opozita

Michael-Roth.jpg
Sej rie16:53 | 21/05/2019

Situata politike në Shqipëri është komentuar nga Ministri gjerman i Shtetit për Evropën Michael Roth. Në një intervistë për  “Spiegel”, shefi i diplomacisë gjermane është shprehur se: “Protestat janë një çështje e pranueshme sigurisht në një demokraci. Por dhuna dhe urrejtja, bojkotimi i zgjedhjeve dhe largimi i opozitës nga parlamenti janë absolutisht të papranueshme.”

Sipas ministrit gjerman: “Shqipëria ka bërë një rrugë të gjatë për në Bashkimin Evropian, por opozita po rrezikon njohjen e këtyre arritjeve me politikën e saj penguese”– është shprehur për të gazetën Der Shpigel, Ministri Michael Roth./ABC News Albania 24/7

Edi-rama-kandidateve.jpg
nev ila12:05 | 18/05/2019

Devizën e çdo komunikimi të 61 kandidatëve të dalë nga Partia Socialiste për garën elektorale të 30 qershorit me qytetarët në zonat përkatëse, ja u artikuloi vetë kryeministri Edi Rama.

 

“Zgjedhjet vendore do të mbahen në 30 qershor, është datë e përcaktuar sipas kushtetuës për të dëgjuar popullin Sovran mbi vlerësimin e ofertave elektorale në 61 bashkitë e vendit”, tha kryeministri.

Edhe pse ne shumicën dërrmuese të bashkive në vend oferta do të jetë vetëm një, kjo nuk shqetëson kreun e qeverisë.

“Mungesa e kandidatëve nuk janë simptoma të një procesi të shëndetshëm demokratik, po ne as mund të zbrazim tonën që të mbushim të tyren e as të bojkotojmë që mos i lëmë vetëm, a thua se zgjedhjet janë kinema ku nuk shkohet i pashoqëruar”, shtoi ai.

Mos regjistrimi i partive të opozitës në zgjedhjet elektorale duhet të shënojë fundin politik të tyre, sipas kreut të socialistëve.

“Spiralja e marrosjes së udhëheqjes së opozitës së sotme ka prekur fundin dhe 30 qershori duhet ta sanksionojë këtë fund, por dhe do të ngordhë politika e pengmarrjes së procesit demokratik”, tha Rama.

Nga e njëjta godinë ku dy vjet më parë dialogoi me kreun e demokratëve Lulzim Basha për marrëveshjen e 17 majit, identifikoi arsyen pse sipas tij ajo marrëveshje nuk funksionoi e nuk mund të përsëritet më.

Dëgjoni këtë që po ju them, ajo marrëveshje nuk funksionoi dhe nuk do funksionojë sepse PD ka ndërruar qimen por jo zakonin, Lulzim Basha imagjinon të paimagjinueshmen, dhe shpirti i asaj partie është doktori jo kryetari i llakuar”.

Por kryeminsitri e pasi përsëriti sërish gatishmërinë për tu ulur me kreun e demokratëve.

“Jam i gatshëm të ulem me Lulzim Bashën në çdo moment dhe ti ofroj gjithçka, kushte nuk kam”, tha ai.

Rama pati edhe një paralajmërim.

Gjithkush që nuk e sheh të udhës mos votojë le të mos votojë, por ata që janë turbull duhet të dinë se kush i afrohet një qendre votimi djeg veten jo zgjedhjet, kodi penal është ashpërsuar dhe jo nuk ja vlen për politikën që të nxit të shkosh në burg por që mund të të fusë në listën e zezë të krimeve zgjedhore e që do i hiqet e drejta për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara te Amerikës dhe Bashkimit Europian”, deklaroi kryeministri.

Qëllim kryesor i Partisë Socialiste për zgjedhjet e 30 qershorit nuk është pjesëmarrja e lartë në votime, deklaroi kryeministri, por qetësia dhe normaliteti në ditën e zgjedhjeve./ABC News Albania 24/7

ALFRED-PEZA-1280x720.jpg
ent ela20:27 | 17/05/2019

“Ose Rama do ikë, ose opozita do shkrihet”. Është kjo vija e kuqe në gjykimin gazetarit Alfred Peza që ish-kryeministri Sali Berisha i ka caktuar Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit. Duke e konsideruar Berishën jo vetëm si liderin historik të së djathtës, por edhe shpirtëror, Peza shprehet se Basha e Kryemadhi janë kukullat që zbatojnë atë që sufleri i tyre politik i thotë.

“Berisha si lideri historik e shpirtëror për atë që po ndodh sot në opozitë, ka thënë se kemi vetëm një rrugë:  Ose Rama do ikë, ose opozita do shkrihet dhe unë gjykoj që kjo është vija e kuqe që Berisha i ka propozuar Bashës e kryemadhit dhe të tjerëve dhe ata janë kukullat që zbatojnë atë që sufleri i tyre politik u thotë”.

I pyetur nëse do të ketë një takim, bisedë, dialog a negociata Rama-Basha, Peza thekson se nuk ka asnjë shans

“Kjo do të duhet të ishte normale por realisht nuk jemi aq afër nga sa po thuhet në media. Nuk ka shanse sa ne do të donim të kishte për një takim të tillë që në rrethana normale duhet të kishte ndodhur”. /abcnews.al

 

EDI-PALOKA-ULSI-MANJA_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_02.08-1-1280x720.jpg
ent ela23:08 | 16/05/2019

Vendimi i PD e LSI për të paraqitur kandidatë për KZAZ-të edhe pse nuk janë regjistruar si parti në zgjedhjet e 30 qershorit ka sjellë reagime. Opozita thotë se ka informacione për manipulime të procesit nga mazhoranca e prandaj e ndërmerr ketë akt. Por mazhoranca thotë se procesi zgjedhor në KQZ është mbyllur me regjistrimin e partive e kandidatëve. Kundër këtij vendimi të opozitës është shprehur edhe Astrit Patozi i Bindjes Demokratike.

Nënkryetari i PD Edi Paloka thotë se edhe pse pse opozita nuk është regjistruar në zgjedhje, ajo ka të drejtën ligjore që të ketë anëtarët e saj në KZAZ. Vendimin e mbështet tek pretendimet se opozita ka informacione për manipulim të zgjedhjeve vendore nga mazhoranca.

“E patë si u regjistrua? Edhe kur është vetëm në zgjedhje, arrin deri aty sa tenton ti manipulojë. Po mendojmë të dërgojmë komisionerët tanë në KZAZ se kemi informacione se KZAZ-të e sajuara kanë filluar që tani manipulimet. Është i vetëm, ka të gjithë komisionin dhe prapë kërkon ti manipulojë. Sa i përket partisë që përmendët, e dini kë kandidon në Kukës? Abedin Uruçi, kryetar i PS Kukës që do të garojë përballë kandidatit të PS”, u shpreh Paloka.

Por ndryshe mendon mazhoranca. Po në studion e ABC neës kryetari i komisionit të ligjeve Ulsi Manja, i konsideroi fjalë kafenesh të opozitës në rrugë pretendimet për manipulim të procesit. Juristi Manja thotë se formalisht procesi është i mbyllur në KQZ me regjistrimin e partive dhe kandidatëve që do marrin pjesë në zgjedhje

“Unë nuk dua të hyj në teknikalitete juridike. Procesi në këtë moment është ligjërisht i mbyllur. Kodi Zgjedhor ka afate për regjistrimin e kandidatëve, listave të këshilltarëve respektivë në 61 bashki”.

Kundër këtij vendimi të opozitës është edhe kreu i partisë më të re, Bindja Demokratike Ii cili përmes një statusi thotë se përpjekja për të penguar procesin zgjedhor me komisionerë drejtohet pikë së pari kundër Bindjes Demokratike, e cila duhet të ketë patjetër komisionerët e vet në atë process dhe së dyti, kundër procesit zgjedhor në tërësi. Bindja Demokratike i kërkon KQZ-së që të veprojë shpejt dhe me drejtësi për t’ua lënë zgjedhjet atyre që zgjedhin dhe zgjidhen dhe jo atyre që nuk duan të bëhen zgjedhje fare në Shqipëri.

Po cfarë parashikon Kodi zgjedhor? Për shkak se PD e LSI nuk kanë paraqitur deri tani kandidatët për 90 Komisionet Zonale të Administrimit zgjedhor, KQZ ka kryer zëvendësimin e tyre sipas ligjit. Por Kodi zgjedhor parashikon se partitë parlamentare që kanë të drejtë të paraqesin kandiddatura për KZAZ, mund të bëjnë një veprim të tillë, deri 30 ditë para zgjedhjeve dhe KQZ kryen zëvendësimin e tyre. /ABC news Albania 24/7

basha-13-1280x734.jpg
ent ela19:07 | 15/05/2019

“Përballje pa kthim me të gjitha format e mënyrat kundër juntës kriminale”. Është ky vendimi i koalicionit opozitar i bërë publik nga kryetari Lulzim Basha pas takimit. Në një deklaratë për mediat Basha theksoi se sot vendi ndodhet në kushtet e grushtit të shtetit, në një betejë jetë a vdekje. Ai  informoi se protesta e radhës e opozitës do të mbahet në 25 maj në orën 19:00.

“Me kryetarët e koalicionit opozitar kanë shqyrtuar gjendjen e rëndë ku ndodhet shteti pas asgjësimit të Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë pas kapjes së Prokurorit  të Përgjithshëm.

Sot e gjithë bota ka kuptuar se fshihet makthi i Ramës pas hapjes së dosjeve hetimore, për vjedhjen e  zgjedhjeve në Dibër dhe zgjedhjeve në 2017”.

Sipas Kreut demokrat i cili i referohet edhe shkrimit të publikuar në gazetën gjermane Bildt është zbuluar se në përgjimet e Dibrës fshihet Rama. Për përgënjeshtrimin që bëri Gjylameti, Basha thotë se deputetja socialiste është ndër të pandehurat kryesore për këtë dosje, ndërsa Spiropali për dosjen e Xibrakës.

“Sot gazeta Bild ka bërë panormaë realiste të gjendjes së Shqipërisë si narkoshtet që sillet si bandë gangsterësh, por ka zbuluar diçka që organet e drejtësisë e dinë që në përgjimet e Dibrës figuron Rama duke u siguar që skenari i vjedhjes së votave është zhvilluar sipas porosive të tij.

Gjylamet bashkë me Spiropalin do ishin ndër të pandehurit kryesorë se vetë ajo është është në ëprgjime, kurse Spiropali për dosjen e Xibrakës”.

“Përtej Gjylametit që është ngarkuar për të përgënjeshtruar gazetën gjerman,  të gjithë e dinë që Rama ka blerë votat e 2017. Jemi në kushtet e grushtit të shtetit”.

Sipas Bashës në këto kushte  kryeministri në vend që t’i hapë rrugë qeverisë tranzitore ka përcaktuar një kurs përplasje me popullin, duke vendosur vrasës dhe kriminelë në lista.

“Në këto kushte në vend që t’i hapë rrugë qeverisë tranzitore Rama ka përcaktuar një kurs –përplasje me populli. Kjo duket qartë në listën e vrasësve e kriminelë që ka futur në listën e tij, Vrasës,  përdhunues, trafikantë droge, shokët e Elvis Roshit si Artur Bushi me shokë nga Ymer Lala në Dibër ku Lala ka caktuar edhe kandidatin e PS, e dinë gj dibranët. I pari është kandidati fillestar që caktoi dhhe tërhoqi dhe është protaginsit i dosjes 184. Të dy i ka sjellë Ymer Lala”.

Basha shprehu vendosmërinë se zgjedhje në 30 qershor nuk do të ketë.

Është e qartë që zgjedhje nuk do ketë . Edhe formalisht vendi është me regjistër të gjendjes civile të masakruar nga Rama dhe Lleshaj, regjistir i adresave i masakruar. Shqipatrëve 8 kanë skaduar kartat e identitetit. Shqiptarëve do u ofrohen vrasës e përdhunues edhe të korruptuar  si Dako që ka caktuar se kush do të garojë”.

Në këto kushte, kreu demokrat theksoi se vendimi unanim i pozitës është përballje me të gjitha format dhe mënyrat për të mposhtur tiraninë e krimit.

“Pyetja është tani që çfarë do ndodhë? Do pranohet që grushti të çohet deri në fund dhe të instalohet tirania e krimit, apo do ketë përballje totale popullore për ta mposhtur? Vendimi unanim i opozitës është përballje me të gjitha format dhe mënyrat. Që nga ky monnet jemi çdo ditë e çdo minutë min bashkë me shqiptarët në një përballje pa kthim me ushtarët e juntës kriminale në pushtet deri sa të diktojmë kthimin te demokracia e zgjedhjet e lira të ndershme.

Kush nuk bëhet pjesë e kësaj beteje do jetë shërbëtor e skllav i krimit, se skenari tjetër është që Shqipëria të bjerë si demokraci dhe të kthehet de juro në juntën kriminale. Ne këtë skenar nuk e pranojmë. Betejen do ta vazhdonjmë deri sa ta mposhtim këtë skenar ogurzi dhe juntën që do të asgjësojë jo vetëm zgjedhjet e 30 qershorit që nuk do bëhen, por edhe të ardhmen. Ne u kemi borxh të jemi në ballë të kësaj beteje. Kandidatë në kundërshitm me ligjin, vrasës, kriminelë nuk do ketë”.

Dhe këtu kreu demokrat përmendi emra: “Ato media që nuk u djeg miza në kësulë të nxjerrin arkivat dhe ti marrin me radhë dhe të shohin. Ju bën të thoni trafikantëve të drogës biznesmene, ka dramë më të madhe që mediat u drejtohen kandidatëve si Abedino Ruçi, vrasësit si biznesmen apo vrasësit Ymer Lala si biznesmen”

/abcnews.al

hilaa.jpg
G. P.20:59 | 14/05/2019

Do të zhvillohen apo jo zgjedhjet e 30 Qershorit është një nga çështjet më të debatuara që prej fillimit të krizës politike në vend. Dritan Hila, gjatë emisionit “Provokacija” ka deklaruar se mendon që Rama do ta çojë vendin në zgjedhje edhe pa opozitën.

“Ndryshe nga shumë gazetarë dhe miq të mi që janë të majtë, por mendojnë që nuk do shkojë vendi në zgjedhje pa opozitën kam një mendim i cili po fiton mazhorancën në mendjen time. Rama ka për ta çuar vendin në zgjedhje dhe do t’i bëjë zgjedhjet pa opozitën dhe ka për të ndjekur këtë rrugë. Nuk e di se sa janë të investuar perëndimorët në këtë pikë, por nëse perëndimorët do t’i thonë që ta bëjë këtë, Rama ka për ta bërë. Ta harrojnë ata njerëz që mendojnë se Rama është një frikacak, se është një klishe e përhapur kjo që Rama është një frikacak. Rama sot është kryeministër i vendit. Ka 30 mijë policë nën urdhra. Ka dhe 4 miliardë e gjysmë investime, buxhet shteti. Nuk është më ai njeriu i cili kishte frikë, por ai njeriu që përveç resurve dhe armatës që ka mbrapa ka rezultuar deri më tani që është njeriu planifikues më i mirë strategjik. Ka nxjerrë nga loja Metën. Ka nxjerrë nga loja Nanon. E nxorri Metën prapë nga loja si aleat”, tha Hila.

Ndërkohë për sa i përket opozitës, ai theksoi që ajo njihet nga ndërkombëtarëve. Por nëse ajo humbet konfirmimin popullor, sipas tij nuk mund të jetë më opozutë zyrtarë, çka mund të sjellë edhe nrsyhimin e qëndrimit të ndërkombëtarëve.

“Unë them që një opozitë shquhet e tillë kur konfirmohet në votime, njihet zyrtarisht, kur e njohin ndërkombëtarët. Momentalisht pavarësisht tentativave që ka është kjo opozitë që është. Është e konfirmuar në votime, njihet zyrtarisht dhe e konfirmojnë dhe ndërkombëtarët. Në momentin që kjo opozitë nuk do marrë pjesë në votime sipas mendimit tim humbet konfirmim popullor nuk do jetë opozitë zyrtare, dhe kam frikë se qëndrimi i ndërkombëtarëve do thotë “ok ju nuk morët pjesë në zgjedhje dhe ne nuk do ju njohim si opozitë. Atëherë rruga e vetme mbetet prishja e momentit të votimit. Po sikur në këtë moment ndërkombëtarët të thonë “që çfarë që të ndodhë ne i njohim votimet që u zhvilluan në Shqipëri” çfarë do bëhet? Sepse do ta çosh vendin drejt një konflikti civil. Nuk besoj që edhe brenda PD ka njerëz që duan një përsëritje të konfliktit civil”, tha Hila./abcnews.al

nanooo.jpg
ent ela20:18 | 14/05/2019

Cila është broçkulla më e madhe që ju kanë dëgjuar veshët kohëve të fundit? Është kjo pyetje që shtron drejtuesi Mustafa Nano të martën e sotme në Provokacija. Dhe me këtë ai i referohet të gjithë atyre që akuzojnë ambasadorët apo partnerët e huaj si të korruptuar.

Konkretisht Nano flet për opozitën e cila pasi dogjit mandate dhe nuk gjeti përkrahjen e ndërkombëtarëve. Sipas tij opozita bëri një lëvizje absurde, të pakuptueshme, doli jashtë sistemit dhe prishi një rregull, të cilin nuk mund ta prishë askush, duke i bërë atentat sistemit.

Në këtë kontekst duke u ndjerë të braktisur, sipas Nanos, opozita akuzon ndërkombëtarët si të korruptuar, kur në të vërtetë e korruptuar është shoqëria shqiptare, e korruptuar është elita shqiptare dhe politika shqiptare.

Monologu i plotë i Mustafa Nanos

Cila është broçkulla më e madhe që ju kanë dëgjuar veshët kohëve të fundit? Nuk di të them për ju, por për mua broçkulla më e madhe është akuza që u bëhet ambasadorëve apo në përgjithësi partnerëve të huaj si të korruptuar. Dhe ata që e kanë nxjerrë nga goja qysh në krye të herës këtë broçkull, janë shumë kokëderra. Nuk heqin dorë së thëni e stërthëni të njëjtën gjë. Lind pyetja: Janë të sigurtë se po thonë një të vërtetë të madhe e të shenjtë, e jo një broçkull? Nuk besoj. Do të ishin të marrë po të ngatërronin broçkullën me të vërtetat e mëdha. Por nuk janë të marrë. Janë nervozë. Shumë nervozë. Kanë humbur qetësinë. Dhe kuptohet pse: Partnerët ndërkombëtarë janë rreshtuar en bloc me qeverinë.

Në fakt, është disi befasues, edhe bezdisës po të doni, fakti që të huajt, që të gjithë, janë rreshtuar me qeverinë dhe që opozita ka mbetur pa asnjë përkrahje. Por kjo e ka një shpjegim. Dhe ky shpjegim është shumë i thjeshtë. Me vendimin për djegien e mandateve, opozita bëri një lëvizje absurde, të pakuptueshme. Doli jashtë sistemit. Thënë me fjalë të tjera, prishi një rregull, të cilin nuk mund ta prishë askush. Dhe në fakt, askush nuk ka guxuar ta prishë. Ka patur bojkotime të parlamentit në vende të ndryshme të botës, në vende politikisht të prapambetura kuptohet, dhe këto janë veprime që e lëndojnë apo e dëmtojnë sistemin, por djegie të mandateve nuk ka patur. Nuk dimë që dikush apo disa, diku, dikur, ta kenë çuar në mendje këtë lëvizje. Të parët jemi ne shqiptarët. Dhe ata që e bënë kujtuan se me këtë kishin gjetur një deus ex machina. Menduan se pas kësaj partnerët perëndimorë do ta shihnin veten ngushtë. Mirëpo, nuk ndodhi kështu. Sepse, përsëris, djegia e mandateve është një atentat kundër sistemit. Dhe në këto rrethana, ata që e morën këtë vendim kanë kuptuar se e kanë ngushtuar në maximum fushën e lojës për veten. E kanë lënë veten pa asnjë opcion, nëse nuk quajmë opcion ultimatimun që dëgjohet. Ndihen si të braktisur. Të mbaruar. Dhe si një mënyrë për të nxjerrë dufin është akuza që bëjnë: Ndërkombëtarët janë të korruptuar.

Shikoni, nuk më shkon mendja të marr në mbrojtje ndërkombëtarët. Nuk dua të them se ata janë të pakorruptuar, e aq më pak të pakorruptueshëm. Jo, këtë nuk e di. Dhe as që më intereson ta di. Sepse kjo nuk është puna ime. Nuk është puna jonë. Puna jonë janë punët e këtushme. Dhe kur vjen puna te puna jonë, që janë punët e këtushme, një gjë mund ta themi me siguri: Është shoqëria shqiptare që është e korrruptuar. Totalisht e korruptuar. Është elita shqiptare që është e korruptuar. Totalisht e korruptuar. Politika shqiptare është edhe më e korruptuar. Dhe më shkon mendja se ata që e kanë në majë të gjuhës këtë akuzë janë edhe më të korruptuar akoma. Ndryshe, nuk e shpjegoj dot këtë fiksim të tyrin pas një broçkulle të këtillë. /abcnews.al

eduard-shalsi.jpg
ent ela20:00 | 14/05/2019

Të njëjtin qëndrim, sikundër ministrat e deputetët e mazhorancës ka mbajtur në studion e Mbrëmje në ABC News, Ministri për mbrojtjen e sipërmarrjes Eduart Shalsi sa i takon protestave të opozitës, ftesës së Ramës për dialog dhe zgjedhjeve të 30 qershorit.

Në këndvështrimin e tij Shalsi shikon një opozitë të hallakatur, në rrugë pa krye, që nuk di çfarë do dhe që kërkon të shmanget nga përgjegjësia e reformës në drejtësi, por edhe të mundur nga kandidatët e PS në zgjedhje.

“Qëndrimi ynë është konstant, datën e zgjedhjeve e ka dekretuar Presidenti mbi bazën e Kushtetutës. Kemi pas lëvizje të hallakatura të opozitës dhe liderit të saj. E dimë që ka lider de facto dhe de jure

Ka shumë kontradikta në deklaratat e tyre. Një gjë është e sigurtë që data e zgjedhjeve është përcaktuar. Opozita vetë humbi shansin për të marrë pjesë, sepse ato e kanë kuptuar që nuk mund ta mundin dot PS dhe kandidatët e saj. Mesa duket në mungesë të një alternative si edhe periudha para reformës në drejtësi. Janë një sërë ngjarjesh që e kanë detyruar opozitën të marrë këtë rrugë pa krye”.

Shalsi nuk shikon asnjë mundësi për rishikimin e datës së zgjedhjeve, pasi atë e përcakton Kushtetuta. Sipas tij nuk pati asnjë ankesë të vetme për zgjedhjet në 2017.

“Kemi një lëvizje tani, ishim dhe ne në protestë në 2009 dhe protestuam ashpër madje, sepse qëllimi ynë ishte: Hapni kutitë, na tregoni vullnetin popullit, ose largohuni.

Ne i konsiderojmë shqiptarët e mençur dhe nuk u themi një gjë sot e një gjë nesër. Objektivi ynë kryesor ishte: Hap kutitë dhe arritëm të fitonim të drejtën që të hapeshin kutitë automatikisht.

Çfarë po kërkojnë këto dhe po nisemi nga viti 2017, k ur KQZ ishte në dorë të tyre kur nuk pati një ankesë të vetme. Të gjithë e dinë që në 2017 patëm një dalje të PS si forcë e vetme,  si nuk u gjet një person i vetëm që të depozitonte një ankesë”.

Sa i takon mundësisë për zgjidhjen e ngërçit, Shalsi përsëriti ftesën e kryeministrit për dialog, por kushti i opozitë spër largimin  Ramës tregon që ajo nuk di çfarë do dhe akuzon ndërkombëtarët që nuk mbështesin akuzën e tyre.

“Ftesën e vazhdueshme të Kryeministrit që ka bërë: Po jam i gatshëm të dialogoj. Paska një ndryshim në qëndrim sot, se të tjera u thanë të shtunën, të tjera tjera dje.

Kemi parë sulmin frontal qëa ta kanë ndërmarrë ndaj ambasadorëve. Këto janë ushqyer nga deklarata e dhunshme Dhe shprehjes së urrejtjes që pse kjo kauzë e tyre nuk po përqafohet nga ndërkombëtarët.

Ndërkomëbatrët kanë vullnetin e mirë, por kanë edhe disa parime nga të cilat nuk lëvizin. Opozita  nuk është e përrgatitur, nuk di çfarë do. Është pozitë e hallakatur pa objektiva të qarta, mesa duket frika nga reforma i ka çuar në rrugë pa krye”. /abcnews.al

 

lamallari.jpg
ent ela22:48 | 13/05/2019

Zv.ministri i Brendshëm Besfort Lamallari ka reaguar pas protestës së sotme të opozitës. Në një deklaratë për mediat zv.ministri duke krahasuar protestën e së shtunës ku pati sulm me bomba molotov, theksoi se kur drejtuesit e protestës angazhohen seriozisht janë të aftë ta kontrollojnë dhunën e militantëve.

Deklaratë e zv.ministrit të Brendshëm Besfort Lamallari

Protesta e sotme e Partisë Demokratike nuk arriti të futej në hullitë e ligjit. Ajo u shoqërua me një përdorim të madh të mjeteve të ndaluara dhe të rrezikshme shpërthyese, të gurëve dhe mjeteve të tjera përfshirë dhe pak bomba molotov.

Si rezultat i dhunës u lënduan policë, të cilët janë duke marrë ndihmën mjekësore në spitale, si edhe u thyen xhamat e dritareve në Drejtorinë e Policisë së Tiranës. Institucione kushtetuese si Parlamenti i Shqipërisë dhe Kryeministria u sulmuan sërish sot në mënyrë të jashtëligjshme.

Por krahasuar me sulmet e të shtunës, protestës së sotme i mungoi përdorimi masiv dhe i koordinuar i bombave molotov, çka tregon se kur drejtuesit e protestës angazhohen seriozisht janë të aftë ta kontrollojnë dhunën e militantëve.

Megjithatë, protesta e sotme prodhoi paligjshmëri të shumta dhe vijoi të mbetet pa asnjë masë sigurie të marrë nga organizatorët e saj. Trafiku rrugor pësoi bllokime të vazhdueshme në disa akse kryesore të qytetit dhe pavarësisht përpjekjes së vazhdueshme të efektivëve të policisë rrugore, dëshirojmë t’i kërkojmë ndjesë qytetarëve për vështirësitë në lëvizje mbrëmjen e sotme.

Ministria e Brendshme shpreh mirënjohje për angazhimin profesional dhe për vetëpërmbajtjen e admirueshme të të gjithë forcave policore përballë provokimeve të shumta dhe të vazhdueshme.

Ministria e Brendshme falënderon përfaqësitë diplomatike që u angazhuan kundër dhunës dhe në mbështetje të ruajtjes të standardeve demokratike dhe gjithë qytetarët shqiptarë që i qëndruan larg dhunës dhe provokimeve.

Strukturat e rendit dhe sigurisë publike janë të motivuara dhe të përgatitura për të kryer me përpikmëri, profesionalizëm dhe përgjegjshmëri të lartë detyrën në shërbim të ruajtjes së një mjedisi të lirë, të qetë dhe të sigurt, ku gjithkush ka mundësi të ushtrojë të drejtat demokratike. /abcnews.al

PROTESTA-E-OPOZITES-PERPLASJET-ME-POLICINE-1280x720.jpg
ent ela22:13 | 13/05/2019

Momentet e tensionit mes protestuesve dhe uniformave blu nuk munguan as në protestën e kësaj të hëne. Por, ndryshe nga protestat e mëparshme të opozitës, përplasjet me uniformat blu nuk ishin të drejtpërdrejta, pasi protestuesit përdoren mjete piroteknike dhe në pak raste bomba Molotov. Nga ana tjetër edhe policia nuk përdori gazlotsjellës.

Nuk munguan tensionet ndërmjet protestuesve të opozitës dhe policisë së shtetit gjatë marshimit tri orësh të njoftuar më herët nga Partia Demokratike.

Në fillim të tubimit, drejt Kryeministrisë u hodhën kapsolla dhe lëndë piroteknike. Por reagimi i uniformave blu nuk ishte në të njëjtën monedhë. Ndryshe nga protesta e dates 11 maj ku pati përdorim të gazit lotsjellës.

Ashtu sikundër lideri i opozitës Lulzim Basha kishte njoftuar prot-mashimim, distinacioni i parë pas kryeministrisë ishte drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit.

Në drejtim të godinës u hodhën flakadan dhe kapsolla. Burime zyrtare nga ministria e Brendshme njoftuan edhe për efektiv të lënduar, që u dërgua më pas në spital për ndihmë mjekësore.

Qëndresa më e gjatë e protestuesve u bë para Parlamentit. Pas kangjellave të Kuvendit, qëndronin Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, si edhe autoboti me ujë për shpërndarjen e protestuesve.

Edhe këtu nuk munguan kapsollat dhe lëndë piroteknike. Drejt Ministrisë së Brendshme tubuesit u ndalën për pak çaste.

Duket se arsenalin e lëndëve piroteknike dhe atë të kapsollave protestuesit e kishin ruajtur para Drejtorisë Vendore të Policisë së Tiranës.

Madje një një moment, drej godinës u hodh edhe një bombë Molotov. Xhamat e dritareve të ndërtesës u thyen nga goditjet me sende të forta.

Ajo që u vërejt në protestën e së hënës nga opozita ishte fakti se në të 5 marshimet e opozitës nuk pati konfrontime të drejtpërdrejta ndërmjet policisë dhe manifestuesve.

Ky fakt u përmend edhe gjatë konferencës për shtyp dhënë nga zv.ministri i Brendshëm Besfort Lamallari në përfundim të protestës.

/ABC news Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono