OKB

BURGU-U-GUANTANAMOS.mpg_snapshot_00.00-1280x868.jpg
G. P.22:55 | 17/10/2018

Burgu famëkeq i Guantanamos do të qëndrojë i hapur edhe për të paktën 25 vite të tjera. Kjo është bërë e ditur nga drejtuesi i këtij burgu, i cili njofton se urdhërin për këtë e ka marrë nga Pentagoni.

Do të qëndrojë hapur, “edhe për të paktën 25 vite të tjera” burgu i amerikan i Guantanamos në Kubë, të cilin presidenti Barack Obama kishte premtuar në 2009 se do ta mbyllte. Kjo është bërë e ditur nga Admirali John Ring, përgjegjës i strukturës së vuajtjes së dënimit, ku mbahen terroristë dhe të akuzuarit për atentatin në Kullat Binjake. Janarin e kaluar, presidenti Donald Trump, me një urdhër ekzekutiv anulloi premtimin e Obamës. Ring, gjatë një vizite të organizuar për gazetarët e ushtrisë së Shteteve të Bashkuara tha se ka marrë urdhërin e Pentagonit për të mbajtur hapur Guantanamon. Ndërkohë, dhjetorin e kaluar një ekspert i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Nils Melzer, njoftoi se torturat në Guantanamo kanë vijuar, të paktën kundër një të burgosuri, Ammar al-Baluchi, i cili bën pjesë ndër të dyshuarit e atentateve të 11 shtatorit./abcnews.al

GJURIC-REAGIMIGJURIC-REAGIMI-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.11.jpg
G. P.21:41 | 17/10/2018

Pas kërkesës së ish-ambasadores amerikane Niki Halei në OKB për largimin e misionit të UNMIK nga Kosova, ka reaguar dhe drejtori i së ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë. Marko Gjuriç u shpreh kundër kësaj ideje, që e cilësoi një goditje të rëndë të perpjekjeve për paqe.

Drejtori i të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe Marko Gjuriç u shpreh se iniciativa e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për largimin e misionit të UNMIK nga Kosova, do të ishte një dështim dhe kapitullim përballë objektivave të vendosura nga Organizata e Kombeve të Bashkuara. Në një konferencë për shtyp nga kryeministria Gjuriç theksoi se misioni i UNMIK në Kosovë u vendos për të siguruar rikthimin e serbëve të larguar me dhunë nga shtëpitë e tyre në vend.

Duke iu referuar kërkesës së ish ambasadores amerikane në OKB për largimin e këtij misioni të Kombeve të Bashkuara nga Kosova, Gjuriç tha se kjo do të ishte një goditje e rëndë për përpjekjet për paqe. Si dhe do të rikthente politikën e presionit, lëvizjet e njëandhme dhe diktatin. Ai këmbënguli se Serbia nuk mund ta pranojë një politikë të tillë dhe do e kundërshtojë duke bashkëpunuar me të gjithë partnerët e saj partner të përhershëm të këshillit të sigurisë së OKB-së. Ai premtoi se Beogradi do të përdorë çdo argument ligjor dhe politik./abcnews.al

AMBASADORJA-AMERIKANE-UNMIK.mpg_snapshot_00.01.jpg
G. P.13:02 | 17/10/2018

Pak para se të jepte dorëheqjen nga posti i ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Niki Halei kërkoi largimin e misionit të UNMIK nga Kosova.

Të njëjtën ditë që dha dorëheqjen si ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në OKB, Niki Halei i dërgoi një letër sekretarit të përgjithshëm të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në këtë letër ajo kërkonte që misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK, të largohej nga Kosova. Në letrën dërguar Antonio Guterres, që mban datën 9 tetor, shkruhej ndër të tjera se ajo mbështeste reformat në axhendën e misioneve paqeruajtëse, dhe ëshët e gatshme të bashkëpunojë për rezultate dhe më të mira.

Më tej ajo shkruan se prej disa vitesh, misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK, ka qenë shembull i menaxhimit të suksesshëm të një konflikti, nga Kombet e bashkuara.
“Suksesi i Kosovës, i shënuar dhe nga 10 vjetori i pavarësisë, duhet të jetë një arsye për të festuar dhe simbol i një kontributi të madh i Organizatës së Kombeve të bashkuara për paqen dhe stabilitetin në Europë. Për këtë arsye, i kërkoj sekretariatit që me autoritetin e tij të nisë tërheqjen e UNMIK nga Kosova,” përfundon letra./abcnews.al

ivanka-trump-01-gty-jef-180802_hpMain_16x9_992.jpg
G. P.21:40 | 10/10/2018

Ivanka Trump ka sqaruar se nuk do të jetë ajo zëvendësuesja e Nikki Haley si ambasadore të SHBA-ve në Kombet e Bashkuara. Në këtë mënyrë, vajza e presidentit Trump u dha fund zërave se po përgatitej për emërim në krye të misionit amerikan në OKB.

Kur Nikki Haley njoftoi dorëheqjen nga detyra e Ambasadores së Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara të martën, qytetarë të shumtë amerikanë filluan të publikonin spekulime në internet, që presidenti Donald Trump mund të nominojë vajzën e tij, Ivanka, për të mbushur këtë pozicion vakant. Por Ivanka shumë shpejt ka shuar zërat me anë të një mesazhi në Twitter.

“Është një nder të shërbesh në Shtëpinë e Bardhë bashkë me shumë kolegë të shkëlqyer dhe unë e di që presidenti do të nominojë një zëvendësues të mrekullueshëm për ambasadoren Haley. Unë nuk do të jem zëvendësuesja”, theksoi Ivanka.

Përpara këtij mesazhi, edhe analistët e CNN po diskutonin për mundësinë e emërimit të Ivankës si ambasadore në OKB, ndërsa po prisnin që Haley të njoftonte zyrtarisht dorëheqjen. Pavarësisht këtij vendimi, Haley do të qëndrojë në detyrë deri në fund të këtij viti. Spekulimet për zëvendësimin e saj nga vajza e presidentit u shtuan dhe më shumë kur Haley publikisht falenderoi Ivankën dhe bashkëshortin Jared për ndihmën që i kanë dhënë.

Kjo nuk ishte hera e parë që shfaqet idea e Ambasadores Ivanka. Nëntorin e kaluar, New York Times, publikoi një raport ku thuhej se po qarkullon një skenar në të cilin Haley do të promovohej si sekretare shtetit dhe Ivanka zëvendësuese e saj në OKB. Për këtë çështje u pyet dhe Trump, i cili nënvizoi se vajza e tij do të ishte perfekte për këtë punë, por ai do të akuzohej për nepotizëm nëse do ta nominonte./abcnews.al

AMBASADORJA-MBULIM.mpg_snapshot_00.07-1280x896.jpg
G. P.18:29 | 09/10/2018

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Niki Hejlli ka dhënë të martën dorëheqjen. Lajmin e bëjnë të ditur mediat amerikane, të cilat saktësojnë se presidenti Donald Trump ka pranuar dorëheqjen e saj. Largimi nga detyra e ish-guvernatores së Karolinës së Jugut ka ardhur si surprizë për administratën amerikane. Shtëpia e Bardhë nuk ka bërë asnjë koment zyrtar, por mësohet se Trump e priti zonjën Hejlli në Dhomën Ovale mëngjesin e së martës. Hejlli mori postin e ambasadores amerikane në Kombet e Bashkuara në janar të vitit 2017./abcnews.al

KINA-OKB-KOSOVE.mpg_snapshot_00.30-1280x799.jpg
G. P.20:55 | 02/10/2018

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara në muajin nëntor, do të diskutohet dhe raporti për Kosovën. Ka qenë pikërisht Kina, e cila do të mbajë presidencën e radhës e cila ka këmbëngulur që Kosova të rikthehet në agjendën e Këshillit të Sigurimit.

Me propozimin e Kinës, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të diskutojë për Republikën e Kosovës në mbledhjen e radhës në nëntor. Mediat serbe si B 92 shkruajnë se ndryshe nga Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës që kishin parandaluar diskutimet mbi raportin e Antonio Guterres për situatën në Kosovë, Kina ka vepruar ndryshe dhe e ka rikthyer këtë raport në axhendën e mbledhjes së radhës.

Raporti i parë ka të bëjë me periudhën 16 prill deri më 15 korrik 2018, ndërsa i dyti përfshin zhvillimet nga korriku deri në mes të tetorit. Siç raportohet kjo pritet të jetë hera e parë që një takim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së i drejtohet Kosovës në gjysmën e dytë të vitit. Hera e fundit u diskutua në muajin maj të këtij viti./abcnews.al

KRONIKE-META-TAKON-GUTERRES-ABC-M5-T1.mpg_snapshot_00.29-1280x704.jpg
G. P.15:38 | 29/09/2018

Presidenti Meta u prit në një takim të veçantë nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB Antonio Guterres. Në fokus të bisedës ishte integrimi europian i Shqipërisë dhe roli i saj në rajon.

Qëllimi kombëtar i Shqipërisë është anëtarësimi në Bashkimin Europian. Këtë objektiv i nënvizoi Presidenti Meta Sekretarit të Përgjithshëm të OKB, Antonio Guterres. Në takimin e posaçëm me Guterres presidenti Meta vlerësoi faktin se Shqipëria po luan një rol të rëndësishëm konstruktiv në rajon.

“Ambicja e Shqipërisë për të qenë anëtare e Këshillit të Sigurimit për vitet 2022-2023, – tha Meta,- do të jetë vazhdimësi e kontributit të saj në interes të paqes e sigurisë rajonale e globale dhe një zë përfaqësues i rajonit tonë në këtë organizatë të rëndësishme”.

Nga ana e tij, Sekretari i Përgjithshëm Guterres, e vlerësoi rolin shumë të rëndësishëm të Shqipërisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe e siguroi Presidentin Meta për mbështetjen e projekteve zhvillimore në Shqipëri dhe në rajon. Presidenti Meta dha vleresimet e tij per lidershipin e Guterres në përpjekjet për të reformuar Organizatën e Kombeve të Bashkuara dhe për të avancuar Agjendën 2030./abcnews.al

BRNABIC-OKB-1280x720.jpg
G. P.22:47 | 28/09/2018

Në një deklaratë për mediat qeveria serbe në Beograd ka bërë të ditur se sekretari i përgjitshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, është shprehur se për OKB-në Kosova nuk është një shtet.

Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiç u takua me sekretarin e përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres në selinë e OKB-së në Nju Jork. Gjatë takimit Guterres deklaroi se për OKB-në Kosova nuk është një shtet. Lajmi është konfirmuar nga qeverisa serbe me anë të një deklarate për shtyp. Sekretari i përgjithshëm i OKB-së gjithashtu theksoi se ai mbështet një marrëveshje të mundshme mes Beogradit dhe Prishtinës.

Brnabiç u shpreh se Serbia mbështet vizionin dhe misionin e OKB-së dhe se është në interesin e vendit të saj që misioni i Kombeve të bashkuara në Kosovë, UNMIK të qëndrojë atje me një numër jo të reduktuar forcash dhe pa nëj ndryshim mandate
Guterres nga ana e tij konfirmoi se UNMIK do të qëndrojë në Kosovë. Gjatë takimit ka qenë i pranishëm edhe ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç, i cili e ftoi Guterres në Serbi./abcnews.al

nato.jpg
G. P.20:10 | 28/09/2018

Hetimi i brendshëm në Kombet e Bashkuara ka zbuluar shpërdorimin e buxhetit që bëhet nga zyrtarë të ndryshëm. Është mësuar se ish-drejtuesi i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit, një zyrtar nga Norvegjia, ka shpenzuar 500 mijë dollarë për udhëtime, shumica e tyre për arsye personale.

Bota ndryshon, jo gjithmonë për mirë. Një rast flagrant parregullsie financiare në Kombet e Bashkuara ka për protagonist një ish ministër norvegjez, pra një politikan Skandinav, i cili tashmë është në shënjestër të zyrave botërore për luftën kundër korrupsionit dhe etikës antikorrupsion. Quhet Eric Solheim. Ish ministri i mjedisit i Norvegjisë, më pas numri një i agjencisë së Kombeve të Bashkuara për mbrojtjen e mjedisit. Ai akuzohet për shpenzime marramendëse: rreth gjysëm milioni dollarë të marra nga buxheti i Pallatit të Qelqit për udhëtime zyrtare për punë, por që në të vërtetë ishin për motive personale ose për qejf. Në të tilla misione, ka kaluar rreth 80% të kohës së tij gjatë mandatit në Kombet e Bashkuara. Ky është një veprim që nuk mund të pritet nga një politikan skandinav i rangut të lartë.

Për shkak të pasionit të tij për udhëtimet, Eric Solheim ka qenë objekt i një hetimi të brendshëm nga organizatat e kontrollit të OKB-së, të cilat e kanë goditur rëndë atë në një deklaratë publike. Hetimi mbi Solheim, i zbuluar nga Guardian, ka shtyrë Stokholmin dhe Kopenhagën që të ngrinin fondet e tyre bujare në programet e OKB-së në mbrojtje të mjedisit derisa të sqarohej ngjarja. Skandinavët janë si kjo: kur zbulojnë se njëri prej tyre nuk është i përsosur ata godasin vetë-kritikat e ashpra dhe në një farë mënyre ata vetë-ndëshkojnë.

Hetimi i brendshëm i OKB-së ka shkruar dhe publikuar që Solheim “nuk është sjellë në bazë të normave dhe rregulloreve të vendosura dhe ka bërë shpenzime të pajustifikueshme. Udhëtimet e tij të vazhdueshme nga selia e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit në Nairobi, gjithmonë në avion me gjithë ndotjen që prodhon avioni, “është në kundërshtim nëse udhëtimi është përfundimisht personal ndaj kulturës dhe qëllimit të reduktimit të emetimeve të karbonit”, thuhet në letrën e OKB-së. Solheim mbrojti veten duke thënë se ai kishte kthyer shumicën e shpenzimeve, duke premtuar “të korrigjojë çdo gabim”./abcnews.al

BRNABIC-OKB.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
G. P.11:31 | 28/09/2018

Gjatë fjalës së saj në Asamblenë e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, kryeministrja e serbisë Ana Brnabiç prezantoi fytyrën e re të Serbisë. Ndërsa Kosovën e cilësoi si një kuti Pandore.

Brnabiç ka prezantuar fytyrën e re të Serbisë gjatë fjalës së saj në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Dhe nuk mund të mungonte as tema e Kosovë, e cila sipas saj është një Kuti Pandore.

Ana Brnabiç, kryeministre e Serbisë: “Vlera kryesore e Bashkimit Europian, është e njëjta me atë të Kombeve të Bashkuara: Paqja. Nuk është ekonomia, tregtia, apo një treg më i madh. Është paqja. Të gjitha të tjera vijnë vetëm si pasojë e paqes. Dhe ne duam e kemi nevojë të jemi pjesë e Bashkimit Europian”.

Sipas saj Serbia po përpiqet shumë të lërë të kaluarën pas krahëve dhe të ecë përpara pa u zhytur në mite.

“Po flas këtu dhe për cështjen e provincës së Kosovës e cila ka rrëshqitur dhe këtu në mesin e Kombeve të Bashkuara. Më pak se gjysma e vendeve anëtare të OKB-së njohin shpalljen e njëanshme të pavarësisë së Kosovës. Në një kohë që më shumë se gjysma, ose më shumë se 5 miliard persona në botë refuzojnë të pranojnë ndarjen e Kosovës”.

Më tej ajo shtoi se vendi i saj po përpiqet të mbyllë Kutinë e Pandorës e cila u hap dhjetë vjet më parë me shpalljen e pavarësisë së Kosovës, me shumë vende që nxituan ta njihnin.

“Këto vende njohën pavarësinë e Kosovës duke shkelur ligjet ndërkombëtare, duke harruar se po ndodhte vetëm katër vjet pasi kishat dhe manastiret serbe u dogjën, objekte këto të trashëgimisë botërore. Duke harruar se komuniteti ndërkombëtar gjithnjë këmbëngul për standarte para statusit dhe standartet nuk janë pjesë e axhendës së Prishtinës.”

Duke folur për dialogun Beograd Prishtinë, kryeministrja serbe tha se vend i saj ka implementuar marrëveshjet e nënshkruara pesë vejt më parë, kurse Kosova nuk po implementon asnjë. Mesazhi i saj për komunitetin ndërkombëtar ishte që të mbështesin Serbinë në përpjekjet e saj./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono