oficeri

61386742_10156396516185838_8195553424817782784_o.jpg
Sej rie11:30 | 29/05/2019

Mario Trupja, është studenti i dytë shqiptar i diplomuar në Akademia e Marinës Amerikane, një ndër institucionet më prestigjioze që përgatit kuadro-elitë të ushtrisë amerikane.

Ai do të shërbejë me Forcat Detare shqiptare, në kuadër të një programi që mundëson aftësimin e një brezi të ri ushtarakësh në vendet anëtare të NATO-s. Ai është një nga 1052 studentët që përfunduan studimet këtë vit në këtë akademi, pas një pune të vështirë prej katër vjetësh.

“Ka qenë e vështirë. Ka pasur disa faza. Shoku i parë kulturor, ushqimi, shoqëria, gjuha, duhej të mësoheshe në fillim me mënyrën e jetesës. Plus që Akademia kishte traditat e veta me të cilat duhej të mësohesha, trajtimi, orari shumë i ngjeshur… Normalisht, tani është një moment shumë i veçantë, është momenti kulminant i gjithë asaj pune”, tha Mario Trupja.

Shkollimi në Akademinë e Marinës Amerikane konsiston në një stërvitje të fortë fizike dhe një punë akademike rigoroze, në një degë si ajo e inxhinierisë dhe arkitekturës detare, ku ai u diplomua.

“Me trajnimin u mësova, për shkak të mjedisit, por pjesa akademike gjithmonë ofron sfida të madhe. Dega ime inxhinieria dhe arkitekturës detare, ka të bëjë me projektimin e anijeve”, thotë Mario.

Edhe pse vetëm një përqind e studentëve të pranuar në këtë akademi nuk janë nga SHBA, Mario thotë se kurrë nuk është ndier i huaj dhe ka krijuar miq të çmuar.

“Kur vjen ditën e parë, … të gjithë i presin flokët zero, nuk ka dallime dhe kjo është pjesa më e veçantë besoj … Miqësia, është një nga gjërat më të bukura që fitova”, thotë Mario.

Shqipëria po jep kontributin e saj modest në forcat e NATO-s dhe diplomimi i studentëve si Mario në akademitë ushtarake amerikane, – siç thotë “VOA”, – do të luajë një rol të rëndësishëm në transformimin dhe zhvillimin e Forcave të Armatosura shqiptare drejt standardeve të aleancës, veçanërisht në operacionet paqeruajtëse./abcnews.al

HOMAZHE-NE-ELBASAN-MBULIM-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela13:46 | 26/05/2019

Në Elbasan janë zhvilluar homazhe në nderim Ervin Mirakut, oficerit të lartë të Policisë së Shtetit që humbi jetën në një aksident tragjik në Rumani. Djali i dy mësuesve të nderuar elbasanas Platon dhe Nexhmije Mirakut humbi jetën në një aksident tragjik në Rumani ndërsa kthehej nga ditëlindja e bashkëshortes së tij.

Të pranishëm ishin miqtë, të afërm, familjarë, drejtues të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nga Garda e Republikës, Ministria e Brendshme, Drejtoria e Përgjithëshme e Policisë. Kurora u vendosën edhe nga ambasada e Rumanisë dhe shumë institucione të tjera.

Ai ishte me detyrë Oficer i Kontaktit i Shqipërisë pranë Qendrës për Forcimin e Ligjit në Evropën Juglindore (SELEC). Ngjarja tragjike u regjistrua në rrugën kombëtare Brâncoveneşti- Suseni, ku mbetën të lënduar edhe katër persona të tjerë. /ABC news Albania 24/7

policia-naten-800x450-1-696x392.jpg
G. P.21:21 | 15/05/2019

Një oficer i policisë gjyqësore pranë prokurorisë së Korçës është arrestuar nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat. Sipas një njoftimi zyrtare, E,S., 39 vjeç, akuzohet për “Vjedhje duke shpërdoruar detyrën” dhe “Falsifikim i formularëve”.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua telefoni që i përkiste një shtetasi të arrestuar më parë, e sipas vendimit të Prokurorisë oficeri duhet t’ja kthente në cilësinë e sendit të bllokuar në momentin e ndalimit.

Drejtoria Vendore e Policisë Korçë e pezulloi dhe nisi menjëherë ecurinë disiplinore për shkelje të rëndë të detyrës ndaj oficerit të vënë nën akuzë. KLapja e tij u krye pas një denoncimi mediatik./abcnews.al

vlcsnap-error275-2-1280x720.jpg
ent ela10:28 | 23/02/2018

Autoritetet amerikane kanë zbuluar se masakra në Florida mund të ishte parandaluar. Sherifi i zonës bëri me dije se një oficer i caktuar për të ruajtur sigurinë në godinë nuk kishte ndërhyrë edhe pse ndodhej aty gjatë të shtënave.

Detaje shokuese kanë dalë në dritë, sa i përket masakrës në një gjimnaz në Shtetet e Bashkuara. Një officer i armatosur, i cili ishte caktuar të qëndronte në shkollën e mesme në Florida ku adoleshenti Nikolas Crus vrau me armë zjarri 17 persona javën e kaluar, ishte jashtë ndërtesës gjatë të shtënave dhe nuk ndërhyri. Kjo është konfirmuar nga zyra e sherifit lokal. “Oficeri Scot Peterson ka dhënë dorëheqjen pasi u pezullua”, bëri me dije Sherifi i zonës, Scott Israel. “Jam I shkatërruar, ai nuk hyri kurrë Brenda”, shtoi më tej ai.

Sherifi Isral nënvizoi se është verifikuar me video që oficeri Peterson ishte në kampus, i armatosur dhe me uniform, 90 sekonda pasi filluan të shtënat dhe ka qëndruar jashtë për 4 minuta. Sulmi në total ka zgjatur 6 minuta. I pyetur se çfarë duhej të bënte oficeri, Israel u përgjigj: “Duhej të hynte brenda, të lokalizonte agresorin dhe ta vriste atë”. Oficeri operonte në shkollën “Marjory Stoneman Douglas”, që prej 2009-ës.

Peterson ende nuk ka komentur lidhur me akuzat dhe sherifi i zonës bën me dije se ai nuk ka dhënë asnjë arsye përse nuk hyri në ndërtesë ndërsa agresori gjendej aty. Gjithashtu nuk është e qartë nëse ndaj tij do të ketë proces gjyqësor. Ky detaj i rëndësishëm vjen pas njoftimit të presidentit amerikan Donald Trump, i cili kërkon që të armatosen mësuesit, në mënyrë që të parandalojnë masakra të tilla në shkolla. Kjo nismë është mbështetur edhe nga Shoqata Kombëtare Amerikane e Armëve “NRA”.

Ndërkohë, ka pasur shqetësime edhe për sistemin e kamerave të sigurisë së shkollës së mesme dhe për injorimin e paralajmërimeve për Nikolas Cruz. Kamerat kanë shfaqur adoleshentin në një vend në të cilin ai nuk ishte dhe kjo ka bërë që të vonojë përgjigjen e forcave të sigurisë. Gjithashtu në 2016 dhe 2017 ka pasur shqetësime për Crus, përfshirë një që paralajmëronte se po planifikonte një sulm në shkollë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono