organe

vlcsnap-error097-1-1280x720.jpg
G. P.16:11 | 19/02/2018

Në Shtetet e Bashkuara, për herë të parë në histori është krijuar një embrion hibrid njeri-dele. Shkenctarët thonë se ky eksperiment do të ndihmojë në rritjen e organeve njerëzore tek kafshët.

Për herë të parë është krijuar në laborator një embrion hibrid njeri – dele, në të cilin një celulë në 10 mijë është humane. Njoftimi ka ardhur nga shkencëtarët e universitetit “Davis” të Kalifornisë. Rreth një vit më parë një grup kërkuesish kishin realizuar embrionin e një njeriu dhe një derri, ku celulat humane ishin 1 në 100 mijë. Hibridi, shpjegojnë kërkuesit, është një hap drejt mundësisë për të rritur organe njerëzore tek kafshët.

Hibridi është përfituar duke futur qelizat burimore të riprogramuara në embrionin e deleve, të cilat më pas u lanë të rriteshin për 28 ditë, maksimumi për të cilin eksperimenti kishte marrë autorizimin, nga të cilat 21 në mitrën e një kafshe. Në këtë periudhë qelizat njerëzore janë riprodhuar, shpjegon Pablo Ross, një nga autorët e eksperimentit, edhe pse për të arritur tek mundësia e përfitimit të një organi të plotë duhet një një raport prej një deri në 100.

Në të njëjtin prezantim, shkencëtarët kanë shpjeguar se kanë arritur të zhvillojnë embrione të deles dhe derrit pa pankreas falë teknikës “copy paste”. Ky është një hap i mëtejshëm drejt rritjes së organeve humane tek kafshët. “Edhe pse duhet shumë punë, organet e prodhuara në këto kushte, një ditë mund të përbëjnë një mënyrë për të kënaqur kërkesën e lartë për organe, duke transplantuar, për shembull, një pankreas hibrid në një pacient”, thotë studiuesi Ross.

“Përdorimi i deleve ka shumë avantazhe krahasuar me derrin pasi mjaftojnë 4 embrionë dhe jo 15 për të filluar një shtatzani”, thotë ai, ndërsa rikujton se delja ka organe me dimensione të ngjashme me ato njerëzore./abcnews.al

vlcsnap-error573-1-1280x720.jpg
ent ela16:32 | 13/02/2018

Këshilli i Legjislacionit u mblodh rreth raporteve të ekspertëve të palëve lidhur me nevojën e adresimit të ligjeve të prekura nga vendimet e Gjykatës Kushtetuese. Me propozim të kryetarit të këshillit, Enkelejd Alibej, u vendos që për këtë çështje t’i kërkohet opinion organeve të Vettingut.
Kjo u vendos pas dorëheqjeve nga funksionarë të lartë të drejtësisë, gjë që bazuar në Kushtetutë çon në ndërprerjen e procesit të Vettingut. Do të jetë Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që do shprehet nëse ka nevojë që ligjvënësi të harmonizojë Kushtetutën dhe ligjin, të cilat për çështjen e dorëheqjes para mbarimit të procesit të Vettingut, thonë dy gjëra të ndryshme./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono