Papa Françesku

pope-francis.jpg
ent ela11:04 | 25/12/2018

Në meshën tradicionale të Krishtlindjes në Vatikan, Papa Françesku përcolli mesazhin se të pasurit duhet të kërkojnë një jetë sa më të thjeshtë.

Papa Françesku ka kërkuar nga njerëzit në vendet e zhvilluara të kërkojnë një jetë më të thjeshtë, më pak materialiste, si dhe dënoi ndarjen e thellë midis të varfërve dhe të pasurve.

Papa Françesku i bëri vërejtjet gjatë një shërbese në bazilikën e Shën Pjetrit, në Vatikan, në meshën tradicionale të Krishtlindjes më 24 dhjetor.

Papa, 82 vjeçar, tha se lindja e Jezusit në varfëri duhet të bëjë që të gjithë të reflektojnë mbi kuptimin e jetës. Ai tha se lindja e Krishtit vuri në pah një mënyrë të re të të jetuarit “jo duke ngrënë e grumbulluar, por duke dhënë dhe ndarë me të tjerët”.

“Le të pyesim veten: A më duhen vërtet të gjitha këto objekte materiale dhe këto receta të komplikuara për jetën? A mund të menaxhojë pa këto dhe të bëjë një jetë me një thjeshtësi edhe më të madhe” ka pyetur Papa Françesku.

Gjatë ditës së Krishtlindjes më 25 dhjetor, Papa do të përcjellë mesazhin e “Urbi et Orbi” nga ballkoni i sheshit të “Shën Pjetrit”. /abcnews.al

 

erniii.png
G. P.19:29 | 18/10/2018

Ambasada shqiptare në Vatikan ka nderuar 90-vjetrorin e lindjes së Kardinal Ernest Simonit. Në këtë përvjetor ai është ftuar nga vetë Papa Francesku për të mbajtur një meshë së bashku.  

Ditëlindja e 90 e gjeti kardinalin Ernest Simoni në Vatikan. Me këtë rast ambasada shqiptare pranë selisë së shenjtë mbajti një ceremoni të veçantë në nderim të tij me iniciativë të të ngarkuarës me punë Majlinda Dodaj.

ernest1
ernest2
ernest3
ernest

Në aktivitet morën pjesë edhe Kardinali Giuseppe Bertori, Kyeipeshkvi i Firences,  Ipeshkvi i Kosovës Imzot Dodë Gjergji,  Drejtori i Radio Vatikanit si dhe  ambasadorë të akredituar pranë Selisë së Shenjtë. Kureshtja e të gjithëve mbeten vitet e jetës që Kardinal Simoni kaloi nën diktaturë, por vetë ai e kalon me një batutë:

“Tashmë kaloi ajo periudhë. Me ndihmën e Zotit të gjithë duhet të ecim përpara”.

Emocionues për të mbetet takimi i parë me Papa Françeskun në Tiranë gjatë vizitës që Ati i Shenjtë bëri në Shqipëri. Rrëfimi për jetën e Kardinal Simonit preku vetë Papën. Një tjetër moment i rëndësishëm në jetën në tij veçohet emërimi Kardinal nga Ati i Shenjtë në Nëntor të 2016-s.

Ka qenë vetë Papa Francesku që me rastin e ditëlindjes e ka ftuar në Vatikan. Kardinal Ernest Simoni do të mbajë dhe një meshë bashkë me Atin e Shenjtë./abcnews.al

META-NE-VATIKAN-1280x720.jpg
ent ela13:08 | 17/09/2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta, u prit sot në një audiencë të posaçme nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë në Vatikan.Kryetari i shtetit shqiptar shprehu mirënjohjen për vëmendjen e veçantë që Papa Françesku ka treguar për popullin shqiptar. Ndërsa Ati i Shenjtë duke iu rikthyer vizitës në vendin tonë i kërkoi presidentit Meta që të bënte gjithçka që rinia shqiptare të mos e braktiste vendin.

Mirënjohja ishte kryefjala e Presidentit Ilir Meta në bisedën që zhvilloi me Papa Françeskun në selinë e shenjtë në Vatikan.

Presidenti i Republikës në mënyrë të vecantë e falënderoi Papa Françeskun, për lartësimin mbarëbotëror të simbolit më domethënës  shpirtëror të kombit shqiptar, Nënë Terezës, përmes shenjtërimit të saj.

“Shenjtërimi i Nënë Terezës, si dhe lumturimi i 38 martirëve të Kishës Katolike shqiptare dhe emërimi i At Ernest Troshanit si Kardinal Nderi në Vatikan, na bëjnë krenarë ne shqiptarët dhe na japin më shumë besim e forcë për ta ruajtur e promovuar me vendosmëri e përkushtim bashkëjetesën e harmoninë shembullore ndërfetare e kanonike”

Kreu i Shtetit Shqiptar e e siguroi Atin e Shenjtë për vokacionin e qartë e të pandryshuar evropian të Shqipërisë dhe shqiptarëve dhe vendosmërinë e tyre për të ecur në rrugën e integrimit evropian.

“Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriot Skënderbeut na rikthen në kujtesën tonë jo vetëm marrëdhënien e ngushtë të Heroit tonë Kombëtar me Selinë e Shenjtë, por edhe rolin e tij të pazëvendësueshëm në mbrojtjen e civilizimit evropian duke përcaktuar qartë identitetin evropian të shqiptarëve,” vuri në dukje Presidenti Meta gjatë takimit me Atin e Shenjtë.

Një mirënjohje të veçantë Presidenti Meta e shprehu edhe për mbështetjen e vyer që Papa Françesku dhe Selia e Shenjtë i kanë dhënë Kosovës dhe, ku padyshim lartësimi në ditën e Shën Terezës së Kishës katolike të Prizrenit në Dioqezë, përbën një akt domethënës jo vetëm për komunitetin katolik të Kosovës, por për mbarë shqiptarët.

Ati i Shenjtë vlerësoi forcën e shqiptarëve dhe përkushtimin e tyre për t’u ringritur shpirtërisht pas periudhës së gjatë të shtypjes dhe ndalimit të besimit, nënvizoi arritjet e deritanishme të Shqipërisë veçanërisht në fushën e lirisë së besimit dhe shprehu mbresat e tij të jashtëzakonshme nga vizita e tij në Shqipëri dhe mikpritja që ju rezervua gjatë kësaj vizite historike.

“Rrallë kam parë”, – tha Papa Françesku gjatë audiencës, “aq shumë të rinj gjatë vizitës sime në Tiranë sa në asnjë vend tjetër e duhet bërë gjithcka që ata të qëndrojnë në vendin e tyre.”

Gjatë kësaj audience të posaçme të Atit të Shenjtë, Papa Françesku, Presidenti i Republikës, Ilir Meta shoqërohej nga familja e tij. /abcnews.al

DnSfXRPXcAUsgdB.jpg
G. P.12:30 | 17/09/2018

Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta, u prit sot në një audiencë të posaçme nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku, në Selinë e Shenjtë në Vatikan.

Presidenti Meta shprehu mirënjohjen e thellë për kontributin e jashtëzakonshëm të Selisë së Shenjtë në rimëkëmbjen shpirtërore e sociale të komunitetit katolik dhe popullit shqiptar, veçanërisht pas daljes së vendit nga izolimi i gjatë komunist dhe vendosjes së pluralizmit në Shqipëri. Në mënyrë të veçantë Presidenti Meta e falënderoi Papa Françeskun, për lartësimin mbarëbotëror të simbolit më domethënës shpirtëror të kombit shqiptar, Nënë Terezës, përmes shenjtërimit të saj.

Duke shprehur mirënjohjen për vëmendjen e veçantë që Papa Françesku ka treguar për popullin shqiptar, Presidenti Meta, e siguroi Atin e Shenjtë për vokacionin e qartë e të pandryshuar evropian të Shqipërisë dhe shqiptarëve dhe vendosmërinë e tyre për të ecur në rrugën e integrimit evropian.

“Shenjtërimi i Nënë Terezës, si dhe lumturimi i 38 martirëve të Kishës Katolike shqiptare dhe emërimi i At Ernest Troshanit si Kardinal Nderi në Vatikan, na bëjnë krenarë ne shqiptarët dhe na japin më shumë besim e forcë për ta ruajtur e promovuar me vendosmëri e përkushtim bashkëjetesën e harmoninë shembullore ndërfetare e kanonike” – nënvizoi Presidenti Meta.

“Viti Mbarëkombëtar i Gjergj Kastriot Skënderbeut na rikthen në kujtesën tonë jo vetëm marrëdhënien e ngushtë të Heroit tonë Kombëtar me Selinë e Shenjtë, por edhe rolin e tij të pazëvendësueshëm në mbrojtjen e civilizimit evropian duke përcaktuar qartë identitetin evropian të shqiptarëve,” vuri në dukje Presidenti Meta gjatë takimit me Atin e Shenjtë.

Të dy bashkëbiseduesit nënvizuan rëndësinë e jashtëzakonshme që merr në ditët e sotme modeli shqiptar i harmonisë ndërmjet bashkësive të ndryshme fetare, si dhe ranë dakord për të vijuar bashkëpunimin e ngushtë mes Shqipërisë dhe Selisë së Shenjtë për promovimin e mëtejshëm të kësaj vlere në mbarë botën. Një mirënjohje të veçantë Presidenti Meta e shprehu edhe për mbështetjen e vyer që Papa Françesku dhe Selia e Shenjtë i kanë dhënë Kosovës dhe, ku padyshim lartësimi në ditën e Shën Terezës së Kishës katolike të Prizrenit në Dioqezë, përbën një akt domethënës jo vetëm për komunitetin katolik të Kosovës, por për mbarë shqiptarët.

Presidenti Meta dhe Ati i Shenjtë diskutuan edhe për zhvillimet e fundit në rajonin e Ballkanit dhe rëndësinë e jashtëzakonshme që ka bashkëjetesa ndëretnike dhe fetare në dobi të stabilitetit, sigurisë, paqes dhe mirëqenies të popujve tanë për të mos u rikthyer më kurrë në konfliktet e përgjakshme të viteve 90-të. Ati i Shenjtë vlerësoi forcën e shqiptarëve dhe përkushtimin e tyre për t’u ringritur shpirtërisht pas periudhës së gjatë të shtypjes dhe ndalimit të besimit, nënvizoi arritjet e deritanishme të Shqipërisë veçanërisht në fushën e lirisë së besimit dhe shprehu mbresat e tij të jashtëzakonshme nga vizita e tij në Shqipëri dhe mikpritja që ju rezervua gjatë kësaj vizite historike.

“Gjatë kthimit nga Shqipëria një nga gazetarët më pyeti se përse kisha zgjedhur të bëja vizitën e parë në Evropë, në Shqipëri, në një vend jo anëtar të Bashkimit Evropian, unë iu përgjigja se zgjodha Shqipërinë për të dhënë një mesazh,” – tregoi Ati i Shenjtë gjatë audiencës së posaçme me Presidentin Meta.

Presidenti Meta dhe Ati i Shenjtë diskutuan gjithashtu edhe për çështjen e mprehtë të emigracionit, luftën kundër varfërisë, rëndësinë e ruajtjes së ambientit dhe kujdesin ndaj familjes dhe veçanërisht ndaj gruas dhe fëmijëve, në këndvështrimin e ndërtimit të një shoqërie më njerëzore dhe të një bote në paqe. Ati i Shenjtë dhe Presidenti Meta diskutuan mbi rëndësinë e madhe për të siguruar një të ardhme më të mirë për të rinjtë me qëllim ndalimin e fenomenit të largimit nga vendi i tyre dhe mbajtjes larg nga veset, droga dhe fenomenet negative sociale.

“Evropa po përjeton një dimër demografik,” – u shpreh Papa Françesku, ndaj, vendi juaj duhet të mos vuajë nga ky fenomen, i cili kërkon një përkujdesje, përkushtim dhe vëmendje më të madhe në edukimin, arsimimin dhe krijimin e mundësive më të mira për ta.
“Rrallë kam parë”, – tha Papa Françesku gjatë audiencës, “aq shumë të rinj gjatë vizitës sime në Tiranë sa në asnjë vend tjetër e duhet bërë gjithcka që ata të qëndrojnë në vendin e tyre.”
Gjatë kësaj audience të posaçme të Atit të Shenjtë, Papa Françesku, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z. Ilir Meta shoqërohej nga familja e tij./abcnews.al

PAPA-MAFIOZET-1280x720.jpg
ent ela17:23 | 15/09/2018

Papa Françesku gjatë meshës së të shtunës në Palermo ka bërë një apel të fortë ndaj mafiozëve. Ai u ka kërkuar atyre të konvertohen përndryshe do të përjetojnë humbjen më të madhe në jetë.

Gjatë meshës në Palermo, Papa Francesku u bëri apel mafiozëve që të ndryshojnë. Ai I ftoi ata që të konvertohen, në të kundërt do të humbisnin shpirtin dhe kjo është humbja më e madhe që mund ti ndodhë dikujt.

Më tej Papa Francesku shtoi se nuk mund të besosh në Zot e në të njëjtën kohë të jesh mafioz; e që në ditët e sotme duhen burra dhe gra që dashurojnë dhe jo burra dhe gra nderi. Duhen njerëz që shërbejnë e jo që ndjekin pushtetin theksoi ai

Sipas Papa Françeskut i vetmi populizëm është shërbimi ndaj popullit pa akuzuar, duke dëgjuar popullin dhe pa shkaktuar polemika.

Të pranishëm në meshë ishin rreth 80 mijë besimtarë. /abcnews.al

papa-380x233.jpg
G. P.15:14 | 25/08/2018

Papa Françesku ka nisur të shtunën një vizitë në Republikën e Irlandës, që ka si mision shërimin e plagëve të abuzimeve. Në mesazhin e parë, Ati i shenjtë është shprehur i turpëruar nga skandalet që kanë mbuluar kishën.

Papa Françesku ka mbërritur të shtunën në Republikën e Irlandës, një vizitë kjo që vjen në një moment kritik për Kishën Katolike, e mbuluar nga skandalet e pedofilisë. Gjatë vizitës, ati i shenjtë do të takohet me viktima të abuzimeve dhe do ta mbyllë atë të dielën me një meshë masive përpara 500 mijë personave. Sikurse në të gjithë botën, edhe kisha irlandeze është përfshirë nga skandali dhe mesazhi i Papës nuk ka munguar që në ditën e parë të vizitës. “Kisha ka dështuar dhe për këtë ndjej dhimbje dhe turp”, ka thënë Papa.

Ai është pritur në aeroport nga një grup fëmijësh që i kanë dhuruar atij lule dhe më pas ka udhëtuar drejt selisë së presidentit, ku është pritur nga kreu i shtetit, zonja e parë dhe një ceremoni e Gardës së Nderit. Kjo është vizita e parë papale në Republikën e Irlandës në thuajse 40 vjet, pas asaj të Gjon Palit të Dytë në vitin 1979. Që nga vizita në fjalë Irlanda ka përjetuar shumë ndryshime, nga zakonet deri tek çështjet sociale si aborti, divorci dhe martesat mes së njëjtës gjini. Të premten, kryeministri irlandez tha se shpreson që vizita e Papa Françeskut të shënojë një kapitull të ri në marrëdhëniet e Irlandës me kishën./abcnews.al

papa.jpg
G. P.10:15 | 10/06/2018

Papa Françesku ka deklaruar se e gjithë bota duhet të kalojë nga përdorimi i energjive tradicionale tek ato alternative. Në një takim me manjatët e naftës në Vatikan, ati i shenjtë është shprehur se të pasurit nuk duhet të abuzojnë me dëshirën e njerëzimit për energji.

Papa Françesku ka deklaruar se ndryshimet e klimës janë një sfidë me përmasa epokale dhe se e gjithë bota duhet të nisë kalimin nga energjitë tradicionale tek ato alternative.

“Qytetërimi ka nevojë për energji, por energjia nuk duhet ta shkatërrojë qytetërimin”, ka deklaruar ati i shenjtë në një takim me drejtues ekzekutivë të kompanive të naftës në Vatikan.

Mes tyre kanë qenë të pranishëm përfaqësuesit e grupeve më të njohura si “Exon Mobil”, “British Petroleum”, “Dutch Shell”, norvegjezia “Equinor” dhe meksikania “Pemex”. Në fjalën e tij, Papa ka nënvizuar se, shoqëria moderne, me lëvizjen masive të informacionit, njerëzve dhe pajisjeve teknologjike kërkon një furnizim të madh me energji.

“Por kjo energji duhet të jetë e pastër, e shoqëruar nga reduktimi sistematik i karburanteve tokësore”, ka thënë Papa.

Ai është shprehur se, dëshira për energji nuk duhet të japë efekte të padëshirueshme tek klima, në një kohë kur temperaturat po rriten në mënyrë katastrofike, kur ambjenti përreth po ashpërsohet dhe varfëria po rritet.

“Bota duhet të ecë përpara me një miks energjish që luftojnë ndotjen, eliminojnë varfërinë dhe promovojnë drejtësinë sociale. Sot, të paktën 1 miliard njerëz vuajnë nga mungesa e elektricitetit”, ka shtuar Papa./abcnews.al

 

lamborghini.jpg
G. P.13:09 | 13/05/2018

Është shitur në ankand për 715 mijë euro Lamborghini i bardhë që iu dhurua Papa Françeskut. Që në fillim ai ishte shprehur se do e shiste për të përdorur të ardhurat për disa projekte bamirësie. Lajmi është konfirmuar nga Vatikani si dhe nga disa kisha që janë në listën e atyre që do të përfitojnë nga kjo bamirësi.

Projekti kryesor që do të marrë pjesën më të madhe të parave është plani Marshall për rikthimin e të krishterëve në Irak, të cilët u dëbuan nga ISIS. Ankandi u mor përsipër nga shtëpia e ankandeve “Sotheby”./abcnews.al

papa-francesku.jpg
G. P.15:30 | 23/04/2018

Papa Françesku ka dhuruar 3 mijë akullore për mensat, ku ushqehen të varfërit në Romë. Kjo nismë e tij erdhi për të celebruar ditën e shenjtërimit të emrit të tij.

Papa Françesku festoi ditën e emrit të tij me të varfërit në Romë. Në 41 mensat e kryeqytetit italian janë shpërndarë rreth 3 mijë akullore. Në fakt, 23 Prilli shënon ditën e “San Giorgio” në kalendarin katolik, pra është një ditë e rëndësishme për Jorge Mario Bergoglio, emri i plotë i Papës. Nuk është hera e parë që Ati i Shenjtë mendon për të pastrehët: në Janar, 2 mijë prej tyre u ftuan për të parë një spektakël në cirk.

“Papa Françesku dëshiroi që të festonte ditën e shënjtërimit të emrit të tij sëbashku me njerëzit në nevojë dhe të pastrehët në Romë”, shkruhet në një komunikatë të selisë së shenjtë.

Ndërsa më tej shkruan: “Për këtë janë shpërndarë, në një ditë ku Kisha rikujton San Giorgo, 3 mijë akullore për personat që vijnë çdo ditë në mensa, në konvikte dhe në strukturat e kishës në kryeqytet”.

Jorge, emri i pagëzimit të Atit të Shenjtë, është version spanjoll i Giorgo. Shenjti që festohet me 23 Prill, është e atij që tradita popullore e paraqet si një kalorës që përballet me një dragua.

Ndërkohë, edhe më herët Papa Françesku ka përdorur evente të tilla për bamirësi. Madje Ati i Shenjtë nxori në ankand një version të personalizuar të një modeli të rrallë të automjetit sportiv të markës Lamborxhini, dhe të ardhurat i ka dhuruar disa fondacioneve në Afrikë dhe Itali që merren me trajtimin e njerëzve në nevojë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono