nis

PARTIZANI-SHPALL-LISTEN_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
Sej rie20:30 | 13/07/2019

Skuadra e Partizanit ia doli të marrë një rezultat pozitiv në ndeshjen e parë ndaj Karabag dhe shpresat janë të mëdha për takimin e kthimit. Të kuqtë vazhdojnë përgatitjet intensive para nisjes për në Baku. Skuadra është stërvitur e plotë nën drejtimin e teknikut Franko Lerda. Në seancën stërvitore të ditës së sotme iu kushtua rendësi përgatitjet tekniko taktike.  Të gjithë lojtarët janë stërvitur normalisht dhe nuk regjistrohen lojtarë me problem fizike. Partizani pritet të përfshihet nga disa ndryshime në formacion nga ndeshja e parë. Tekniku italian mund të inkuadrojë nga minuta e parë mbrojtësin Lorenc Trashi i cili luajti vetëm pak minuta në ndeshjen e parë. Ndërkohë që Braun pritet te zëvendësoje Çinarin që mund të luajë me i tërhequr se në ndeshjen e parë. Mensah i cili u paraqit mjaft mirë në “Selman Stermasi” mund të mos startoje si titullar. Gjithsesi formacioni përfundimtar mund të ndryshoje në varësi të formës së lojtarëve./ABC News Albania 24/7

mesuesit-1280x717.jpg
Sej rie15:10 | 11/07/2019

Nis testimi i kandidateve për mësues.

Provimi i informatizuar është faza e dytë që duhet të kalojnë mësuesit e ardhshëm pasi kanë dorëzuar dosjen individuale në portalin “Mësues për Shqipërinë”.

Testit do ti nënshtrohen 4700 kandidate sipas fushave përkatëse deri më 22 Gusht sipas një kalendari të hartuar nga Qendra e Shërbimeve Arsimore në Tiranë.

Ndërkohë përmes portalit “Mësues për Shqipërinë” pritet të punësohen rreth 1400 mësues./ABC News Albania 24/7

vlore-by-pass-1280x710.jpg
nev ila17:30 | 10/07/2019

Segmenti që do të shkurtojë me afro 1 orë distancën mes Vlorës dhe Sarandës është thuajse në mes të punimeve. Afro 40 për qind e gërmimeve dhe mbushjeve të rrugës kanë përfunduar, ndërsa ka nisur puna edhe për katër urat e Bajpasit të Vlorës.

Puna në By passin e Vlorës, nyjes që pritet t’i japë zgjidhje trafikut të rënduar në qytetin bregdetar, siç u vu re këtë fundjavë, po vijon me ritme të larta.

Ndërtimi i 30 kilometrave rrugë që do të shkurtojë distancën ndërmjet Vlorës dhe Sarandës me një orë, do shërbeje edhe si pikë zhbllokuese e trafikut me të cilin përballet Vlora çdo sezon turistik, kryesisht në zonën e Ujit të Ftohtë.

Aktualisht po punohet me gërmimet dhe ndërtimin e 4 urave.

“Jemi duke shtuar frontet e punës, të cilat vetëm për gërmim janë 11 fronte pune dhe për veprat e artit janë 7 fronte të reja. Aktualisht ne po avancojmë me njërën prej urave, por paralelisht po punojmë edhe me tre urat e tjera. Aktualisht jemi duke punuar edhe tek ura 1 dhe ura 5 dhe njëkohësisht, me të njëjtën proces që po punohet tek ura 3 po punohet edhe tek ura 4, kjo është ura 3 në km 13.600, jemi duke kryer gërmime për shpatullat dhe pilat e saj. Njëkohësisht jemi duke bërë edhe një studim gjeologjik , për përmirësimin e kësaj ure sepse formacioni gjeologjik është karstik dhe është i dëmtuar”, tha Klodian Goxharaj.

Afro 7 % e punimeve të 4 urave kanë përfunduar.

Në total janë 5 ura. Do të ndërtohen dhe 3 belvedere.

Është realizuar deri tani edhe 40 % e gërmimeve dhe mbushjeve të rrugës.

“Përsa i përket pjesës së gërmimeve  ne kemi arritur deri në 40 % të volumit të   tyre, dhe përveç 4 urave që i kemi filluar paralel, ne kemi filluar me disa nënkalime dhe mbikalime në trupin e rrugës. Kemi fillluar dhe me tombinot që ndodhen në përmasat 3-3 ose 2-2 ose 1-1 . Në disa segmente ka përfunduar gërmimet dhe të fillojë mbushja e rrugës. Shpronësimet kemi pasur problem në 80 % të trasesë sepse është e pa shpronësuar me VKM dhe kemi pasur pengesa në ecurinë e punimve”

Mbushje të rrugës po kryhen nga pika zeri në rrethrrotullimin në fund të autostradës Levan-Vlorë deri në km e parë, si dhe në km e 8 dhe të 18.

“Rruga në malore do të jetë më dy korsi dhe në zbritje me një korsi dhe kjo do lejojë që të jetë një lirshmëri e duke liruar trafikun verior dhe jo të ndodhin problematika që deri dje të gjithë trafikun e përballon lungo mare”.

Ky investim i rëndësishëm për Vlorën dhe gjithë jugun e vendit, realizohet me fondet e Bashkimit Europian, me vlere 35 milionë Euro.

Firma kontraktuese duhet t’i përfundojë punimet në Shkurt të vitit 2021, por drejtuesit e saj premtojnë se rruga do të dorëzohet përpara afatit./ABC News Albania 24/7

programi-kosova-1280x716.jpg
nev ila14:30 | 09/07/2019

Në Kosovë ka nisur procesi i përgatitjes për programin e reformave në ekonomi 2020-22. U kërkua që procesi i reformave të zbatohet në praktikë dhe jo të mbetet vetëm në letër.

Të nevojshme janë cilësuar reformat ekonomike në Kosovë.

Shefja e zyrës së BE-së në Kosovë Nataliya Apostolova, kërkoi zbatim dhe përkushtim politik të këtyre reformave.

Në maj dialogu ekonomik dhe financiar është mbajtur në Bruksel dhe është arritur që rekomandimet t’i marrin parasysh shtetet. Pritet nga ju që të zbatoni reformat e domosdoshme dhe të krijoni vende pune. Kosova duhet të kontrollojë shpenzimet publike, të mirëmbajë disiplinën fiskale duke ngritur mbikëqyrjen financiare në ndërmarrjet publike” tha shefja e zyrës së BE në Kosovë.

Në nisje të procesit të përgatitjes për programin e reformave në ekonomi 2020-22 në ministri i Financave Bedri Hamza ka kërkuar që procesi i reformave të zbatohet në praktikë dhe jo të mbetet vetëm në letër.

U kërkua kujdes në ruajtjen e stabilitetit makro-financiar.

 “Kosova ka fuqizuar kapacitetet për vlerësimin e politikave, parashikimet makro-fiskale, planifikimin buxhetor dhe mbikëqyrjen fiskale duke rekrutuar stafin e duhur në kuadër të Ministrisë së Financave. Duke marrë parasysh këtë, ne do të fuqizojmë kapacitetet institucionale për të siguruar cilësi më të madhe këtij procesi”, bëri me dije Bedri Hamza ministër i financave.

U tha gjithashtu se Kosova duhet të vazhdojë reformat në energjinë efiçiente dhe sfidë gjithashtu mbetet punësimi i grave./ABC News Albania 24/7

Iran.jpg
Sej rie18:45 | 07/07/2019

Irani ka njoftuar nisjen e procesit të pasurimit të uraniumit përtej niveleve të përcaktuara nga marrëveshja ndërkombëtare. Autoritetet kane bërë të ditur se do te ndalen vetëm nëse vendet qe kane nënshkruar marrëveshjen,  e mbrojnë nga sanksionet amerikane.

Qeveria iraniane deklaroi se nga dita e diel do të intensifikojë pasurimin e uraniumit përtej limitit të vendosur në marrëveshjen bërthamore të 2015-s. Njoftimi i Teheranit zyrtar mund të nxisë gjithë komunitetin ndërkombëtar të rikthejë sanksionet ndaj Republikës Islamike, mbi të cilën deri më sot kanë rënduar ato të Shteteve të Bashkuara.

Duke shprehur shqetësimin e Perëndimit, Presidenti francez Emanuel Makron dënoi vendimin e Iranit duke e quajtur një “shkelje” të paktit nga i cili Shtetet e Bashkuara u tërhoqën vitin e kaluar. Ndërkohë, perspektiva e sanksioneve të reja është risjellë në vëmendje nga Kryeministri izraelit Beniamin Netanjahu, i cili tha se lëvizja e Iranit përbën një rrezik të jashtëzakonshëm dhe i bëri thirrje Europës që të rivendosë sanksionet pa u menduar.

Por në konferencën për shtyp, zyrtari iranian që bëri të ditur vendimin tha se Republika Islamike do të tkurrë angazhimet e saj në akord çdo 60 ditë, nëse vendet europiane që firmosën paktin e vitit 2015 nuk e mbrojnë nga sanksionet e vendosura nga presidenti Donald Trump.

“Ne jemi të përgatitur të pasurojmë uraniumin në çdo nivel dhe me çdo kosto”, deklaroi Beruz Kamalvandi, zëdhënës i Organizatës iraniane për Energjinë Atomike. Megjithatë, ai shtoi se Teherani është i gatshëm të tregojë fleksibilitet nëse edhe palët e tjera u përmbahen angazhimeve./ABC News Albania 24/7

european-parliament-debate.jpg
nev ila13:39 | 02/07/2019

Parlamenti i ri Europian ka hapur seancën e parë me eurodeputetët e 28 vendeve anëtare. Ndërkohë që gjatë ditës priten dhe emrat që do të drejtojnë institucionet kryesore europiane.

Në orën 10 të së martës ka nisur seancën e parë e parlamentit të ri europian. Eurodeputetët e 28 vendeve anëtare shënuan fillimin e legjislaturës së nëntë 2019 – 2024, duke u mbledhur në seancën e parë në Strasburg. Seancë gjatë të cilës do të zgjidhen presidenti i ri iparlamentit dhe 14 zëvendësuesit e tij. Asambleja do të votojë dhe përbërjen e komisioneve dhe nën komisioneve të përhershme.

Ndërkohë ka nisur dhe një raund i dytë i samiti europian për emërimet në postet kryesore në Europë. Pas dështimit të dy ditëve më parë presidenti i Këshillit Europian Donald Tusk ka kërkuar një takim të ri për të martën.

Propozimi i së dielës nga kancelarja gjermane Anxhela Merkel për Frans Timmermans dhe Manfred Veber për presidencat e komisionit dhe parlamentit europian, nuk gjeti mbështetjen e asnjërit prej kryeministrave popullorë të vendeve të Bashkimit Europian. Analistët e shohin këtë bllokim të situatës si një precedent të rrezikshëm pasi për herë të parë boshti franko – gjerman nuk e ka më mbështetjen e familjes politike të popullorëve.

Kundër propozimit të Merkel u rreshtuan njëzëri Bullgaria, Hungaria, Irlanda, Polonia, Rumania dhe vende të tjera që nuk qeverisen nga popullorët, si Italia. Sipas analistëve Merkel ka bërë gabime të pashpjegueshme.

Fillimisht në metodikë pasi nuk përgatiti si duhet terrenin në partinë popullore europiane për propozimin që do të jepte. Por dhe në substancë, duke u përpjekur të imponojë një kandidaturë në Parlamentin Europian, institucionin e vetëm të Bashkimit Europian, i cili zgjidhet në mënyrë të drejtpërdrejtë nga qytetarët.

Gjithë kësaj i shtohet dhe armiqësia e popullorëve ndaj një marrëveshjeje që duket se mbron më shumë interesat e Gjermanisë, aq sa janë të shumtë ata që mendojnë se marrëveshja mund të jetë hartuar nga socialisti gjerman Martin Shulz./ABC News Albania 24/7

dhente-1280x720.jpg
Sej rie16:00 | 09/06/2019

Tani është stina që barinjtë e bariteve të imta lënë zonat e ngrohta dhe bashkë me tufat e tyre shtegtojnë drejt livadheve malore. ABC Neës ka përgatitur një reportazh ku barinjtë nga Dumreja shkojnë drejt maleve te Sopotit në Librazhd.  

 Lëne pas një një dimër të lodhshëm. Është koha kur bagëtitë shtegtojnë nga zonat e ngrohta drejt livadheve dhe kullotave malore.

Kjo tufë me rreth 1300  dele po  lëviz nga skaji më i largët i Dumresë ku kaloi muajt e ftohtë, drejt maleve të Sopotit në Librazhd.

Këmborët krijojnë një ansambël të veçantë kurse barinjtë kujdesen që gjithçka të shkojë mirë.

Ata lanë stanet e dimrit për tu rikthyer sërish në vjeshtë atje.

Vëllezërve Blloshmi u është dashur të sakrifikojnë për të ngritur një tufë të tillë.  Ai që po kujdeset për shtegtimin është Landi.

Land Blloshmi: “Nga viti në vit e kanë rritur vetë tufën duke investuar në shtimin e krerëve, në bazën ushqimore, në strehimin e bagëtisë po ashtu edhe në gjetjen e barinjve të zotë”.

Ka aplikuar për subvencione por shuma e përfituar është simbolike, 1000 lekë për cdo dele.  Por nuk ka për të hequr dorë dhe do të vazhdojë me këtë biznes.

Land Blloshmi: “Nga shërbimi veterinar kemi pasur mbështetje, ndërsa nga shteti kemi pasur probleme me subvencionet ku herë kemi marrë dhe herë nuk kemi marrë”.

Me riorganizimin e ri të Drejtorive Elbasani është kthyer në qendër Rajonale të Shërbimit veterinar dhe Mbrojtjes së Bimëve dhe përfshin edhe Korçën me Beratin.

Kohet e fundit duket se ka lajme te mira per blektoret. Ministria e Bujqësisë po negocion për gjetjen e tregjeve që fermerët ta kenë të sigurt shitjen e prodhimit.

E tillë është edhe një marrëveshje me vendet arabe ku pronarëve të fermave me mbi 100 krerë do tu blihen qengjat me një çmim dyfish më të lartë se sa çmimi aktual.

Menjëherë pas lidhjes së kontratës, 40% e shumës do të jepet në dorë e 60% kur fermeri të dorëzojë qengjat për therje.

Blegtoria mbetet një nga pikat e forta të ekonomisë shqiptare. Kjo  për shkak të kushteve të favorshme klimaterike, përqindjes së popullsisë që zë fshati, traditës që ekziston në mbarështimin e kafshëve.

FATOS SALLIU

GAZETARE I ABCNEËS, ELBASAN

policia-3.jpg
Sej rie09:15 | 30/05/2019

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka përzgjedhur 45 emrat e parë që do t’i nënshtrohen procesit të Vettingut në radhët e policisë. Dosjet e vetëdeklarimit janë tërhequr dhe ka nisur puna në fazën e parë. Sipas parashikimeve ligjore do të mbahet për çdo subjekt seancë e hapur dëgjimore.

Dosjet e vetëdeklarimit të drejtuesve të policise janë tërhequr nga Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit dhe ka nisur puna për shqyrtimin e deklaratave, dhe verifikimet përkatëse.

Si Vettingu në sistemin të Drejtësisë edhe ai i Policisë mbështet në tri kritere; pastërtia e figurës, pasuria dhe tek aftësitë profesionale. Në fillim do të bëhet vlerësimi për 31 drejtues të lartë në Policinë e Shtetit. Nga Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat, të parët do të kalojnë në sitë 12 punonjës dhe në Gardën e Republikës 2 drejtues.

Në tatal do të kalojnë në filtrate e Vetting-ut 13 mijë punonjës të Policisë së Shtetit. Godina është përcaktuar në ambientet e Gardës së Republikës dhe sipas ligjit, për çdo subjekt do të mbahet seancë e hapur dëgjimore. Për vlerësimin e 250 gradave të larta, u caktua një komision me anëtarë nga jashtë sistemit të Policisë së Shtetit. 5 vijnë nga ILDKPI, 5 anëtarë nga radhët e pedagogëve, dhe 5 anëtarë u përzgjodhën me konkurim. Ndërkohë dy fazat e tjera të shqyrtimi të Vettingut, do të bëhen nga drejtuesit e SHCBA-së dhe ato të policisë së Shtetit, të cilët kanë kaluar me sukeses fazën e parë të Vettingut.  Përfshirja e ShÇBA u bë pas ndryshimeve që kërkoi  ministri i Brëndëshem Sandër  Lleshaj, pasi sipas tij kjo i kursente Buxhetit të Shtetit mbi 2.6  milione Euro.

Në mbështetje të ministrisë së Brendshme, janë edhe partnerët ndërkombëtarë me misionet e tyre si Pameca e Europol të cilët kanë asistuar më herët në hartimin e kuadrit ligjor. Procesi i Vettingut në Polici u shty afërisht me 1 vit nga afati përbyllës që ishte caktuar data 8 maj i 2018.

Gazetar: Andi Qosja

/ABC News Albania 24/7

kombetarja.jpg
Sej rie13:40 | 29/05/2019

Trajneri Edi Reja ka nisur seancat e plota stërvitore me kombëtaren, në prag të ndeshjeve të Europianit. Italiani do të njohë gjendjen e lojtarëve, përpara sesa të vendosë për skemat dhe formacionin.

Puna e vërtetë nis vetëm tani.

Kështu u shpreh trajneri i kombëtares, Edoardo Reja, në konferencën për shtyp, dhe kështu ndodhi me të vërtetë.

Tashmë, ekipi përfaqësues është thuajse plotësisht i plotë në kompleksin “Tropikal” në Durrës.

Futbollistët i kanë mbaruar kampionatet dhe detyrimet e tjera me klubet, ndërsa i fundit pritet të vijë kapiteni Mavraj, i cili ishte i angazhuar në plej ofin e futbollit gjerman, me skuadrën e tij, Ingolshtatin.

Portieri Etrit Berisha mbërriti paksa me vonesë në grumbullim, ndërsa mesfushori Ledian Memushaj u la të shlodhej, ndaj që të dy u bashkuan më vonë me skuadrën në stërvitje.

Trajneri italian nuk është se i lodhur shumë të përzgjedhurit e tij në seancën e parë të plotë.

Reja I ka vënë vetes detyrë të njohë fillimisht gjendjen e tyre fizike, si dhe të bisedojë për të kuptuar edhe anën psikologjike, përpara sesa të përcaktojë lojtarët e formacionit, ata të stolit si dhe skemat me të cilat do të luajë ndaj Islandës dhe Moldavisë.

Të shtunën, ai do të ketë mundësi t’i shohë lojtarët në ndeshje, pasi do të zhvillohet një miqësore me Shqipërinë U21 të drejtuar nga trajneri Alban Bushi.

Kombëtarja do të stërvitet në Shqipëri deri në 2 qershor, kur do të udhëtojë për në Frankfurt të Gjermanisë, dhe do të aklimatizohet aty deri në 6 qershor, për t’u zhvendosur më pas në Islandë.

Ndeshjet eliminatore janë në 8 qershor në fushën e Islandës, dhe në 11 qershor ndaj Moldavisë në “Elbasan Arena”./ABC News Albania 24/7

gRABITJA-rINAS-1280x721.jpg
Sej rie12:20 | 28/05/2019

Prokuroria e Krimeve të rënda nis hetimin pasuror për 6 të ndaluarit për grabitjen e 6 milionë eurove në Rinas më 9 prill të këtij viti. Bëhet fjalë për pasuritë e Ragip Hajdinit, Elton Piklit, Alkond Bengasit, Renaldo Sulajt, Oltjan Veselit dhe Saimir Celes.

ABC News mëson nga burime pranë grupit hetimor se ka një informacion se disa prej të arrestuarve dhe familjarëve të tyre posedojnë një sërë automjetesh luksoze, llogari bankare dhe prona te paluajtshme.

Për këtë arsye, Prokuroria e Krimeve të Rënda u ka drejtuar një kërkesë Bankave, Hipotekës dhe drejtorisë së Transportit Rrugor për origjinën e këtyre pasurive.

Hetimet per dosjen e grabitjes së 9 prillit vazhdojnë, ndërsa dy persona janë në kërkim.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono