paralajmërimi

VUCIC-KONFERENCE-1280x720.jpg
ent ela16:42 | 17/08/2018

Presidenti i Serbisë ka bërë me dije se me 9 shtator do të zhvillojë një vizitë në Kosovë. Lista Serbe njofton se në atë vizitë ai do të prezantojë planin për Kosovën. Nga ana tjetër autoritetet në Prishtinë thonë se nuk kanë marrë kërkesë për vizitë nga Vuçiç.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar se nëse gjithçka është në rregull më 9 shtator do të vizitojë Kosovën. Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiç thotë se Presidenti serb do të udhëtojë për në Kosovë në shtator dhe do të shprehë qëndrimin e tij mbi çështjen e Kosovës. Disa media të Beogradit shkruajnë se Vuçiç do të publikojë detajet e planit shtetëror për zgjidhjen e çështjes së Kosovës pikërisht më 9 shtator. Rakiq tha për televizionin “Pink” se Vuçiç gjithnjë është konsultuar me ta, duke shtuar se tani po përpiqet të sigurojë që çështja e Kosovës të zgjidhet në mënyrë që serbët në Kosovë të mund të sigurojnë jetë dhe siguri më të mirë.

Pavarësisht paralajmërimit për vizitë zyrtare, deri më tani presidenti serb nuk ka bërë kërkesë për të hyrë në Kosovë. Kjo është konfirmuar nga ministri i Punëve të Jashtme Behgjet Pacolli për mediat kosovare. Ministri Pacolli tha se janë duke e trajtuar këtë situatë edhe pse nuk ka mbërritur asnjë kërkesë nga Serbia që Presidentit serb t’i lejohet hyrja në Kosovë.

Ende nuk dihet se si do të veprojë Pacolli, duke marrë parasysh se disa javë më parë, autoritetet serbe i refuzuan kërkesën për të hyrë në Serbi, më konkretisht vizitën në Novi Pazar. Për këtë ministri i jashtëm i Kosovës tha se do të ketë reciprocitet. Gjë e cila paralajmëron për një refuzim të mundshëm të kërkesë së Vuçiç për të hyrë në territorin e Kosovës. /abcnews.al

 

 

TblKofLhUlWgDwJ-1600x900-noPad.jpg
G. P.14:44 | 03/08/2018

Në një konferencë për mediat menjëherë pas përfundimit të takimit urgjent me këshillin e sigurisë, kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, paralajmëroi serbët në veri të vendit që të mos ndërmarrin asnjë vendim të njënashëm. Në të kundërt do të ketë pasoja.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit urgjent me Këshillin e Sigurisë së vendit në një reagim për mediat theksoi se situata e sigurisë në vend është e qetë. I pyetur nga gazetarët për paralajmërimet e serbëve në veri të Kosovës se do të shpallin pavarësinë, Haradinaj tha se kjo është retorikë e Beogradit. Kreu i ekzekutivit kosovar tha se të shtunën grupi i punës do të dorëzojë raportin për statusin e Asocacionit të Komunave serbe në veri të vendit, duke shtuar se Prishtina po respekton detyrimet e marra përsipër nga dialogu me Serbinë në Bruksel. Haradinaj tha se askush nuk ka të drejtë të marrë vendime të njëanshme. Sipas tij, nëse dikush del nga marrëveshja ndërkombëtare, do të marrë përgjigje nga organet e rendit dhe ligjit.

Madje ai theksoi se për sa i përket veriut, Kosova gjithnjë ka mirëpritur ardhjen e çdo qytetari të botës dhe po pritet mirë në çdo pjesë të vendit, por kushdo që hyn në territorin e Kosovës me qëllim të prishjes së rendit dhe ligjit, do të marrë përgjigje nga ligji ynë. “Jemi në gjendje gadishmërie nëse ka prishje të rendit dhe ligjit”, përfundoi Haradinaj./abcnews.al

LESKAJ-VLAHUTIN-1280x720.jpg
ent ela18:03 | 11/07/2018

Mbyllet projekti i Bashkimit Europian për financimin e kapaciteteve të auditimit të jashtëm. Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj vlerësoi se ka qenë tepër efektiv, ndërsa Ambasadorja e BE-së në vendin tonë kërkoi më tepër kujdes nga institucionet për menaxhimin e parave publike.

Ambasadorja e Bashkimit Europiane në vendin tonë Romana Vlahutin i ka kërkuar institucioneve shqiptare të bëjnë kujdes me menaxhimin e parave publike, ndërsa Kontrollit të Lartë të Shtetit të forcojë auditimin e jashtëm.

“Qeverisja e mirë ekonomike dhe lufta kundër korrupsionit janë themel për çdo shtet që do të bashkohet me BE. Kjo nënkupton që ne duam që financat publike të mirëmenaxhohen në mënyrë të përgjegjshme. Qytetarët shqiptarë kanë të gjitha të drejtat për të ditur se çfarë është bërë me paratë e tyre. BE-ja do të mbështesë KLSH-në për të përmirësuar cilësinë e raporteve për t’i bërë sa më të kuptueshme për qytetarët. Po ashtu është shumë i rëndësishëm përçimi i rolit të KLSH-së dhe parlamentit për të parë se si zbatohen rekomandimet. Edhe shoqëria civile ka një rol të rëndësishëm në këtë rast ndaj duhet të jetë më aktive”.

Deklaratën ambasadorja e BE-së Vlahutin e bëri në konferencën përmbyllëse “institucionet supreme të auditimit shikojnë drejt të ardhmes” projekt i financuar nga Bashkimi Europian.

Kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, tha se ka ndikuar në rritjen e standardit të punës por që nuk është mjaftueshëm dhe se bashkëpunimet do të vijojnë.

“Nëpërmjet këtij projekti binjakëzimi, transferimi i njohurive dhe aftësive tek audituesit e KLSH-së, ka përmirësuar dhe do të vijojë të përmirësojë standardet dhe transparencën e metodave të punës. Së dyti, KLSH përballë sfidave të zhvillimit po mbështetet tek një personel me kualifikime të larta dhe sisteme e procese moderne menaxhimi. Dobia më e madhe dhe vlera e shtuar e këtij projekti të financuar nga BE qëndron në faktin se ai vendos piketa të qëndrueshme për zhvillimin e auditimit të jashtëm publik për vitet 2020-2025 , kohë kur sigurisht Shqipëria do të jetë vend anëtar me të drejta të plota në Bashkimin Europian”.

Projekt i financuar nga BE  me vlerë prej 2.1 milionë euro realizoi 93 misione ekspertësh, 6 vizita  pune dhe shkëmbime eksperiencash dhe pati një shtrirje kohore më shumë se dy vite. /abcnews.al

HARADINAJ-THACI-DIALOGU-1280x720.jpg
ent ela13:16 | 06/07/2018

Kryeministri i Kosovës Haradinaj ka parlajmëruar presidentin Thaçi se mund të shkarkohet nëse shkel kushtetutën e vendit në dialogun me Serbinë. Sipas tij, në këtë fazë të procesit të pajtimit mes dy vendeve duhet të marrë pjesë dhe opozita.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tha se Prishtina ka vija të kuqe në dialogun me Serbinë, që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Duke folur në një konferencë për media, pas mbledhjes së Qeverisë, ai nënvizoi se kushdo që shkelë parimet e vendosura në Kushtetutë, do të shkarkohet, ashtu siç ka ndodhur në të kaluarën, me dy presidentët e mëparshëm të Kosovës.

Ramush Haradinaj, Kryeministër i Kosovës: “Ju e dini se janë shkarkuar presidentë sepse kanë shkelur Kushtetutën. Ne kemi vija të kuqe, ne i kemi në Kushtetutën e vendit. Jemi të shpallur shtet, kemi territor. Nëse dikush del jashtë këtyre, ju e dini, është shkarkuar presidenti dy herë. Unë e kuptoj idenë që të nxjerrim vija të kuqe, që janë parimore, por ne e kemi kontratën nga e cila askush nga ne në Kosovë nuk guxojmë të dalim. Ajo është Kushtetuta e vendit. Konsensusi politik i brendshëm nuk është vetëm t’i mbrojmë vijat, por është që të afirmojmë të drejtën tonë”.

Kryeministri Haradinaj gjithashtu tha se ka parë sinjale të mira nga dy partitë në opozitë, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Partia Socialdemokrate, rreth dialogut në Bruksel. Ai shton se në këtë fazë të dialogut duhet të përfshihen partitë e përfaqësuara në Kuvend, veçanërisht ato në opozitë. Ndërkohë, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka nisur më 2011. Sipas Bashkimit Evropian, ky dialog duhet të përfundojë me arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme për të dyja palët, që mes tjerash, i çon të dy vendet drejt integrimeve evropiane. /abcnews.al

MBLEDHJE-GRUPI-PS-1280x720.jpg
ent ela11:43 | 18/06/2018

Kritik dhe i ashpër është treguar kryeministri Edi Rama me deputetët e tij. Mësohet se në mbledhjen me dyer të mbyllura të grupit parlamentar të Partisë Socialiste, kryetari i tyre i ka kërkuar që të mos merren me punësime, pëmes mesazheve nga celulari, por të lenë konkurset të funksionojnë.

Punësimet në administrate duhet të bëhen përmes konkurseve – u ka thënë kryeministri Rama deputetëve të tij. Ai i ka bërë thirrje të zgjedhurve socialistë të shpërndahen nëpër zona, që të jenë më pranë qytetarëve.

“Ata kanë halle, bëni  kujdes me qytetarët”- i ka paralajmëruar deputetët e grupit parlamentar socialist kryeministri Edi Rama. /abcnews.al

BOTERORI-PERGJIMET-1280x720.jpg
ent ela22:28 | 13/06/2018

Agjencitë perëndimore të inteligjencës kanë paralajmëruar tifozët që udhëtojnë në Rusi për të ndjekur botërorin se mund të sulmohen nga hakerat rusë. Autoritetet u kanë bërë thirrje udhëtarëve që të mos e nënvlerësojnë rrezikun.

Agjencitë amerikane të spiunazhit kanë paralajmëruar tifozët që do të udhëtojnë në Rusi për të ndjekur Kupën e Botës që të mos marrin me vete pajisjet elektronike, pasi rrezikojnë të bien pre e sulmeve kibernetike. Zyrtarë të agjencive kanë deklaruar se tifozët mund të vihen në shënjestër nga organizatat kriminale ose qeveria ruse dhe u kanë bërë thirrje atyre që të mos e nënvlerësojnë rrezikun. Sipas burimeve, turistët që marrin me vete laptop, tableta apo pajisje të tjera elektronike mund të sulmohen nga hakerat për t’iu vjedhur identitetin dhe të dhënat personale. Përfaqësuesit e korporatave, por edhe zyrtarët qeveritarë janë më të rrezikuarit, paralajmërojnë autoritetet amerikane, që ftojnë udhëtarët të mos marrin mjetet e zakonshme me vete dhe t’u heqin baterinë gjatë kohës që nuk i përdorin. Apeli i krerëve të shërbimeve të inteligjencës vjen në një kohë kur Departamenti i Drejtësisë dhe Kongresi po hetojnë ndërhyrjen e supozuar ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Një alarm të ngjashëm kanë dhënë edhe agjencitë britanike të sigurisë, që përveç tifozëve që do të udhëtojnë për të parë ndeshjet ka paralajmëruar edhe vetë kombëtaren angleze të futbollit që konkurron në Kupën e Botës. /abcnews.al

KIM-KTHIMI-1280x720.jpg
ent ela23:13 | 12/06/2018

Pas takimit me Donald Trump, Kim Jong Un ka lënë Singaporin për t’u kthyer në Korenë e Veriut. Ndërkohë, Irani i ka bërë thirrje udhëheqësit që të mos i zërë besë presidentit amerikan, i cili mund ta anulojë marrëveshjen, sikurse bëri me Teheranin.

Lideri koreano-verior Kim Jong Un ka lënë Singaporin dhe është nisur drejt Penianit, pas takimit historik me presidentin Donald Trump. Lajmin e bëjnë të ditur mediat ndërkombëtare, sipas të cilave Kim është larguar nga qyteti-shtet gjatë natës, me orën lokale. Kanë qenë dy avionë privatë të “Air China” që janë ulur në Singapor pasditen e së martës, për të marrë delegacionin koreano-verior. Ndërkohë, qeveria e Iranit i ka dërguar një mesazh Kim Jong Un, ku e fton që të bëjë kujdes, pasi presidenti Trump mund ta anulojë marrëveshjen brenda pak orësh. Teherani zyrtar ka cituar si shembull eksperiencën e tij, duke e këshilluar Kim një muaj pas tërheqjes së Uashingtonit nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. “Personit me të cilin zoti Kim Jong Un ka negociuar nuk i dihet kurrë. Nuk ka asnjë garanci që ai nuk do ta anulojë marrëveshjen ende pa u kthyer në Shtëpinë e Bardhë”, ka deklaruar zëdhënësi i qeverisë iraniane, Mohamad Bager Nobakt për agjencinë e lajmeve “IRNA”. Zëdhënësi ka vënë në dyshim besueshmërinë e presidentit Trump jo vetëm karshi vendeve të tjera. “Ky njeri nuk përfaqëson popullin amerikan, që me siguri do të distancohet prej tij në zgjedhjet e ardhshme”, ka shtuar Nobakt. /abcnews.al

KAMENOS-PARALAJMERIM-1280x720.jpg
ent ela15:50 | 12/06/2018

Kryetari i Grekëve të Pavarur, Panos Kamenos tha se nuk do të përkrahë asnje marrëveshje që do të përmbaje termin Maqedoni në emërtim. Megjithatë, sipas tij, kjo nuk do të vendosë në rrezik koalicionin qeverisës. Ai shtoi se mund të kalojë pothuajse një vit, para se marrëveshja që do të arrijnë dy kryeministrat, të ratifikohet në kuvendin e Greqisë. Kamenos thotë se shkak për këtë vonesë është referendumi që do të organizohet në Maqedoni. Po ashtu ai ka paralajmëruar anëtarët e partisë së tij, se “çdokush që nuk do të ndjekë qëndrimin e partisë për çështjen e emrit, do të jetë automatikisht i përjashtuar nga partia”. /abcnews.al

ronaldo.jpg
G. P.13:10 | 27/05/2018

Cristiano Ronaldo paralajmëron largimin nga Reali i Madridit. Ylli portugez u duk sikur tha fjalë lamtumire në përfundim të finales së Championsit.

Për herë të parë nuk ishte ai kryesori.

Cristiano Ronaldos iu vodh protagonizmi nga Gareth Bale në finalen e Kievit, dhe portugezi gjeti një mënyrë tjetër për të kthyer gjithë vëmendjen nga ai.

Me të përfunduar sfida ndaj Liverpulit, me fitoren e Championsit të tij të pestë në karrierë, superylli portugez, pati disa fjalë për të thënë për të ardhmen.

Cristiano Ronaldo: “Tani le të shijojmë momentin, në ditët e ardhshme, po, do të jap një përgjigje për klubin dhe për tifozët që kanë qenë gjithnjë me mua. Ishte shumë mirë, ishte shumë bukur të luaje për Realin e Madridit, në ditët e ardhshme do të flas”.

Fjalët e tij shkaktuan një tronditje jo të vogël.

Trajneri Zidane u shpreh në konferencën për shtyp se i takon vetë lojtarit që të vendosë, por ishte me besim se Ronaldo nuk do të largohet.

Futbollistët po ashtu as nuk e çonin në mendje ikjen e tij, ndërsa presidenti Perez i kujtoi kontratën që ende ka me Realin.

Gjerësisht me të u morën mediat.

“Marca” bën lojë shkronjash: Të pathyeshëm, duke futur numrin 13 në mes të fjalës. Kristiano hedh hije dyshimi: Ishte bukur të luaje për Madridin!

Më e drejtpërdrejtë gazeta “AS”: Dy bomba të Bejlit dhe një e Cristianos! I pari zgjidhi ndeshjen me golat e tij, i dyti kërcënoi me largimin!

“El Mundo Deportivo”: Bomba CR7! Një Champions i dhuruar. Dy gafat e portierit Karius ndihmuan Realin!

“Sport” po nga Barcelona: Bomba Cristiano! CR7 lajmëron largimin pas fitores së Championsit, po kështu mendon edhe Bejli! Një finale qesharake!

Gazeta “ABC”: Real Madridi në legjendë … Ronaldo nuk gjen rastin e duhur për të lajmëruar largimin!

Nga Anglia, komentet janë të tjera dhe nuk merren me Ronaldon.

“Deili Meil” shkruan “Ekstazi” për Bale dhe “agoni” për Salahun.

“Sandi Ekspres”: Bale hedh nokaut Kopin! Moment magjie!

“Star Sport”: “Bale epik! Mrekullia e tij vendosi për Realin pas dëmtimit të Salahut!

Natyrisht, Ronaldo nuk ishte i interesuar vetëm për të ardhmen, por edhe për trofeun që sapo fitoi.

Cristiano Ronaldo: “Të gjitha finalet janë të komplikuara. E dinim që Liverpuli do ta niste fort ndeshjen, dhe skuadrat angleze janë të tilla, por jemi fitues të drejtë. Shënuam 3 gola, mund të shënonim edhe më shumë. Hymë në histori dhe e merituam më shumë”./abcnews.al

PARALAJMERIMI-I-PENCE-1280x720.jpg
ent ela11:05 | 22/05/2018

 “Mos u tall me presidentin Trump”. Ky është paralajmërimi i bërë nga nënpresidenti amerikan Majk Pens, drejtuar liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un. Numri dy i Shtëpisë së Bardhë i referohej samitit mes dy vendeve që do të zhvillohet në Singapor me 12 qershor.

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence ka paralajmëruar liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un që të mos tallet me presidentin Donald Trump nëse ata do të takohen muajin e ardhshëm. Në një intervistë për Foks Njuz, ai nënvizon se një lëvizje e tillë do të ishte “një gabim i madh nga lideri i Phenianit. Oence gjithashtu tha se nuk ka asnjë çështje që mund të ndikojë tek kreu i Shtëpisë së Bardhë për të braktisur samitin e 12 qershorit.

Ndërkohë, Koreja e Veriut ka kërcënuar më herët se do të bojokotojë takimin pas komenteve nga Këshilltari për Sigurinë KOmbëtare në SHBA, John Bolton. Pheniani reagoi ashpër kur zyrtari i administratës Trump sugjeroi se në këto bisedime do të ndiqej “Modeli i Libisë” për çarmatosjen bërthamore. Ish lideri i Libisë, Muammar Gaddafi u dakordësua me fuqitë perëndimore në vitin 2003 për të hequr dorë nga program nuklearë në këmbim të heqjes së sanksioneve. Por disa vite më pas, ai u vra nga duart e rebelëve që mbështeteshin nga perëndimi.

Gjithashtu, Koreja e Veriut është e zemëruar edhe për stërvitjet ushtarake mes SHBA-ve dhe Koresë së Jugut. Për këtë, Kim Jong-un ka ngrirë bisedimet me Seulin. Ndërkohë, gjatë të martës, presidenti i Jugut, Moon Jae-in do të takohet me Trump në Uashington për të diskutuar rreth planeve të samitit. Pavarësisht se Administrata amerikane shprehet e bindur për të vijuar me takimin, mediat hedhin dyshime. Nju Jork Tajms raportoi se kreu i Shtëpisë së Bardhë po pyet këshilltarët dhe ndihmësit nëse duhet të vazhdojë me mbajtjen e samitit, që pritet të zhvillohet në Singapor me 12 qershor. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono