Nikola Kaliniç

mustafa-nano.jpg
G. P.20:09 | 12/02/2019

Në monologun e kësaj puntate të emisionit “Provokacija”, moderatori Mustafa Nano u ndal në deklaratën që një basketbollist serb bëri për një gazetën Blic. Nikolla Kaliniç theksonte se çështja e Kosovës duhet lënë mbrapa dhe se serbët duhet të merren vesh me njëri-tjetrin. Megjithatë për Nanon, kjo nuk është ndonjë deklaratë shumë e habitshme pasi shumë njerëz në Serbi e kanë këtë logjikë. Mirëpo për rrezikun që ka ndërmarrë duke e thënë këtë, Kaliniç vlen të vlerësohet.

Mustafa Nano: “Ja një lajm interesant: Basketbollisti serb Nikolla Kaliniç, në një intervistë për gazetën serbe “Blic”, ka thënë mes të tjerave se “mjaft më me Kosovën, le të merremi vesh me shqiptarët dhe le të shohim përpara; lëri të tjerat, por nuk jemi as ata që ne kujtojmë se jemi, sot jemi një pikë e vogël dhe e parëndësishme në hartën e madhe të botës dhe në kundërshtim me ç’thuhet e besohet prej nacionalistëve, nuk jemi një popull qiellor, asnjëherë nuk kemi qenë”.

Siç shihet, nuk është se thotë ndonjë gjë kushedi se çfarë. E megjithatë në Serbi nuk janë të shumtë ata që i mendojnë, e aq më pak, ata që i thonë gjëra të tilla. Dhe është ky fakt që më së shumti e komprometon shoqërinë e sotme serbe: Pafuqia për të menduar, apo frika për të thënë, gjëra kaq të qarta, të kuptueshme, logjike, normale. Në këtë kuptim, basketbollisti Kaliniç meriton të duartrokitet e të përshëndetet. Meriton të përshëndetet që është mendjehapur, që ka guximin për t’iu kundërvënë histerive e paranojave nacionaliste në vendin e vet, e në përgjithësi për të thënë ca të vërteta të thjeshta e bazike që bien keq në veshin e shumicës, në mos në veshin e të tërëve, ndonëse për këtë i duhet të paguajë një kosto. Ka rrezik që të shpallet – ju kujtohet drama e Ibsenit? – “armik i popullit””.

Por Nano u ndal te gazetari Enver Robelli, i cili i ka sjellë në vëmendje shqiptarëve këtë ngjarje. Mirëpo sipas Mustafa Nanon, Robelli në këtë deklaratë thjesht ka pëlqyer faktin që një serb ka denoncuar sojin e tij. Mirëpo, Nano bën një dallim midis veprimit të Kaliniçit dhe rastit të Xhakës e Shaqirit. Sipas tij, rasti i dy shqiptarëve të Zvicrës duhej kritikuar sepse janë dy veprime të ndryshme dhe nuk mund të ekzaltohesh prej të dyjave.

Mustafa Nano: Dhe Enver Robelli ka bërë mirë që ia ka sjellë lexuesit shqiptar këtë ngjarje. Mirëpo unë dyshoj që Robelli të ketë kapur moralin e kësaj fabule. Unë kam frikë se Robellit në këtë mes thjesht i ka pëlqyer fakti, që një serb denoncon sojin e vet. Ndodh shpesh mes nesh kjo gjë, apo jo? Ne kënaqemi pa masë kur marrim vesh se ndonjë serb mban qëndrime kritike ndaj establishmentit politiko-kulturor e ndaj shoqërisë së vendit të vet. Po kështu, edhe kur ndonjë grek është kritik ndaj marrëzive greke. Dhe këtë kënaqësi nuk e provojmë ngaqë na emocionon e vërteta, apo guximi për të thënë të vërtetën, guximi për të lënduar tabú të paprekshme, e në përgjithësi për të denoncuar fiksime e paragjykime kolektive. Jo, jo, ne kënaqemi që një serb apo grek bëhet medemek “antiserb” apo “antigrek”, ne kënaqemi, pasi kjo kritikë, në mendjen tonë, është një gjë që provon bindjen tonë se serbi është i lig, greku është i lig, ja, edhe vetë po e thonë, apo se vetëm shqiptari është i mirë. O sa mirë me qenë shqiptar!

Jam i prirur të besoj që Enver Robelli e ka mirëpritur këtë qëndrim të Kaliniçit bash për këtë arsye. Të ishte ndryshe, ai nuk do të kishte dalë publikisht – sa për të marrë një rast, ë? – për të shprehur ngazëllimin e vet prej gjestit të Xhakës e Shaqirit gjatë ndeshjes Serbi-Zvicër, përkundrazi, do ta kishte kritikuar këtë gjest krejt të pavend e provokativ, do ta kishte kritikuar me po atë disponim antinacionalist, që në këtë rast e ndihmon të pëlqejë Kaliniçin, do ta kishte denoncuar si një teatër që nuk ka fare lidhje me atdhedashurinë e patriotizmin, ose që të jem më konkret, nuk ka fare lidhje me çfarë Robelli ka pëlqyer kaq shumë te Kaliniçi. Veprimi i Kaliniçit nga njëra anë dhe ai i Xhakës e Shaqirit nga ana tjetër bien ndesh me njëri tjetrin. Nuk mund të ekzaltohesh prej të dyve. Mund të ekzaltohesh o prej njërit, o prej tjetrit. Prandaj Robelli, mendoje pak këtë punë”!/abcnews.al

BasketballOlympicsDay7B-M2lLxr0ASx.jpg
ent ela14:35 | 12/02/2019

Në një kohë që pritet vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi për arritjen e një marrëveshje të qëndrueshme për normalizimin e marrëdhënieve dypalëshe, një deklaratë e basketbollistit serb Nikola Kalinic, për Kosovën, ka shkaktuar reagime të ashpra. Kaliniç bëri apel për pajtim dhe që të pranohet realiteti se Kosova nuk është territor i Serbisë.

Ky është Nikola Kaliniq, një sportist-basketbollist i shquar që luan për skuadrën turke të Fenerbahçes dhe mbronë ngjyrat e përfaqësueses kombëtare të Serbisë. I lindur në qytetin e Suboticës në krahinën e Vojvodinës, ai ka bërë emër në këtë sport dhe pak kush e din se është i biri i një pingpongisti të njohur, Zoran Kaliniç. Idhulli i shumë të rinjve, Kaliniqi i riu këto ditë është gjetur në qendër të vëmendjes së publikut jo vetëm në Serbi, por mund të thuhet edhe në hapësirat e gjithë ish-federatës jugosllave. Sebep për këtë ishte një intervistë për median në Beograd në të cilën foli shumë açik për çështje që lidhen me politikën dhe saktësisht me Kosovën:

Nikola Kaliniç, Basketbollist: “Që kur di për veten, e kam lindur më 1991, ekzistojnë probleme dhe dallime rreth Kosovës. Jam i vetëdijshëm se tani shumëkush do të më marrë inat, por është koha që dikush të thotë botërisht: Hajdeni të zgjidhim këtë problem, të nxjerrim çka mundemi, dhe të vazhdojmë. Beteja e Kosovës ishte para më shumë se 600 vjetësh dhe ka shumë dekada që ajo nuk është territori ynë. Askush nuk jeton nga e shkuara dhe sa më parë të pajtohemi me të sotmen dhe të vazhdojmë përpara, më mirë do të jetë për ne”– ka deklaruar Kaliniç javën e kaluar për të përditshmen serbe Blic, duke tërhequr vërejtjen se serbët nuk janë popull qiellor, por vetëm një pikë e parëndësishme në hartën e madhe të botës.

Një qasje e këtillë ka shqetësuar shumë qarqet nacionaliste serbe, gjithandej vendit. Kështu, në vendlindjen e tij në Suboticë, kanë gdhirë grafite ofenduese kundër Kaliniqt duke i vënë edhe nofkën ‘turk’, duke e quajtur Mustafa dhe duke i rekomanduar të kalojë në fenë islame dhe të përjashtohet nga përfaqësuesja kombëtare! Fushata kundër tij nuk po qetësohet as pas reagimit të presidentit serb, Aleksadar Vuçiq se ‘fakti që dikush ju dënon një ditë, nuk do të thotë se kështu do të gjykojnë edhe brezat që vijnë’. Vetë basketbollisti i njohur, ndërkaq si kundërpërgjigje ka zgjedhur një status të këngëtarit me origjinë malazeze, Antonije Pushiq, të njohur si Rambo Amadeus, sipas të cilit ‘Nacionalizmi është temë për ata që kanë deri 300 euro të ardhura në muaj. Atyre iu servohet kjo përrallë. Kur paga kalon 500 euro, atëherë hapet muhabeti për gardërobën dhe kafenetë. Kur kapërcen një mijë euro, atëherë temë bosht është ushqimi i shëndetshëm, pushimet verore e dimërore, ndërsa kur ngritet në mbi tre mijë, atëherë përfundon çdo llomotitje. Njerëzit atëherë flasin për parashikimin e motit dhe për dashurinë!’

Publicisti serb Dragan Banjac, ndërkaq me të drejtë pyet: përse për Kosovën kështu flet vetëm një sportist! /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono