opozita

OK-PROVOKACIA-13-SHTATOR-MONOLOGU-FATMIR-MEDIU-PJESA-1.mpg_snapshot_31.18-1280x720.jpg
ent ela21:15 | 13/09/2019

Dialog me prezencë ndërkombëtare kërkon Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu për të zgjidhur situatën politke ku ndodhet vendi ynë sot. I ftuar në studion e Provoakcijas në ABC News Mediu tha se opozita duhet të ketë synim ndërtimin e shtetit dhe jo idenë e pushtetit.

“Ajo që duhet të them është se çfarë duhet të bëjmë sot. Opozita duhet të kërkojë dialog me prezencë ndërkombëtare. Si mund të funksionojë nga pikëpamja kushtetuese? Opozita duhet të ketë ndërtimin e shtetit dhe jo idenë e pushtetit. E para është  kushtetuta, e dyta  reforma zgjedhore dhe e treta reforma në drejtësi. Ne duhet të shohim ëë trupa që duhet të vijë të ketë integritet. Shqipëria ka nevojë për frymë tjetër duhet të dalë nga vendimmarrje e individëve”.

I pyetur se përse kërkon praninë e ndërkombëtarëve, mediu thekson se ata janë garantorë për reforma të rëndësishme.

“Sepse ne kemi nevojë për garantorë, në hapat tanë për reforma të rëndësishme ne kemi angazhim të BE e SHBA. Përfshirja e tyre do ta bënte më dobiprurës dialogun e debatin dhe si opozitë do ofrojmë zgjidhje të rëndësishme dhe unë e kam thënë që më mirë e kam me Ramën se Ballën, se Balla do më thotë të njëjtën gjë si Rama. Unë dua të ulem e të zgjidh problemin. Problemi është në tavolinë jo individi.  Opozita me përfaqësuesit që do dhe mazhoranca përfaqësuesit që do”. /abcnews.al

OK-PROVOKACIA-13-SHTATOR-MONOLOGU-FATMIR-MEDIU-PJESA-1.mpg_snapshot_21.00-1280x720.jpg
ent ela20:45 | 13/09/2019

Gjatë bisedës në studion e  Provokacijas kreu i Partisë Republikane deklaroi se ka qenë kundër bojkotimit të zgjedhjeve pavarësisht vendimit të opozitës. Në këndvështrimin e tij,  Mediu thekson se  beteja politike zhvillohet dhe duhet të zhvillohet në zgjedhje.

“Bojkoti i zgjedhjeve erdhi si pasojë e bojkotimit të parlamentit, por ka pasur debate të brendshme. Mendoj që beteja politike zhvillohet në zgjedhje. Kundërshtarin nuk e zgjedh dot nëse mendon që kundërshtari po shaktërron vendin, duhet të gjesh të gjithë mekanizmat për ta luftuar, si mediatike, publike, kombetarë e ndërkombëtare dhen fund të fundit zgjedhjet përcaktojnë kush është”.

Por ai mbëhstet qëndrimin e opozitës se Rama është problemi më i madh që ka vendi dhe qeverisja tranzitore është domosdoshmëri.

“Nuk i heq asnjë presje qëndrimit të opozitës që Rama është problemi më i madh që ka vendi, që nuk kemi qeverisje, nevoja për qeverisje tranzitore është domosdoshmëri”. /abcnews.al

OK-PROVOKACIA-13-SHTATOR-MONOLOGU-FATMIR-MEDIU-PJESA-1.mpg_snapshot_14.51-1280x720.jpg
ent ela20:30 | 13/09/2019

 “Jemi në momentet e inekszistencës së shtetit”. Këtë deklaroi në studion e Provokacijas në ABC neps kreu i republikanëve Fatmir Mediu, i cili e bazon këtë në mungesën e funksionimit të shtetit dhe rrugëve juridike.

“Shqipëria përballet me ekzistencën ose jo të shtetit. Kemi vendosjen e pushtetit mbi shtetin. Jemi në situatë kritike e kam si qytetar këtë. Një shtet organizohet mbi bazë qytetare-vullnetare me përfaqësues të zgjedhur që ndërton një kushtetutë që respektohen liritë e të drejtat e qytetarëve, ku sot s’kemi Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të lartë dhe as qeverisje, se nuk kemi parlament dhe përfaqësues se qeverisja është e një individi. Jemi nën kushtet e mungesës së plotë të funksionimit të shtetit, mungesë e rrugëve juridike për t’u ballafaqur me konfliktet politike”.

Për këtë kreu republikan bën përgjegjëse mazhorancës, e cila sipas tij ka shkelur kushtetutën 3-4 herë që nga zgjedhja e prokurorit dhe tejkalimi i afateve për KED.

“Reforma në drejtësi pati miratimin e  140 deputetëve pozitë –opozitë , miratimi i ligjeve do bëhej me konsensus, elementi i konesnsuit është se tejkalon  interesat politike të forcave dhe PS ka shkelur 3-4 herë kushtetutën dhe kjo është përgjegjësi i mazhorancës. Që nga zgjedhja e prokurorit tejkalimi i afateve për KED e KLD. E gjithë reforma  në drejtësi u bazua në dy kolona në veting dhe emërimin e gjyqtarëve të rinj, nëse vetingu eci, u vonua emërimi i gjyqtarëve. Ka pasur mungesë dëshire, janë refuzuar e hedhur poshtë. Gjykata e lartë dhe Gjykata kushtetuese ishin më të lehta për shkak të kufizimit të mandatit”.

Sipas Mediut, Rama e rrëzoi qëllimisht Gjykatën Kushtetuese për të kontrolluar çdo element.

“Rënia e Gjykatës Kushtetuese do të thotë të bjerë garanti kushtetues. Rama e rrëzoi qëllimisht për të kontrolluar çdo element. Rama goditi sistemin në mënyrë diabolike për interesat e veta. Shkatërroi sistemin gjyqësor, parlamentin dhe elementin qeverisës”./abcnews.al

opozita.jpg
G. P.10:28 | 13/09/2019

Policia ruse filloi një valë bastisjesh në dhjetëra qytete në orët e para të së enjtes ndaj mbështetësve të udhëheqësit opozitar Alexey Navalny.

Megjithëse policia bëri formalisht një lidhje me një hetim për pastrim parash ndaj Fondacionit Antikorrupsion të zotit Navalny (FBK), mbështetësit thonë se goditja synonte paralizimin e infrastrukturës rajonale të kësaj organizate.

Edhe momenti i zgjedhur për bastisjet mbart konotacion të lartë politik, duke u zhvilluar pas strategjisë së “votimit inteligjent” të mbështetur nga zoti Navalny. Kjo taktikë bashkërendoi zemërimin e votuesve në mbështetje të kandidatëve që kishin arritur të kalonin pengesat e regjistrimit. Kësaj strategjie iu atribuan humbjet domethënëse të kandidatëve pro-Kremlinit në zgjedhjet e fundit lokale për këshillin bashkiak të Moskës.

Navalny e shpjegoi vetë domethënien e kësaj strategjie nëpërmjet një blogu të titulluar “Putini është i zemëruar dhe po përplas këmbët e tij të vogla. Ja përse”.

Leonid Volkov, strategu kryesor i zotit Navalny, këmbëngul se autoritetet thjesht kuptuan që përpjekjet për “votimin inteligjent” të degëve rajonale do të siguronin humbjen e kandidatëve të Kremlinit në zgjedhjet vitit 2020 dhe atyre të vitit 2021.

Aktet e sotshme të represionit masiv politik janë një përpjekje për të ndërhyrë në një skenar të pashmangshëm“, shkruajti në një postim në Facebook, zoti Volkov.

Kjo është një përpjekje dëshpëruese dhe e pashpresë“.

Bastisje të koordinuara

Zoti Navalny identifikoi mbi 200 vendndodhje në 41 qytete të prekura nga bastisjet – që nga Kaliningradi në perëndim dhe deri në Vladivostok në Lindjen e largët ruse – duke dëshmuar kështu për një përpjekje të mirëkoordinuar dhe masive të autoriteteve.

Edhe anëtarët e organizatës për monitorimin e procesit të votimit, “Golos”, u bënë gjithashtu objektiv i këtyre bastisjeve.

Pati njoftime të shumta në mediat sociale ku përshkruhet se si policia thyen dyert e aktivistëve dhe të të afërmve të tyre në orët e para të mëngjesit të së enjtes.

Policia ndodhet tashmë tek shtëpia e nënës time, kështu që pres të vijnë tek unë së shpejti“, i shkruajti Zërit të Amerikës në një mesazh Dmitry Silivonchik, drejtues i operacioneve të FBK-së në Nizhny Novgorod, në Rusinë perëndimore.

Ndërsa bastiseshin degët e FBK-së, u njoftua se policia priste paraprakisht rrymën elektrike, për të shmanguar regjistrimin e pamjeve të operacionit të tyre.

Akuza për pastrim parash

Hetuesit rusë filluan një hetim ndaj organizatës FBK në muajin gusht, duke këmbëngulur se punonjësit e saj “morën një shumë të madhe fondesh nga palë të treta, për të cilat kishin dijeni se ishin siguruar në mënyrë të paligjshme“.

Komisioni i Hetimit i Rusisë më vonë tha se shuma ishte 15.3 milionë dollarë.

Sidoqoftë, momenti i zgjedhur për këtë hetim sugjeron se pati ndërhyrje politike.

Në javët pararendëse, Komisioni Zgjedhor i Rusisë përjashtoi kandidatët me orientim opozitar, shumë prej tyre nga radhët e organizatës FBK, duke përmendur arsyen se nuk kishin verifikuar firmat e duhura për të marrë pjesë në zgjedhje.

Si rezultat u zhvilluan një seri protestash gjatë fundjavave në Moskë dhe Shën Pjetërburg, gjatë të cilave u arrestuan mbi 2500 vetë, shumë prej tyre nga policë të njësive agresive OMON.

Me kandidatët opozitarë të përjashtuar në masë, zoti Navalny dhe organizata FBK nxitën në vazhdim strategjinë e tyre të “votimit inteligjent”, duke shkaktuar humbjen e mbi një të tretën e vendeve të mbështetura nga Kremlini në garën për Moskën./VOA

RUSI-KONTROLLI-MBULIM_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela23:30 | 12/09/2019

Agjentë të policisë ruse kryen të enjten një bastisje masive në banesën dhe zyrën e kritikut të kremlinit, Aleksei Navalni. Forcat e rendit kontrolluan gjithashtu zyrat e mbështetësve të tij në mbarë vendin, një lëvizje të cilën Navalni e cilësoi si bastisjen më të madhe në historinë e Rusisë moderne. Mbi 200 kontrolle u kryen në 41 lokalitete të ndryshme, në kuadër të një hetimi për pastrim parash. Policë të maskuar përdorën forcën për të rrëzuar dyert e banesave dhe zyrave, ndërsa oficerë të armatosur siguruan zonat përreth. Bastisjet vijnë pak ditë pasi partia në pushtet Rusia e Bashkuar, që mbështet presidentin Vladimir Putin, humbi një të tretën e vendeve në këshillin bashkiak të Moskës. Navalni, aleatëve të të cilit iu ndalua pjesëmarrja në zgjedhjet për Bashkinë e Moskës, u kishte bërë thirrje qytetarëve që të votonin me zgjuarsi, në mënyrë që të reduktonin fuqinë e kandidatëve të mbështetur nga Kremlini, strategji që pati sukses. /ABC News Albania 24/7

ditmir-bushati-ne-kuvend.jpg
G. P.15:05 | 12/09/2019

Ditmir Bushati, si nga selia e Partisë Socialiste, edhe në foltoren e Kuvendit, mbajti një fjalim kritik mbi gjendjen në vend, duke thënë se grykësia dhe paaftësia po shkatërrojnë shpresën dhe se vendi ka nevojë për ndërtimin e një sistemi vlerash. Ish-ministri u shpreh i shqetësuar për përqendrimin e parave në pak njerëz.

Tashmë që Edi Rama e ka lënë jo vetëm pa karrige në qeveri, por edhe pa post në parti, Ditmir Bushati nuk rezervohet për të përshkruar atë që po ndodh tashmë në Shqipëri sipas optikës së tij.

“Jemi duke përjetuar një krizë vlerash, e cila nuk vjen nga përtacia, por nga mpirja që sjell mungesën e shpresës, që vjen nga grykësia dhe paaftësia për të ndërtuar një sistem vlerash”, tha Bushati.

Bushati kërkon një reflektim të thellë kombëtar, në raport me botën dhe me procesin integrues po ashtu.

“Duhet të bëhemi bashkë për të përcaktuar qëllimet se ku do të jetë Shqipëria pas 20 apo 30 vitesh. Këto objektiva duhet të kenë diasporën në qendër të tyre. Ta bëjmë këtë vend më të jetueshëm më të drejtë, t’i vendosim etiketën për çfarë duhet të njihemi. Evropa ka jetuar 550 vjet pa Shqipërinë, mund të jetojë edhe 500 të tjera”, tha Bushati.

Ish-ministri, nuk e sheh problemin vetëm tek njëri krah, por një shqetësim duket se e ka të njëjtë me Lulzim Bashën.

“Kjo nuk është një çështje e majtë apo e djathtë, më shqetëson përqendrimi i të ardhurave në një grusht njerëzish. Më shqetëson që të eksportojmë kapital njerëzor në 30 vite. Më shqetëson fakti që edhe pse duam të hapin bisedimet me BE-në nuk kemi 50 njerëz nga diaspora për të modernizuar Shqipërinë për një sistem më të drejtë dhe të qëndrueshëm”.

Ky është fjalimi i dytë kritik në parlament që mban Ditmir Bushati. Përpara zgjedhjeve, ai ju kërkoi kolegëve të tij socialistë të mos bëheshin arrogantë, por të komunikonin me opozitën reale, atë jashtë parlamentare./ABC News Albania 24/7

erdogan.jpg
G. P.09:42 | 11/09/2019

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan po forcon kontrollin në partinë e tij në pushtet, duke dëbuar rivalët mes dobësimit të mbështetjes publike dhe sfidave nga ish-aleatët.

Zoti Erdogan i quajti “mistrecë” aleatët e tij dikur të afërt në një tubim të fundit të mbështetësve të tij në qytetin Sivas. “Nëse e ruajmë të fortë vëllazërinë tonë, atëherë farërat e trazirave nuk mund të rriten,” tha ai.

Gjatë dy javëve të fundit, zoti Erdogan ka vizituar bastionet e tij elektorale në atë që konsiderohet një përpjekje për të parandaluar përpjekjet për të përçarë partinë e tij në pushtet, AKP.

Javën e kaluar, AKP dëboi ish-kryeministrat Ahmet Davutoglu dhe Abdullah Basci, dhe dy aleatë të tjerë të ngushtë. Davutoglu njoftohet se është pranë krijimit të një partie rivale.

“Nuk ka vend për kritikë” brenda AKP-së, tha zoti Basci. “Ne do të vazhdojmë të flasim për gënjeshtrat. Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë me kombin dhe të ngemë zërin.”

Presidenti turk Erdogan gjithashtu po përballet me një sfidë nga Ali Babacan, ish-zëvendës kryeministër dhe ish zyrtari i tij më i lartë për ekonominë, i cili pritet të themelojë një parti të re në muajt e ardhshëm. Zoti Babacan gëzon mbështetjen e ish-presidentit Abdullah Gul, dikur një aleat i afërt i zotit Erdogan.

Opozita po rritet

Kritikat ndaj udhëheqjes autoritare të Presidentit Erdogan po rriten gjithnjë e më shumë dhe janë shtuar edhe për shkak të problemeve ekonomike.

“Unë kam dëgjuar se politikanët e AKP-së nuk janë të kënaqur me situatën dhe ata kanë filluar të krijojnë lidhje me zotin Ali Babacan,” tha Osman Can, një ish deputet parlamentar i AKP-së dhe profesor i së drejtës në Universitetin Marmara të Stambollit, i cili aktualisht është duke punuar me zotin Babacan. “Ai shihet si shpresa e vetme”.

Zoti Can më tej tha se “ne kemi probleme të mëdha në Turqi dhe rreth Turqisë. Ekziston një nevojë e madhe për të ndryshuar shumë gjëra, kushtetuese, ligjore, dhe institucionet gjyqësore. Partia e re duhet të jetë pjesë e ndryshimit.”

Fatma Yavuz, anëtare e lartë e AKP-së në Stamboll deri në dorëheqjen e saj pas dëbimit të zotit Davutoglu nga partia, tha se gati 800,000 anëtarë braktisën partinë vitin e kaluar. Ajo thotë se 400,000 vetë janë larguar gjatë dy muajve të fundit. AKP i mohoi këto pretendime, duke thënë se vetëm një çerek milion i anëtarëve ishin larguar.

Zoti Erdogan pësoi një goditje të rëndë në zgjedhjet lokale të marsit, në të cilat AKP humbi kontrollin në shumicën e qyteteve më të mëdha të Turqisë, përfshirë Stambollin. Stambolli, qyteti më i madh i Turqisë, ka qenë bastioni i tij për gati një çerek shekull.

“Unë mendoj se njerëzit janë të ngopur me stilin e Erdoganit, polarizimin e tij të politikës,” thotë profesori i sociologjisë Mesut Yegen nga Universiteti Sehir i Stambollit. “Në thelb, njerëzit në Turqi e kuptojnë se Turqia nuk duhet të jetë e polarizuar; njerëzit e kuptojnë se ky polarizim po përdoret si mjet politik.”

Profesor Yegen paralajmëron se sfidat ndaj Erdoganit nga ish-aleatët e tij mund të jenë të vështira, duke pasur parasysh rolin e tyre të spikatur në drejtimin e vendit.

“Ka kritika që Gul, Babacan dhe Davutoglu duhet të kishin vepruar më herët,” thotë profesor Yegen.

Zoti Can e pranon se ish-kryeministri Babacan duhet t’u përgjigjet këtyre kritikave.

“Ali Babacan dhe ish politikanët e tjerët të AKP-së, përfshirë Abdullah Gul-in, duhet t’ua shpjegojnë njerëzve heshtjen e tyre. Kjo ka shumë rëndësi sepse njerëzit kanë nevojë për këtë. Psikologjikisht, kjo është shumë e rëndësishme. Edhe përkrahësit kanë nevojë për këtë.”

Vëzhguesit gjithashtu theksojnë se çdo parti e re do të duhet të zgjerojë bazën e saj përtej radhëve të anëtarëve disidentë të AKP-së. Këshilltarët e zotit Babacan thonë se ata po punojnë për të krijuar një lëvizje me bazë të gjerë dhe po zhvillojnë bisedime të vazhdueshme me figura të shquara të shoqërisë turke.

Riorganizim i madh

Duke qenë i vetëdijshëm për kërcënimin politik në rritje, Presidenti Erdogan njoftohet se po përgatitet për një riorganizim të fortë të kabinetit të tij qeveritar. Opinionisti Abdulkadir Selvi thotë se pesë ministra mund të pushohen nga puna në një përpjekje të Erdoganit për të ristrukturuar qeverinë.

Zoti Erdogan tashmë ka bërë një ndryshim të konsiderueshëm të personelit të partisë. Vëzhguesit theksojnë se ndryshime të tilla mund të kenë efekte të kundërta, duke pasur parasysh faktin që zoti Erdogan shihet si përgjegjësi kryesor për krijimin e kësaj situate.

“Ai mendon se të gjitha gjërat e këqija që po ndodhin janë rezultat i mosbindjes së zëvendësve ose tegerëve të tij. Dhe ka një mosbindje të përhapur në parti”, thotë analisti Atilla Yesilada i organizatës Global Source Partners.

“Por në fund, ai do të përfundojë i humbur. Pjesa më e madhe e komenteve analitike nga media pro-AKP dhe ato disidente thonë se Ali Babacan dhe Davutoglu nuk kanë nevojë të bëjnë asgjë. Gabimet e Erdoganit do t’i shtyjnë mbështetësit drejt tyre, dhe unë nuk do të përjashtoja mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme në vitin 2020”, thotë analisti Yesilada./VOA

PARTITE-SHQIPTARE-RMV-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela18:45 | 10/09/2019

Partitë politike shqiptare kanë reaguar lidhur me takimin mes dy liderëve të partive maqedonase Zaevit dhe Mickoskit. Ata u shprehën kundër përjashtimit të faktorit shqiptar nga ky takim. ASH-ja dhe Lëvizja BESA kërkojnë angazhimin e profesionistëve nga BE-ja ose SHBA-ja për zbardhjen e proceseve hetimore në vend.

Një tryezë e përbashkët e partive politike në një format të gjërë, ku do arrihej një konsenzus politik për një pikë të vetme, edhe atë të sillen ndryshime të kodit zgjedhor dhe të merret një vendim që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare, dhe paralelisht më këtë të caktohet një zyrtarë nga BE-ja apo SHBA-ja, si bartës i reformave në vend. Kjo sipas ASH-së do të ishte zgjidhja e vetme e daljes së vendit nga kriza. Sa i përket takimit të liderëve mes Zaevit dhe Mickovskit, ASH-ja kategorikisht ka kundërshtuar idenë e përjashtimit të faktorit politik shqiptar nga ky takim.

Në BDI thonë se i mbetën parimor funksionimit të shtetit të së drejtës dhe, sa i përket Ligjit të Prokurorisë Publike dhe statusit të PSP-së për këtë dallimet janë kryesisht mes dy partive më të mëdha maqedonase.

Vlerësojmë se Këshilli gjyqësor, Këshilli i prokurorëve bashkë me gjykatës e prokuror si dhe të gjitha institucionet tjera dhe bartësit e funksioneve publike, vendimet e tyre duhet ti marrin vetëm e vetëm në përputhje me ligjin dhe duke u bazuar në fakte. Bashkimi Demokratik për Integrim distancohet nga çdo ndërhyrje politike në vendimet e institucioneve ligjzbatuese dhe konsideron që drejtësia joselektive dhe sundimi i drejtë i ligjit do të sigurohet nëpërmjet të vetingut të mirëfilltë dhe kjo paraqet prioritetin tonë absolut.

“Çfarëdo marrëveshje që do të arrinin Zaev dhe Mickoski për Ligjin për Prokurorinë dhe për ‘Bombat’ e PSP-së, për Lëvizjen BESA do të jetë e papranueshme nëse pjesë e Marrëveshjes nuk do të jetë që proceset hetimore dhe gjyqësore të dala nga ‘Bombat’ e PSP-në nuk shqyrtohen edhe nga profesionistë nga SHBA dhe BE! –Kështu është shprehur në Facebook Kryetari I Lëvizjes Besa Bilall Kasami. Nëse një gjë e këtillë nuk është pjesë e Marrëveshjes, atëherë me automatizëm nënkuptohet se Zaev dhe Mickovski kanë arritur marrëveshje vetëm për të mbrojtur kriminelët e tyre partiakë dhe ata që shkatërruan shtetin vetëm për t`u pasuruar vetë!”-thuhet në postimin e kreut të Lëvizjes Besa. /ABC News Albania 24/7

INTERVISTA-MEDIU.mpg_snapshot_00.38-1280x720.jpg
ent ela15:27 | 06/09/2019

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu kërkon që opozita të mos humbë kohë por të ulet me maxhorancën për të dhënë idetë e saj për reformën zgjedhore dhe atë në drejtësi. Në një intervistë për ABC News, Mediu zbulon edhe kërkesat e aleatëve sa i takon reformës zgjedhore dhe përpjekjeve të ndërkombëtarëve për zgjidhjen e krizës. 

Platforma për daljen nga kriza që opozita prezantoi një ditë më parë mund të jetë edhe ura e parë e komunikimit mes maxhorancës dhe opozitës për zgjidhjen e krizës. Kreu i Republikanëve, Fatmir Mediu në një intervistë për ABC News kërkon që opozita të mos presë kur bëhet fjalë për reforma të rëndësishme si ajo zgjedhore por të ngrerë një grup negociator dhe të ulet në tryezë me shumicën.

Tentativat e ndërkombëtarëve nuk kanë munguar dhe nuk do të mungojnë, por sipas Mediut ata më parë duan të shohin vullnetin e shqiptarëve për tu ulur në tryezë për zgjidhjen e krizës.

Leximin që kryeministri Rama i bën raportit të ODIHR për kreun e republikanëve është delirant, madje kur bëhet fjalë për delir Mediu nuk kursehet duke bërë një krahasim me Hitlerin.

Mediu ia lë historisë gjykimin mbi vendimin e opozitës për djegien e mandateve por duke bërë një reflektim për atë që ndodhi 7 muaj më parë thekson se Parlamenti është vendi ku duhen kryer vendimarrjet e rëndësishme.

Dokumenti përfundimtar i OSBE/ODIHR  mbi skanimin e zgjedhjeve të 30 qershorit, sipas Mediun duhet të jetë dosja e prezantimit të opozitës në çdo takim me ndërkombëtarët kur bëhet fjalë për t’i prezantuar aftësitë e qeverisë së Edi Ramës për të organizuar një proces zgjedhor. /ABC News Albania 24/7

lulzm-basha.jpg
G. P.22:16 | 05/09/2019

Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me aleatet për aksionin e ri opozitar. Pas takimit, Basha deklaroi se PD ka gati një platformë kombëtare për të nxjerrë vendin nga kriza. Duke mos e përjashtuar skenarin për rikthimin e protestave kombëtare, Basha tha se do të zhvillohen takime me qytetarët në çdo qytet.

“T’i jepet fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të lidhur me krimin dhe të mos varrosen ato çështje të rëndësishme ku është evidentuar qartë ajo që pamë më 30 Qershor, siç është çështja 184 dhe 339, por të shkojnë para drejtësisë të gjithë ata që kanë cenuar vullnetin e shqiptarëve sepse është për shkak të tyre që Shqipëria ka ardhur në këtë moment shumë delikat siç konstaton edhe raporti i OSBE/ODIHR. Këto kanë qenë diskutimet tona të cilat i kemi orientuar drejt një produkti të cilat besoj se do ta bëjmë publik në javët e ardhshme.

Opozita është shumë më shumë se sa grup që organizon protesta, është alternativa, është qeverisja e së nesërmes dhe një gjë jua garantoj sikundër dhe më parë. Sapo të kemi datën për protestë do e shpallim, nuk do e mbajmë sekret”, tha Basha./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono