palmer

palmer-1.jpg
ent ela12:40 | 12/06/2019

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të Amerikës, Matthiew Palmer, ka thënë se NATO ka intervenuar 20 vjet më parë ushtarakisht pas shterimit të përpjekjeve diplomatike.

“Si intervenim ka qenë mundësia e fundit për ta gjunjëzuar regjimin e Millosheviqit për të ndalë shkatërrimet në këtë vend. Qëllimi ka qenë i qartë. Në këtë përvjetor solemn kujtojmë shumë ushtarë. Qytetarët e Kosovës kanë dëshmuar se mund të jenë partner i komunitetit ndërkombëtar”, ka thënë Palmer nga ceremonia e shënimit të 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës.

Por nga fjalimi tij ai ka folur për marrëveshjen e mundshme me Serbinë.

“Tash nuk jemi të kthehet pas ora sa i përket pavarësisë së Kosovës. Kosova është e pjekur mjaftueshëm tani për të shërbyer në demokraci. Në 20 vjetorin e fundit të luftës, tani ju sfidojë sot që të parashihni një të ardhme më të ndritur. SHBA-të do të jenë në anën tuaj, por ditët sot kanë kaluar kur SHBA dhe BE do të futen nën krahun tuaj dhe të marrin vendime dhe mos tua lënë këtë gjë qytetarëve dhe liderëve të Kosovës”.

“Liderët duhet të synojnë të kenë në cak sfidat për të krijuar stabilitet energjetik dhe ku ndërmarrësit e rinj mund të veprojnë. Prishtina dhe Beogradi duhet të punojnë bashkë në emër të të gjitha viktimave dhe të gjejnë të zhdukurit. Nga ata duhet të përjashtohen retorikat nacionaliste”.

“SHBA qëndron pranë Kosovës për të inkurajuar përparimin, por Kosova duhet të intensifikojë përpjekjet e saj për një marrëveshje me Serbinë me njohje të dyanshme dhe kjo do të ndalonte të gjitha kontestimet ku do të largoheshin të gjitha barrierat”.

Zëvendës-ndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer, në fjalimin e tij në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, ka thënë se është koha që Kosova dhe Serbia të arrijnë pajtimin.

“Kosova dhe Serbia gjithnjë do të jenë fqinjë dhe shumë të ngushtë dhe të dy vendet duhet ta zhbllokojnë të ardhmen evropiane. Nuk ka kohë më të përshtatshme se tash për ta bërë këtë”, ka thënë Palmer, njofton Klan Kosova.

“Maqedonia dhe Greqia arritën pajtimin dhe harruan konfliktet e së kaluarës. Duhet të kërkohet qëndrueshmëri dhe të përsëritet dhe të zhduken pengesat”.

“Gjithkush do të humbë nga bllokimi. Shfrytëzoni mundësinë e një të ardhme më të mirë”.

klankosova

PALMER-PER-MEDIAT-SERBE-1280x720.jpg
ent ela11:20 | 11/06/2019

Në një deklaratë për mediat serbe menjëherë pas përfundimit të vizitës së tij në Beograd, zv.ndihmësi Sekretar Amerikan i shtetit Metju Palmer u shpreh se Prishtina është autonome në marrjen e vendimeve.

Zëvendësndihmës-sekretari amerikan i Shtetit, Matheë Palmer,  ka deklaruar në Beograd  se Shtetet e Bashkuara mbështesin dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit e Prishtinës, të drejtuar nga Bashkimi Evropian. Sikurse transmeton Tv Klan Macedonia, pas bisedimeve me presidentin serb Alekandar Vuçiç, Palmer në një prononcim për median serbe ka lënë të kuptohet se administrate amerikane është e interesuar për heqjen e tarifave për mallrat serbe të vendosura nga Qeveria e Kosovës, por se Uashingtoni nuk mund ta detyrojë Prishtinën që ta bëjë këtë.

“Mendoj se ideja që  shumëkush e ka në Beograd se Shtetet e Bashkuara të Amerikës thjesht mund ta detyrojnë Prishtinën që të marrë ndonjë vendim është e pavërtetë dhe e pandershme për Kosovën. Ajo ka politikën e vet dhe merr vendimet e veta në mënyrë autonome. Shtetet e Bashkuara kanë njëfarë ndikimi  të cilin po mundohemi ta shfrytëzojmë me konstruktivitet, mirëpo Beogradi për rrugën e përparimit duhet të bisedojë me Prishtinën e jo me Uashingtonin”- ka deklaruar Palmer për agjencinë serbe të lajmeve FoNet. Me këtë rast ai ka shpjeguar se për administratën amerikane nuk është me rëndësi se ku do të mund të firmosej një marrëveshje gjithpërfshirëse mes Beogradit dhe Prishtinës – në Bruksel, Uashington ose ‘në anën e errët të Hënës” – është shprehur Zëvendësndihmës-sekretari amerikan i Shtetit duke bërë të ditur se përveç Beogradit dhe Prishtinës do të vizitojë edhe Sarajevën. /ABC News Albania 24/7

palmer-n1.jpg
ent ela12:50 | 10/06/2019

Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Metju Palmer, në përfundim të takimit me Presidentin serb Vuçiç në Beograd u shpreh se Kosova duhet të heqë taksën e vënë ndaj produkteve serbe. Sipas tij ajo është pengesë për dialogun Prishtinë – Beograd, në rrugën e tyre drejt BE-së.

Sipas mediave serbe, Palmer ka theksuar se Uashingtoni kërkon heqjen e kësaj tarife. Zyrtari amerikan shtoi se Samiti i Pairisit i cili është caktuar të mbahet me 1 korrik do të jetë konstruktiv dhe do t’i çojë “Prishtinën dhe Beogradin drejt marrëveshjes së normalizimit të marrëdhënieve”.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç nga ana e tij u shpreh se me Palmer bisedoi për dialogun e bllokuar me Kosovën. Vucic theksoi se qëndrimet mbeten të ndryshme pasi SHBA mbështet pavarësinë e Kosovës, kurse Serbia e konsideron si pjesë të saj.

Ai po ashtu është ankuar për taksën ndaj mallrave serbe.

“E kam njoftuar se nuk është e vërtetë se Serbia ka shfrytëzuar taksën për të bllokuar dialogun me Kosovën. Nëse nuk jeni në gjendje të transportoni një biskotë te një shtet tjetër, ku është kuptimi të bisedoni me ta”, shtoi ai.

“I jam mirënjohës SHBA-së për mbështetjen e ofruar për rrugëtimin evropian të Serbisë. Më tepër kemi biseduar për Kosovën, por raportet tona janë të mira dhe mund të përmirësohen edhe më shumë”, theksoi ndër të tjera Vuçiç. /ABC news Albania 24/7

palmer1-1280x815.jpg
ent ela10:15 | 10/06/2019

Zëvendësndihmës-sekretari i Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Metju Palmer, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Beograd.

Ai do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, e sipas mediave serbe një ndër temat kyçe do të jetë përsëri çështja e Kosovës. Ky takim zhvillohet para samitit të Parisit, teksa një zyrtar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të ShBA-së ka deklaruar se Amerika është e gatshme të marrë pjesë në konferencën e ardhshme të Parisit, por që ende nuk është marrë ndonjë vendim.

Gjatë vizitës së fundit në Serbi, Palmer deklaroi se Kosova dhe Serbia duhet të shfrytëzojnë mundësinë historike për të arritur marrëveshjen e cila do të jetë fitimprurëse për të dyja palët, duke theksuar se është koha për kompromis dhe fleksibilitet. /ABC news Albania 24/7

taulant-balla.jpg
ent ela17:33 | 09/06/2019

 

Numri dy i Partisë Socialiste Taulant Balla pëergjigjen për ç’dekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit nga ana e Presidentit të Republikës Ilir Meta e jep përmes mesazhit të Zëvendësndihmës Sekretarit  Amerikan të Shtetit  Matthew Palmer.

Balla publikon në facebook deklaratën e Palmer; “Pengimi i një procesi zgjedhor potencialisht përbën arsye për moskualifikim për të hyrë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”. Nëse Presidenti nxjerr të hënën një letër të cilën e quan “dekret” apo “ç’dekret” thotë kryetari i Grupit Parlametar Socialist ai praktikisht konsumon një akt për të cilin ndaj tij duhet të shpallen sanksione. /ABC News Albania 24/7

palmer.jpg
Sej rie18:00 | 13/05/2019

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Metju Palmer thotë se Kosova dhe Serbia duhet të marrin shembull nga Maqedonia e Veriut për të zgjidhur problemet. Ai theksoi se Rusia nuk do që Ballkani perëndimor të shënojë progres në integrimin euro- atlantik .

Ndihmës sekretari amerikan të shtetit, Metju Palmer u shpreh se Beogradi dhe Prishtina mund të përdorin shembullin e Maqedonisë së Veriut për të zgjidhur çështjen e Kosovës. Ndër të tjera ai shtoi se objektivi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bashkimit Evropian dhe vendeve të tjera është i njëjti – progresi. Ndërsa nga ana tjetër influence ruse në Ballkanin Perëndimor, favorizon korrupsionin dhe paqëndrueshmërinë politike në këto vende.

Palmer theksoi se shembulli i Maqedonisë së veriut tregon qartë se si duhet rezistuar ndaj influencës negative, se si merren përgjegjësitë duke I dhënë fund bllokadave. Një recetë që mund të përdoret dhe nga Serbia e Kosova.

Në një intervistë për Radio Evropa e Lirë, ai tha se nuk ka ndryshuar asgjë nga politika e përbashkët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për sa i përket rajonit të Ballkanit perëndimor.

Palmer u shpreh se njësoj si në çerek shekullin e fundit, objektivi për Ballkanin perëndimor, është që rajoni të vazhdojë përpara në integrimin në Bashkimin Evropa, dhe implementimi i reformave të suksesshme në këto vende, që do i çonte ato në rrugën euroatlantike. Palmet paralajmëroi se Rusia do të preferonte të shihte një rajon të ndarë në fraksione, dhe ku mbizotërojnë tensione.

Ai u shpreh i bindur se Rusia do të vazhdojë të veprojë si më parë dhe të influencojë negativisht.

“Në mënyrë që të jemi të sigurt se vendet e Ballkanit Perëndimor do t’i rezistojnë vërtet kësaj influence negative, duhet të ketë siguri që institucionet janë funksionale, të përgjegjshme, transparente dhe të menaxhuara në mënyrë të mirë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të vendosura në këtë pikë dhe ne po punojmë nga afër me qeveritë dhe institucionet në Ballkanin perëndimor, në mënyrë që të arrijmë këtë objektiv,” përfundoi Palmer./ABC News Albania 24/7 

palmer1-1280x815.jpg
ent ela14:05 | 10/05/2019

Zv/ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Metju Palmer, deklaroi se është qëndrim i përbashkët i administratës amerikane dhe Bashkimit Evropian që Ballkani Perëndimor të ndihmohet për t’u bërë pjesë e integrimeve perëndimore. Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë, zyrtari i lartë nga Uashingtoni foli edhe për ndikimin negativ të Rusisë në rajon, por edhe për Marrëveshjen e Prespës dhe nevojën që liderët e Prishtinës dhe të Beogradit të gjejnë një zgjidhje kompromise.

Zyrtari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Mattheë Palmer, ka deklaruar se është koha që liderët e Ballkanit Perëndimor të kuptojnë rolin e tyre në mënyrë që t’u prijnë vendeve të veta drejt prosperitetit në Bashkimin Evropian. Në këtë shtrirje ai ka pranuar problemet që aktualisht janë të pranishme në rajon, sikurse mes Kosovës e Serbisë, apo edhe në Bosnjë-Hercegovinë, por ka veçuar Marrëveshjen ndërmjet Shkupit dhe Athinës që zhbllokoi procesin prej një çerekshekulli të integrimit euroatlantik të Maqedonisë.

“Si një shembull vërtet të mirë për këtë, unë po përmend Marrëveshjen e Prespës që u arrit mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë. Ajo që tregoi Marrëveshja e Prespës është se sa i rëndësishëm është liderizmi. Komuniteti ndërkombëtar nuk e bëri këtë vetëm. Ne e mbështetëm këtë. Këtë e arritën kryeministrat Zaev dhe Tsipras dhe ministrat e Jashtëm të këtyre dy vendeve dhe të dyja palët morën përsipër një rrezik të konsiderueshëm politik. Gjetën kompromis dhe ia dolën. Hapën rrugën drejt ardhmërisë evropiane për Maqedoninë e Veriut, mbi dhjetë anëtarë të Aleancës sapo kanë ratifikuar marrëveshjen lidhur me aderimin e Maqedonisë së Veriut,”- tha Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Mattheë Palmer, duke shpehur shpresën se Këshilli i Evropës do të vendos për çeljen e negociatave dhe se nga ky shembull do të nxjerrin mësime edhe liderët nga Beogradi dhe Prishtina që përmes kompromisit të arrijnë një zgjidhje të mirë.

Mattheë Palmer është pyetur edhe për praninë amerikane, por edhe për influencën ruse në Ballkan. Ka thënë se vizioni i Amerikës dhe Evropës dallon nga ai i Rusisë:

“Roli i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në këtë rajon është i fuqishëm dhe do të vazhdojë të jetë i tillë. Ne kemi qenë dhe vazhdojmë të jemi të përkushtuar ndaj këtij rajoni. Ky është njëri ndër prioritetet e politikës sonë. Ne në këtë rajon kemi investuar shumë energji, para dhe kapital politik, prandaj do të vazhdojmë të punojmë me përkushtim për të ardhmen e këtij rajoni. Mendoj se vizioni i SHBA-së dhe i BE-së për këtë rajon dallon nga vizioni i Rusisë. Ne duam të shohim një rajon që funksion në bazë të rregullave, parimeve, që funksionon në përputhje me institucionet dhe me transparencë. Rusia, nga ana tjetër, ndoshta dëshiron më shumë që ta shikojë këtë rajon të ndarë, të fraksionuar, ku sundojnë tensionet. Për fat, vizioni që ndajnë Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian është i njëjtë si dhe vizioni i vet vendeve të Ballkanit Perëndimor të cilat duan suksesin dhe ecjen përpara, por rusët, natyrisht se do të vazhdojnë veprimtarinë e vet si deri tani dhe ndikimin e tyre negativ që patëm rastin ta shohim edhe kur është fjala për Marrëveshjen e Prespës” – ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, Matthew Palmer. /Klan Macedonia/

 

57187594_653634978390598_8979979633214619648_n-1280x853.jpg
ent ela21:21 | 09/04/2019

Gjatë qëndrimit në Tiranë, Zëvendës ndihmës Sekretari i Shtetit për Europën, Metju Palmer është takuar edhe me presidentin e vendit Ilir Meta. Kreu i shtetit, e cilësoi takimin të hapur dhe miqësor. Sikurse bën të ditur presidenti, me zyrtarin e lartë të DASH ka diskutuar mbi situatën e vështirë politike në vend dhe rrugëdaljet për të ecur përpara.

“Interes i ndërsjellë për forcimin e demokracisë dhe shtetit të së drejtës, që qëndrojnë në themel të partneritetit strategjik mes dy vendeve”, shkruan Meta në rrjetin social Facebook. /abcnews.al

ALDO-BUMCI-NE-STUDIO.mpg_snapshot_04.58-1280x720.jpg
ent ela18:49 | 09/04/2019

Mesazhet e Zv/ndihmës Sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer në Tiranë për situatën politike në vend janë komentuar në studion e ABC News nga demokrati Aldo Bumçi.

Në këndvështrimin e ish deputetit demokrat mospajtimi i ndërkombëtarëve për djegien e mandateve parlamentare nga opozita, nuk është thelbi i krizës. Sipas tij  kriza nuk u krijua nga djegia e mandateve, por nga Edi Rama dhe kjo faktohet nga raportet dhe qëndrimet e partnerëve ndërkombëtarë për situatën në vend.

“Ne nuk presim që ato të pajtohen me djegien e mandateve dhe të thonë që mbështesim dhe nuk ka për të ndodhur kurrë. Jemi realistë për këtë.

Nuk është ky thelbi i krizës në Shqipëri, kriza nuk u krijua nga djegia e mandateve, por nga Edi Rama në këto 6 vjet, ky është thelbi i krizës. Sesi ne i jemi përgjigjur është çështje tjetër. Kriza është gjendja që ka krijuar Rama”.

Ajo që Bumçi dhe opozita vëren në qëndrimet e ndërkombëtarëve është përputhja e plotë e tyre me situatën aktuale në vend, paraqitur edhe në raportet më të fundit sa i takon krimit, korrupsionit dhe drogës në Shqipëri.

“Çfarë vërejmë ne nga qëndrimet epartnerëve është në përthuthje të plotë me qëndrimin e opozitës. Dhe ky është thelbi a kemi ne përshrkim të njëjtë me situatën. Ka përputhje, ne gjejmë, ne ndajmë shqetësime të njëjta për përshkrimin e situatës. Raporti që doli para një jave është shumë i freskët.

Në Shqipëri trafiku i kokainës dhe heroinës është rritur ndjeshëm. Para dy vjetësh Shqipëria është bazë racionale e krimti rajonal. Shqipëria bazë për rrjete nga Amerika Latine për kokainën dhe heroinën kemi kaluar pjesë e rrjetit më të gjerë. Dy laboratorët tregojnë se Shqipëria është vend tranzit i drogave të forta, për shkak të një korrupsionit. Këtë thotë raporti, këtë themi dhe ne. Nuk është kriza shqiptare mandatet, por gjëndja që ka krijuar Rama.

Situatën e drogës nuk e krijoi lënia e mandateve. Të huajt merren me drogën jo me mandatet. korrupsioni në të gjitha nivelet ka lejuar këtë gjendje”.

Bumçi thekson se opozita shqiptare e gjen veten 100% te raporti i DASH dhe Zëri i Amerikës.

“Zëri i Amerikës që varet nga DASH thotë që dosja e Durrësit e Shijakur që organizta që merret me trafikun e drogës ka dalë si pjesë e këtij hetimi doli kreu i bashkisë Durrës dhe për blerje votash për kthim lekësh, dinin si votohej dhe kërcënoheshin zgjedhësit. Ja ku e ke duke bërë vota për Ramën.

Nga raporti i DASH dhe nga Zëri i Amerikës opozita shqiptare e gjen veten 100%. Nuk ka asgjë këtu nuk është siç themi ne.

Vendi me taksa më të larta nuk e bëri opozita shqiptare. Kjo situatë është Shqipëria me Ramën. Opozita pati takim shumë të mirë me Palmer ku ndamë shqetësimet për gjendjen ku është Shqipëria. Ne jemi opozitë, nuk e kemi shpërbërë PD-në, ne do futemi në zgjedhje, por zgjedhje me Ramën jo nuk mund të ndodhë dy herë”. /abcnews.al

palmer-4-1280x719.jpg
ent ela14:10 | 09/04/2019

Në ditën e dytë në Tiranë, Matthew Palmer, Zv. Ndihmës Sekretari amerikan i Zyrës për Çështjet Europiane, takon sot kreun e PD Lulzim Basha dhe kryetaren e LSI Monika Kryemadhi.

Një ditë më parë, Palmer zhvilloi një takim 100 minutësh me kryeministrin Edi Rama. Në një postim në Twitter shefi i qeverisë deklaroi se në qendër të bisedës kishin qenë marrëdhëniet e shkëlqyera bilaterale, integrimi evropian i  Shqipërisë, dialogu Kosovë-Serbi dhe situata politike në vend.

Këtë mëngjes zyrtari amerikan ka patur një takim me gazetarë në ambasadën amerikane në Tiranë ku ka dhënë qëndrimin e tij për krizën politike në Shqipëri, qëndrimin e mazhorancës dhe opozitës, zgjedhjet, debatin për kufijtë Kosovë-Serbi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono