Papa Françesku

Pope_Francis_at_the_general_audience_in_St_Peters_Square_on_March_14_2018_Credit_Daniel_Ibanez_1_CNA.jpeg
ent ela13:10 | 08/07/2019

Gjatë lutjes së tij në Lampeduzë, Papa Francesku e ka përqëndruar vëmendjen e tij tek emigrantët. Ai i cilësoi ata si qënjie njerëzore që janë lënë mënjanë nga shoqëria e globalizuar.

“Lutem për emigrantët, për të fundit që i kërkojnë ndihmë Zotit për t’u çliruar nga të këqijat. Janë të mashtruarit e fundit dhe të braktisurit që vdesin në shkretëtirë.” Kështu u shpreh ndër të tjera Papa Francesku, gjatë vizitës së tij në Lampeduzë, duke shtuar se ata torturohen dhe abuzohen në qendrat për emigrantë.

Gajtë ceremonisë së lutjes për gjashtë vjetorin e Lampeduzës, Papa Francesku përqendroi vëmendjen e tij tek emigrnatët për të cilët Jezusi kërkon përkujdesje dhe dashuri. Më tej ai shtoi se periferitë e qyteteve janë të populluara nga njerëz që diskriminohen, abuzohen dhe shfrytëzohen. Por Papa Francesku theksoi se nuk bëhet fjalë vetëm për emigrantët por kryesisht për qëniet njerëzore që lihen mënjanë nga shoqëria e globalizuar. /ABC News Albania 24/7

papa-380x233.jpg
G. P.18:38 | 09/05/2019

Papa Françesku e ka bërë të detyrueshme për klerikët raportimin e abuzimeve seksuale. Bëhet fjalë për një lëvizje të pritur prej kohësh, nga ati i shenjtë për t’i dhënë zgjidhje një prej problemeve më akute me të cilat përballet sot Kisha Katolike.

Papa Françesku e ka bërë të detyrueshme për klerin katolik të Romës të raportojë abuzimet seksuale dhe madje rastet kur akte të tilla janë mbuluar. Në një letër apostolike, që pritet të kthehet në ligj për kishën, Ati i Shenjtë e bën të qartë se çdo mbulim ose favorizim i akteve seksuale do të konsiderohet abuzim.

Lëvizja e Papa Françeskut shihet si një mesazh dërguar hierarkive të kishës, se askush nuk do të tolerohet. Ajo vjen pak kohë pasi në shkurt, Papa premtoi marrjen e masave konkrete për të frenuar abuzimin.

Letra apostolike ua bën të qartë klerikëve se duhet të ndjekin ligjet e shtetit dhe të përmbushin detyrimet e tyre për të raportuar çdo abuzim tek autoritetet përkatëse civile. Udhëzimi i ri është mirëpritur nga disa përfaqësues të Vatikanit, që kanë deklaruar se në këtë mënyrë gjejnë terren për t’i dhënë fund abuzimeve seksuale të kishës.

Papa Françesku ndodhet nën një presion të fortë për të treguar lidership dhe për t’i dhënë zgjidhje një prej problemeve më akute me të cilat përballet sot kisha moderne, e cila akuzohet se ka humbur moralin e saj.

Kur u zgjodh në vitin 2013 ai bëri thirrje për aksion ndaj abuzimeve, por kritikët thonë se nuk ka bërë sa duhet për të mbajtur përgjegjës peshkopët që kanë mbuluar rastet në fjalë./ABC News Albania 24/7

maqedonia-papa.jpg
G. P.22:18 | 07/05/2019

Gjatë vizitës në Maqedoninë e Veriut, Papa Françesku ka nderuar figurën e shenjtores shqiptare Nënë Tereza dhe veprimtarinë e saj në dobi të të varfërve dhe Zotit. Ndërsa në meshën e mbajtur në qendër të Shkupit, ati i shenjë ka përcjell një mesazh kundër urisë për pushtet.

Maqedonia e Veriut me nderime të larta ka pritur Papa Françeskun në vilën Presidenciale në Vodno, ku në fjalimin e tij Ati i Shenjtë e quajti vendin si shembull për bashkëjetesë dhe urë mes lindjes e perëndimit. Duke vizituar shtëpinë përkujtimore, Ati i Shenjtë disa herë ka përmendur veprën e shenjtores Nënë Terezës, duke thënë se dashuria ndaj të afërmve dhe Zotit janë të njëjtë.

“Uri për uri, uri për vëllazëri, uri për Zotin. Sa bukur këtë e dinte Nënë Tereza që deshi ta ndërtojë jetën e saj në dy shtylla. Krishtin e pranishëm tek falënderimet ndaj Zotit dhe Krishtin e pranishëm tek të varfrit”, tha Papa.

Sheshi i Shkupit ishte mbushur që në orët e para të mëngjesit me besimtarë vendas dhe të huaj. Përveç flamujve të Maqedonisë dhe atij të Vatikanit, valëviteshin edhe flamujt e Kroacisë, Sllovenisë dhe Shqipërisë. Në lutjen që e udhëhoqi, kreu i Kishës katolike deklaroi se ata që kanë besim në Zot kurrë nuk do të jenë as të uritur as të etur.

“U ushqyem me ëndrra të bukura dhe të mëdha dhe përfunduam me ngrënie të neverisë, mbylljes dhe vetmisë… si të burgosur të virtualitetit, e humbëm shijen dhe aromën e realitetit”, tha ai.

Vizita e parë historike e një Pape në Maqedoni, është mirënjohje e madhe për vendin që mori Republika e Maqedonisë së Veriut në unionin global të vendeve progresive ka thënë mes tjerash Kryeministri Zaev, kurse presidenti në largim i vendit Gjorge Ivanov duke u shprehur rreth situatës aktuale politike ka theksuar se Papa vjen në kohën kur shoqëria në Maqedoni është thellë e ndarë, kurse shteti i plagosur rëndë, për shkak të, siç tha, shkeljeve të premtimeve dhe pritjeve por edhe të besimit të luhatur në bashkësinë ndërkombëtare./ABC News Albania 24/7

MBULIM-PAPA-NE-SHKUP.mpg_snapshot_00.28-1280x720.jpg
ent ela10:41 | 07/05/2019

Kreu i Kishës Katolike të Romës, Papa Françesku ka mbërritur në orën 8 të mëngjesit në Shkup. Ati I Shenjtë u prit në Shkup nga presidenti Gjeorge Ivanov dhe kryeministri Zoran Zaev si dhe zyrtarë të tjerë të lartë shtetërorë.

Më pas Papa Francesku ka mbërritur në Vilën Vodno, për t’iu adresuar autoriteteve shtetërore, trupit diplomatik dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile.

Më pas Ati i Shenjtë pati një takim edhe me liderët fetare në Shtëpinë përkujtimore të Nënë Terezës. Në sheshin “Maqedonia” kreu i Kishës Katolike të Romës po mban një Liturgji të Shenjtë, ku janë rreth 15 mijë pjesëmarrës vendas e të huaj.

Qëndrimi I Papës në Shkup vijon me një takim me të rinj dhe priftërinj e familjet e tyre. Për shkak të vizitës së Papës në Shkup, masat e sigurisë janë tejet të larta në qytetin e Shkupit, përfshi edhe komunikimin. /ABC News Albania 24/7

papa.jpg
Sej rie13:30 | 27/04/2019

500 mijë dollarë është shuma që Papa Francesku i ka dhuruar Meksikës për të ndihmuar emigrantët e bllokuar në kufi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Numri i tyre aktualisht ka arritur në 75 mijë.

Papa Francesku ka dhuruar 500 mijë dollar për të ndihmuar emigrantët në Meksikë. Shuma do të mbështesë 27 projekte në 16 dioqeza dhe kongregacione fetare në vendin që përballet me emigrantët që vijnë nga Amerika qendrore, për të shkuar më pas në Shtete e Bashkuara të Amerikës. Objektivi është strehimi, ushqimi dhe të mirat material thelbësore për njerëzit që mbahen në kufi me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Nga kjo ndihmë do të përfitojnë 13 projekte që janë miratuar tashmë. Ndërsa 14 projekte të tjera janë ende në fazë vlerësimi.

Në vitin 2018 kanë hyrë në Meksikë, pasi kanë udhëtuar për më shumë se 4 mijë kilometra në këmbë dhe me mjete të rastit, gjashtë karvanë me emigrantë për një total prej 75 mijë personash nga Honduras, El Salvador e Guatemala./abcnews.al

papa-1280x667.jpg
ent ela16:00 | 25/04/2019

Në 7 maj Papa Francesku viziton Maqedoninë e Veriut. Në Shkup kanë nisur përgatitjet për vizitën e atiti të shenjtë, e cila konsiderohet si një mbështetje për vendin, nga një prej liderëve fetarë më me ndikim në bot. Papa Francesku do të qëndrojë në Shkup 10 orë.

Vizita e Papa Françeskut në Maqedoni më 7 maj vlerësohet si mbështetje për vendin në drejtim të zhvillimit të saj në plan kombëtar dhe ndërkombëtar, nga një prej liderëve fetarë më me ndikim në botë. Kjo lidhet me marrëdhëniet e afërta që Vatikani ka tradicionalisht me Maqedoninë, në çastin kur shënohen 25 vite nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike bilaterale, vlerësojnë përfaqësuesit e shtetit. Ati i Shenjtë në Shkup do të mbajë meshë në sheshin e qytetit ku pritet të marrin pjesë mijëra besimtarë, do të takohet me kreun e shtetit por edhe me udhëheqësit e bashkësive fetare në vend.

Gjatë qëndrimit dhjetëorësh në Shkup, Papa Françesku, do të ketë takime me krerët më të lartë shtetëror, me udhëheqësit e bashkësive fetare, dhe do t’u drejtohet qytetarëve në sheshin e Shkupit. Vendimin për ta vizituar Maqedoninë Kryeministri  Zaev e vlerëson si afirmim për vendin.

Zoran Zaev, Kryeministër: “Vjen në moment shumë të rëndësishëm për vendin tonë, kur vendi ynë është vërtetë mik me të gjithë, kur demonstruam hapa të guximshëm. Në një mënyrë prek edhe porositë fetare të cilat edhe Ati i Shenjtë i promovon në botë”.

Ipeshkvi i Kishës Katolike në Maqedoni, Kiro Stojanov, theksoi se vizita e Papës lidhet me marrëdheniet e mira dypalëshe  me Vatikanin, por edhe respektin për vendlindjen e Nënë Terezës.

 Kiro Stojanov, Ipeshkvi i Kishës Katolike: “Për këtë arsye ju bëj thirrje, lutem për ju, që kjo vizitë apostujsh të jetë dhuratë e dashurisë, ngjarje historike, dhe jo vetëm sensacion ose manifestim”.

Vizita e Papa Françeskut në Maqedoni, për komunitetin katolik, por edhe për tërë vendin është e rëndësisë historike, deklaroi Anton Sereçi, zëvendës kryetar i Komisionit për Marrëdhenie me bashkësitë fetare.

Anton Sereçi, Komisioni Për Marrëdhënie Fetare: “A është historike, është më shumë se historike, për herë të parë Ati i Shenjtë Papa vjen në një  vend biblik, në Maqedoni, për të cilën e dimë se përmendet disa herë edhe në Bibël, por edhe për ngritjen e moralit dhe besimit të njerëzve në marrëdhëniet e mira fqinjësore, për paqen dhe për bashkëjetesën”.

Interesi për vizitën e Papës është i madh edhe tek mediat. Për këtë ngjarje deri më tani janë akredituar rreth 400 gazetarë, 200 prej të cilëve nga vendi. Për shkak të pranisë së Papës, niveli i sigurisë në Shkup do të jetë në nivelin më të lartë. /abcnews.al

papa.jpg
G. P.14:21 | 05/02/2019

Papa Françesku përfundoi vizitën e tij tre ditore në Gadishullin Arabik me një meshë historike në djepin e fesë islame, ku morën pjesë rreth 135 mijë besimtarë, mes të cilëve dhe 4 mijë myslimanë.

135 mijë besimtarë morën pjesë në meshën publike që Papa Francesku mbajti të martën, të parën në gadishullin arabik, i konsideruar si djepi i fesë islame. Një ngjarje historike që përmbyll vizitën tre ditore të Papa Françeskut në gadishullin arabik.

Një ditë e tërë, ajo e treta, dedikuar komunitetit katolik në vend. Mes pjesëmarrësve katolikë nga më shumë se 100 vende ndodheshin dhe rreth 4 mijë myslimanë.

Për Papën, besimtarët e Emirateve të Bashkuara Arabe, përbëjnë një polifoni harmonike të fesë që dëshmon bashkëjetesën fetare. Në fund të fjalës së tij, Papa citoi Shën Françeskun sipas të cilit, i krishteri niset i armatosur vetëm me fenë e tij të përulet dhe dashurinë e tij konkrete./abcnews.al

20190203RC_C091168.jpg
ent ela23:10 | 04/02/2019

Papa Françesku po zhvillon një vizitë historike në Emiratet e Bashkuara Arabe. Nga Abu Dabi, ku u takua me Princin e Kurorës, Ati i Shenjtë përcolli një mesazh të rëndësishëm sa i takon luftës në Jemen dhe Lindjen e Mesme.

Papa Françesku, i pari at i shenjtë që shkel në Gadishullin Arabik, u takua të hënën në Abu Dabi me liderët e Emirateve të Bashkuara Arabe. Bëhet fjalë për një vizitë historike, përmes të cilës Papa synon të nxisë dialogun dhe paqen ndërfetare. Teksa mbërriti në pallatin presidencial me automjetin e tij tipik, Françesku u përshëndet nga një skuadrilje e forcave ajrore të Emirateve, që lëshoi në qiell vija tymi të verdhë dhe të bardhë, që janë dhe ngjyrat e flamurit të Vatikanit.

Brenda kompleksit, me një sipërfaqe prej 150 hektarë i mbushur nga ndërtesa, lulishte dhe shatërvane, Ati i Shenjtë zhvilloi bisedime me princin e kurorës së Abu Dabit, Sheik Mohamed bin Zajed dhe liderë të tjerë të vendit. Duke shkruar në librin e mysafirëve të selisë presidenciale, ai uroi që Zoti t’i japë Emirateve të Bashkuara Arabe bekimin hyjnor të paqes dhe solidaritetit vllazëror. Vizita ndodh nën hijen e luftës në Jemen, vendi më i varfër i Gadishullit Arabik, ku ushtria e Emirateve ka një rol kyç në koalicionin që po lufton përkrah qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Jemenit, që u rrëzua nga grupi pro-iranian Huthi. “Pasojat e luftës në Jemen dhe kudo tjetër në Lindjen e Mesme janë përpara syve tanë”, tha Papa pas takimit me liderët.

“Lufta nuk krijon gjë tjetër veç se mjerim. Armët nuk sjellin gjë tjetër veç vdekjes. I referohem këtu situatës në Jemen, Siri, Irak dhe Libi”, tha ati i shenjtë. Ai bëri thirrje për një bashkim kundër logjikës së përdorimit të armëve dhe forcës. Françesku pritet të mbajë fjalimin e tij të vetëm gjatë kësaj vizite ditën e martë, në një takim ndërfetar, pas një takimi në Xhaminë e Madhe Sheik Zajed, ndër më të mëdhatë në botën islamike. /abcnews.al

papa-380x233.jpg
G. P.22:48 | 03/02/2019

Papa Françesku nis një vizitë treditore në Emiratet e Bashkuara Arabe, ku qëllimi i tij kryesor është zgjatja e dorës së bashkëpunimit drejt fesë islame. Konflikti mes Emirateve dhe Jemenit, pritet të jetë një tjetër pikë e axhendës papale, ndërkohë që Ati i Shenjtë do të mbajë dhe të parën meshë të krishtere të drejtuar ndonjëherë nga ndonjë Papë në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Papa Françesku mbërriti mbrëmjen e së dielës në Abu Dabi për një vizitë treditore, gjatë së cilës ai synon të konfirmojë politikën e tij të dorës së zgjatur drejt islamit. Kjo lëvizje vjen në një kohë të tensionuar, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe janë të përfshirë në konfliktin në Jemen. Për herë të parë kreu i Kishës katolike do të mbajë në Gadishullin Arabik një meshë të krishterë, ku pritet të marrin pjesë rreth 130 mijë besimtarë.

Por nuk është ky qëllimi kryesor i kësaj vizite. Papa Françesku shkoi në Emiratet e Bashkuara Arabe për të marrë pjesë të hënën se bashku me rreth 700 udhëheqës të tjerë fetarë të të gjitha besimeve, në një “konferencë botërore mbi vëllazërinë njerëzore” të organizuar nga “Këshilli Musliman i Sages”, i kryesuar nga Sheikh Ahmed Al Tayeb, rektori dhe imam i madh i Universitetit Al Azhar të Kajros në Egjipt, me të cilin Ati i Shenjtë do të takohet për të pestën herë në pesë vjet të papatit të tij. Çështja e Jemenit pritet të jetë njëra prej temave kryesore të bisedimeve që do të zhvilloje Papa me autoritetet më të larta Saudite. Kjo lëvizje e tij shikohet si një përpjekje serioze për të arritur paqen mes dy vendeve.

Në një mesazh të bërë publik pak ditë më parë dhe të dërguar në emiratet e Bashkuara Arabe, Papa theksonte se ishte i kënaqur nga kjo mundësi e ofruar nga Zoti, për të ndërtuar një faqe të re në historinë e marrëdhënieve midis feve.

“Jemi vëllezër edhe nëse jemi të ndryshëm”, theksonte Papa në mesazhin e tij ku qartazi shfaqet dora e zgjatur e bashkëpunimit me fenë islame. Në fund të Marsit, Papa ka planifikuar edhe një vizitë në Marok./abcnews.al

papa-ubi-et-orbi.jpg
ent ela14:18 | 25/12/2018

Këto Krishtlindje mesazhi i Krishtlindjeve në bekimin “Urbi et Orbi” përqendrohej tek vëllazëria. Para qindrave besimtarëve të pranishëm në sheshin e Shën Pjetrit në Vatikan, Papa Françesku theksoi: “Jemi të gjithë vëllezër!”.

Papa Francesku dha nga sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, mesazhin e Krishtlindjes dhe bekimin apostolik “Urbi et Orbi”.

Papa Françesku theksoi shprehjen “Le të biem në gjunjë dhe në adhurim”. Vëllazëria është dëshira e Papa Françeskut për botën, e shprehur në bekimin ‘Urbi et Orbi’ që dha këtë Krishtlindje. Papa shprehu “dëshirën e tij për një Krishtlindje të lumtur” si një “dëshirë për vëllazëri”.

Për këdo që ishte i pranishëm fizikisht në sheshin e Shën Pjetrit dhe të gjithë ata që po e ndiqnin në media, Papa ripërtëriu këngën e ëngjëllit: “Lavdi Perëndisë, në më të lartin…” dhe ftoi të gjithë “ta ndanin këtë mrekulli” siç bënë barinjtë në heshtje.

‘Urbi et Orbi është bekimi i parë, që jep Papa, në çastin e zgjedhjes së tij në fronin papnor. Po këtë bekim, Papa e jep çdo vit ditën e Krishtlindjes e të Pashkëve, përballë besimtarëve të mbledhur në Sheshin e Shën Pjetrit. Jepet edhe në raste të veçanta, të jashtëzakonshme. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono