paralajmërim

kontrolli-tatimor.jpeg
nev ila13:19 | 29/07/2019

Vijojnë inspektimet nëpër biznese në kuadër të luftës kundër informalitetit. Sipas ministres Denaj ka përmirësime për shkak të rritjes së ndërgjegjësimit, por nuk mungojnë edhe abuzimet.

Inspektimet në kuadër të luftës kundër informalitetit vijojnë. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë Anila Denaj vëren se ka një përmirësim të dukshëm të treguesve për shkak ët rritjes së ndërgjegjësimit të subjekteve për t’u përmirësuar, por nuk mungojnë rastet e shkeljeve.

“Janë konstatuar shkelje për herë të tretë të kuponit tatimor dhe bazuar në procedurat tatimore, përgjegjësit në këtë rast do të ndiqen penalisht. Është e rëndësishme të kuptohet se duhet të pritet kupon tatimor edhe në hyrje të lokaleve të natës për të shmangur penalizimet drastike. E kërkojmë këtë pasi nuk do të donim të ishim as në pozitat e vendosjes së shiritave dhe as të ndjekjes penale”, tha Denaj.

Denaj shoqërohej nga zv/drejtori i përgjithshëm i tatimeve Ervin Hoxha, sipas të cilit janë lokalet me xhiro të lartë ato që shmangin detyrimin për të prerë kuponin tatimor.

Ministrja e Financave u bën thirrje taksapaguesve që bazuar në ndryshimin e ligjit të procedurave tatimore, si pjesë e paketës “Moneyval” të hapin llogaritë bankare të biznesit të tyre, jo më vonë se 90 ditë nga hyrja në fuqi e ndryshimeve të miratuara më 26 korrik, ndërsa për tatimpaguesit e rinj, jo më vonë se 20 ditë nga e nesërmja e regjistrimit të tyre.

Gjatë verifikimeve të kryera nga strukturat e Hetimit Tatimor, në Tiranë, në orët me aktivitet më të lartë ekonomik është konstatuar se ka përmirësim të dukshëm të treguesve edhe për shkak të rritjes së ndërgjegjësimit të subjekteve për t’u vetëkorrigjuar. Megjithatë, nuk kanë munguar edhe raste të përsëritjes së vazhdueshme të shkeljeve.

“Janë konstatuar shkelje për herë të tretë të kuponit tatimor dhe bazuar në procedurat tatimore, përgjegjësit në këtë rast do të ndiqen penalisht. Është e rëndësishme të kuptohet se duhet të pritet kupon tatimor edhe në hyrje të lokaleve të natës për të shmangur penalizimet drastike. E kërkojmë këtë pasi nuk do të donim të ishim as në pozitat e vendosjes së shiritave dhe as të ndjekjes penale”, tha ministrja Denaj.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Tatimeve, z.Ervin Hoxha, tha se gjatë kontrolleve të ushtruara janë konstatuar lokale me xhiro të lartë, që kanë shmangur detyrimin për të prerë kupon tatimor.

“Kemi vënë re tendenca për mosdeklarim dhe mos përmirësim të xhiros nga këto subjekte, që janë me risk të lartë. Ju bëjmë thirrje që të vetëpërmirësohen dhe vetëdeklarohen sepse kontrollet do të vazhdojnë në mënyrë që të përmirësojmë këtë situatë”, tha z.Hoxha.

Gjithashtu, një aspekt i rëndësishëm në luftën kundër informalitetit është edhe ndryshimi i ligjit të Procedurave Tatimore, si pjesë e paketës “Moneyval”, për të cilin znj. Denaj kërkoi bashkëpunim e tatimpaguesve për zbatimin e plotë të tij.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë i bëri apel tatimpaguesve të regjistruar pranë Qendrës Kombëtare të Biznesit dhe Administratës Tatimore të hapin llogari bankare të  biznesit të tyre, jo më vonë se 90 (nëntëdhjetë) ditë nga hyrja në fuqi e këtij ligji (data 26.07.2019) dhe ta deklarojnë atë në administratën tatimore. Ndërsa, tatimpaguesit e regjistruar rishtas janë të detyruar të hapin llogarinë bankare të biznesit/organizatës, jo më vonë se 20 (njëzet) ditë kalendarike nga e nesërmja e regjistrimit në QKB/Administratën Tatimore dhe ta deklarojnë atë në organet tatimore.

“Ju lutemi tatimpaguesve të hapin llogaritë bankare, të regjistrojnë biznesin sipas procedurave ligjore. Nëse respektojmë rregullat, respektojmë ligjet shqiptare, atëherë do të kemi më pak inspektime, një marrëdhënie korrekte dhe garantim të konkurrencës së ndershme në treg”, tha ministrja Denaj./ABC News Albania 24/7

NATO-albania-1280x650.jpg
G. P.23:59 | 25/06/2019

Marrëdhëniet e krisura mes Perëndimit dhe Lindjes ka gjasa të përkeqësohen nëse Rusia nuk asgjëson sistemin e saj raketor me mbushje bërthamore. Paralajmërimi është bërë nga NATO, që i ka bërë thirrje Moskës të veprojë, në të kundërt do të përballet me pasoja.

NATO i bëri thirrje të martën Rusisë që të asgjësojë sistemin e raketave me mbushje bërthamore dhe bazë tokësore, përmes të cilave mund të godasë Europën. Në të kundërt, Aleanca ka paralajmëruar Kremlinin se do të përballet me një përgjigje të fortë të saj. Ministrat e Mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s do të diskutojnë të mërkurën për hapat e ardhshëm që do të ndërmerren nëse Moska refuzon ta bëjë një gjë të tillë.

“I bëjmë thirrje Rusisë që të ndjekë rrugën e përgjegjshmërisë, edhe pse deri tani nuk kemi parë asnjë sinjal pozitiv”, deklaroi në një konferencë për shtyp sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg.

Ai theksoi se Europa duhet të jetë në gjendje të përgjigjet, por nuk dha detaje mbi mënyrën se si do të reagojë. Por diplomatë europianë, të cituar nga agjencia e lajmeve “Reuters” deklaruan se, masat e Europës parashikojnë lejimin e fluturimit të avionëve luftarakë amerikanë që mbajnë mbushje bërthamore, një ripozicionim të raketave bërthamore amerikane me bazë detare dhe intensifikimin e stërvitjeve ushtarake.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët europianë të NATO-s kërkojnë që Rusia të asgjësojë sistemin e saj me raketa “Kruis” me mbushje bërthamore, gjë që deri më sot Moska ka refuzuar ta bëjë. Përplasja ka bërë që të thellohet përçarja në marrëdhëniet mes Lindjes dhe Perëndimit, që u verifikua pas aneksimit të gadishullit të Krimesë dhe ndërhyrjes së Rusisë në Siri./ABC News Albania 24/7

ambasada-amerikane-ne-shqiperi-2.jpg
nev ila16:15 | 18/06/2019

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka njoftuar për shtetsait e saj që ndodhen në Shqipëri se duhet të bëjnë kujdes në datën 21 qershor  ku pritet të zhvillohet një protestë e madhe. Ambasada paralajmëron qytetarët e saj se duhet të evitojnë grumbullimet ku zhvillohen demostratat.

Njoftimi i Ambasades Amerikane: 

“Një demonstrim i madh pritet të zhvillohet pranë Zyrës së Kryeministrit të premten, më 21 qershor 2019, duke filluar rreth orës 8:00. Grupi synon të demonstrojë kundër qeverisë shqiptare dhe mund të lëvizë në vende të ndryshme në Tiranë. Kohëzgjatja e demonstratës së pritshme është e panjohur. Demonstrimet e kohëve të fundit kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur kanalet e ujit dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat.

Personeli i Ambasadës së SHBA-së dhe anëtarët e familjes janë drejtuar për të shmangur të gjitha pikat e grumbullimit dhe vendet ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi.

Veprimet për të marrë:

-Shmangni grumbullimet e mëdha dhe fushat ku demonstratat janë të pashmangshme ose në vazhdimësi.
-Jini të vetëdijshëm për rrethinën tuaj.
-Monitoroni mediat lokale për përditësime.
-Mbani një profil të ulët“/abcnews.al

shkencetari.jpg
G. P.11:59 | 03/05/2019

Një shkencëtar në Rusi denoncoi një televizion vendas pas transmetimit të një lajmi, sipas të cilit planeti tokë do të shkatërrohet në 3 Tetor të këtij viti. Sipas shkencëtarit, lajmi është i rremë dhe synon të përhapë panik.

Televizioni rus “REN TV” publikoi një video ku paralajmërohet fundi i botës për në datën 3 Tetor. Në atë datë duhet të ndodhë përplasja me tokën e një asteroid të gjatë 340 metra. Për të mbrojtur tezën e tij, gazetari rus citoi astronomë anonimë.

Vitalij Egorov, shkencëtar i cili studion hapësirën, denoncoi televizionin në fjalë për lajmin dhe për faktin se krijon gjendje alarmi. Sipas Egorov, lajmi është tërësisht i pabazuar dhe synon të krijojë gjendje alarmi dhe panik në popull.

Denoncimi është bërë duke u bazuar në një ligj rus, i miratuar së fundmi, për dënimin e atyre që konsiderohen gënjeshtra. Agjencitë e lajmeve online që publikojnë dhe shpërndajnë lajme false, rrezikojnë të mbyllen.

Ndërsa personat fizikë rrezikojnë një gjobë nga 400 deri në 20 mijë euro në bazë të pasojave dhe të rëndësisë së shpërndarjes së lajmeve false. Prokuroria ruse duhet të thotë fjalën e saj brenda 30 ditësh./ABC News Albania 24/7

s-400.jpg
G. P.09:13 | 04/04/2019

Zv/Presidenti amerikan Mike Pence ka paralajmëruar Turqinë të mos avancojë me blerjen e planifikuar të sistemit të mbrojtjes raketore S-400 nga Rusia. Paralajmërimi erdhi pak orë pasi ministri turk i Punëve të Jashtme tha të mërkurën në SHBA se marrëveshja me Rusinë tashmë ishte e përfunduar.

Ne e kemi bërë të qartë se nuk do të qëndrojmë duarkryq teksa aleatët e NATO-s blejnë armatime nga kundërshtarët tanë, armatime që kërcënojnë kohezionin e kësaj aleance”, tha Pence të mërkurën, gjatë fjalimit në një samit të NATO-s në Uashington.

Pence tha se blerja e sistemit antiraketor rus nga Turqia për 2,5 miliardë dollarë, “përbën rrezik të madh për NATO dhe për forcën e kësaj aleance”. Ai paralajmëroi se Turqia do të përballet me pasojat nëse vazhdon me këtë plan.

Por vetëm pak orë më parë, ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavuşoglu tha se kjo ishte një marrëveshje e përfunduar. “Marrëveshja për S-400 është e përfunduar dhe ne nuk do të tërhiqemi nga kjo”, tha Çavuşoglu.

Turqia duhet të zgjedhë. Dëshiron të mbesë një partnere kritike e aleancës më të suksesshme ushtarake në historinë e botës, apo dëshiron të rrezikojë sigurinë e këtij partneriteti me vendime të pamatura që minojnë aleancën tonë?”, paraljmëroi Pence.

Zv/Presidentit amerikan iu përgjigj me të njëjtën monedhë homologu i tij turk, Fuat Oktay, i cili tha se SHBA-të duhet të vendosin nëse duan të qëndrojnë aleat i Turqisë, apo duan ta rrezikojnë këtë miqësi duke mbështetur grupet terroriste. /tvklan.al

tsipras.jpg
G. P.16:30 | 30/03/2019

Gjatë qëndrimit të tij në Bukuresht, kryeministri i Greqisë Aleksis Tsipras paralajmëroi Shqipërinë se Athina mund të përdorë veton për anëtarësimin e vendit tonë në Bashkimin Europian. Paralajmërimi erdhi pas publikimit nga qeveria shqiptare të hartave, ku pezullohet kalimi i titujve të pronësisë në zonën e bregdetit.

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka deklaruar se Athina mund të mos miratojë hapjen e negociatave të Shqipërisë për anëtarësim në BE. Tsipras e bëri këtë deklaratë pas publikimit nga qeveria shqiptare të hartave, ku pezullohet kalimi i titujve të pronësisë në zonën e bregdetit.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, me kryeministrat e Rumanisë, Bullgarisë dhe presidentin e Serbisë në Bukuresht, Tsipras u shpreh në favor të dhënies së një date për çeljen e negociatave Maqedonisë së Veriut.

“Do të isha i lumtur nëse mundesha të them të njëjtën gjë edhe për Shqipërinë. Mirëpo për fat të keq po shohim kohët e fundit disa zhvillime që nuk na kënaqin. Sot mësova se ka pasur një zhvillim negativ në lidhje me minoritetin grek në Shqipëri. Nëse kjo është e vërtetë, do të jetë një zhvillim shumë negativ”.

Më tej Tsipras tha se kjo “është një çështje në këto momente nuk ofrohet optimizëm sa i përket perspektivës europiane të Shqipërisë”.

Shpresoj të përgënjeshtrohem”, tha Tsipras.

Mundësia e vendosjes së vetos nga ana e Greqisë është përmendur disa herë gjatë viteve të fundit në Athinë. Por ky është paralajmërimi më zyrtar dhe më seriozi, pasi vjen nga shefi i qeverisë greke.

Dhe në një moment që Tsiprasit i duhet të ngrejë tonet patriotike, ndërsa në Greqi është intensifikuar një fushatë elektorale e pashpallur për zgjedhjet e përgjithshme që do të mbahen më së voni në vjeshtë.

Një reagim ka ardhur edhe nga partia më e madhe opozitare, Demokracia e Re, që kërkon ndërprerjen e procesit të integrimit europian të Shqipërisë.

“Ne kemi paralajmëruar në kohën e duhur. Mirëpo qeveria Tsipras, ose nuk dëgjonte, ose i nënvleftësonte zhvillimet”, thuhet në deklaratën e Demokracisë së Re.

Edhe analistët vërejnë se reagimi i Athinës është i vonuar.  Analistët shtojnë se qeveria greke i dispononte mjetet politike, diplomatike dhe ekonomike, që të pengonte qysh në nisje atë që analistët e quajnë “plan i Ramës për shfarosur minoritetin grek në Shqipëri”.

Por analistët vërejnë se Athina nuk i përdori ato mjete pasi ishte përfshirë në negociatat me Tiranën për zgjidhjen e problemeve dypalëshe, negociatat që janë bllokuar prej më shumë se një viti./abcnews.al

raketa-1.jpg
G. P.08:30 | 10/03/2019

Rriten tonet mes Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Uashingtoni ka paralajmëruar me pasoja nëse Ankaraja nuk do të tërhiqet nga blerja e sistemeve raketore ruse.

Blerja e mundshme e sistemeve ushtarake ruse nga Turqia ka nervozuar Shtetet e Bashkuara dhe ka përshkallëzuar ndjeshëm marrëdhëniet Uashington–Ankara. Paralajmërimi i fundit për Turqinë vjen nga Pentagoni që i bëri thirrje presidentit Erdogan të tërhiqet.

“Nëse Turqia e merr sistemin S-400, do të ketë pasoja të rënda në marrëdhëniet tona ushtarake. Nëse ata blejnë sistemet mborjtëse ruse, atëherë nuk do të marrin avionët tanë F-35 dhe sistemin raketor “Patriots””.

Sistemi tokë-ajër Patriots, ka si funksion kryesor mbrojtjen nga raketat balistike dhe është alternativa konkurruese e S-400 ruse. Kjo deklaratë e Pentagonit është e para e drejtpërdrejtë për Rusinë.

Pak ditë më parë, edhe komandanti i ushtrisë amerikane për Europën, Curtis Scaparrotti, këshilloi Kongresin të bllokonte marrjen e avionëve F-35 nga Turqia, pasi siguria e tyre është e kompromentuar nëse blihen sistemet ruse S-400.

Por Ankaraja nuk ka ndërmend të bëjë hapa pas. Presidenti Erdogan pohoi të enjten se marrëveshja me Moskën do të mbyllet dhe se vendi i tij mund të blejë gjithashtu sistemet e avancuara ruse S-500./abcnews.al

Donald-Trump-e1526640469549.jpg
G. P.13:38 | 14/01/2019

Kreu i Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, ka paralajmëruar Ankaranë se do të shkatërrohet nëse kurdët në Siri sulmohen nga ushtria turke. Reagimi i palës turke ka qenë i menjëhershëm: vendi nuk do të frikësohet nga kërcënimet amerikane.

Pasi Presidenti amerikan, Donald Trump, kërcënoi Turqinë se do të shkatërrohej, nëse sulmonte milicinë kurde në Siri, ka reaguar Ankaraja zyrtare. Turqia nuk do të frikësohet nga “kërcënimet ekonomike” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në lidhje me milicinë kurde siriane, tha Ministri i Jashtëm turk, duke shtuar se vendi i tij nuk ishte kundër idesë së “një zonë sigurie” në Siri, të vendosur midis kufirit të Turqisë dhe pozicioneve të luftëtarëve kurdë.

“Ne nuk do të frikësohemi nga ndonjë kërcënim. Kërcënimet ekonomike nuk do të na çojnë askund”, tha Mevlüt Cavusoglu, duke reaguar ndaj kërcënimeve të Donald Trump për” shkatërrimin “e ekonomisë turke nëse Ankaraja sulmon milicinë kurde siriane aleate e Uashingtonit. Kreu i Shtëpisë së Bardhë shkruajti në profilin e tij Twitter se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shkatërronte ekonomikisht Turqinë nëse sulmon kurdët.

Para tërheqjes së paralajmëruar të trupave ushtarake amerikane nga Siria, presidenti amerikan bëri thirrje për krijimin e një “zone sigurie” prej 30 miljesh, pa detaje të mëtejshme mbi vendndodhjen e saj apo financimin e saj. Në të njëjtën kohë, Uashingtoni u kërkon kurdëve “të mos provokojnë Turqinë”./abcnews.al

lulzim-basha-1.jpg
G. P.11:06 | 08/12/2018

Duke i bërë thirrje gjithë shqiptarëve që të bëhen bashkë me studentët, Basha dërgoi një paralajmërim për politikanët. Ai theksoi se parlamenti ose do të pastrohet nga krimi, ose do të rrëzohet.

“Ngrihuni dhe bashkohuni me ta kundër padrejtësisë, kundër të keqes. E keqja mbrapset dhe mposhtet sa herë shqiptarët janë bashkë. Le të bashkohemi të gjithë për t’i dhënë fund krimit të lidhur me politikën, ekonomisë së kapur nga kriminelët dhe oligarkët që janë bërë bashkë. Parlamenti shqiptar ose do të pastrohet nga krimi dhe t’u jepet qytetarëve ose do të rrëzohet”, tha Basha.

Kreu i Partisë Demokratike foli nga qyteti Studenti, ku u organizua një ceremoni në nder të Lëvizjes së Dhjetorit të vitit 1990./abcnews.al

SINKRON-ETILDA-GJONI.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
ent ela17:57 | 05/12/2018

Ministrja e Drejtesisë, Etilda Gjonaj, në cilësinë e drejtueses së njesisë antikorrupsion, njoftoi sot se pas një kontrolli të ushtruar në Zyrën e Hipotekës në Lushnje, drejtori i kësaj zyre dhe 5 punonjës u paralajmëruan për largim nga puna.  

Etilda Gjonaj, ministre e Drejtësisë: “Task Forca antikorrupsion ka vijuar edhe gjaë 2 javëve të kaluara, me kontrolle dhe inspektime në një sërë instuticionesh dhe agjensish, për të cilat ka pasur denoncime nga qytetarët për korrupsion apo abuzim me detyrën. Gjatë javës së kaluar task forca antikorrupsion ka zhvilluar një kontroll në zyrën e rëgjistrimit të pasurive të paluajtshme në Lushnje. Nga ky kontroll janë konstatuar një sërë shkeljesh dhe parregullsish veçanërisht në respektimin e afateve të përfudnimit dhe tregtimit. Po ashtu janë konstatuar shkelje të urdhërave dhe rregulloreve lidhur me organizimin e brendshëm të punës si dhe bashkërendimin me ALUIZNI-n për procedurat apo kufizimet që zbatohen për efekt të kufizimit të pasurive të legalizuara. Për shkeljet e konstatuara bazuar në raportin përfundimtar të grupit të kontrollit, task forca antikorrupsion ka rekomanduar dhënien e masave disiplinore, vërejtje me paralajmërim për regjistruesin e ZRPP Lushnje si dhe për 5 specialistë të po kësaj zyre. Gjatë javëve të fundit nga strukturat e policisë së shtetit janë evidentuar 15 vepra penale në fushën e korrupsionit me 20 autorë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono