarë për dy bateri, sistemi rus i mbrojtjes nga ajri është shumë më i lirë se sa ai amerikan. Megjithatë S- 400 është jashtëzakonisht modern dhe eficient, ka rreze veprimi 400 km dhe mund të qëllojë objektiva deri në 60 km lartësi. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-AMBASADA-AMERIKANE-PER-PROTESTEN.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela18:00 | 17/05/2019

Ambasada e SHBA në Shqipëri lajmëron qytetarët amerikanë lidhur me protestat e paralajmëruara nga opozita e bashkuar, përmes një njoftimi në faqen e saj zyrtare, thuhet se demonstrata të përsëritura pritet të ndodhin në Shqipëri, ditët në vijim.

Sipas njoftimit shtetasit amerikan në Shqipëri, duhet që të shmangin lëvizjet në vendet ku pritet që të zhvillohen sërish protesta nga opozita jo parlamentare dhe që e radhës do të më 25 maj.

Ambasada u kërkon shtetasve të saj që të kenë kujdes pasi në tubimet e fundit, 11 dhe 13 maj protestuesit kanë përdorur pajisje shpërthyese, bomba Molotov dhe mjete të tjera të dhunshme, ndërsa policia është përgjigjur me gaz lotsjellës dhe ujë për të shpërndarë turmën.

“Shmangni grumbullimet e mëdha dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi. Monitoroni mediat për përditësime dhe mos u ekspozoni”, mbyllet njoftimi i ambasadës për shtetasit e saj. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono