Nikolai Glushkov

britania-2-1280x651.jpg
G. P.19:28 | 16/03/2018

Autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kanë nisur hetimet mbi vdekjen e një biznesmeni rus, kritik i presidentit Putin. Rasti në fjalë pritet të thellojë më tej tensionet mes Londrës dhe Moskës, të acaruara pas helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal.

Policia britanike ka nisur hetimet mbi vdekjen e biznesmenit rus Nikolai Glushkov, në jug-perëndim të Londrës. Glushkov u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në lagjen Nju Melden më 12 Mars. Autopsia e kryer mbi trupin e tij ka treguar se vdekja është shkaktuar nga ushtrimi i presionit në qafë.

Sidoqoftë, për momentin hetuesit deklarojnë se nuk ka prova që të sugjerojnë një lidhje të vdekjes së Glushkov me atë të ish-agjentit sekret rus, Sergei Skripal në Salisburi. Hetuesit po shqyrtojnë një sërë pistash dhe kanë apeluar për informacione që mund t’i ndihmojë në procesin hetimor. Glushkov ishte nëndrejtor i kompanisë ajrore ruse “Aeroflot”.

Në vitin 1999, ai u burgos për pastrim parash dhe mashtrim. Pasi përfitoi një pezullim të dënimit në vitin 2006 ai u arratis në Mbretërinë e Bashkuar ku kërkoi azil politik dhe u kthye në një kritik të presidentit rus, Vladimir Putin. Glushkov ishte gjithashtu një mik i ngushtë i biznesmenit rus Boris Berezovski, i cili u transferua në Britani në vitin 1999, pasi prishi marrëdhëniet me Putin./abcnews.al

biz.jpg
G. P.18:55 | 13/03/2018

Një vdekje me sfond rus është verifikuar në Britani, një javë nga helmimi i ish-agjentit Sergei Skripal. Ndërkohë, Uashingtoni ka bashkuar forcat me Londrën për ndëshkimin e Moskës nëse rezulton përgjegjëse.

Një ish-biznesmen rus që jetonte në mërgim në Londër është gjetur i vdekur, vetëm një javë nga helmimi i ish-agjentit të dyfishtë rus në Salisburi. Nikolai Glushkov u gjet i pajetë nga familja dhe miqtë e tij mbrëmjen e vonë të së hënës, raporton “The Guardian”.

Glushkov kishte qenë biznesmen në Rusi pas rrëzimit të regjimit komunist dhe ishte ortak i Boris Berezovsky, oligarku që u largua nga Moska, pasi u kthye në kritik të presidentit Vladimir Putin. Berezovsky u gjet i vdekur në tualetin e shtëpisë së tij në jug të Anglisë me një shall në qafë. Specialistët që kryen autopsinë arritën në përfundimin se ishte e pamundur të përcaktohej nëse oligarku ishte vrarë apo kishte kryer vetëvrasje.

Ndërkohë, vdekja e Glushkov vjen pak më shumë se një javë nga helmimi i ish-spiunit Sergei Skripal dhe vajzës së tij Julia me një agjent kimik nervor. Sa i takon kësaj ngjarjeje, Britania po siguron mbështetje nga aleatët e saj. Presidenti Donald Trump ka deklaruar këtë të martë se të dhënat e para sugjerojnë se prapa helmimit qëndron Rusia.

“Dhe Shtetet e Bashkuara do ta ndëshkojnë Rusinë apo këdo qoftë përgjegjës”, ka thënë Trump. Ndërsa në Moskë, ministri i Jashtëm Sergei Lavrov ka thirrur në takim ambasadorin britanik, duke i deklaruar se shteti rus nuk ka lidhje me ngjarjen./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono