paralajmërimi

edi-rama-2-1280x718.png
ent ela12:41 | 14/10/2018

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se do të padisë ish-kryeminsitrin Sali Berisha, pas publikimit të një statusi të këtij të fundit në rrjetet sociale nga qytetari dixhital, se kreu i qeverisë ka blerë një këmishë 23 mijë dollarëshe në Nju Jork. Përmes një postimi në tuiter, Rama shprehet se çdo përhapësi i shpifjes dënohet njësoj si shpifësi.

“S’jam marrë kurrë me këtë qenef digjital,po në çdo vend demokratik(+në ligjin shqiptar)çdo përhapës i shpifjes dënohet njësoj si shpifësi!Kjo shpifje do shkojë në gjyq.Hugo Bossi im quhet Arjan,qepja si në NjuJork çmimi si në Tiranë; Lekët e gjyqit do i bëjmë përparëse kopshti”- shkruan Rama. /abcnews.al

IVO-VAJGELL-1280x720.jpg
ent ela22:37 | 10/10/2018

Raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian Ivo Vajgëll i ka bërë thirrje elitave politike në Shkup që të respektojnë Marrëveshjen e Prespës. Në një intervistë ekskluzive për Klan Maqedonia, Vajgëll ka paralajmëruar se në të kundërt perspektiva euro-atlantike e vendit do të jetë e paparashikueshme.

Eurodeputeti Ivo Vajgëll fillimisht ka komentuar thelbin e raportit të tij, i cili u mbështet nga një shumicë e gjerë të eurodeputetëve në Komisionin e Punëve të Jashtme.

 “Ne nënvizojmë disa pika që mbeten ende të hapura dhe që do dëshironim që të kishte më shumë përputhshmëri me legjislacionin dhe standardet europiane që kanë të bëjnë me gjyqësorin, lirinë e medias, respektimin dhe mbrojtjen e të drejatve të njeriut. Përveç kësaj, ne do të dëshironim që të shihnim më shumë kohezion lidhur me çështjet politike të lidhura ngushtë me të ardhmen e vendit. Eshtë e vështirë që të kuptosh pse parti të mëdha si VMRO-DPMNE-ja nuk e mbështet marrëveshjen e Prespës, që përbën shansin e madh të vendit për të ecur përpara. Nuk besoj,se do ketë një tjetër shans të tillë për vendin. Nëse nuk do të arrihet të respektohet marrëveshja, perspektiva europiane dhe euroatlantike e vendit në këtë rast do të jetë e paparashikueshme. Asnjë s’mund të thotë nëse dhe kur do ketë një tjetrës shans dhe nëse do ketë një të tillë”.

Marrëveshjes për emrin solli shumë optimizëm, pasi të gjithë e prisnin këtë moment për një kohë të gjatë, ndërkohë që tani situata është e bllokuar pas referndumit. Eurodeputeti Vajgëll thotë se përgjegjësia kryesore i bie opozitës, duke shtuar se Maqedonia duhet ta shfrytëzojë këtë shans të ofruar.

 “Kush mund ta dijë se cila do do jetë qeveria e ardhshme në Greqi dhe çfarë qasjeje kjo qeveri e re e mundshme do te këtë ndaj marrëveshjes së Prespës. Por mund ta marrim me mend, se qeveria e re e Athinës do të jetë shumë më pak e favorshme ndaj kësaj marrëveshjeje, sesa kjo aktuale. Kur bëhet fjalë për një kompromis politik, nuk ka as fitues por as të humbur. Të gjithë fitojnë diçka dhe humbin diçka. Gjithsesi, kjo marrëveshje ishte një mrekulli e zotësisë diplomatike me qëndrim të përgjegjshëm”.

Situata e përgjitshme politike në Maqedoni është më pak e tensionuar dhe më pak konfliktuale – thotë Vajgëll në këtë intervistë – duke shtuar se procesi është më transparent në ariitjen e objektivave politike. Edhe pozita por edhe opozita kanë merita të tyre – shprehet Vajgëll duke bërë thirrje që qeveria e mëparshme të reflektojë.

“Por kjo është një arsye më e fortë, që qeveria e mëparshme duhet të mbështesë zgjidhjen që vetë ajo u përpoq ta gjente kur ishte në pushtet. Pra, diferenca nuk është aq e madhe. Qeveria e mëparshme u përpoq gjithashtu që të përmirësonte marrëdhëniet me Bullgarinë dhe fqinjët, por nuk ia doli. Ndoshta rrethanat ishin ndryshe. Por sërish kjo është një arsye më shumë për t’u bashkuar për të shfrytëzuar mundësinë që është hapur me marrëveshjen e Prespës”. /abcnews.al

nato-933x445.jpg
ent ela08:29 | 06/10/2018

Vendet perëndimore po paralajmërojnë Rusinë që të ndalë sjelljen agresive, përfshi shkeljen e një traktati për kontrollin e armëve, sulmet kibernetike të përhapura dhe përpjekjet për të vrarë qytetarë në vende të tjera. Gjatë një takimi të Natos në Belgjikë Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis tha se Rusia po shkel Traktatin e Forcës Bërthamore me Rreze të Mesme Veprimi. Holanda bëri të ditur se kishte parandaluar një sulm kibernetik rus ndaj një organizate ndërkombëtare që po heton përdorimin e armëve kimike. Siç na njeh edhe maeriali në vazhdim, reagimi i kordinuar ndaj sjelljes së pamatur ruse është i pashembullt.

Uashingtoni beson se Rusia po ndërton një armë bërthamore në kundërshtim me një traktat të Luftës së Ftohtë, të njohur me inicialet INF. Ky program mund t’i mundësonte Moskës që të kryejë një goditje bërthamore në Evropë brenda një kohe të shkurtër. Shefi i ushtrisë amerikane tha në NATO se Uashingtoni do të reagojë nëse Moksa nuk respekton kufizimet e traktatit.

“Amerika po shqyrton variantet e qëndrimit diplomatik dhe mbrojtës në bashkëpunim me aleatët, si gjithmonë. Situata aktuale me Rusinë në shkelje të hapur të këtij traktati, është e papranueshme.”

Rusia ka mohuar çdo shkelje dhe thotë se Shtetet e Bashkuara kanë pozicionuar sistemet e tyre të mbrojtjes nga raketat në kundërshtim me paktin. Shefi i Natos, Jens Stoltenberg, tha se Rusia kohët e fundit ka pranuar ekzistencën e një sistemi raketor që përbën rrezik për aleancën. Ai theksoi edhe shkeljet e tjera ndërkombëtare nga Rusia, siç janë përdorimi i forcës kundër fqinjëve të saj, përpjekjet për të ndikuar proceset elektorale dhe propagandën keqinformuese.

“Njoftimi nga qeveritë e Holandës dhe Britanisë ka ekspozuar fushatën pa dallim të sulmeve kibernetike ruse në mbarë botën.”

Holanda bëri të ditur se zbulimi ushtarak rus, i njohur me inicialet GRU, u përpoq të kryente një sulm kibernetik ndaj Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike që ndodhet në Hagë. Më herët, Britania e mbështetur nga shërbimet e zbulimit të vendeve aleate, Australi dhe Zelandë e Re, akuzuan GRU-në për ndërmarrjen e një fushate mbarëbotërore sulmesh kibernetike me qëllime keqdashëse. Ata paralajmëruan Rusinë se sjellja e saj “e papërgjegjshme” nuk do të tolerohet.

“Fushat e rastësishme ku po ndodhin këto gjëra, si dopingu në sport dhe fusha të interesit ekonomik, nuk janë të vetmet. Si komunitet ndërkombëtar, ne duhet ta bëjmë këtë tepër të qartë. Qeveria jonë po bën pikërisht këtë”, u shpreh kryeministri i Australisë Scott Morrison.

Departamenti amerikan i Drejtësisë njoftoi (të enjten) akuza kriminale ndaj shtatë agjentëve rusë, duke i akuzuar për hakerim, krime financiare, vjedhje identiteti dhe pastrim parash, si përpjekje për të larguar vëmendjen nga programi i dopingut i sponsorizuar nga Kremlini. Tre prej tyre përfshiheshin në një akt-akuzë në muajin korrik ku vihej gishti mbi Rusinë për hakerim të emailave të Partisë Demokrate para zgjedhjeve presidenciale amerikane të 2016-s./VOA

dacic.jpg
ent ela11:20 | 05/10/2018

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç në një prononcim për televizionin shtetëror “RTS” tha se Serbia pranon që në Kosovë të jenë prezente vetëm forcat e KFOR-it dhe se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç më 8 tetor në një takim me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg do të bisedojë për problemet rreth themelimit të ushtrisë së Kosovës, që sipas tij është në kundërshtim me Rezolutën 1244. Ai nënvizon se ekziston “konfuzion i vogël” i perëndimoreve rreth qëndrimit të tyre për ushtrinë e Kosovës.

“Për ne asgjë më nuk mund të jetë befasi kur bëhet fjalë për qëndrimet e disa shteteve perëndimore. Por, e vërteta është një, se me asnjë dokument nuk parashihet krijimi i forcave të armatosura të Kosovës dhe se është në kundërshtim me Rezolutën 1244, andaj të vetmet forca të armatosura atje duhet të jenë ato të KFOR-it”.

Ai po ashtu shpjegoi se pozicioni i Serbisë në dialog me Prishtinën është “dukshëm më i mirë dhe më ndryshe për dallim nga pesë – gjashtë vite më parë”.

Daçiç nënvizoi se tashmë nuk vendos dikush tjetër për Serbinë pa vetëdijen dhe dëhirën e Beogradit.

“Serbia është partner i përgjegjshëm dhe i besueshëm, andaj sigurisht që jemi konstruktiv, por kjo nuk është dobësia jonë, por forcë për të kërkuar kompromis”, shpjegoi ai. Ndër të tjera akuzoi Prishtinën duke thënë se nuk kërkon kompromis.

BE-PARALAJMERIMI.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
G. P.15:00 | 29/09/2018

Bashkimi Europian paralajmëron Romën, se populli italian mund të përfundojë shumë keq nëse vazhdon me planet e qeverisë populiste që është aktualisht në pushtet në vend.

Populli italian do të përfundojë keq nga planet e qeverisë populiste për shpenzime ambicioze, paralajmëroi Bashkimi Evropian. Është ky paralajmërimi i komisionerit për Ekonomi i BE-së, Pierre Moscovici, i cili shkroi se planet për deficit buxhetor, për 2.4% të prodhimit të brendshëm bruto, vetëm se do të rrisin edhe më shumë borxhin e Italisë prej 2.3 trilionë eurosh. Por, Qeveria e Italisë, e cila mohon se kërkon konflikt me Brukselin, thotë se borxhi do të ulet. Megjithatë, deklarata për buxhetin bëri që tregjet në Itali të bien për gati 4% të premten, ndërsa euro ra nën 1.16 dollarë, për herë të parë në dy javë.

Moscovic theksoi se Komisioni Evropian nuk ka interes për ndonjë krizë me Italinë, por shtoi se Italia nuk po i respekton rregullat dhe nuk po e zvogëlon borxhin e saj shpërthyes. Vendimi i Italisë për buxhetin është nën kufirin e BE-së për deficit prej 3% të prodhimit vendor bruto.
Por, Italia, ekonomia e tretë më e madhe në Eurozonë, ka premtuar se do të ulë borxhin e saj, i cili qëndron në 131% të prodhimit kombëtar – i dyti pas Greqisë.

Zyrtarët dhe diplomatët në Bruksel ende shpresojnë se forcat e tregut do ta bindin Italinë që të ndryshojë planet buxhetore, përpara se ato t’i dorëzohen formalisht Komisionit të BE-së, në mes të tetorit. Nëse objektivat e deficitit mbeten të pandryshuara deri në afatin e tetorit, Komisioni mund t’ia refuzojë projektbuxhetin Italisë, një vendim ky i paprecedentë./abcnews.al

FOREIGN-POLICY-KOSOVA_-1280x720.jpg
ent ela15:26 | 19/09/2018

Revista prestigjoze amerikane, “Foreign Policy” ka publikuar një analizë, në të cilën kundërshton idenë e ndarjes së Kosovës dhe këmbimit të territoreve me Serbinë. Autori Michael Rossi, profesor universitar shkruan se këshillat e këqija për këmbim territoresh dhe transferim të popullsisë nuk do të sjellin paqe. Sipas tij, më shumë ka gjasa të rikthehet gjakderdhja që e kishte pllakosur Ballkanin në vitet 90’të.

“Ndarja është një mundësi e keqe dhe shumë e rrezikshme, dhe kjo ide prej shumë kohës ka qenë e refuzuar zyrtarisht nga të gjitha palët, për arsye të shumta”, shkruan revista e njohur për shkrimet e saj rreth çështjeve të politikës ndërkombëtare.

“Çdo thirrje për të ri-kufizim kufijsh dhe për të shkëmbyer territorin pothuajse me siguri do të degjenerohej në llojin e dhunës dhe shkëmbimeve kaotike të popullsisë që rrënonte rajonin në vitet 1990”, nënvizon “Foreign Policy” duke shtuar se kjo mund të sjellë luftëra në tokën evropiane.

Më tej media e njohur thekson se ndarja do të shkatërronte vitet e punës nga Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë kryesore të Evropës Perëndimore që kanë dhënë imazhin e hartuar me kujdes të Kosovës për një shoqëri multietnike, si dhe përpjekjet për të bindur bashkësitë serbe dhe shqiptare për të jetuar së bashku.

“Marrëveshjet e mbështetura ndërkombëtarisht midis Beogradit dhe Prishtinës për krijimin e autorizimeve të autonomisë për serbët e Kosovës do të digjeshin”.

Edhe autori i kësaj analize mendon se “kërcënimi që sjell korrigjimi i kufijve mund të hapë kutinë e Pandorës në rajon dhe kjo do t’i inkurajonte serbët në Bosnjë dhe shqiptarët në Maqedoni të kërkonin marrëveshje të ngjashme të shkëputjes territoriale dhe bashkimit me të afërmit e tyre etnik”. Nëse kjo do të ndodhte, “Foreign Policy” thotë se bashkësia ndërkombëtare do të detyrohej të ndërhyjë në Ballkan për të ndalur zhvillimet që do pasonin. /abcnews.al

basha-deklata-e-jahstezakonshme-1280x608.jpg
ent ela19:14 | 18/09/2018

Në një deklaratë të jashtëzakonhsme për mediat kreu demokrat Lulzim Basha paralajmëroi kryeministrin Edi Rama se do të mbajë përgjegjësi me kokën e tij nëse i preket qoftë edhe një fije floku përfaqësuesve të opozitës në Jalë.

“Një fije floku po iu prek çdo deputeti apo përfaqësuesi të opozitës nga banditi yt Fatmir Meta përgjegjësinë do ta mbash ti dhe vetëm ti Edi Rama në kokën tënde”.

Reagimi i kreut demokrat erdhi pas shembjes së banesave të banorëve në Jalë, ku ishin të pranishëm edhe deputetët e opozitës  Meçorapja dhe Agron Shehu, të cilët sipas Bashës iu bashkuan banorëve pasi shpërtheu konflikti. Basha akuzoi kryeinspektorin Fatmir Meta për dhunën e ushtruar ndaj banorëve dhe kërcënimin ndaj deputetit demokrat Shehaj. Ai tha se Partia Demokratike depozitoi kallëzim penal ndaj tij.

Sipas Bashës prania policore në Jalë ka vetëm një qëllim për të grabitur trojet e çmuara të Jalë.

“Prania policore në Jalë ka vetëm një qëllim për të grabitur trojet e çmuara të Jalës. Kjo ishte e dhunshme, akte të rënda si shoqërimi i të miturve. Dëshmitarët kanë dëshmuar se toka do i kalojë Ministrisë së Mbrojtjes për t’u shndërruar në pasuri të miqve të Ramës.

Shembja e banesave është bërë pa paralajmërim, ndërkohë që kompleksi i Xhillarit, mirëbërësit e donatorit të Ramës që ka zaptuar bregdetin e Jalës nuk e preku fare ku operacion.

Deputetë tanë u nisën pasi shëprtheu konflikti. Policia dhe IKV janë sjellë si banditë me banorët e përfaqësuesit tanë

Kryeinspektori Fatmir Meta kërcënoi deputetin e PD Agron Shehaj, ndërsa ai ishte në detyrë duke i kërkuar llogari inspektori”.

Basha solli në vëmendje se Fatmir Meta, ka qenë ish-shefi i Komisariatit të Tropojës periudhën më të errët . Me makinën e tij udhëtoi banda që ekzekutoi Azem Hajdarin.

“Për ata që nuke njohim Fatmiri i Nasibesë është ish- shefi i komisariatit të Tropojës në periudhën më të errët. Me makinën e tij udhëtoi banda që ekzekutoi Azem Hajdarin”.

Kreu demokrat akuzoi kryeministri Rama dhe ministrin Xhafa se e kanë hedhur policinë në sulm për të mbrojtur grabitjen dhe kriminelët, ndërsa vendi nuk ka siguri.

“Rama e Xhafaj e kanë hedhur policinë në sulm për të mbrojtur grabitjen, kriminelët, për të ndarë paratë. Nga Kukësi në Jalë e gjithë  Shqipërinë po ushtrojnë dhunë. Policia është kthyer në bandë pa tru, nuk ka siguri për askënd përveç krimineleve që bëjnë ligjin me bekimin e Edi Ramës”. /abcnews.al

FMN-BRITANIA-1280x720.jpg
ent ela21:52 | 17/09/2018

FMN ka parlajmëruar Britaninë se do të përballet me rënie të ekonomisë, zhvlerësim të stërlinës dhe rritje të deficitit në rast të një daljeje kaotike nga Bashkimi Europian. ndërkohë, kryeministrja Mej ka paralajmëruar se një skenar i tillë mund të bëhet realitet.

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar Mbretërinë e Bashkuar se një dalje pa marrëveshje nga BE-ja do të ketë pasoja të rënda për ekonominë britanike. Aktualisht parashikimet e Fondit për rritjen ekonomike të Britanisë janë 1.5 për qind për vitet 2018 dhe 2019, gjithmonë nëse mes Londrës dhe Brukselit arrihet një marrëveshje për Brexit. “Por në rast të një daljeje kaotike nga BE-ja pasojat do të jenë edhe më të rënda dhe do të shkaktojnë rënien e rritjes ekonomike, rritjen e deficitit dhe zhvlerësimin e stërlinës”, ka deklaruar Kristin Lagard. Ajo ka shtuar se një pakt eventual do t’i zbuste efektet e daljes nga Unioni. “Sidoqoftë, cilado marrëveshje të arrihet ajo nuk do të ketë kurrë efektet pozitive që kishte lëvizja pa pengesa e njerëzve, kapitalit dhe shërbimeve mes BE-së dhe Mbretërisë së Bashkuar”, ka vijuar Lagard. Ndërsa sa i takon vendeve të BE-së, ajo ka shtuar se pasojat ndaj tyre do të jenë më pak të dhimbshme. Ndërkohë, kryeministrja Tereza Mej ka deklaruar se parlamentarëve britanikë do t’u jepet mundësia të votojnë propozimin e saj për të dalë nga BE-ja. “Por nëse Parlamenti nuk ratifikon planin, atëherë mendoj se alternativa e vetme do të jetë dalja pa marrëveshje”, ka thënë May. /abcnews.al

dash.jpg
ent ela23:08 | 04/09/2018

Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar qytetarët e saj që të bëjnë kujdes përpara dhe gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit mes kombëtares shqiptare dhe asaj izraelite. Takimi pritet të luhet në stadiumin “Elbasan Arena” këtë të premte dhe është i vlefshëm për Ligën e Kombeve.

“Ne nuk jemi në dijeni të ndonjë kërcënimi specific kundër qytetarëve të Shteteve të Bashkuara. Megjithatë, qytetarët amerikanë duhet të tregojnë kujdes afër stadiumit në Elbasan për shkak të ndeshjes”, shkruhet në një status në tuitër të seksionit të udhëtimit të Departamentit Amerikan të Shtetit.

Alarmi vjen për shkak të ndeshjes së kaluar mes Shqipërisë dhe Izraelit ku u arrestuan disa persona që kishin organizuar një sulm kundër kombëtares së shtetit hebre. /abcnews.al

Gruevski-intervju-TV-Nova.png
G. P.19:11 | 04/09/2018

Ish-kryeministri i Maqedonisë Gruevski ka akuzuar pushtetin se po përdor presion ndaj Gjykatave për dënimin e tij. Sipas ish kreut të VMRO-DPMNE-së, Gjykata do ta dënojë atë përpara referendumit për marrëveshjen e emrit.

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski doli në një conference për shtyp në Kuvendin e Maqedonisë për të shprehur një shqetësim të tij. Ish-kreu i VMRO-DPMNE-së tha se gjykatësit duan që ta burgosin para Referendumit për marrëveshjen e emrit me Greqinë.

Nikolla Gruevski, Ish-Kryeminister i Maqedonisë: “Ju kam ftuar që të ndaj me ju shqetësimet e mia rreth ndodhive në Gjykatën Penale. Dua t’iu informoj se kam informacione se gjykatësit, për shkak të presioneve kanë vendosur që unë të burgosem për çështjen “Tanku”. Sipas informacioneve që posedoj, gjykatësit kanë marrë udhëzime nga instancat më të larta se si duhet të jetë vendimi për çështjen “Tanku”.

Ai shtoi se nuk bëhet fjalë për gjykatës të pazotë, përkundrazi bëhet fjalë për gjykatës me përvojë, por të cilët sipas tij, janë të shtypur nga presionet politike. Gruevski në konferencë për shtyp tha se është bërë propagandë e madhe kundër tij. Ish-kryeministri u përgjigj edhe për lajmet e fundit se ai e ka pranuar emrin “Maqedonia e Veriut” në vitin 2008, ndërsa tha se nëse do të pranonte një marrëveshje të tillë, sot situata do të ishte ndryshe. Ndërkohë, për çështjen “Tanku”, respektivisht për blerjen e një automjeti Mercedes prej rreth 600 mijë eurove, konsiderohen shpenzime të tepruara dhe Gruevski përballet me akuzën e shpërdorimit të buxhetit shtetëror. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono