Olsi Rama

rama-1-1280x914.jpg
Vladimir Prenga08:38 | 20/10/2019

Partizani mori tre pikë me vlera dhe drejtori Olsi Rama është shfaqur i lumtur pas ndeshjes. Zyrtari i të kuqve ndihet mirë kur feston triumfin e parë ndaj Vllazninë në transfertë. “Normalisht që është një fitore me shumë rëndësi për ne. Për më tepër ishte fitorja ime e parë në krye të Partizanit në Shkodër, në një stadium që ishte i mbushur pavarësisht se unë prisja që të ishin edhe më shumë tifozë. Më vjen mirë edhe për Vllazninë që është këtu ku është, pasi është një skuadër shumë e mirë këtë sezon”, shprehet Rama.

I ngacmuar nëse do kishte qenë i kënaqur edhe me një pikë, drejtori i Partizanit shtoi: “Sigurisht që ne kishim ardhur për tre pikë. Pastaj sesi do të shkonte ndeshja kjo është punë tjetër. Ishte një tre pikësh që me të vërtetë na ka kënaqur shumë në këto momente”. Rama ndërkohë pret që Partizani të jetë më bindës në lojë në vazhdim.

“Partizani për mendimin tim duhet të bëj përsëri më shumë. Duhet që të ishte më bindës në këtë fitore dhe që të duartrokitet nga çdo publik. Ishte një fitore e çmuar, por e munduar. Përsëri e them se duhet që të kishim bërë më të mirën në fushën e lojës”, deklaroi drejtuesi i Partizanit, që gjithsesi vlerëson shumë tre pikët e marra.

“Është një trepikësh shumë i rëndësishëm në këtë moment. Ne kërkojmë lojë dhe pikë, që të gjejmë qetësinë e renditjes. Çdo trepikësh të ndihmon që të shkosh përpara”, përfundoi Rama. Partizani pas tetë javësh kampionat renditet në vendin e dytë në klasifikim dhe vendi i parë, Teuta, ka vetëm një pikë më shumë së “demat e kuq”. Objektivi është mbrojtja e titullit kampion dhe gara është e hapur. /abcnews.al

teqja.jpg
Vladimir Prenga15:36 | 10/10/2019

Aldo Teqja ra nga kati gjashtë në fundjavë dhe normalisht pati shumë panik për gjendjen e tij shëndetësore. Fatmirësisht për portierin e Partizanit rënia u amortizua nga pemët dhe tendat përpara pallatit të tij.

Teqja ka pasur kryesisht probleme me mushkëritë, për shkak se ka pësuar fraktura në brinjë. Tashmë gjendja e tij shëndetësore është stabilizuar dhe ditën e sotme e kanë vizituar edhe përfaqësues të klubit të kuq. Mes tyre ishin edhe trajneri Franco Lerda dhe drejtori i përgjithshëm, Olsi Rama.

“Klubi njofton se gjendja shëndetësore e portierit Aldo Teqja është drejt përmirësimit të plotë. Shumë shpejt pjesëtari i skuadrës pritet të lërë ambientet e spitalit të Traumës. Klubi dhe tifozët vazhdojnë ti qëndrojnë pranë Aldos përgjatë gjithë periudhës së qëndrimit të tij në ambientet e spitalit”, thuhet në komunikatën e fundit të Partizanit. /abcnews.al

Olsi-Rama.jpg
Igli Nikolli09:09 | 30/09/2019

Partizani është kthyer në makthin e Tiranës. Të kuqtë fituan sërish dhe pathyeshmëria e kampionëve në derbin e kryeqytetit vijon prej 17 shkurtit të vitit 2014.

Rreth derbit, ndeshjes dhe trajnerit Lerda ka folur edhe Olsi Rama. Drejtori i përgjithshëm zbulon një prapaskenë për sulmuesin Solomon, komenton garën e fortë për titullin kampion dhe e mbyll me një koment për koreografinë e tifozëve të Tiranës, ku shfaqeshin dy partizanë duke u varë në litar.

TRIUMFI – “Derbi është një ndeshje ku lojtarët motivohen më kollaj se në takimet normale, ndonëse nuk duhet të jetë kështu, pasi çdo fitore vlen 3 pikë. U bë edhe më “pikante” sfida këtë herë pasi pritëse ishte Tirana, por ndonëse ishte një takim mjaft i bukur dhe i luftuar, ne treguam supermacinë tonë dhe arritëm të merrnim fitoren. U komplikua pak në minutat e fundit, megjithatë rëndësi ka që morëm 3 pikët dhe shkuam në grupin e kryesuesve.”

LERDA – “Në fakt gjërat nuk varen vetëm nga rezultatet, por edhe nga loja. Unë kam shumë durim dhe e di se çdo gjë do kohën e vet, për të arritur në kohën dhe vendin e duhur. Edhe presidenti Demi nuk është ndikuar nga rezultatet e këtij fillim-sezoni, pasi kampionati është i vështirë dhe normal që pranohen edhe hapat fals. Synimi ynë është të përmirësojmë lojën, pasi kemi bërë blerje për të rritur nivelin e ekipit kampion të Shqipërisë.”

SOLOMON – “Jo vetëm Solomon, por edhe Brown është një sulmues i spikatur, që mund të kontribuojë në çdo moment. Bardhi tregoi formën e tij vitin e kaluar dhe do të ketë hapësirat e tij këtë sezon, ashtu si edhe vëllai i Ekubanit, që po punon mirë dhe po rritet. Solomonin e kam kërkuar edhe vjet, por nuk ia dola dot. Këtë vit u bind dhe u ofrua vetë, pasi pa suksesin tonë. Është një lojtar shumë i fortë fizikisht, por edhe teknikisht, cilësi që i tregoi edhe sot.”

RIVALËT PËR TITULL – “Unë shoh brenda shtëpisë time dhe shoh brenda Partizanit, që të arrijë maksimumin. Megjithatë mendoj se ky fillim kampionati nuk tregon shumë, por ka rritje cilësore te skuadrat e kreut. Kukësi ka një skuadër më cilësore se vitin e kaluar, ndërsa edhe Teuta po bën ndeshje mjaft të mira. Tirana është pretendente, përpos dy humbjeve të fundit, pasi ka një ekip cilësor veçanërisht në sulm. Mos u habisni as nga skuadrat e vogla, si Bylisi, që po bëjnë surpriza.”

KOREOGRAFIA – “Është vetëm një pakicë që bën këto akte të shëmtuara. Nuk e dija rregulloren, por më thanë që ne mund të kërkonim të mos fillonte ndeshja, pa u ulur banderola. Ishte një akt i rëndë, pasi ne duhet të nderojmë gjakun e atyre partizanëve që derdhën gjakun për lirinë e vendit.” /abcnews.al

rama-olsi-1280x720.jpg
ad min14:45 | 10/08/2019

Skuadra e Partizanit po përgatitet për edicionin e ri futbollistik ky synimi kryesor është mbrojtja e titullit kampion. Një mision jo pak i lehtë për të kuqtë pasi kundërshtarët janë forcuar shumë në merkato. Drejtori i përgjithshëm i skuadrës së Partizanit, Olsi Rama e konsideron tepër të vështirë finalen e Superkupës ndaj Kukësit për shkak të vapës.

Drejtorit i Partizani ka theksuar se skuadra është gati për startin e kampionatit dhe grupi është i kompletuar. Sa i përket aventurës evropiane, Rama tha se ndeshjet shërbejnë për të treguar mangësitë e skuadrës por nuk të ndihmojnë për të programuar kampionatin.

Partizani do të luajë ndeshjen e parë në kampionat ndaj skuadrës se Kukësit, një duel mes dy pretendentëve për fitimin e titullit kampion./ABC News Albania 24/7

franko-lerda-2.jpg
ent ela15:50 | 28/07/2019

Partizani do të vazhdojë të mbështesë trajnerin Franko Lerda, edhe pas konflikteve të fundit. Gjithsesi, burime në klub pohojnë se presidenti Demi është i shqetësuar, dhe se dëshira e tij kishte qenë për të marrë si trajner Ilir Dajën.

Ishte janari i vitit 2013 dhe një ndryshim kishte ndodhur tek Partizani.

Biznesmeni Gazmend Demi kishte blerë aksionet dhe menjëherë afroi trajnerin Shpëtim Duro, për ta ngjitur ekipin nga Kategoria e Parë në Superligë.

Ato ditë, dikush i kishte propozuar një tjetër emër për stolin, Ilir Dajën.

Demi nuk u bind pasi trajneri kampion i Shqipërisë me Dinamon dhe Elbasanin kishte disa kohë i tërhequr nga futbolli I Superligës, duke u marrë me akademinë e tij, por duket se fati I afroi palët këtë verë.

Daja mbylli një aventurë të vështirë me Flamurtarin në Vlorë, ndërsa kryeqytetasit u ndanë nga trajneri Skënder Gega, menjëherë pasi siguruan titullin kampion, pas plot 26 viteve.

Burime në klubin e kuq bëjnë të ditur për ABC News-in, se Demi kishte mendimin që të merrte pikërisht Ilir Dajën, teknikun që shkëlqeu sidomos me Skënderbeun duke fituar titullin kampion e duke u kualifikuar për në fazën e grupeve të Ligës së Europës.

Gjithsesi, drejtori sportiv Olsi Rama e bindi se ishte më mirë të merrej një I huaj për stolin, dhe zgjodhi përfundimisht Franko Lerdën.

Kjo histori fare e afërt vlen të kujtohet tani, menjëherë sapo trajneri italian pati një konflikt serioz me ndihmësit e tij Dritan Mehmeti dhe Korrado Sakone, ndërsa duket se edhe marrëdhëniet me lojtarët i ka të acaruara.

Presidenti Demi ka qenë në Sarandë në fundjavë, larg zhurmave, dhe i mërzitur seriozisht pas humbjes ndaj Sherifit në Ligën e Europës, sidomos për lojën e dobët të zhvilluar nga ekipi.

Njerëz të afërt të tij tregojnë se Demi është dëshpëruar nga lëvizjet e shumta në formacion dhe mungesa e dëshirës së lojtarëve, veçse numri 1 i klubit është i vendosur që të mbështesë trajnerin, që u mor vetëm pak javë më parë.

Tek Partizani kanë ende shpresë se gjendja do të normalizohet.

Klubi është shumë pranë Valdet Ramës, ish-lojtarit të Kukësit sezonin e kaluar, i cili kërkon 8 000 euro në muaj, por kjo shifër nuk duket se është problem për Partizanin./ABC News Albania 24/7

lerdda.jpg
ad min15:59 | 19/06/2019

Trajneri i Partizanit, Franko Lerda, dhe drejtori i përgjithshëm, Olsi Rama, shprehen për shortin e Championsit. Synojnë të jenë të përgatitur dhe të kualifikohen.

Emrin e kundërshtarit e mësuan në fazë përgatitore. Futbollistët e Partizanit dhe stafi i tyre teknik po përgatitet në Slloveni për Championsin, ku rivali në turin e parë eleminator do të jetë Karabaku i Azerbajxhanit. Trajneri i ri, Franko Lerda, tregoi në faqen zyrtare të klubit sesi e priste shortin.

“Të preferuar nuk kisha pasi sa herë hidhen shortet ka diskutime të ndryshme, por në fund duhet të vazhdojmë me përgatitjet tona dhe të kërkojmë të shkojmë në ndeshje me përgatitjen e duhur fizike, teknike, taktike, por mbi të gjitha, posikologjikisht të bindur se mund të kalojmë turin, pasi ndeshje të lehta nuk ka. Kam besim se do të shkojë mirë”, tha Lerda.

Italiani tregoi edhe përshtypjet e para për skuadrën e tij të re.

“Sot ka qenë dita ime e parë, ku takova djemtë në fushë. Ishte një takim shumë pozitiv, i pashë mirë, punuam mirë. Kështu jam shumë i kënaqur sepse pashë jë skuadër që do të rritet, përmirësohet dhe rritet. Pashë një grup që ka karakteristikat e mira, që na jep përshtypjen se do të bëjmë mirë”, tha Lerda.

Më pas, Lerda, tregoi edhe programin gjatë fazës përgatitore në Slloveni.

“Miqësore për momentin kemi dy, njërën në datën 23 dhe tjetrën në datën 26. Më pas kemi menduar sëbashku me stafin të mendojmë se ku do të bëjmë miqësoren e tretë sepse duhet të menaxhojmë dhe ngarkesën e stërvitjes. Tani duhet të bëjmë këto dy miqësore që i kemi me skuadra të rëndësishme”, tha Lerda.

Reagim për shortin edhe nga drejtori i përgjithshëm i kryeqytetasve, Olsi Rama, i cili e ndoqi shortin në sallën e UEFA-s në Nion të Zvicrës.

Rama u citua nga faqja zyrtare e Partizanit në internet, dhe u shpreh se “respektojmë çdo kundërshtar, ne jemi kampionë të Shqipërisë dhe padiskutim kërkojmë kualifikimin, jemi në një projekt ambicioz ku synojmë të ecim sa më shumë në Europë”.

“Karabaku është skuadër me shumë eksperiencë në Europë, – vazhdoi ai, – dhe normalisht nuk do të jetë e lehtë, gjithsesi futbolli nuk është shkencë ekzakte, nuk fiton më i shtrenjti, por më i miri”.

Partizani do ta luajë ndeshjen e parë në Tiranë në 9 ose 10 korrik, dhe të kthimit në Azerbajxhan në 16 ose 17 Korrik. Në rast kualifikimi, kampionë e Shqipërisë do të ndeshet në turin e dytë me fituesin e çiftit Dandalk të Irlandës-Riga të Letonisë./ABC News Albania 24/7

PARTIZANI-TRANSFERIMET-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.27-1280x720.jpg
ad min17:00 | 23/05/2019

Partizani ka realizuar një përfitim të madh financiar pas shpalljes kampion. Klubi kryeqytetas do të ketë në buxhet një fitim prej të paktën 1 milionë eurosh.

Kohët kanë ndryshuar, dhe një titull vlen më tepër se më parë. Drejtuesit e Partizanit mund të ndihen të lumtur që ia arritën qëllimit për të fituar kampionatin, pasi menjëherë buxheti i klubit do të ketë rritje tepër të madhe, edhe thjesht nga pjesëmarrja në Champions.

Pra, edhe nëse nuk do të arrijnë të kalojnë asnjë tur. Në bazë të shpërblimeve të vendosura nga UEFA, Partizani fiton një shumë të përgjithshme prej 800.000 eurosh, të ndara mes Ligës së Kampionëve dhe Ligës së Europës.

Vetëm për pjesëmarrjen, kryeqytetasit do të arkëtojnë 260.000 euro, pa nisur fare ndeshjet, ndërsa 280.000 euro do t’u jepen si pjesëtarë të turit të parë eliminator.

Në rastin më të keq, atij të eliminimit, Partizani kalon në Ligën e Europës, në raundin e saj të dytë, ku jepen 260.000 euro të tjera.

Totali është 800.000 euro.

Këtyre parave duhet t’u shtohen edhe 120 000 euro që të kuqtë i marrin nga e drejta televizive e Superligës, si dhe 10 milionë lekë të reja, që jepen nga Federata për titullin kampion.

Kjo do të thotë se, presidenti Demi dhe drejtori i përgjithshëm Olsi Rama do të kenë në buxhet rreth 1 milionë euro, qoftë edhe sikur skuadra në fushë të humbasë të gjitha ndeshjet.

Nëse do të ketë suksese, të ardhurat do të rriten. Kalimi në turin e dytë të Championsit të jep 380.000 euro, ndërsa turi i tretë arrin në 480.000 euro. Në rast eliminimi këtu, pra në turin e tretë, Partizani do të ketë kalim në plej ofin e Ligës së Europës, ku jepen 300.000 euro, pra me pak sukses mund të shkohet nga 1.3 deri në 1.5 milionë euro.

Kjo do të thotë se klubi i kuq mund të shpenzojë jo pak për të forcuar skuadrën, apo edhe për të realizuar projektet e tjera, ku mbi të gjithë vlerësohet përfundimi I kompleksit të ri sportiv./ABC News Albania 24/7

skender-gega-1280x734.jpg
ad min23:35 | 17/05/2019

Trajneri i Partizanit, Skënder Gega zbuloi para mediave se shumë shpejt do të ulet të bisedojë me drejtuesit e klubit për projektin e ri të Partizanit.

Pas zyrtarizimit të titullit kampion, Partizani rikthehet të luajë në transfertën e Teutës. Trajneri i të kuqve, Skënder Gega tregon emocionet pas zyrtarizimit të titullit kampion fundjavën e kaluar.

Në ndeshjen ndaj Teutës, kreu i pankinës së Partizanit premtoi se do të aktivizojë lojtarët që nuk kanë patur shumë hapësira gjatë sezonit. Gega zbulon se shume shpejt do të ulet të bisedojë me presidentin Gaz Demi dhe drejtorin Olsi Rama për projektin e ri të skuadrës./ABC News Albania 24/7

olsi-rama.jpg
nev ila15:52 | 07/05/2019

Drejtori i Partizanit Olsi Rama i ftuar në emisionin “PRESSING” ne Abc News tha se, synimi i klubit nuk ishte titulli kampion. Rama zbuloi projektin e skuadrës për të ardhmen.

Partizani eshte shume prane titullit kampion i cili do të ishte i pari pas më shumë se 30 vitesh. I ftuar në emisionin Pressing ne Abc News, drejtori i partizanit Olsi Rama tha se titulli nuk ishte synimi i klubit. Rama siguroi se partizani ka një projekt për të krijuar një grup model për të ardhmen, ndërkohë që hodhi poshtë aleancat.

Piksynimi ynë nuk ishte titulli kampion në fillim të kampionatit. Piksynimi ynë ishte të rrisnim nivelin individual të lojtarëve dhe nivelin e lojës së ekipit. Në sajë të punës së mirë të stafit teknik dhe përkushtimit të lojtarëve u arrit në rezultate më shpejt. Puna është vetëm në fillimet e veta. Objektivi ynë është të ndërtojmë një skuadër që do të jetë aty gjithmonë për të luftuar për titullin, për të prodhura lojtarë, për ti transferuar në kampionate më të forta”, tha Rama.

Olsi Rama zbuloi objektivin e partizanit për të ardhmen.

Kryesore për të ardhmen është ndërtimi i atij kompleksi që do të krijojë mundësinë e akademisë së partizanit në kushte normale. Academia e partizanit do të jetë burimi i lojtarëve”, deklaroi Rama.

Sa i përket dënimit të Skënderbeut, Drejtori i Përgjithshëm i Partizanit u shpreh:

Nuk e doja dënimin e Korçës sepse ishte një njollë për futbollin shqiptar dhe preferoj që të mos ndërtoj suksesin tim mbi fatkeqësinë e të tjerëve. Do doja shumë që Skënderbeu të kthehej ai ekip që ka qenë dhe partizani të tregojë se sa bukur është ta mundësh Skënderbeun”.

Në lidhje me të ardhmen  e Jasir Asanit, Rama tha se objektivi i klubit është ti rrisim lojtarët profesionalisht  dhe më pas ti transferojmë jashtë, pasi fitojnë të dyja palët.

“Synimi është që lojtarët që marrim ti rrisim profesionalisht, e pastaj tu krijojmë mundësinë që ato të transferohen diku jashtë, në kampionate edhe më të mira. Në këtë mënyrë fiton dhe partizani edhe lojtari. Asani është në kontratë, kështuqë kudo që të iki dhe kushdo që do ta marri, duhet të flasë më parë me Partizanin” u shpreh ai./abcnews.al

olsi-Rama-1.jpg
ad min23:10 | 06/05/2019

Gjatë emisionit sportiv “Pressing”, drejtori i përgjithshëm i Partizanit, Olsi Rama, foli rreth një prej lojtarëve më të mirë të skuadrës, Jasir Asanin. Ai tha se Asani ka një kontratë me “të kuqtë” dhe kushdo që kërkon shërbimet e lojtarit duhet të flasë së pari me Partizanin. Në këtë mënyrë ai i ktheu përgjigje spekulimeve për një largim të mundshëm të lojtarit.

Olsi Rama theksoi se nuk kemi të bëjmë me një rast të njëjtë si ai me Kaleb Ekuban. Kjo pasi ish-lojtari i Partizanit ishte në pronësi të Chiveo-s, ndërsa shqiptaro-maqedonasi është 100% në pronësi të kryeqytetasve.

“E kam thënë që mos besoni ato që lexoni në gazeta. Ky ishte një lajm që e lexova. E ceka pak dhe e thashë. Objektivi jonë si Partizan është që këta lojtarë që i marrim t’i rrisim profesionalisht dhe si njerëz dhe më pas t’i krijojmë mundësinë që të transferohen jashtë në kampionate më të mira. Nga kjo përfitojmë jo vetëm ne financiarisht. Asani është nën kontratë. Kushdo që do të ikë dhe kushdo që kërkon Asanin duhet të flasë me Partizanin. Nuk ka asnjë lloj rasti me Ekubanin. Asani është 100% lojtar i Partizanit. Asani ka treguar një rritje shumë të mirë këtë vit dhe që ka një interes shumë të madh mbi të”, tha Olsi Rama./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono