osbe

oerd-bylykbashi.jpg
G. P.15:17 | 14/08/2019

Zgjidhja e krizës së thellë politike janë vetëm zgjedhjet e parakohshme. Kështu është shprehur në një intervistë për ABC News ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi. Sipas tij, kriza duhet të zgjidhjet në mënyrë urgjente këtë vjeshtë përpara se Shqipëria të marrë presidencën e OSBE-së, pasi në të kundërt kriza vetëm do të thellohej. Ish-deputeti i PD kërkon që në fokus kryesor të aksionit opozitar nga muaji Shtator e në vazhdim duhet të jetë vetëm zhvillimi i zgjedhjeve të parakohshme. 

Oerd Bylykbashi ka qenë dëshmitar i disa prej marrëveshjeve historike që politika shqiptare ka pasur në 2 dekadat e fundit. Për Bylykbashin, vjeshta është një mundësi e artë për politikën shqiptare para se kriza të thellohet edhe më shumë. Për ABC News, ish-deputeti demokrat rrëfen raportin që sipas tij kryeministri Rama ka me marrëveshjet që nënshkruan.

“Nga Shtatori deri në Dhjetor është një dritare mundësie shumë e madhe për politikën shqiptare për t’i dhënë një zgjidhje thelbësore kësaj krize dhe zgjidhja në fakt është vetëm një, zgjedhjet e parakohshme. Politika shqiptare dikur e ka patur kapacitetin për të arritur marrëveshje, konsensuse, kompromise, për t’i dhënë mundësi frymëmarrjes politike, zhvillimeve qeverisëse apo demokratike, gjë që është humbur krejtësisht të paktën në 6 vitet e fundit që kur Edi Rama ka marrë pushtetin si Kryeministër. E sheh marrëveshjen ose si diçka me të cilën ai mund të marrë pushtet ose si diçka për t’u thyer kur ai ka pushtetin”, tha Bylykbashi.

Marrja nga Shqipëria e drejtimit të Presidencës së OSBE-së në vitin 2020, për ish-deputetin demokrat duhet parë nga qeveria si një nevojë urgjente për t’i dhënë fund krizës.

“Shqipëria ka një mundësi dhe ka edhe nevoja therëse për këtë zgjidhje për shkak se viti 2020 do të jetë një vit në të cilin Shqipëria më pas do të përballet me një nga përgjegjësitë më të mëdha ka pasur ndonjëherë. Merr kryesimin e OSBE-së, e cila duhet thënë nuk është thjeshtë përfaqësia e OSBE-së në Tiranë, është organizata më e madhe rajonale e sigurisë në botë, ku luhen interesa shumë të mëdha mes dy krahëve tashmë të rikthyera, Perëndimit dhe tashmë Rusisë dhe aktorëve të tjerë që lozin bashkë me Rusinë”, tha Bylykbashi.

Bylykbashi thotë se për demokratët kërkesa për zgjedhje të parakohshme duhet të jetë kryefjalë e aksionit opozitar, ndërkohë që përballja në zgjedhje me Ramën duhet të ndodhë në një periudhë sa më të afërt.

“Zgjedhjet e parakohshme duhet të jenë në fakt kërkesa jonë numër 1 në gjykimin tim sepse e lidh me faktin që është zgjidhja e vetme e shëndetshme e kësaj krize të rëndë dhe të paprecedentë. Nuk ka asnjë model në të shkuarën, i cili mund të analizojë këtë situatë dhe këtë krizë ku jemi sot. Askush nuk duhet të ketë iluzione, nuk mund të ketë zgjidhje pa zgjedhje të parakohshme. Të gjithë duhet ta kenë të qartë që krizat kanë një mekanizëm tipik, krizat vetëm përkeqësohen dhe sigurisht përkeqësimi sjell zgjidhjen e saj, por kostoja e saj është shumë e lartë”, tha Bylykbashi.

Demokratët i shohin zgjedhjet e 30 Qershorit si një proces nul dhe pa dekret presidencial, ndërkohë që PS ka arritur të marrë drejtimin e më shumë se 55 bashkive. Por zhvillimi i fundit me rastin e kandidatit të PS në Shkodër, Valdrin Pjetri do të turbullojë sërish ujërat mes mazhorancës dhe opozitës para përfundimit të pushimeve./ABC News Albania 24/7

voltana-ademi-1280x711.jpg
Sej rie15:00 | 07/08/2019

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës,Voltana Ademi pak ditë përpara konstituimit të Këshillit të ri Bashkiak ka deklaruar se shkodranët nuk do të bëjnë asnjë hap pas. Deklarata e kryebashkiakes në largim të Shkodrës vjen 24 orë pas takimit që zhvilloi në zyrën e saj me ambasadorin e OSBE në Tiranë, Bernd Borchardt.

“Asnjë hap pas! Shkodranët janë të vendosur të mbrojnë vlerat për të cilat t’iu vunë përballë për 45 vite diktaturës. Shkodranët janë të bindur në rrugën e tyre për rikthimin e vendit në shinat e demokracisë”, ka deklaruar Ademi, duke theksuar se 30 qershori ishte referendumi popullor që i tregoi klikës në pushtetin e uzurpuar se është pakicë, që i tregoi edhe mbarë botës se shumica e shqiptarëve refuzojnë partinë – shtet, monizmin pas 30 viteve pluralizëm.

Ademi i ka kujtuar socialistëve se nuk do ta kenë të lehtë rrugën për të marrë Bashkinë e Shkodrës. Sipas saj, kryeqendra e veriut nuk mund të lejojë të qeveriset nga banda e inkriminuar uzurpatore duke theksuar se  6 përqindëshat nuk do të mund marrin peng Shkodrën./ABC News Albania 24/7

desir.jpg
G. P.22:43 | 26/07/2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias deklaron se qeveria duhet t’i bëjë ndryshime të tjera ligjit për median. Në një intervistë për Zërin e Amerikës Harlem Desir tha se qeveria duhet të mbrojë lirinë e shtypit aq më tepër tani që vendi po kalon situata të acaruara politike.

“Ne mendojmë se është shumë e rëndësishme për Shqipërinë që të mbrojë lirinë e shtypit dhe të shmangë në të ardhmen kufizimin e lirisë së shprehjes për mediat on-line. Projekt-ligji aktual u jep shumë kompetenca agjencive rregulluese AMA ose AKEP që janë mbikëqyrës të sistemit të transmetimeve. Ato nuk duhet të marrin rolin e gjykatësit për rastet e shpifjeve për shembull, ose për raste të tjera që u takojnë gjykatave t’i zgjidhin”.

Edhe po të ketë kriza politike, siç ndodh në shumë vende, thotë ai, shtypi duhet të jetë i lirë të bëjë punën e tij./ABC News Albania 24/7

ilir-meta.jpg
G. P.19:17 | 26/07/2019

Presidenti Meta i kërkon zyrtarisht OSBE-së që të ndërmjetësojë krizën në Shqipëri. Përmes një letre zyrtare drejtuar kryesuesit të radhës Lajçak dhe sekretarit të përgjithshëm Greminger, kreu i shtetit thotë se zgjidhja për këtë situatë është mbajtja e zgjedhjeve të lira, të ndershme e gjithëpërfshirëse.

Presidenti i Republikës i kërkon OSBE-së, të ndërmjetësojë për atë që e quan krizë institucionale dhe përfaqësuese e vendit tonë, teksa përgatitet të marrë kryesimin e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë, në Janar të vitit 2020.

Kërkesa është bërë përmes një letre zyrtare drejtuar kryesuesit të radhës të OSBE, ministrit të jashtëm të Sllovakisë Miroslav Lajçak dhe sekretarit të përgjithshëm Tomas Greminger, të cilët kreu i shtetit i ka takuar gjatë vizitave të tyre në Tiranë në qershor e korrik.

“Do të doja t’i kërkoja zyrtarisht OSBE-së që të ndërmjetësojë një dialog politik gjithëpërfshirës në Shqipëri, me qëllim arritjen e një zgjidhje të gjithanshme, e cila të parandalojë përshkallëzimin e mëtejshëm e krizës aktuale politike, institucionale dhe sociale në vend. OSBE-ja është institucioni i duhur për ta ndihmuar Shqipërinë në këto çaste kritike”.

Meta nënvizon nevojën për arritjen e një zgjidhje të gjithanshme, e cila të parandalojë përshkallëzimin e mëtejshëm e krizës aktuale politike, institucionale dhe sociale në vend.

“Shqipëria aktualisht po përjeton një situatë të rrezikshme dhe të pashembullt politike, ku shumica qeverisëse në pushtet kërkon të shtijë në dorë politikisht të gjitha institucionet e kontrollit dhe balancimit të pushtetit, ndërsa opozita kërkon delegjitimitetin e institucioneve”

Kreu i shtetit e ka edhe zgjidhjen për këtë situatë, përshkallëzimi i të cilës sipas tij, ka gjasa të ndikojë negativisht në procesin e integrimit të Shqipërisë në Bashkimin Evropian por edhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor e më gjerë.

“Zgjidhja e vetme e kësaj krize është mbajtja e zgjedhjeve të lira, të ndershme dhe gjithëpërfshirëse, gjithashtu të domosdoshme për kredencialet demokratike të Shqipërisë, të cilës i është besuar kryesimi i ardhshëm i OSBE.”

Kreu i shtetit shpreh bindjen se OSBE-ja mundet dhe duhet të luajë një rol më aktiv në këto çaste kritike./ABC News Albania 24/7

maxresdefault-3-1-1280x720.jpg
nev ila20:00 | 25/07/2019

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE, z. Thomas Greminger, i është përgjigjur një kërkese të Aleancës për një takim gjatë vizitës në Tiranë.

Z. Greminger ka sqaruar se agjenda e tij e ngjeshur nuk i lejonte një takim tjetër. Gjithsesi, z. Greminger shprehet se qeveria duhet të ndalë të gjitha hapat e saj për aq kohë sa Shqipëria nuk ka një Gjykatë Kushtetuese funksionale kur kjo çështje mund të gjykohet.

“Ne e mirëpresim këtë qëndrim të z. Greminger dhë jemi tërësisht dakord me të. Krijimi i një sistemit funksional të drejtësisë, së bashku me dy gjykatat e larta në vend, atë Kushtetuese dhe të Lartë, është hapi i parë i domosdoshëm për gjykimin e çështjeve publike. Ashtu siç kemi thënë prej kohësh, pa një shqyrtim normal në Gjykatën Kushtetuese çdo veprim ndaj godinës është i jashtëligjshëm dhe kriminal.

Falënderojmë z. Greminger për komunikimin e tij dhe gjykojmë se institucionet lokale duhet ta dëgjojnë qartë mesazhin e tij pa ekuivokë”, shkruan Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit me ane te nje statusi ne rrjetet sociale./abcnews.al

 

 

meta-sekretari-osbe-1280x696.jpg
nev ila17:45 | 25/07/2019

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kërkuar ndihmën e OSBE për zgjidhjen e krizës politike dhe institucionale në vend.

Gjatë një takimi që ka zhvilluar me Sekretarin e Përgjithshëm të OSBE-së Thomas Greminger, kreu i shtetit e ftoi të ndërmjetësojë sa më parë të jetë e mundur  dialogun midis palëve politike në vend.

“Ky angazhim do të shërbejë si mundësi tepër e rëndësishme për rikthimin e vendit në shinat e demokracisë dhe sundimit të ligjit, por dhe konsolidimit të lidershipit të Shqipërisë si faktor stabiliteti në rajon, gjatë marrjes së Kryesisë së Rradhës së OSBE, por edhe së ardhmes europiane të Shqipërisë, për më tepër kur presim që në 17-18 tetor Këshilli i Bashkimit Europian të vendosë për çeljen e negociatave të anëtarësimit”, – theksoi Presidenti Meta gjatë këtij takimi./ABC News Albania 24/7

330281.jpg
ent ela11:30 | 23/07/2019

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Dézir, i dërgoi Kryeministrit Edi Rama, një propozim për rishikim ligjor mbi ndryshimet në Ligjin për Mediat. OSBE sugjeron që Autoritetit të Mediave Audiovizuale të mos tejkalohen kompetenca që cënojnë të drejtën e infomimit.

Nuk është i duhuri ligji për mediat në Shqipëri. Propozimi për ta rishikuar gjendet në tavolinën e kryeministrit Edi Rama, dërguar nga përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir. Vërejtja krysore lidhet me kompetencat që i jepen Autoritet të Mediave Audiovizive.

“AMA apo ndonjë organ administrativ apo rregullator nuk duhet të merret me çështjet e shpifjes, të cilat duhet të mbeten nën kompetencat e gjykatave”.

OSBE në analizën që i ka bërë ligjt të medias ndër të tjera ngre shqetësime edhe rreth kompetencave të dhëna AKEP-it në propozimin për ndryshimin e Ligjit për komunikimet elektronike, lidhur me miratimin e masave për të mbrojtur një gamë të gjerë interesash, duke përfshirë interesat e vendit, sigurinë publike, të drejtat themelore dhe çdo dispozitë të përfshirë në sistemin ligjor shqiptar. Këto nocione janë shumë të definuara dhe mund të jenë në kundërshtim me standardet ndërkombëtare të sigurisë juridike, proporcionalitetit dhe domosdoshmërisë dhe nuk përfshijnë rregulla specifike për mënyrën e sigurimit të mbrojtjes së lirisë së shprehjes.

Për më tepër, neni 133 i projektligjit ende i referohet gjobave ekonomike shumë të larta që do të vendosen në rastet e shkeljeve.

“Shpresoj se analiza ligjore, që përfshin një numër rekomandimesh, do të jetë i dobishëm në diskutimet e mëtejshme. Zyra ime do të vazhdojë të jetë e angazhuar ngushtë në këtë proces, i cili duhet të jetë gjithëpërfshirës për të gjithë aktorët relevantë deri në përfundimin e saj”.

Kjo analizë ligjore është pjesë e një procesi të gjatë konsultimi ndërmjet Zyrës së Përfaqësuesit të OSBE dhe qeverisë gjatë hartimit të legjislacionit.

/ABC news Albania 24/7

66484477_2365938060342488_8650896266877730816_n.jpg
Sej rie08:45 | 12/07/2019

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj prezantoi në Këshillin e Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, kuadrin paraprak të prioriteteve të Kryesisë Shqiptare për vitin 2020.

Në  dimensionin politiko-ushtarak, prioritet do të jetë parandalimi dhe zgjidhja e konflikteve, ku vëmendje të veçantë do të kenë kriza në Ukrainë dhe përreth saj, trajtimi i mëtejshëm i konfliktit në Nagorni-Karabak dhe adresimi i pasojave të konfliktit në Gjeorgji.

Në  dimensionin ekonomiko-mjedisor, Cakaj tha se do të ketë vëmendje të veçantë lufta kundër korrupsionit dhe promovimi i mirëqeverisjes në shërbim të zhvillimit të përgjithshëm; ruajtja e mjedisit prej krimeve transnacionale dhe stimulimi i balancës midis pastërtisë mjedisore dhe politikave zhvillimore.

Ndërsa në dimensionin njerëzor dhe të lirive themelore, sipas ministrit te jashtëm do të jenë prioritare promovimi i tolerancës dhe mosdiskriminimit në të gjithë hapësirën e OSBE-së dhe afirmimi i të drejtave të njeriut dhe lirive themelore./ABC News Albania 24/7

osce_wien-1280x720.jpg
nev ila19:36 | 11/07/2019

Gjashtë ditë pas publikimit të amendamenteve në ligjin e medias nga këshilli i ministrave, reagon zyra e OSBE në Vjenë. Përfaqësuesi për lirinë e medias Harlem Desir thotë duhen të tjera përmirësime ligjore, krahas atyre të kryera nga qeveria, bazuar në konsultimet e muajve të fundit me OSBE-në.

Në analizën prej 17 faqesh OSBE ka renditur vërejtjet për ndryshimet që pësoi Ligji i Medias.

Harlem Desir përfaqësuesi për lirinë e medias për OSBE-në, është kritik ndaj rolit të Autoritetit të Medias Audiovizive AMA, në amendimet e fundit të këshillit të Ministrave.

“Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA), rregullatori i mediave audio-vizuale nuk duhet të jetë zëvendësim i gjyqësorit të pavarur apo mekanizmave të duhur vetërregullues për çështjet e lirisë së shprehjes, duke shtuar se kjo vlen edhe për bllokimin për përmbajtjen, gjobat për shkelje të ligjit dhe modalitetet e së drejtës për t’u përgjigjur”.

OSBE ka publikuar një analizë ligjore të projektligjit, të kryer nga ekspertë të pavarur, në të cilën thuhet se rregullimi i versioneve elektronike të medias së shkruar, e më tej i “ofruesve të shërbimeve elektronike të botimit”, nuk duhet të jetë i njëjtë me atë të shërbimeve audiovizive dhe rekomandon përjashtimin e tyre nga qëllimi i projekt ligjit.

Përfaqësuesi i medias në OSBE Dezir, kujton se bllokimi apo pezullimi i publikimeve online konsiderohet një masë ekstreme e shtetit ndaj të drejtës së lirisë së shprehjes, e se raste të tilla pranohen nga standardet ndërkombëtare vetëm kur ka shkelje shumë serioze të të drejtave të njeriut apo të parimeve demokratike, ose kur nuk mund të zbatohen masa të tjera.

Tre janë rastet, vëren OSBE, kur sipas ligjit mund të ndodhë nga AMA bllokimi i përkohshëm apo kufizimi i aksesit në internet.

“Pornografia e fëmijëve; inkurajimin e akteve terroriste; dhe shkeljet e sigurisë kombëtare dhe kur masat e tilla konsiderohen si të nevojshme dhe proporcionale, duke marrë parasysh ekzistencën e një rreziku të afërt”.

OSBE vëren se duhet të krijohet mekanizmi i duhur i apelimit dhe rishikimit të masës para gjykatës, si mbrojtje për botuesit e vetë qytetarët. Në rastet e tjera, masa të tilla duhet të trajtohen nga gjykatat.

“Kompetencat e AMA-s, thotë OSBE nuk mund të shtrihen në trajtimin e çështjeve si shpifja.

Përfaqësuesi për lirinë e medias në OSBE shpreh gatishmërinë për të dhënë asistencë për këtë ligj të rëndësishëm e nënvizon rëndësinë që amendamentet mbi median duhet t’i nënshtrohen një kujton se është procesi publik e gjithëpërfshirës konsultimi me të gjithë profesionistët e medias, organizatat e gazetarëve dhe aktorët e tjerë relevantë vendas e ndërkombëtarë./ABC News Albania 24/7

lulzim-basha-1.jpg
G. P.22:07 | 01/07/2019

Lulzim Basha deklaroi se pas zgjedhjet të 30 Qershorit, opozita doli më e fortë dhe më e bashkuar se më parë. Kreu i Partisë Demokratike tha se gjetjet e OSBE/ODIHR nxorrën qartë se këto votime nuk ishin në interes të qytetarëve.

Nga gjetjet paraprake të OSBE/ODIHR, rezultoi se zgjedhjet e 30 Qershorit nuk i shërbyen interesit të popullit shqiptar. Kështu u shpreh kreu i PD-së, Lulzim Basha, i cili shtoi se opozita u përjashtua pa të drejtë nga administrimi dhe monitorimi i zgjedhjeve.

“Sot OSBE-ODIHR dha gjetjet paraprake:

  • 30 qershori nuk ishte në interesin e qytetarëve shqiptarë
  • Votime pa zgjedhje
  • Përjashtim i padrejtë i opozitës nga administrimi dhe monitorimi i zgjedhjeve
  • Mos funksionim gjykatash
  • Vendime të gabuara të KQZ-së
  • Marrje e kompetencave të Gjykatës Kushtetuese dhe probleme të tjera serioze.

Demokratët, opozitarët, shqiptarët e thjeshtë ia dështuan planet Edi Ramës. Votimet ishin të paligjshme dhe tani ky është fakt i pranuar nga të gjithë.”

Kreu i opozitës, theksoi se pas këtyre zgjedhjeve, opozita doli më e fortë dhe më e bashkuar.

“PD doli më e forte dhe më e bashkuar nga 30 qershori. Opozita doli më e fortë dhe më e bashkuar nga 30 Qershori. Të gjithë së bashku si qytetarë jemi sot më të bashkuar se kurrë më parë dhe më të fortë se kurrë më parë. Edi Rama doli më i vetmuar dhe më i dobët nga 30 qershori. 30 qershori  zbuloi fytyrën e vërtetë të Partisë Socialiste të shkatërruar nga Edi Rama: ajo është parti që tashmë e mbështesin vetëm për para.”

Për Bashën, mesazhi i Shqiptarëve ishte i qartë, 85% e demokratëve dhe socialistëve, bojkotuan procesin zgjedhor duke kërkuar ndryshimin e thellë.

“Tani ndryshimi është prioriteti ynë politik. Ndryshimi është qëllimi im më i madh. Një ndryshim i thellë politik dhe ekonomik. Fundi i pandëshkueshmërisë së politikanëve duhet të jetë fillimi i ndryshimit që presim. Nëse politikanët nuk mbajnë përgjegjësi për veprimet e tyre. Nëse politikanët nuk dalin para drejtësisë për korrupsionin dhe krimet e tyre asnjë ndryshim nuk do të jetë i vërtetë.”


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono