opozitës

klotildas-1280x731.jpg
ent ela19:14 | 16/02/2019

Deputetja e PS-së Klotilda Ferhati ka folur për protestën e opozitës, e cila u mbajt para Kryeministrisë. Socialistja u shpreh se nëse qytetarët do të flisnin për shqetësimet, normalisht që qeveria do t’i analizonte kërkesat e tyre. Deputetja gjithashtu theksoi se liderët e opozitës bënë sehir.

“Nëse do kishte qytetarë që do flisnin normalisht që do të gjykoheshin dhe do analizoheshin nga ana jonë. Nuk kishte grupe interesi që të flisnin për shqetësimet. Ne pamë vetëm liderët që flisnin dy- tre herë. Ata bënin një hap para dhe një pas që tentonin të hynin në ndërtesën e Kryeministrisë”.

Më tej ajo tha se ndihej e keqardhur për protestën që organizoi opozita pasi sipas saj kishte edhe akte dhune.

“Unë jam e keqardhur për protestën e sotme të opozitë e cila që në fillim ndodhi me akte të dhunshme ndaj pronës publike. U bënë dy muaj punë për një protestë që opozita pretendonte se do rrëzonte qeverinë apo Kryeministrin Rama. Unë jam e bindur që qëllimi i vërtetë është se ata duan të fitojnë pushte në tavolinë. Ata erdhën sot në Tiranë me një trumë njerëzish dhe nuk pati asnjë diskutim për t’i orientuar se kush ishte qëndrimi i opozitës. Nuk u tregua se për çfarë kishin ardhur qytetarë atje. E vetja gjë që fituan ishte rrëzimi i “Kërpudhës” i një vepër arti. E keqardhur për dhunë dhe liderët e opozitës bënë sehir ndërsa aktet e dhunës ndodhnin”./abcnews.al

9-8.jpg
ent ela15:18 | 16/02/2019

Simbolika kishte një domethënie të forte në protestën e opozitës përpara kryeministrisë. Protestuesit i përcollën mesazhet e tyre edhe me pankarta e lule.

Protestuesit përpara kryeministrisë mesazhet e tyre nuk i kanë përcjellë vetëm me fjalë. Ato i mbanin veshur apo në duar.

Simbolika kishte një domethënie të fortë në protestën e opozites këtë të shtunë. Protestuesit mbërritën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” me një fotomontazh të kryeministrit Edi Rama e Presidentit të Venezuelës Maduro.

Ndërsa denoncimet e “Zërit të Amerikës” për vjedhjen e votave i kishin kthyer në pankarta. Kur mbërriten para kryeministrisë iu dhuruan karafila efektivëve të policisë.

Si për të përcjellë mesazhin se protesta e tyre do të ishte paqesore formuan dhe një kordon përpara uniformave blu. Bashkë me pankartat me shkrimet “Rama Ik”, “Ky është fundi i hajdutëve” protestuesit valvisnin dhe flamurin kombëtar dhe atë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë./abcnews.al

gjermeni-1280x730.jpg
ent ela18:20 | 15/02/2019

Deputetja e PS-së Eglantina Gjermeni ka folur për planin “B” që ka Partia Socialiste lidhur me protestën që do organizojë opozita nesër përpara Kryeministrisë. Sipas saj, të gjitha kërkesat që janë bërë deri në këto momente janë politike. Ajo është shprehur se zërit të qytetarëve PS do i përgjigjet me dialog.

“Ky është një miting i organizuar nga opozita dhe është një protestë politke e drejtuar nga PD dhe LSI. Në momentin që qytetarët do japin një sërë kërkesash ata do marrin një përgjigje. Në momentin që do kemi një sërë kërkesash ne do reagojnë dhe do jemi gati për dialog. Qytetarët janë të lirë të kërkojnë të drejta e tyre dhe të nxjerrin një axhendë dhe të thonë që të drejtat tona po thyhen”.

Më tej ajo është shprehur se krerët e opozitës po kërkojnë pushtetin në tavolinë.

 “Me këtë lloj qasjesh agresive dhe duke shantazhuar, mbase ky është synimi i dy krerëve të opozitë që duke sjellë këtë lloj qasje agresive duan të  ulen në tavolinë për të fituar pushtetin në tavolinë. Uroj që protesta të mos jetë e dhunshme dhe të jetë protestë qytetare. Uroj dhe besoj që opozita të mbajë përgjegjësi për atë që po bën. Presim kërkesat e qytetarëve ndërsa ato që janë thënë deri tani janë kërkesat e opozitës. Për kërkesat e popullit ne iu ofrojmë dialog”./abcnews.al

basha-1-1280x687.jpg
ent ela20:21 | 10/02/2019

Protestat e organizuara nga opozita në qytete të ndryshme të Shqipërisë kanë vijuar në Berat ku fermerët kanë hedhur në rrugë prodhimet e tyre, si dhe në Elbasan ku qytetarët bllokuan rrugën nacionale në Papër. Tubim qytetarësh pati edhe në Durrës.

Protestat opozita i vijoi edhe ditën e djelë në Berat, Durrës dhe Papër të Elbasanit ku qytetarët janë mbledhur rreth brohoritjeve për largimin e qeverisë, duke bllokuar edhe rrugë nacionale.

Fermerët në Urën Vajgurore hodhën prodhimet e tyre në rrugë në shenjë proteste. Kjo pasi sipas tyre nga ana e shtetit nuk është krijuar asnjë infrastrukturë për tregtimin e tyre dhe për rrjedhojë, prodhimet nuk shiten.

Lekët e subvencioneve i marrin vetëm 2-3 njerëz të lidhur me pushtetarët – deklarojnë ata. Në protestë dolën edhe qytetarë të Elbasanit.

Duke bllokuar rrugën në Papër, elbasanllinjtë ngritën zërin për papunësinë dhe vështirësinë ekonomike ku ndodhen, teksa detyrimet e tyre ndaj shtetit i paguajnë një më një. Në tubim dolën edhe qytetarët e Durrësit. Protestat zgjatën rreth një orë dhe janë pjesë e organizimit nga opozita të tubimeve lokale përpara atij kombëtar në 16 Shkurt në Tiranë./abcnews.al

R3TOIGRIPUI6TDXPBV2PJPYCSU.jpg
ent ela22:55 | 04/02/2019

Pak pas refuzimit të presidentit Nikolas Maduro për të organizuar zgjedhje të parakohshme, vendet e BE-së kanë njohur liderin e opozitës si kryetarin legjitim të shtetit të Venezuelës. Duke reaguar, Karakasi zyrtar e ka cilësuar vendimin e unionit si nënshtrim përpara presionit amerikan.

Vendet kryesore europiane kanë bashkuar forcat me Shtetet e Bashkuara duke njohur liderin e opozitës së Venezuelës, Huan Guaido, si presidentin legjitim të vendit latin. Lëvizja e koordinuar e 11 vendeve, përfshirë këtu Britaninë, Gjermaninë, Francën, Spanjën dhe 7 vende të tjera anëtare të BE-së erdhi pas skadimit të afatit të ultimatumit vendosur ndaj presidentit Nikolas Maduro, për të thirrur zgjedhje të parakohshme presidenciale. “Nga sot nuk do t’i kursejmë përpjekjet për të ndihmuar qytetarët venezuelianë të gjejnë lirinë, prosperitetin dhe harmoninë”, deklaroi kryeministri spanjoll Pedro Sançez, duke njoftuar vendimin. Qeveria Maduro, e cila e ka futur vendin në një krizë të thellë ekonomike që ka detyruar rreth 3 milionë banorë të emigrojnë, shpërtheu ndaj vendeve të BE-së dhe tha se lëvizja e tyre do të cënojë marrëdhëniet me Karakasin zyrtar. Në një deklaratë për shtyp, qeveria e vendit latin shprehu refuzimin më të fortë ndaj vendimit të kontinentit të vjetër, që sipas saj iu nënshtrua strategjisë së administratës amerikane për të përmbysur regjimin legjitim të presidentit Maduro. Ekzekutivi venezuelian kritikoi në veçanti Spanjën se kishte vepruar me burracakëri. Ndërkohë, vendet e tjera që iu bashkuan nismës ishin Austria, Republika Çeke, Danimarka, Estonia, Polonia, Portugalia dhe Suedia./abcnews.al

 

kyriakos-mitsotakis-780x439.jpg
ent ela23:47 | 24/01/2019

Lideri i opozitës greke ka paralajmëruar se në rast të një rotacioni politik do të vendosë veton ndaj anëtarësimit të Maqedonisë në BE. Duke folur në Parlament, Qiriakos Micotaqis ka deklaruar se marrëveshja e Prespës është humbje kombëtare për Greqinë.

Shefi i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis ka paralajmëruar se nëse partia e tij vjen në pushtet, Greqia mund të bllokojë në çdo moment anëtarësimin e Maqedonisë në Bashkimin Europian. Micotaqis ka folur me tone mjaft të ashpra në debatin parlamentar për marrëveshjen e Prespës, mbrëmjen e së enjtes. Kryetari i Demokracisë së Re e cilësoi marrëveshjen si “humbje kombëtare”, e cila sipas tij “është shfuqizuar në ndërgjegjen e popullit grek”.

Micotaqis u ndal gjatë në faktin se siç tha, “parlamenti ftohet që brenda dy ditëve të vendosë për një çështje kardinale, pa pasur në dispozicion tekstin e plotë të kushtetutës së ndryshuar të Shkupit”. Sipas tij, “ky është një turp kombëtar dhe parlamentar”.

Më tej Micotaqis tha se procesi i anëtarësimit të Maqedonisë në BE, nuk ka lidhje me marrëveshjen e Prespës.

“Nëse qytetarët më votëbesojnë si kryeministër, nuk kam për ta interpretuar në këtë mënyrë marrëveshjen e Prespës”, vijoi Micotaqis. Ai shtoi se, Greqia do të ruajë të gjitha të drejtat që burojnë në cilësinë e shtetit anëtar të BE-së.

“Me pak fjalë, Greqia mundet në çdo moment të vendosë veton në procesin e anëtarësimit të Shkupit në familjen europiane”, shtoi kreu i opozitës./abcnews.al

105228366_compopelosi.jpg
G. P.22:47 | 17/01/2019

Bllokada qeveritare në Shtetet e Bashkuara është kthyer në një lojë të tipit “macja me miun”. Pak orë pasi kryetarja e demokratëve i kërkoi Donald Trump anulimin e fjalimit tradicional, presidenti i anuloi zonjës Nensi Pelozi udhëtimin zyrtar që ajo kishte planifikuar jashtë shtetit.

Me një lëvizje surprizë, presidenti amerikan Donald Trump i ka anuluar udhëtimin kryetares së Kongresit, Nensi Pelosi, që do të ndalonte në Bruksel, Afganistan dhe Egjipt. Përmes një letre, Trump ka sqaruar se e mori këtë vendim për shkak të situatës së krijuar nga bllokada qeveritare. “Jam i sigurt se ju jeni plotësisht dakord se shtyrja e këtij udhëtimi është vendimi i duhur”, ka thënë Trump në letër.

Më herët zonja Pelosi i kishte kërkuar presidentit të shtynte fjalimin e tij tradicional, duke cituar si motiv pikërisht ngërçin politik, por lëvizja e kreut të shtetit e ka kapur atë tërësisht të papërgatitur. Dhe në fakt, vendimi i Trump për t’i anuluar zonjës Pelozi udhëtimin erdhi vetëm gjysmë ore para nisjes së saj.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders e ka publikuar letrën e shefit të saj në Tëitter, ku Trump jep edhe argumente të tjera. “Gjithashtu mendoj se gjatë kësaj periudhe do të ishte më mirë që ju të ishit në Uashington duke negociuar me mua dhe duke bashkuar forcat me lëvizjen për Sigurinë Kufitare, në mënyrë që t’i japim fund bllokadës”, ka thënë Trump.

Kreu i shtetit ka zgjedhur të nënvizojë se i hoqi zyrtares demokrate të drejtën për të udhëtuar me avion ushtarak. “Ndërsa nëse zgjidhni të udhëtoni me një avion civil, kjo është e drejta juaj”, ka vijuar me ironi Trump. Presidenti i ka bëri thirrje zonjës Pelozi që t’i kthejë sytë nga rreziku që sipas tij vjen nga kufiri me Meksikën dhe që të lëvrojë fondin prej 5.6 miliardë dollarësh për t’u dhënë amerikanëve sigurinë që meritojnë./abcnews.al

ervin-b.jpg
ent ela18:55 | 11/01/2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt nga ana e Presidentit Meta është komentuar edhe nga deputeti i PS-së Ervin Bushati. Përshpejtimi i procedurave për dhënien e certifikatës së sigurisë për Gent Cakajn i kanë dhënë mundësi Presidentit të Republikës që të ndërmarrë një tjetër nismë. Përmes një shkrese dërguar Kryetarit të Kuvendit dhe përfaqësuesve të Grupeve Parlamentare, Ilir Meta kërkon ngritjen e një Komisioni Parlamentar Hetimor për Drejtorinë e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, që është në varësi të Kryeministrit.

Por deputeti socialist u shpreh se Presidenti nuk ka të drejtë të kërkojë ngritje Komisioni. Sipas tij, kjo e drejtë i atribuohet vetëm opozitës.

“Ai flet në emër të opozitës dhe Komisioni Hetimor ngrihet nga opozita. Meta nuk mund ta ngrejë, por ngritjen e një Komisioni Hetimor Parlamentar mund ta kërkojë vetëm opozita. Neglizhenca nuk e di që është vepër penale në radhë të parë dhe unë vetë nuk jam i pajisuar me këtë certefikatën e sigurisë”.

Sipas socialistit, Meta po sillet sikur të ishte një politikan në opozitë duke i kaluar kompetencat e një Presidenti.

“Meta është në opozitë dhe është në opozitëbërje. Ai mund të jetë në kundërshti me çdo gjë. Ai nuk mund t’i hyjë logjikës vlen apo jo një ministër”.

Meta refuzoi propozimin e Kryeministrit për emërimin e Gent Cakajt si Ministër të Jashtëm. Sipas Kreut të Shtetit gjatë ushtrimit të detyrës si zëvendësministër për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dëshmuar jo vetëm mungesë përvoje, por për çështje thelbësore të politikës rajonale ka mbajtur qendrime të papranueshme madje të rrezikshme. Në opinionin e Presidentit deklaratat e bëra nga Caka cënojnë integritetin e Kosovës. Bushati hoqi një paralelizëm duke u shprehur se sipas Metës edhe Rama duket të shkarkohet për mënyrën se si Kryeministri trajton Serbinë.

“Meta nuk duhet t’i hyjë kësaj çështje se kush mund të antarësohet ose jo në PS.  Meta mund të ngrejë shumë pikëpyetje edhe në lidhje se si Rama trajton Serbinë. Çfarë do të thotë se ne do të shkarkojmë zotin Rama.  Zoti Meta nuk mund të interpretojë një pjesë të një interviste për mënyrën se si duhet thënë”. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono