nxenesit

Bullying-in-school-1280x853.jpg
G. P.22:00 | 18/09/2018

Disa njerëz i kujtojnë ditët e shkollës me nostalgji. Ndërsa disa të tjerë i kujtojnë ato si hyrje në portat e Ferrit. Të gjithë i mbajmë mend fëmijët qarramanë, të cilët fshiheshin pas prindërve të tyre vetëm që të mos binin në duart e gardianëve “të pamëshirshëm”, mësuesve. Nëse nuk e mbani mend diçka të tillë, atëhere keni qenë ju ai fëmija grindavec i cili e përjetonte një eksperiencë të tillë si një mankth që sapo kishte filluar.

Tashmë të rritur të gjithë kthejmë kokën pas dhe vemë buzën në gaz për këto reagime të pafajshmë fëmijënore. Ditët e para të shkollës sapo kanë filluar në sistemin tonë arsimor. Histori të reja të fëmijevë që kundërshtojnë sistemin do të shtohen vit pas viti, por ndërkohë le ti hedhim sy një liste prej rrefimeve që disa ish-nxënës kanë bërë për eksperiencën e tyre në ditën e parë të shkollës.

-“Gënjeva për detyrat, mësuesja më vuri duart në fyt”. –Razin, 24 vjeç

-“Të fortët e shkollës më rrëzuan nga karroca e invalidëve.” –Jason, 26 vjeç

-“Gabimisht u paraqita një ditë më herët në ambjentët e shkollës” –Johhny, 33 vjeç

-“Në vit të parë motra ime maturante më injoronte.” –Julie 34 vjeç

-“Bëra sherr me ish shokun e ngushtë.” –Jordan, 32 vjeç

-“Kuptova se të gjithë në klasën time ishin të shpifur.” –Tara, 23 vjeç

-“Ish i dashuri ishte në të njëjtën klasë me mua.” –Naem, 27 vjeçe

-“Më doli mjekra gjatë pushimeve të verës. Drejtori i shkollës u zemërua dhe më detyroi ta rruhesha.” –Sean, 30 vjeç

-“U ula afër vajzës që pëlqeja, ajo u largua.” –Mike, 25 vjeç

-“Isha aq nervoze sa volla në çantën e librave.” –Kate, 32 vjeç

-“Mestruacionet e para, në ditën e parë të shkollës. Rroba të përgjakura.” –Jessica, 42 vjeç

-“Mësuesja më goditi me makinë.” Kelsey, 34 vjeç

-“Dikush hapi alarmin se unë kishë një bombë.” –Billy, 23 vjeç./abcnews.al

ELBASAN-PROTESTA-SHKOLLA.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela19:03 | 17/09/2018

Nxënësit e shkollës Mengel në Elbasan nuk shkuan në mësim ditën e parë të vitit arsimor. Ata protestuan në oborrin e shkollës së tyre, e cila është mbyllur për shkak të mungesës së sigurisë, por prindër dhe nxënës nuk pranojnë zhvendosjen në shkolla të tjera.

Këta nxënës që në numër janë afro 300 nuk shkuan në mesim ditën e parë. Bashkë me prindërit protestuan në oborrin e shkollës e cila u mbyll nga emergjencat për shkak të pasigurisë pas tërmetit.  Ata kundërshtojnë zhvendosjen në godina të tjera të Elbasanit, siç vendosi Drejtoria Arsimore

Fjala është për shkollën në fshatin Mengel të Elbasan, çështje e ngritur nga ABC News vetëm pak ditë më parë.

Nxënëse: Ne duam që të hapen shkolla jonë këtu, nuk duam të shkojmë në shkolla të tjera. Shkolla jonë për bukuri këtu, ato na çojnë në shkolla të tjera.

Prindërit thonë se do t’i lënë fëmijët pa mësim nëse nuk hapet shkolla e tyre. Dhe të vegjëlit  janë dakord

Prind 1: Të hapet shkolla është e gatshme pse të ikim ne atje, iku autobusi, s’iku autobusi, i mori i s’i mori, ndaloi apo ndaloi.

Prind 2: Bëjnë protestë për shkollë, shkolla është në këmbë pse na çojnë në Elbasan, derisa është shkolla.

Prind 3: Jo nuk i çojmë deri sa të hapet shkolla

Drejtoresha e shkollës pranoi shqetësimet e prinderve, por e ka cilësuar të papranueshme faktin që cënohet dita e parë e shkollës.

Drejtoresha: Drejtoria ka për qëllim që nxënësve t’u sigurojë ambjent për shkollë.

Projekti për rikonstruksion i është dërguar me kohë institucioneve përkatëse. Por kaluan dy vjet dhe infrastruktura e godinës është e njëjta. /abcnews.al

DITA-E-PARE-E-SHKOLLES-1280x720.jpg
ent ela16:03 | 17/09/2018

480 mijë nxënës të arsimit parauniversitar në vend nisën sot vitin e ri shkollor. Klasat dhe laboratorët hapën dyert për një tjeter vit sfidash e betejash në rrugën e dijes. Më të emocionuarit në këtë ditë ishin sigurisht vogëlushët e klasave të para.

Ata që u nisën në këmbë duket se mbërritën më shpejt. Automjeteve iu desh të prisnin gjatë në radhë.

Kështu nisi e hëna e 17 shtatorit në Tiranë.

Shkollat 9-vjeçare dhe të mesme kanë hapur dyert për nxënësit dhe mësuesit, ndërsa shumë prindër zgjodhën t’i shoqëronin vetë fëmijët në ditën e parë të këtij viti shkollor.

Kjo solli trafik të rënduar në shumë rrugë të kryeqytetit. Të lehtësonte lëvizjen e automjeteve e pati të vështire edhe policia.

Beteja në rrugën e dijes nisi për 480 mijë nxënës të sistemit parauniversitar, por emocionet më të forta i kishin nxënësit e klasës së parë.

32 mijë fëmijë u ulën për herë të parë në bankat e shkolles këtë vit. Këta bashkë me nxënësit deri në klasë të katërt e ata që i përkasin kategorive të veçanta sociale deri në klasë të nëntë ndryshe nga vitet e shkuara janë pajisur me tekste falas, por shumë prej tyre njësoj si dhe më parë mësimin do të vijojnë ta ndjekin në dy turne./abcnews.al

KRONIKE-PD-PER-MBYLLJEN-E-SHKOLLAVE.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
G. P.13:29 | 17/09/2018

Deputetët e Partisë Demokratike kanë nisur një fushatë denoncimi për përkeqësimin e arsimit në vend vit pas viti. Në zonat zgjedhore që i kanë dhënë mandatin, deputetët kanë evidentuar largimin e nxënësve nga shkollat apo edhe mbylljen e disa prej këtyre institucioneve arsimore.

Kryetarja e Komisionit të edukimit, demokratja Albana Vokshi pasi uroi nxënësit dhe mësuesit për ditën e parë të shkollës ka akuzuar ministrinë e arsimit, por edhe vetë kryeministrin për politika anti-sociale dhe shkelje të ligjit në mbylljen e mbi 100 shkollave në të gjithë shqipërinë.

Albana Vokshi: “Janë me mijëra fëmijë në të gjithë Republikën e Shqipërisë, kryesisht në zonat rurale ose që nuk kanë pasur mundtësinë që të shkojnë në shkollë, paso shkollat e tyre janë mbyllur ose janë detyruar që të udhëtojnë me kilometra të tërë. Nuk kemi as edhe një informacion nga ministria e arsimit se sa është numri në total dhe ku janë shkollat që janë mbyllur. Sa është numri në total i nxënësve që duhet të shkojnë nga njëra shkollë në tjetrën. Është tronditëse pasi janë 150 shkolla. PD ka pasur në terren të gjithë deputetët e saj të cilët kanë vizituar në terren të gjitha shkollat e mbyllura në të gjithas fshatrat.”

Në ditën e parë të vitit të ri shkollor Jorida Tabaku denoncoi mbylljen e shkollave në zonën e Priskës, fshatin Herras dhe atë Pinar duke detyruar prindërit të zhvendosin fëmijët e tyre në shkolla më të largëta. Mbi 85 nxënës do të detyrohen të mos vijojnë mësimin në shkollën ekzistuese në Pinar duke u zhvendosur në qendër të njësisë administrative, theksoi Tabaku.

Jorida Tabaku: “Është një zonë që nuk ka parë investime në 5 vitet e fundit ku po i detyron fëmijët e zonës të shkojnë deri në 7 km më larg, në qendër të Zallherrit, me rrugë të pashtruar, pa kushte, pa i njoftuar. I kanë njoftuar ditën e premte që do të spostohen mësuesit dhe nxënësit”.

Deputetja Lindita Metaliaj deklaron se janë 9 shkollat e mbyllura në qytetin e Lezhës.

Lindita Metaliaj: “Shkolla 9-vjeçare Gramsh e cila do të mbyllet dhe do të shkojë në Xhadër, shkolla Gocaj do t shkojë në Kakarriç, shkolla Baçaj shkon në Blinisht, shkolla Kodhel shkon po në Blinisht, shkolla Fishtë e cila transferohet në Troshanë, shkolla Krajen shkon përsëri në Troshan, shkolla Dragushë e cila transferohet në Mapë, shkolla Shkëmbi i Kuq e cila transferohet në Kolajakaj dhe shkolla Mërçi e cila transferohet në shkollën Rraboshtë.”

Të njëjtin fat ka patur edhe shkolla në fshatin Dajç të Shkodrës denoncon deputetja Izmira Ulqinaku.

Izmira Ulqinaku: “Nuk është e vetmja që kjo ditë e parë i gjen të mbyllura pasi deri vjet kanë funksionuar”.

Në Elbasan 18 janë shkollat e mbyllura sipas demokratëve.

Endri Hasa: “Shkolla e cila ka kushtuar rreth 2 milionë euro, sot që duhet të gumëzhinte rri e mbyllur. Si kjo shkollë ku investimi po shkon dëm po mbyllen qindra shkolla në të gjithë vendin”.

Luciano Boci: “Ne kemi denoncuar se kjo shkollë është dhënë për destinacion tjetër me qira edhe kjo është krejtësisht ë papranueshme. Janë 18 shkolla që janë mbyllur pothuajse në të gjitha qarqet e Shqipërisë”.

E tillë shfaqet situata edhe në qarkun Dibër ku deputetja Dhurata Çupi denoncon mbylljen e rreth 30 shkollave, 6 të tjerave në Klos, 10 ne Mat dhe10 të tjera në Bulqizë. Denoncimet e demokratëve kanë vijuar edhe nga Peshkopia, Vlora, Pogradeci dhe Fieri./abcnews.al

PEZULLOHEN-MESUESIT.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
G. P.11:53 | 17/09/2018

Gjykata e Lushnjes ka pezulluar nga puna 16 mësues të shkollës së Çermës. Ata akuzohen për regjistrim fiktiv të nxënësve për të ruajtur vendin e punës.

Lushnja e nisi këtë vit mësimor me pezullimin nga puna të 16 mësuesve të shkollës së Çermës. Sipas vendimit nr.119 të gjykatës së rrethit të dt.13 shtator 2018, atyre u është komunikuar pezullimi nga detyra për veprën penale të shpërdorimit të detyrës. Sipas prokurorisë, në vitin 2013 e në vazhdim këta mësues në shkollën 9-vjeçare, Çerme e Sipërme kanë regjistruar nxënës fiktivë për të ruajtur vendin e punës. Të premten mesuesve u është thëne nga Drejtoria e Zyres Arsimore se u është ndërprerë vazhdimi i punës në shkollë dhe se janë zëvendësuar nga mësues të tjerë.

Çështja vazhdon të jetë në hetim nga prokuroria pasi që nga viti 2013 e deri në 2017 këta mësues kishin regjistruar rreth 120 nxënës fiktivë, për të mbajtur vendin e punës. Aktualisht 1336 mësues numërohen të jenë në punë nga zyra arsimore, ndërkohë që një vit më parë numri i mësuesve ishte 1720. Njëkohësisht kanë mbetur pa punë edhe mësuesit e klasave kolektike, 31 prej të cilave u mbyllën.
Ata janë paraqitur, por shkollat nuk kane nxënës dhe për këta mësues nuk janë nënshkruar kontratat e punës për vitin 2018-2019./abcnews.al

SHKOLLA-NE-RRETHE-MBULIM.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
G. P.10:52 | 17/09/2018

Në të gjitha rrethet janë hapur shkollat për nxënësit e sistemit parauniversitar, të cilët nisën sot vitin e ri shkollor. Në shumë qarqe, disa klasa kolektive janë mbyllur dhe fëmijët janë dërguar në shkolla të tjera më të organizuara. Nga të dhënat e para, pasi nuk ka një informacion zyrtar të saktë për shkollat e mbyllura, në disa fshatra ka patur fëmijë që nuk kanë mundur të shpërngulen në kohë. Megjithatë, në përgjithësi viti i ri arsimor ka nisur normalisht. Orëve në vazhdim pritet të dalin edhe rezultatet e pjesmarrjes së nxënësve në shkolla, sikurse edhe numri i atyre që ditën e parë nuk mundën të uleshin në mësim./abcnews.al

 

 

RAMA-ME-MESUESIT-ABC-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 14/09/2018

Në fillim të këtij viti shkollor kryeministri Edi Rama ka përsëritur vendimin e Ministrisë së Arsimit se nuk do të lejohet celular në shkollë. Kjo vlen për nxënësit dhe mësuesit- paralajmëroi kreu i qeverisë në takimin që zhvilloi me mësuesit.

Kanë ardhur mësues nga e gjithë Shqipëria në Tiranë për të marrë urimin e kryeministrit Edi Rama për fillimin e vitit të ri shkollor. Por edhe një urdhër të prerë.

“Nuk do të lejojmë celular në shkollë. As për fëmijët dhe më vjen keq as për mësuesit. Mësuesit duhet t’i dorëzojnë në fillim të mësimit dhe ti marrin në fund të mësimit”.

Kryeministri Edi Rama bëri edhe një sqarim për ankesat e prindërve me librat shkollorë që duhet të kthehen në fund të vitit.

“Të shpjegohet pse i duam ne librat mbrapsht. Kam dëgjuar komente fantastike që po na stresojnë. Pse është stres t’i thuash fëmijës që ky që ke në dorë është miku yt më i mirë. Fëmijët e kuptojnë, ata që nuk e kuptojnë janë këta prindër që stresohen që i mundon ideja se libri nuk mund të shkarravitet, se shkarravitja  e librit i duket liri, ndërsa ruajtja i duket diktaturë”.

Një përgjigje i jep edhe akuzave të opozitës.

“Siç thonë disa nga këta që zbulojnë të gjitha hilet se jetojnë me hile për vete, ta kanë me hile. Jo, është raporti me librin”.

Risi e këtij viti shkollor sipas kryeministrit Edi Rama është se këtë vit 700 mësues do të jenë të dedikuar vetëm për nxënësit me aftësi të kufizuar. Ndërsa qeveria ka marrë përsipër të mbulojë të gjithë shpenzimet për nxënësit ekselente. /abcnews.al

 

KORCE-MBYLLEN-SHKOLLAT_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.36-1280x687.jpg
G. P.15:36 | 05/09/2018

Në Korçë tre shkolla do të mbyllen për shkak se numri i nxënësve është i ulët. Njëra prej tyre është shkolla në vendlinjen e Asdrenit në fshatin Drenovë.

Shkolla në vendlindjen e Asdrenit u mbyll. Pas gati një shekulli ndërtesës në fshatin Drenovë iu vendos kyçi përfundimisht.
Së bashku me shkollën 9 vjeçare të Drenovës, Drejtoria Arsimore ka marrë vendim për të mbyllur edhe shkollat e Barcit dhe Kolanecit, si rezultat i uljes së numrit të nxënësve. Për pasojë rreth 100 fëmijë, të klasave nga e gjashta deri tek e nënta, do të zhvendosen në shkolla të tjera, jo larg vendbanimeve të tyre. Mbyllja e shkollave, ku mësimi zhvillohej në klasa kolektive, do të rrisë cilësinë e mësimdhënies, thotë kreu i Drejtorisë Arsimore, i cili sqaron arsyet e këtij vendimi.

Kristaq Grabocka, drejtori i arsimit Korçë: “Bëhet fjalë për kategoritë e nxënësve nga klasa VI deri tek IX, të cilët e kanë më të lehtë zhvendosjen nga një qendër banimi tek një qendër më e përqëndruar. Duke pasur parasysh edhe kushtet atmosferike që qyteti i Korçës ka gjatë sitnës së dimrit. Në këtë kuadër në jemi në dinamikë të mbylljes të shkollës së Drenovës, Barçit dhe asaj të Kolanecit.”

12 mësuesit që do të preken nga mbyllja e tre institucioneve arsimore, nuk do të humbin vendin e punës, por do të mbeten pjesë e sistemit.

“Nga këto 3 instuticione që ne do mbyllim dalin 12 mësues gjithsej dhe me bindje të plotë dhe qetësisht, të gjithë kolegëve që preken iu them se asnji nga këta mësues nuk do të largohet nga sistemi.”

Shkolla e Drenovës u ndërtua në vitin 1926, me kontributin e drenovarëve të emigruar në SHBA./abcnews.al

SHPERNDARJA-E-TEKSTEVE-SHKOLLORE.mpg_snapshot_00.35-1280x720.jpg
G. P.15:25 | 04/09/2018

Në shkollat e Tiranës ka nisur shpërndarja e teksteve shkollore. Që nxënësit nga klasa e parë në të katërt ti përfitojnë librat falas, prindërit e tyre duhet të firmosin një akt marrje në dorëzim. Ndërkohë, fëmijët duhet të bëjnë kujdes gjatë përdorimit pasi nëse libri dëmotohet prindërit do ta paguajnë.

Shtatë ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, pra brenda datës 10 shtator të gjithë nxënësit në arsimin parauniversitar duhet të jenë pajisur me tekste shkollore. Librat kanë filluar të shpërndahen nëper shkolla. Nxënësit nga klasa e parë deri në të katërt, të cilët këtë vit i përfitojnë tekstet pa pagesë, duhet të parqiten në shkollën e tyre të shoqëruar nga prindërit ose kujdestari ligjor. Pasi për të përfituar paketën e teksteve shkollore ky duhet të firmosë aktin e marrjës në dorëzim.

Rozalba Merdani, përgjegjëse për politikat dhe strategjitë e arsimit: “Prindi merr një set tekstesh dhe firmos që i mori në dorëzim ato dhe pastaj këto tekste janë në përdorim falas nga nxënësi, pastaj në përfundim të vitit shkollor ato do të kthehen përsëri me një akt të tillë që nënshkruhet midis mësuesit dhe prindit.”

Ndërkohë, nxënësit duhet të bëjnë kujdes gjatë përdorimit të librave. Nuk duhet ti dëmtojnë, ndërsa për shënimet duhet të përdorin lapsin. Nëse në mbyllje të vitit shkollor mësuesit vlerësojnë se teksti nuk është mirëmbajtur prindërit duhet të paguajnë vlerën e tij.

“Ato do të kenë edhe fletoret e punës, të cilat janë pjesë e setit që tërheqin nxënësit dhe fletorja e punës është personale, mbi atë ata mund të punojnë pasi është e tyre dhe nuk e kthejnë. Kurse teksti është ai që duhet të kthehet në fund të vitit dhe ai duhet të mirëmbahet. Për tekstet e matematikës, ku është e nevojshme që të bëhen shënime, ato do të bëhen me laps. Do të bëhen të tilla që mund të fshihen dhe të mos e dëmtojnë tekstin. Gjithmonë do te ruhet teksti nga grisjet dhe njollosjet dhe do të kenë parasysh që këtë tekst do ta përdorë një pasardhës. Nëse fëmija e dëmton, prindi do të ngarkohet me vlerën monetare.”

Keshillën për ti mirëmbajtur librat ky nxënës i klasës së katërt e mori edhe nga kryeministri Edi Rama e ministrja e Arsimit Lindita Nikolla. Ata ishin në këtë familje për të promovuar nismën e teksteve falas. Njëkohësisht kryeministri dhe ministrja informuan prindërit edhe për një tjetër vendim që do të nisë të aplikohet këtë vit në sistemin arsimor në vend. Ndalimi i celularëve në shkolla. Nisma do të zbatohet si për nxënësit dhe për mësuesit.

Edi Rama, Kryeministër: “Po e bën Franca dhe Italia, ne e kemi diskutuar, do e bëjmë shumë të fortë. Do jetë e vështirë por do e bëjmë që çdo celular që do kapet do sekuestrohet.”

Në rast nevoje prindërit do të komunikojnë me fëmijët apo mësuesit përmes sekretarisë së shkollës. Sipas ministres Nikolla, akualisht prindërit kanë shprehur bashkëpunimin e tyre për zbatimin e këtij vendimi./abcnews.al

GJIMNAZISTET-NE-LIBRAZHD-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
G. P.12:30 | 04/09/2018

Ndryshe nga vitet e tjera, këtë vit mësimor ka një dyndje të madhe të nxënësve që duan të mësojnë në gjimnazin e qytetit. Sipas drejtuesve, numri i lartë i regjistrimeve vjen nga fshatrat, por edhe nga kolegjet. Ndërkohë, në këtë godinë janë përmirësuar kushtet e mësimdhënies me staf të kualifikuar, por edhe me vendosjen e masave të sigurisë.

Për mbikqyrje po vendosen kamerat e sigurisë në ambjentet e jashtme, por edhe në ambjentet e brendshme. Në të njëjtën kohë, në këtë gjimanz, nuk do të lejohen telefonat celularë. Kurse për shkak të numrit të lartë të nxënësve mësimi me gjasa do të bëhet me dy turne./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono