paloka

vlcsnap-error026-1280x720.jpg
ent ela15:37 | 12/01/2018

Për nënkryetarin demokrat të parlamentit Edi Paloka, marrëdhënia e grupit parlamentar ku bën pjesë me komisionet dhe  seancën plenare të 15 janarit do të jetë e kushtëzuar. Kjo bazuar në interesin e popullit por edhe qëndrimin e kësaj mazhorance e cila, sipas Palokës, ka treguar se di të shkelë kushtetutën duke e zhbërë mundësinë për aksion opozitar në parlament.

 Të investuar në organizimin e protestës së 27 Janarit, grupi parlamentar i Partisë Demokratike jo zyrtarisht ka konfirmuar pjesmarrjen në seancën plenare të 15 janarit edhe pse kjo pjesmarrje vjen me kusht.

 Për nënkryetarin e Kuvendit Edi Paloka, ky ishte edhe thelbi i kërkesës së një dite më parë për dorëheqje të kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi, si drejtues i seancës ku, sipas demokratëve, Kushtetuta u shkel në mënyrë flagrante.

 Ky mosbesim i shtuar ndaj mazhorancës në ndjekjen e procedurave dhe hapave kushtetues dhe ligjor është tashmë fakot edhe për vendimmarrjen e grupit parlamentar ku bën pjesë edhe Edi Paloka.

 Për nënkryetarin e kuvendit, momenti është i bashkimit jo partiak, jo vetëm opozitar por mbarë-qytetar, për të siguruar bazën mbi të cilën funksionon shteti dhe lufta politike./abcnews.al

vlcsnap-error714-1-1280x720.jpg
us er14:10 | 21/11/2017

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka nga foltorja e selisë blu përsëriti akuzën e një dite më parë se Vangjush Dako është i regjistruar në biseda telefonike, ku premton tendera në këmbim të votave. Sipas demokratëve, Edi Rama po e mbron Dakon si Tahirin dhe tani kërkon të marrë edhe institucionin e prokurorisë. Drejtësia për ta vjen vetëm duke ikur Rama, shprehet nenkryetari demokrat./abcnews.al

vlcsnap-error558.jpg
us er15:45 | 03/11/2017

Menjëherë pas prezantimit të raportit të Guardia di Financës, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, zhvilloi një takim me ministrin e Brendshëm italian. Mesazhi i tij kryesor, tha Basha, ishte se nuk do të ketë të paprekshëm në këtë betejë kundër krimit. Ndërsa Edi Paloka, tha se deklaratat e Minitit provuan lidhjen e qeverisë me bandat e drogës.

Pas një takimi me ministrin e Brendshëm Italian, Marco Minitin, Lulzim Basha veçoi si mesazhin e tij më të rëndësishëm: ndihmën për goditjen e organizatave të mëdha të trafikut të drogës dhe të të paprekshmëve.
“Mesazh shumë domethënës se Italia ka përkushtim serioz për të ndihmuar Shqipërinë në një moment kyç të rrugëtimit të saj drejt BE-së”.
Kreu demokrat tha se në takim mori vlerësime për rolin e opozitës në luftën kundër krimit të organizuar, duke e siguruar PD se do të vazhdojë betejën.
“…në mënyrë që në Shqipëri të mos ketë organizata të krimit që bëjnë ligjin, që vendosin zgjedhjet; mos të ketë të paprekshëm dhe që drejtësia të veprojë njësoj për gjithë qytetarët, çdo qytetar të jetë i barabartë para ligjit”.
Më herët, nënkryetari Edi Paloka tha se raporti i Gurdia di Finazia konfirmoi çdo akuzë të opozitës. 2017-a sipas tij është prova se kultivimi i drogës në shifra alarmante në 2016-n, ishte me bekim të kryeministrit Rama.
“Sepse nuk ka si të shpjegohet ndryshe se në momentin që Rama deklaroi se nuk do ketë më drogë jemi në këtë situatë”.
Por sipas nënkryetarit democrat, kjo është edhe çështje e ekonomisë së tregut, pasi ka ende tonelata të tëra drogë nga viti i shkuar.
“Nga informacionet që kemi ne, të pakten 100 tonë drogë janë vetëm në Durrës që presin të kalojnë detin. Duket se vazhdojnë të mbajnë ta magazinuar në magazinat e shtetit drogën për të vazhduar më pas në një periudhë tjetër me riprodhimin”.
Në fund të ditës, demokratët lexojnë një fjali në deklaratat e ministrit të Brendshëm italian, se qeveria është e lidhur me krimin.
E ndërsa Basha nuk u ndal të komentojë nëse ka biseduar për çështjen Tahiri në takim, Paloka thotë se ky është vetëm fillimi.
“Kjo histori ka filluar dhe do të ketë vetëm një fund. Fund për Saimir Tahirin, por dhe për Ramën”./abcnews.al

 

 

vlcsnap-error412.jpg
us er13:32 | 03/11/2017

Nënkryetari demokrat Edi Paloka në një prononcim për median menjëherë pas raportit të Gaurdia di Finanzia, deklaroi se u konfirmuan akuzat e opozitës dhe dhe se droga u kultivua me porosi qeveritare. Sipas tij PD ka informacione se vetëm në Durrës ndodhen në pritje për trafik 100 ton drogë.

 

 

3764404.jpg
us er20:49 | 23/09/2017

Në studion e ABC News nënkryetari i PD-së, Edi Paloka tregoi drejtimet e analizës dy mujore në bazë për të mësuar funksinimin e skemës së shit-blerjes së votës dhe shkaqet se pse zgjedhësit nuk dolën për të votuar më 25 qershor.

Paloka deklaroi se PD kur pranoi të hyjë në zgjedhje e dinte që do të ishin të manipuluara. Ai tha se amerikanët nën drejtimin e Hoit brian Yee i kërcënuan, por dhe u garantuan për mbëshetetje nëse firmosnin marrëveshjen.

Tenton të bëjë të dukshem një diferencë mes tij që nuk u rendit në krye të listës dhe të përjashtuarave nga lista e kandidimit

Lidhur me grupin e ri parlamentar Paloka tha se nësë dy vota për rucin ishin të shituara, ato do të zbulohen

Ndërkohë deputetët e rinj sipas tij nuk provohen që në ditën e parë me një fjalim në Parlament

Ai renditi një prej aspekteve pozitive të mbledhjes së kryesisë

Dhe nuk e quajti thelbësor debatin mes Jemin Gjanës dhe Valbona Mezinit.

https://youtu.be/yzIsGRlB1z8


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono