ora

Ronaldo-3.jpg
Veronik Istrefaj13:07 | 30/12/2019

Cristiano Ronaldo fitoi çmimin si lojtari më i mirë i vitit në Globe Soccer Awards, ceremoni që u zhvillua në Dubai.

Pasi mori këtë çmim prestigjioz për herë të gjashtë në karrierën e tij, ylli portugez dha dhe një intervistë, aty ku vëmendje të madhe kanë marrë bizhuteritë që ai mbante në dorë.

 

Ora dhe unaza e Cristiano Ronaldos!

 

Përveç orës së shtrenjtë, ylli portugez ka në gisht dhe një unazë shumë të shtrenjtë: Me vlerë plot 650 mijë euro. Kjo unazë ka shkaktuar shumë polemika në internet, pasi cilësohet si unazë për fejesën e femrave.

Për femra apo jo, Ronaldo duket që nuk i intereson aspak dhe vazhdon të mbajë veshur unazën që ka vlerë të majme./abcnews.al

 

Unaza e Cristiano Ronaldos, me vlerë 650 mijë euro!
gjermanet-1280x835.jpg
ad min14:01 | 25/10/2019

Këtë fundjavë do të jetë dhe ndryshimi i fundit i detyruar i orës ligjore, të paktën për vendet e Bashkimit Europian. Vitin e ardhshëm secili vend anëtar do të vendosë vetë nëse do të ndryshojë orën ose jo. Pra mbrëmjen mes të shtunës dhe të dielës, në orën 3 të mëngjesit përgatituni të shkoni një orë prapa.

Nuk mund të bëjmë dot asgjë: rikthimi në orën diellore është shenja që dimri ka hyrë. Akrepat e orës do të kthehen prapa në orën 3 të natës mes të shtunës 26 dhe të dielës 27 Tetor. Do të fitojmë një orë më shumë gjumë, por do të errësohet më shpejt.

Ky ndryshim nuk do të jetë pa pasoja për organizmin tonë dhe mund të shkaktojë disa shqetësime. Dhe ata që e vuajnë më shumë këtë ndryshim, kanë mbetur të kënaqur me faktin se Parlamenti Europian në muajin mars votoi për anulimin e ndryshimit të orës. Ora diellore do të qëndrojë në fuqi deri në 29 mars 2020, dhe gjatë vitit çdo gjë do të varet nga vendimi i secilit shtet anëtar.

Sipas asaj që është vendosur nga Parlamenti Europian, vendet që vendosin të mbajnë orën ligjore duhet të rregullojnë orët për herë të fundit të dielën e fundit të marsit në vitin 2021, ndërsa ata që preferojnë të mbajnë orën diellore duhet të spostojnë orët për herë të fundit të dielën e fundit të Tetorit 2021.

Edhe pse zhvendosja e akrepave bëhet vetëm për një orë, dhe përbën një ndryshim minimal, fiziku i njerëzve do disa ditë kohë për tu përshtatur, mesatarisht një javë. Simptomat më të zakonshme të shkaktuara nga ndryshimi i orës janë lodhja, nervozizmi, humbja e përqendrimit dhe produktivitetit në punë, si dhe apatia. Por janë shqetësime që nuk kërkojnë përdorimin e mjekimeve./ABC News Albania

ora.jpg
ad min13:01 | 30/03/2019

Të dielën do të zgjohemi një orë më herët. Mëngjesin e 31 Marsit, akrepat do të shkojnë 60 minuta para. Ashtu si dhe vitet e shkuara, të dielën e fundit të Marsit kalojmë në orën verore. Ndryshimi i orës dy herë në vit do të na shoqërojë deri në 2021-shin kur vendet e Bashkimit Europian të zgjedhin vetë orën që mund të aplikojnë për vendin e tyre.

Pak ditë më parë Parlamenti Europian votoi për t’i dhënë fund ndërrimit të orës në pranverë dhe në vjeshtë që aplikojnë prej dekadash. Veç shteteve që kanë përkrahur nismën për kursimin e energjisë ka vende si Turqia dhe Rusia që aplikojnë një orë vjetore./abcnews.al

ndryshim-koha.jpg
ad min08:30 | 27/03/2019

Parlamenti Europian ka votuar të martën për t’i dhënë fund zakonit të ndërrimit të orës dy herë në vit, duke filluar nga viti 2021. Sidoqoftë, do të jenë qeveritë e vendeve anëtare të Unionit që do të thonë fjalën e fundit për ndryshimin që zbatohet në pranverë dhe më pas në vjeshtë të të njëjtit vit.

Konkretisht, shtetet anëtare do të vendosin nëse do të qëndrojnë në pranverë të përhershme apo dimër të përhershëm në bazë të draftit të miratuar me 410 vota pro dhe 192 kundër. Vendet që duan të qëndrojnë përherë në kohë vere duhet ta ndryshojnë orën përfundimisht të dielën e fundit të muajit Mars të vitit 2021.

Ndërsa ata që dëshirojnë qëndrimin në kohë dimri të njëjtin veprim duhet ta kryejnë në Tetor të të njëjtit vit. Votimi i së martës është hapi i fundit i vendeve anëtare të BE-së për të harmonizuar kursimin e kohës, një nismë e propozuar që prej vitit 1980, për të parandaluar qasjet e kundërta në lidhje me funksionimin e tregut të përbashkët europian./abcnews.al

ORA-881x445-1.jpg
ent ela09:08 | 05/03/2019

Në vitin 2021 duhet të hiqet ndryshimi i orës. Të paktën në disa shtete të BE. Pse po zgjat kaq shumë, nuk kuptohet.

Koha ka kaluar për periudhën e verës dhe të dimrit. Për këtë janë të një mendjeje Komisioni i BE-së dhe Parlamenti Europian. Komisionet përkatëse të Parlamentit të BE duan që deputeti europian i CDU-së, Peter Liese të punonte me ngulm për çështjen e kohës. Tani që Komisioni i transportit i dha me shumicë votat, ai mund të fillojë të punojë në fund të marsit me Plenumin. Por i mungon për këtë aprovimi i 28 shteteve të BE.

Procesi kërkon aprovimin gjerman?

Njoftimi i Presidenti të Komisionit të BE, Jean Claude Juncker të bërë në muajin shtator se ndryshimi i orës do të hiqet shumë shpejt, dëshmoi se ishte njoftim i parakohshëm. Ky ka qenë rezultati që ka dalë nga sondazhet e bëra me qytetarët e BE. Pa e pritur këtë rezultat, doli se 80 përqind e shumicës mendojnë se ndryshimi i orës nuk është më në përputhje me realitetin. Sidoqoftë sondazhet nuk ishin reprezentative, sepse tre milionë nga 4,6 milionët që votuan ishin nga Gjermania. Diplomatët e BE nga vendet e tjera të vogla u ankuan se Komisioni i BE kërkon që të detyrojë vendet e tjera të plotësojnë dëshirën gjermane. Kështu që Komisioni i BE duhet të frenohet me çdo kusht.

Juncker donte të hiqte ndryshimin e orës që në këtë pranverë, në mënyrë që para zgjedhjeve europiane të majit të mund të pretendojë se është ndjekur dëshira e popullit. Por shtetet anëtare kërkuan afate kalimtare deri më 2021.

Gjërat e mira duan kohë të vijnë, sidomos në BE. Si kompromis për heqjen e “rregullave për ndryshimin e orës” është vendosur viti 2020, në pranverë apo në vjeshtë.

Anëtarët e BE i japin kohë vetes

Por tani, thuhet që në muaji qershor ministrat e vendeve anëtare të marrin për herë të parë vendim se kur dhe ku do të vlejë cila kohë. Sepse disa anëtarë të BE, mes të cilave Britania e Madhe, Greqia dhe Portugalia, duan që t’i mbajnë rregullat e vjetra dhe të kenë ndryshimin e orës dy herë në vit në verë dhe në dimër.

Qipro, Hollanda, Danimarka, Franca dhe Irlanda nuk kanë marrë ende vendim. Shtetet e tjera duan ta heqin ndryshimin e orës, por duhet të vendosin cilën nga kohët do të zgjedhin, atë të dimrit apo atë të verës.

Pse zgjat kaq shumë kjo gjë, e shpjegon deputeti europian Liese për Deutsche Wellen: “Duhet kohë për t’ i dhënë mundësinë vendeve anëtare që të koordinohen. Do të ishte e rëndësishme nëse do të kishim të njëjtën orë në gjithë sipërfaqen”. Nëse në të ardhmen do të udhëtohet nga Hamburgu në Hollandë dhe Belgjikë apo Francë, atëherë ora duhet të ndryshohet të paktën një herë dhe jo tre. Kompanitë e fluturimeve ajrore, hekurudhave, ndërmarrjeve të transportit duhet të përshtaten. “Por për këtë nuk duhen dy vjet. Kjo gjë mund të bëhet edhe më shpejt,” thotë eksperti i kohës për partinë koservatore.

Pjesa më e madhe e vendeve të botës nuk e njohin ndryshimin e orës, vetëm 73 prej tyre e bënë këtë vit. Ka shtete në të cilat ora ndryshon vetëm në një pjesë, sipër shembull në Kanada apo SHBA. 69 shtete e kanë hequr ndryshimin e orës, që kanë pasur më parë. BE ka tre zona kohore, nga Portugalia në perëndim deri në Qipro në lindje. Edhe tregu i brendshëm ose planet e fluturimit nuk janë penguar të funksionojnë. E sigurt është sidoqoftë se ndryshimi i orëve do të prezantohet 30 marsin e ardhshëm. Në të gjithë BE./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono