organizime

gjirokastra.jpg
ad min12:53 | 01/08/2018

Në Gjirokastër prej katër netësh janë shfaqur e promovuar filma shqiptarë dhe të huaj. Por në këtë aktivitet që bëri për vete publikun vendas e turistë të ardhur nga vende të ndryshme, u dhanë edhe filma që nuk ishin shfaqur ndonjëherë më parë.

Për katër netë rresht, Gjirokastra ishte  qyteti i kinemasë botërore. Një oaz çlodhës kulturor për banorët dhe për turistët e huaj në këto ditë të nxehta vere. Aktiviteti promovoi disa nga filmat e fundit të kinemasë shqiptare të pashfaqur për publikun.

“Të Thyerit” (Broken), i regjisorit të njohur Edmond Budina apo filmi i regjisorit Fatmir Koçi “Elvisi kthehet në shtëpi”, i cili u zgjodh në festivalin e filmit Monteral në kategorinë A. Prezantuesja e njohur Silvana Braçe shkëlqeu në tapetin e kuq.

Emra të njohur të kinemasë shqiptare si regjisorë dhe aktorët e roleve të ndryshëm në filmat e rinj shqiptar ishin aty.

“Ne u përpoqëm të krijojmë një oaz nën siglën “Ekrani i madh na bashkon” dhe natyrisht u përgjodhën filmat nga kinemaja botërore dhe filmat premierë të kinemasë shqiptare”, u shpreh Skënder Jaçe, drejtor i “Open Cinema”.

Për regjisorin dhe aktorin Edmond Budina organizime të tilla janë të rëndësishme për promovimin e kinemasë shqiptare.

“Përveç rëndësisë së kinemasë së shkuar, ka rëndësi promovimi i kinemasë së fundit shqiptare. Sepse filmat tanë janë shumë të vështira që të lëvizin në të gjithë Shqipërinë sepse nuk kemi distribucion dhe një eveniment i këtij lloji ndihmon shumë promovimin e kinemasë shqiptare dhe e njeh publikun me vepra që nuk ka arritur t’i shohë në sallën e kinemasë”, tha ai.

Ekrani i madh në Gjirokastër ka qenë dhe një fillim i mbarë për restaurimin e kinemasë në këtë qytet me tradita. Drejtori i Kulturës në Bashkinë Gjirokastër, Ilir Lluri, tha se së shpejti do të rivihet në funksionim edhe kinemaja e dikurshme e qytetit.

“Rikthimi pas 30 vitesh ka një domethënie pasi ne i kthehemi një aktiviteti kulturor të braktisur, të harruar. I kthehemi artit të shtatë”, tha Lluri.

“Open Cinema” aktiviteti i mirëpritur nga publiku vendas dhe i huaj në Gjirokastër promovoi disa nga prodhimet më të mira të kinemasë shqiptare dhe asaj të huaj.

Nëpërmjet retrospektivave të ndryshme u bë homazh edhe për aktorët dhe regjisorët, shqiptarë e të huaj që janë ndarë nga jeta./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono