para

grabitja.jpg
ger ta09:26 | 19/11/2019

Gjenden dy shuma të tjera parash të grabitura më 9 prill në Rinas.

Gazetarja Glidona Daci bën të ditur pë Abcnews.al se shuma prej 5 mije eurosh i është gjetur Elton Piklit, i cili është një prej të arrestuarve, si autor i dyshuar.

Ndërkohë një shumë tjetër i është gjetur babait të Renaldo Sulës, edhe ky i arrestuar për grabitjen. Paratë e gjetura kanë rezultuar se i përkasin një prej bankave të nivelit të dytë.

Sakaq, gjykata ka pranuar kërkesën e prokurorisë për marrjen e kampionit për të bërë analizën e ADN-së për Elton Piklin dhe Oltian Veseli. Ndërsa Veseli ka refuzuar të japë kampion për ADN.

Kujtojmë se super-grabitja në Rinas ndodhi më 9 prill të këtij viti brenda aeroportit, ku po ngarkoheshin paratë në avion. Autorët morën thasët me 6 milionë euro, ndërsa në largim u përplasën me armë me policinë. Sakaq gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë mbeti i vrarë Admir Murataj, i cili pretendohej se ishte koka e bandës.

Të arrestuar për kë ngjarje janë: Oltion Veseli, Alkond Bengasi, Renaldo Sula, Elton Pikli, Saimir Cela dhe shtetasi nga Kosova, Ragip Hajdini.

Nga ana tjetë Alkond Bengasi ka pranuar të bashkëpunjë me drejtësinë dhe ka dhënë dëshmi që kanë shërbyer për zbardhjen e ngjarjes./abcnews.al

 

vjedhja1.jpg
ent ela10:10 | 02/11/2019

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë, pasi voshën një shumë parash nën kërcënënimin e armës në një banesë në fshatin Shumbat, ndërsa shpallen në kërkim dy të tjerë.

Policia e Dibrës pas marrjes së informacionit se disa persona, nën kërcënimin e armës ishin futur në një banesë  në fshatin Grykë Nokë  dhe nën kërcënimin e armës kishin marrë një shumë parash, menjëherë ka shkuar në vendngjarje dhe është vënë në ndjekje të autorëve.

Në momentin që kanë konstatuar se po ndiqeshin nga  policia, autorët kanë braktisur mjetin e tyre duke u fshehur në malin e fshatit Shumbat.

Shërbimet e Komisariatit  të Policisë Dibër në bashkëpunim dhe me agjentët e Hetimit të Krimit në DVP,kanë rrethuar autorët në një perimetër të gjerë dhe kanë vijur ndjekjen dhe krehjen e zonës  për të bërë të mundur kapjen e tyre.

 

Pas disa orë ndjekje dhe mbajtje nën  rrethim  është bërë e mundur kapja dhe arrestimi i shtetasve  :

M.M, 26 vjeç dhe D.M, 26 vjeç, banues në Kukës.

Ndërsa shtetasi M.K, 25 vjeç, banues në Dibër, dhe F.H, 20 vjeç, banues në Kukës,  kanë mundur të largohen duke marrë  me vete edhe shumën e parave të vjedhura, të cilët janë shpallur në kërkim  dhe vijon puna për kapjen  e tyre.

Këta shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin në fshatin Grykë Nokë, Dibër, dyshohet se nën kërcënimin e një arme, kanë vjedhur në banesën e shtetasit I.H,  shumën prej 300.000 lekë, dhe më pas janë larguar me një automjet tip ‘Opel’.

Vijon krehja e zonës për kapjen e dy personave  të shpallur në kërkim dhe  të gjetjes së armës  që dyshohet se autorët e kanë hedhur  porsa kanë parë që ndiqeshin nga policia.

Në cilësinë e provës materiale është sekuestruar mjeti i përdorur nga autorët.

Materialet hetimore do ti referohen Prokurorisë Dibër për veprën penale “Vjedhje me armë”, e kryer në bashkëpunim. /abcnews.al

policia-compressor-1-1.jpg
ad min10:39 | 31/10/2019

Dy gra kanë përfunduar në pranga nga Policia e Shkodrës për shkak se akuzohen për gjobëvenie. Sipas policisë Ersada Fregjaj 28 vjeçe dhe Merita Bregu 46 vjeçe të dyja nga Velipoja, kanë kanosur dhe i kanë kërkuar 500 mijë lekë një gruaje tjetër. Policia sapo mori denoncimin organizoi operacionin për arrestimin e grave. Sipas policisë midis të arrestuarave dhe denoncueses ka patur një konflikt për motive të dobëta.

Njoftimi i policisë Shkodër:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Truma”

Arrestohen në flagrancë 2 shtetase për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”.

Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me Prokurorinë e Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, pas një pune të mirëorganizuar, u bë finalizimi i operacionit policor të koduar “TRUMA”, si rezultat i të cilit është bërë arrestimi në flagrancë i shtetaseve:

E. F. 28 vjeçe, banuese në Velipojë, Shkodër dhe M. B. 46 vjeçe, banuese në Shkodër.

Kapja dhe arrestimi i tyre u bë pasi në lagjen “Vasil Shanto”, në vendin e quajtur “Truma”, në bashkëpunim me njëra-tjetrën, nëpërmjet kanosjes, i kanë marrë shumën 50 000 lekë një shtetaseje.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua shuma 50 000 lekë dhe dy aparate celulare.

Materialet iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë, për veprën penale “Shtrëngimi me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë” e kryer në bashkëpunim./abcnews.al

concorsi-concorsi-polizia.jpg
ad min17:15 | 23/10/2019

Një 36-vjeçare shqiptare është arrestuar nga policia italiane në Romë, pasi iu gjet në banesë rreth 7 kilogramë heroinë. Agjentët e policisë dyshuan për lëvizjet e çuditshme të saj rreth apartamentit dhe vendosën ta monitorojnë.

Policia vendosi të ndërhyjë menatën e së martës, pasi panë që 36-vjeçarja po dilte nga shtëpia. Sapo u rikthye në banesë ata i kërkuan dokumentet. Më pas agjentët e policisë i kërkuan gruas të tregonte se çfarë kishte në çantë dhe ajo, nuk diti të shpjegojë se pse kishte 175 euro dhe tre aparate telefoni celularë.

Ndërsa në banesë i është gjetur heroinë e paketuar për një total prej pothuajse 7 kilogramësh./ABC News Albania

gara-1.png
Autor E15:02 | 14/10/2019

Lexington, në Kentucky, SHBA vendi i rrethuar nga qindra ferma kuajsh është shtëpia më e madhe në botë e ankandeve për kuaj. Çdo shtator aty mblidhen të apasionuaroit pas garave dhe kuajve, veçanërisht njerëz të pushtetshëm e sheikë që derdhin miliona për të blerë kuajt 1-vjeçar, që nuk kanë garuar kurrë më parë.

Sipas asaj që shkruan Bussines Insider, vetëm në vitin 2019 dhe konkretisht në ankandin e muajit shtator, blerësit VIP shpenzuan më shumë se 360 milionë dollarë për të blerë 2855 prej këtyre kuajve.

Kuajt më të shtrenjtë të shitur ishin një “American Pharoah” për 8.2 milionë dollarë, që u ble nga “Ehisper Hill Farm” e Mandy Pope, dhe një tjetër prej 4.1 milionë nga Sheiku Mohammed nga Dubai.

“Po flasim për kryeqytetin e kuajve në botë, dhe në të vërtetë është vendi që njihet si i tillë në të gjithë botën”, ka thënë Bill Thomason, president dhe CEO i Keeneland, në një intervistë gjatë shitjes së shtatorit.

Shtëpia e ankandit, që gjendet rreth shtatë milje nga qendra e qytetit thuhet se organizon festa marramendëse për blerësit dhe sponsorët e saj VIP. Pak ditë më parë sunduesi i Dubait pagoi 4 mln dollarë për një kalë, kurse japonez Yuji Hasegaëa bleu një kalë për prej 1.5 milion dollarësh.

Përpara se të kthehen në skenë, kuajt bëjnë një shëtitje rreth hambarit të shfaqjes, një zonë e madhe e mbuluar në natyrë.

Dhe kur afrohet numri i tij, kali dërgohet lartë në një vendkalim dhe pastaj në skenë, ku bëhet shitja, përkatësisht ofertat rreth tij./Bussines Insider

Kurz-austria-1280x795.jpg
nev ila13:54 | 27/09/2019

Austria shkon në zgjedhje të parakohshme këtë të dielë me ish-kancelarin Kurz, i cili renditet i pari në sondazhe. Për momentin e vetmja pikë takimi mes kandidatëve është refuzimi i një marrëveshjeje të re për “Brexit”.

Në Austri është zhvilluar debate përfundimtar, kur të dielën votuesit do të shkojnë dhe një herë në qendrat e votimit për të vendosur,, me shumë mundësi, rikthimin në pushtet të ish kancelarit Sebastian Kurz të partisë popullore austriake.

Për momentin e vetmja pikë takimi mes kandidatëve është refuzimi i një marrëveshjeje të re për Brexit.

Pyetjes, përveç se Kurz i janë përgjigjur “jo” dhe Pamela Uagner e socialdemokratëve si dhe të ekstremi i djathë i cili ishte në qeveri me popullorët e Kurz, dhe që në dimrin e fundit u përfshi nga skandali që i dha fund punës së ekzekutivit, dhe hapi rrugën për zgjedhje të parakohshme.

Ish-kancelari Kurz ende në krye të sondazheve, shpjegoi se objektivi i tij është fitorja. Ai theksoi se nëse njerëzit i japin besimin ai do të flasë me të gjitha palët e përfshira.

Do të përpiqem të menaxhoj besimin me përgjegjësi si dhe të gjej një qeveri të qëndrueshëm, në rast të kundërt opsioni është një qeveri e minorancës” shtoi ai.

Një tjetër pikë e nxehtë e debatit ishte dhe ajo e ambientit dhe reduktimit të emetimeve të gazrave.

Për kandidaten socialdemokrate e cila renditet e dyta në sondazhe, prioritet mbetet rritja e taksave për transportin ajror dhe gomave.

Ajo premtoi se nëse do të ishte në pushtet do të zgjeronte hekurudhën austriake në mënyrë dhe më efikase. Ajo u shpreh se kur udhëtohet në Zvicër kuptohet se çfarë është efikasiteti.

Për momentin pyetja e vërtetë është se kush do të dojë të bëjë aleancë me Kurz, pas rënies së ekstremit të djathtë me të cilin kishte qenë në qeveri legjislaturën e kaluar./ABC News Albania 24/7

keedwell.jpg
ad min15:59 | 11/09/2019

Një inxhinier britanik 71-vjeçar, shpenzoi 30 mijë stërlina për të kundërshtuar një gjobë prej vetëm 100 stërlinash. Në përfundim të gjyqit, i cili nuk i dha të drejtë ai u shpreh i zhgënjyer nga sistemi.

Një gjobë për shkak  të shpejtësisë prej 56 kilometrash në orë në një rrugë ku lejohej vetëm deri në 50 kilometra në orë. Një gjobë prej 100 stërlinash në vitin 2016, i ka kushtuar Richard Keedwell, një inxhinier britanik, shumën e 30 mijë stërlinash.

Pasi kundërshtoi fillimisht gjobën, ai shpenzoi një shumë të madhe parash për shpenzimet ligjore dhe gjyqin, e gjithsesi nuk fitoi. Në fund të kësaj ngjarjeje ai u shpreh i lodhur dhe i zhgënjyer nga sistemi që sipas tij po shtyp njerëzit: Ndihem në  faj për paratë e shpenzuara, theksoi ai.

Në një intervistë për BBC ai shpjegoi se kishte shpenzuar 21 mijë stërlina për të paguar avokatët dhe 7 mijë të tjera për të shkuar në gjykatë.

Keedwell shpjegoi se ishte i sigurtë që nuk e kishte tejkaluar kufirin e shpejtësisë në atë rrugë. Në fund ai tha se një pjesë e parave ishin trashëgimi që kishte planifikuar t’ia linte djalit të tij./ABC News Albania 24/7

para.png
ad min12:49 | 16/08/2019

Specialistët për Hetimin e Krimit ekonomik dhe Financiar në Policinë e Fierit në bashkëpunim me Prokurorinë e Fierit kanë vendosur sekuestro preventive mbi llogarinë bankare të shtetasit T.B. Sipas njoftimit të uniformave blu bëhet fjalë për një llogari bankare e vlerë 1200 mijë Euro.

Autoritetet dyshojnë se këto para janë përfituar nga veprimtari kriminale. Ndërkohë T.B dyshohet se ka kryer veprën penale të pastrimit të parave. Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë për veprimet e mëtejshme./abcnews.al

meqedoni-1280x709.jpg
ad min17:30 | 07/08/2019

Teksa vendi po bëhet gati për valën e të nxehtit afrikan, autoritetet në Maqedoninë e Veriut u kanë bërë thirrje qytetarëve të bëjnë kujdes nëse vendosin të lëvizin, pas temperaturat do të arrijnë dhe kalojnë 40 gradë Celsius.

Konform paralajmërimeve të meteorologëve, Drejtoria për Mbrojtje dhe Shpëtim në Shkup ka njoftuar qytetarët se ditëve në vijim pritet të mbajë mot ekstrem I nxehtë. Prej nesër e deri në mesin e javës së ardhshme, siç njoftohet, do të aktivizohet faza e verdhë për temperatura të larta, kurse në disa rajone edhe ajo e portokalltë. Pritet që temperaturat e ajrit të arrijnë mbi 40 gradë Celsius.

 Kompetentët janë vënë në gjendje gatishmërie. Janë dhënë rekomandime edhe nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut por edhe nga institucionet shëndetësore. Zjarrfikësit bëjnë thirrje për vigjilencë.

 Rritja e temperaturave ka mbushur ambulancat. Mjekët apelojnë që gjatë ditëve në vijim të shmanget ekspozimi në ambiente të hapura dhe kujdes maksimal gjatë konsumimit të ushqimit.

 Valët e këtilla të nxehtit tropikal nuk janë të pazakonshme për Maqedoninë e Veriut, por do të jenë më të shpeshta, kurse do të godasin rajone që viteve të kaluara kanë qenë të rralla – parashikojnë prognozat afatgjate meteorologjike. Sipas një numri të madh të hulumtimeve, kjo për shkak të pasojave nga ndryshimet klimatike dhe ngrohjes globale./ABC News Albania 24/7

Policia-e-Tiranes-1280x662.jpg
ad min10:45 | 01/08/2019

Policia e Tiranës ka finalizuar një operacion të koduar “Investimi”, ku ka sekuestruar 1.500.000 euro llogari bankare. Paratë i përkasin një ish-punonjësi të administratës shtetërore, identiteti i të cilit është Ferdinand Shehu. Sipas policisë në vitet 2006-2011, ai ka mbajtur funksione zyrtare në Agjencinë e Legalizimit, Urbanizmit dhe Integrimit të Zonave Urbane.

“Ky shtetas dyshohet se ka konsumuar veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, parashikuar nga neni 287 i Kodit Penal, duke kryer disa investime në pasuritë e paluajtshme”, thuhet në njoftimin e uniformave blu.

Kohët e fundit, nëpërmjet një banke private, ish-punonjësi i administratës ka tentuar transferimin e 1 milionë eurove jashtë vendit, me justifikimin për investime financiare, ndërkohë 500 000 Euro të tjera i ka vendosur në depozitë me afat. Policia nuk jep detaje të tjera me arsyetimin se hetimet janë në vijim.

Ai reagoi për ABC News, ku u shpreh se ndodhet në Itali me pushime bashkë me familjen. Ndërkohë thekson më tej se do të ngrejë padi ndaj prokurorisë dhe policisë sepse nuk është thirrur asnjëherë në lidhje me këtë hetim.

“Jam në Itali bashkë me familjen, më kanë bllokuar çdo cent në llogarinë bankare. Kam 8 vite në Shqipëri, pse nuk është bërë asnjë hetim ndaj meje? Çdo lëvizje e kam bërë nëpërmjet bankës. Shteti kishte plot kohë për të më hetuar, por gjeti momentin kur ika në Itali me pushime. Do bëj padi ndaj prokurorisë dhe policisë, pasi nuk më kanë thirrur asnjëherë për këtë hetim”, është shprehur Shehu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono