paa

presidencaaa.jpg
ad min16:41 | 26/04/2019

Pas kërkesës së partive aleate të demokratëve në opozitë për një takim me Presidentin Ilir Meta në funksion të zgjidhjes së krizës politike në vend, ky i fundit do t’i presë në selinë e tij ditën e martë në orën 11.

Me iniciator kreun e republikanëve Fatmir Mediu, takimi do të zhvillohet mes presidentit Meta dhe 5 partive opozitare, PR, PDK, PAA, LZHK dhe PBDNJ.

Kërkesa e artikuluar tashmë nga partitë, të formalizuara edhe në “Grupimin e Qendrës së Djathtë” është që kreu i shtetit të mundësojë një tryezë me të dyja palët, opozitë dhe mazhorancë.

Kjo e fundit sipas këtij grupimi mund të përfaqësohet nga kushdo, përfshi kryeministrin Rama, për sa kohë dialogu mundëson garantimin e një procesi zgjedhor të lirë e të ndershëm, gjë e cila sipas opozitës me kryeministrin Rama nuk mund të ndodhë.

Kjo tryezë sipas grupimit të qendrës së djathtë duhet të përcaktojë kohën e implementimit të një qeverie kujdestare për zgjedhjet dhe garantimin e tyre./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min15:04 | 30/03/2019

Në një intervistë për ABC News i pyetur lidhur me pjesëmarrjen në zgjedhje, kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka edhe pse shprehet kundër bojkotit elektoral në parim, pjesëmarrjen në zgjedhjet e 30 qershorit e sheh si zvarritje të mëtejshme të krizës politike.

Kandidaturën e tij për kryetar Bashkie në Durrës, aleati i demokratëve në krye të Partisë Agrare Ambientaliste e sheh të mundshëm vetëm në një rast.

“Nëse opozita e bashkuar në kushte normale dhe jo në këtë kushte vendos, atëherë unë mund të kandidoj dhe sakrifikoj. Them sakrifikoj sepse në Durrës është zonë e vështirë ku ka pasur gjithë ato problematika të cilat keni dëgjuar. Mendoj se akoma nuk është çliruar nga ato problematika që ka pasur”.

Kushte normale, të cilat nuk i sheh të mundshme në zgjedhjet e ardhshme.

Une s’kam qenë asnjëherë për bojkot zgjedhjesh, por në kushtet aktuale ku jemi, në këtë lloj krize politike, kushtetuese dhe ekonomike nuk e shoh të arsyeshme që PAA që unë përfaqësoj të mund të shkojë në zgjedhjet lokale të përcaktuara me datën 30 Qersshon për arsye se bëjmë gjë tjetër veçse zvarrisim krizën dhe nuk zgjidhim asgjë”.

Kërkesat e Dukës janë ato të opozitës së bashkuar…

“Që do të thotë nëse opozita dhe mazhoranca do të bien dakord për kushtet që ka vënë. Pra të hyjnë në zgjedhje pa Ramën kryeministër, me qeveri tranzitore që përgatit infrastrukturën e zgjedhjeve”.

Për këtë të fundit kërkon edhe një zgjidhje afatgjatë, në ndërtimin e së cilës duket se orientohet edhe vullneti i opozitës së bashkuar sipas tij.

“Unë dhe shumë të tjerë të politikës kemi ngulur këmbë që sistemi aktual deformon votën e qytetarëve dhe kërkojmë sistem tjetër ku të ketë elementë mazhoritar. Mund të jetë sistem me lista të hapura dhe korrektim kombëtar apo qoftë kombinim i sistemit mazhoritar me proporcional. Faktikisht me Bashën kemi patur komunikime të vazhdueshme dhe jemi në konsultime që të dalim publikisht me një version tonin për një sistem të tillë. Mendoj se nga opozita ka vullnet pozitiv”.

Ndryshimin e Kodit Zgjedhor me votat e opozitës së re parlamentare Agron Duka  nuk e sheh si një zgjidhje të qëndrueshme. Kjo për shkak të mungesës së legjitimitetit në përfaqësim të deputetëve të rinj që në gjuhën që njeh më mirë, atë bujqësore, i etiketon si OMGJ – organizma të modifikuar gjenetikisht./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min17:05 | 05/12/2018

Aleati parlamentar i demokratëve në krye të Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka në një intervistë për ABC Neës e ka quajtur bojkotin e parlamentit jo si opsionin më të mirë, por të duhurin e kësaj opozite, për nga kushtet ku ndodhet parlamentarizmi dhe vendi. Për buxhetin e miratuar për vitin e ardhshëm, kreu i PAA-së nuk sheh përmirësim të qënësishëm në sektorin që mbulon pjesën më të madhe të Prodhimit të Brendshëm Bruto në vend.

Bojkoti i parlamentit nga opozita në një kohë kur Kuvendi diskuton disa nga ligjet më të rëndësishme për vendin, si ishte edhe buxheti 2019 i miratuar ditën e hënë nga mazhoranca, ashtu si këmbëngulin edhe ndërkombëtarët, nuk është opsioni më i mirë as për aleatin e demokratëve Agron Duka.

“Do ishte shumë më mirë nëse opozita do të ishte në parlament. Kjo është në dëm të opozitës, por vënë në kandar denoncimin i herpashershëm, këto lidhje korruptive, jo vetëm me krimin e organizuar por qoftë edhe me klientët e qeverisë në përdorjen parave pulike, opozita e ka parë të arsyeshme që ta bëjë jashtë parlamentit”, tha Duka.

Kjo zgjedhje, e imponuar sipas Dukës për shkak të gjendjes anormale ku ndodhet vendi, u reflektua edhe në seancën, mbase më të shkurtër në historinë e pluralizmit shqiptar, të diskutimit të buxhetit të vitit të ardhshëm.

“Mund të jetë rast i rrallë mesa mbaj mend unë, ndoshta i vetmi që një buxhet kalonp a pjesmarrjen e opozitës, por kjo ka qenë zgjedhje e forcuar e opozitës duke patur parasysh gjendjen e rëndeuar ekonomike dhe lidhjet e mazhoracnës me krimin, është parë e arsyeshme që të mos jetë pjesëmarrëve në parlament”, u shpreh kreu i PAA-së.

Për atë që forca politike që drejton ka kauzë, Duka nuk sheh asnjë përmirësim në buxhetin e miratuar.

“Për bujqësinë vërejmë se nuk ka asnjë ndryshim, Është po  i njëjtë si viti i kaluar në mos më pak. Kjo tregon që nuk shihet bujqësia si prioritet apo siç asaj i takon megjithëse  jep 20% të PBB bujqësia”, u shpreh ai.

Aty ku ka ndryshim, ka përkeqsim sipas Dukës, i cili kujton se integrimi europian është proces kompleks që procedurën parlamentare e sheh në funksion të produktit final, siç do duhej të ishte edhe ai në sektorin e sigurisë ushqimore dhe mbrojtjen e konsumatorit, i cili sot ka rreth 28% më pak buxhet se vitin e shkuar, thekson Duka.

“Ta dini se krah reformave dhe luftës kundër krimit edhe kjo është tepër e rëndësishme. Nuk të pranon europa nëse produktet nuk janë të sigurita për konsumatorin europian. Ata janë shumë kërkues në këtë drejtim ndërsa ne bëjmë të kundërta. Japim 28% më pak, nuk ka laboratore”, theksoi ai.

Sidoqoftë, një rreze drite e gjen në ndryshimet fiskale të parashikuara për 2019-n.

“Heqja e TVSH-së së imputeve bujqësore, të shohim sa e saktë do jetë dhe kush është lista e këtyre imputeve . si premtim është i 2013-s por të shohim nëse do realizohet”, u shpreh Duka.

Për kreun e Partisë Agrare Ambientaliste është alternativa e opozitës me taksim të sheshtë 9%, eleminimin e taksës së qarkullimit dhe 100 milionë euro në vit subvencione të drejtpërdrejta për fermerët, ajo që do t’i ndihmonte realisht ata, e bashkë me ta vendin, si kontribuesit më të mëdhenj në Prodhimin e Brendshëm Bruto./abcnews.al

DUKA-DURRES-1280x720.jpg
ent ela22:11 | 18/05/2018

Zhvillimet e fundit politike kanë sjelle konflikte, të cilat mund të na çojnë edhe drejt zgjedhjeve të parakohshme. Deklarata u bë në Durrës nga kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka. Ai iu bëri thirrje simpatizantëve të tij që të marrin pjesë në protestën e opozitës në 26 maj në Tiranë.

Kryetari i Partisë Agrare Ambjentaliste Agron Duka në një takim me simpatizantët në Durrës deklaroi se situata politike në vend është e tensionuar dhe po shoqërohet me konflikte. Ndaj nuk është çudi,- thotë ai që vendi të shkojë edhe në zgjedhje të parakohshme.

“Situata politike është e tensionuar, ju e dini që ka pas gjatë gjithë kohë konflikte me grupe interesi, fillo me rrugën e kombit, vazhdo me problemin e teatrit kombëtar, biznesin e vogël dhe ngjarjet e fundit me ministrin e brendshëm. Nuk është çudi që të ketë edhe zgjedhje të parakohshme. Ne si PAA duhet të përgatitëmi që mund të ketë zgjedhje vendore e parlamentare”.

Duka tha se forca që drejton synon të përfaqësohet me të paktën dy anëtarë në keshillat bashkiak.

“Ne duhet të pretendojmë shumë më tepër se në kohën e Xhuveli, të paktën nga dy përfaqësues për këshillin bashkiak”.

Gjatë takimit kreu i PAA-së i beri thirrje simpatizanteve që t’i bashkohen protestës së opozitës, e cila është paralajmëruar se do të mbahet më datë 26 maj. /abcnews.al

paa.jpg
ad min17:15 | 28/04/2018

Partia Agrare Ambientaliste ka zhvilluar një takim me strukturat e kësaj force politike në Shkodër. Kreu Agron Duka tha se ka nisur organizimi për zgjedhjet lokale të 2019-s dhe kërkoi angazhim maksimal për rritjen e Partisë Agrare Ambientaliste.

 Nga Shkodra, Partia Agrare Ambientaliste ka nisur përgatitjet për zgjedhjet lokale të 2019-s, në takim me strukturat e kësaj force politike në këtë qark. Kreu Agron Duka tha se zgjedhjet e fundit nuk dhanë rezultatin e pritshëm pasi ato nuk ishin zgjedhje normale dhe u prodhuan si shkak i një marrëveshje.

Duka u shpreh se PAA është një alternativë ndryshe ndaj atyre që përfaqësojnë partitë tradicionale. Në këtë takim u kërkua angazhim maksimal që në zgjedhjet e ardhshme lokale të rritet rezultati i pjesëmarrjes në këshillat bashkiak. Në fund të takimit u shprëndanë edhe kartat për anëtarët e rinjë të PAA-së./abcnews.al

agron-duka.jpg
ad min20:32 | 09/04/2018

Kryetari i Partisë Agraro-Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar në Mbrëmje në ABC News ka folur rreth situatës së krijuar për shkak të protestës për Rrugën e Kombit.

Sipas Dukës, qeveria ka pasur gabim sepse duhet të konsultohej me qytetarët e zonës.

“Mendoj që kanë gabim që në fillim sepse duhet të konsultoheshin me grupin e interesit, qytetarët e zonës”, tha Duka.

Më tej, ai shtoi se ka dy arsye se pse nuk duhet vënë taksë për Rrugën e Kombit.

“Unë gjykoj dy gjëra që nuk duhet të vësh taksë. E para se është një rrugë specifike, është e të gjithë shqiptarëve dhe e dyta nuk mund të vesh taksë sepse nuk është e mbaruar si autostradë”, tha kryetari i PAA-së./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono