njerëzish

albero-crollato.jpg
ent ela21:16 | 24/02/2019

Moti i keq ka shkaktuar viktima në Italinë fqinje. Deri më tani, sipas mediave italian kanë gjetur vdekjen 5 perona, katër në Lazio dhe një në Ischia. Dje një pemë pishe u rrëzua dhe zuri poshtë një makinë në Maremmana, në Guidonia, në krahinën e Romës. Shoferi i makinës, një rumun 46-vjeçar gjeti vdekjen. Në Alvito, në krahinën e Frosinones, një mur i lartë dy metra u rrëzua në Colle Mattarino. Katër pensionistë u përfshinë në aksident: dy prej tyre, një 71-vjeçar dhe një 73-vjeçar, vdiqën. Dy të tjerët, një 76-vjeçar dhe një 70 vjeçar, u plagosën. Një djalë 14 vjeç vdiq, ndërsa babai i tij po rregullonte kulmin e ndërtesës ku punonte, ka humbur ekuilibrin nga era e fortë duke rënë sipër djalit të tij. Ndërsa një gruaja vdiq sot në Ischia, e cila ishte e pastrehë dhe dyshohet të këtë ndërruar jetë nga i ftohti./abcnews.al

dimri-ne-eu.jpg
ent ela12:00 | 09/01/2019

Moti i keq ka mbërthyer Europën, ku qindra persona si pasojë e reshjeve të dendura të borës kanë mbetur të bllokuar në rajonin e alpeve. Ndërsa si pasojë kushteve të pafavorshme atmosferike një sërë fluturimesh janë pezuluar.

Të paktën 13 persona kanë gjetur vdekjen, një pjesë nga aksidente të lidhura me motin e keq. Por, shumica e presonave kanë ndërrua jetë edhe prej orteqeve.

Në Norvegji 4 skiatorë, një 29-vjeçare suedeze dhe tre finlandezë të moshave 29, 32 dhe 36 vjeç dyshohet të kenë vdekur nga orteku i borës.

Në Rumani, policia ka gjetur trupin e ngrirë të një 67-vjeçari në një parking të qytetit jugor të Slatinës. Ndërsa bashkëshortja e tij kishte njoftuar autoritetet se ai nuk ishte kthyer në shtëpi.

Ndërsa disa persona kanë gjetur vdekjen prej orteqeve në Austri, Zvicër dhe Gjermani, ndërkohë në Holandë, aeroporti i Schipholit u detyrua të anulonte të martën gati 25% të fluturimeve.

Anulime raportohen dhe në Sllovaki. Me dhjetëra refugjatë në veri të Greqisë ndërkohë kanë protestuar ndaj kushteve të vështira të jetesës në kampin e tyre, ndërkohë që vendi është përfshirë nga ngricat./abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono