Ngjela

ngjela-1280x587.jpg
in a18:23 | 17/01/2020

I ftuar në studion e “Abc News” avokati Spartak Ngjela ka folur për marrëveshjen e reformës zgjedhore mes PS -PD. Ngjela u shpreh se marrëveshjet realizohen për diçka të përbashkët.

“Marrëveshjet nuk janë puthje, bëhen gjithmonë për një të përbashkët. Gabimi politik i Bashës a korrigjohet me këtë apo jo?! Ku shkove, asgjëkundi, ku u ktheve, aty ku ishe. Të zhgënjyer dhe të mashtuar kanë dalë përkrahësit të cilët mendonin se lëvizja bëhej për të rrëzuar qeverinë. Nuk e bllokuan dot Reformën në Drejtësi. SPAK doli, me shumë vështirësi, por doli. Zgjedhjet nuk mund të jenë para 2021, sepse ndërkombëtarët nuk mund të pranojnë zgjedhje pa Reformë në Drejtësi. Po të kishte pushtet gjyqësor Shqipëria, asnjëri nuk do të ishte në politikë. Këta kanë bllokuar sistemin me forcën e tyre sepse nuk lejojnë zgjedhje të lira”, deklaroi Ngjela.

Më tej, gjatë bisedës në studio me gazetarin Endri Xhafo,  ai u shpreh se e kanë degraduar shoqërinë në korrupsion sepse janë të paaftë.

“Ky thotë do të bëjë Mini-Shengenin, por pyetja është me se jetojnë shqiptarët, kur nuk ke prodhim, paratë që dërgojnë emigrantët shkojnë dëm. Hetimi, Byroja Kombëtare do ti nxjerrë të gjitha”, tha ndër të tjera Ngjela.

Më tej avokat Ngjela u shpreh se marrëveshja e arritur mes palëve poltike nuk ka lidhje me drejtësinë.

“Nuk e bllokojnë dot SPAK, nuk janë profesionistë, lind problemi se çfarë do të bëjë SPAK?! Ka një angazhim denoncimesh që nuk janë në optikën e institucioneve. Gjithçka do varet nga denoncimet, duhet të presim kur të fillojë gjetja e parave të korrupsionit në bankat offshore. Sipas të dhënava të mia i kanë gjetur… Kemi një mori të madhe ngjarjesh që presin”, tha Ngjella.

Sipas tij, “ndërrimin e sitemit nuk e bëjnë sepse nuk dalin dot me lista të hapura se kanë konflikte brenda partive. Gjithe të vjetrit e PD-së janë kundër Bashës. Edhe Rama e ka më keq me të vjetrit. Këta mendojnë se nuk na duhen armiqtë, por në rast se hapen listat atëherë fillon karriera politike. Gjithë strukturat janë të vjetra, liderit janë të rinj. Nuk dalin kundër partisë, këta janë me partinë dhe rrëzojnë kryetarin tremben sepse e dinë sa e kanë popullaritetin brenda vetes, këta kanë vetëm pushtetin, ndërsa listat e hapura janë më të rrezikshme”, u shpreh mët tej avokati”./ abcnews.al

ngjela-1280x675.jpg
ent ela20:45 | 16/02/2019

Avokati Spartak Ngjela ishte i ftuar në emisioni “Thumb” ku ka folur për librin e tij më të fundit “Hakmarrja e një gruaje”. Më tej ai ka folur, për flirtin, dashurinë dhe martesën.

Kur ka qenë hera e fundit kur je ulur në një bar vetëm dhe po pije diçka?

Ngjela: Po e bëj kur jam në meditim.

Flirton?

Ngjela: Ah pastaj, po filtrove është më mirë, është më bukur.

Të pëlqen flirtimi?

Ngjela: Flirtimi është baza qytetare. Mbese nuk flirtojnë dhe ata janë injorantët.

Por kur nuk të kthehet flirtimi?

Ngjela: Mërzitemi. Por po t’u kthye e merr atë erotikën. Problemi qëndron se nuk mund të flirtosh me gjithë botën. Ti mund ta gjesh biotipin kur flirton, pro ai është me një tjetër.

Gjithashtu Ngjela ka folur për dashurinë dhe martesën ku është shprehur se “martesa është një kontratë”.

Në gjithë këto vite nuk ka pasur një dashuri kaq të fortë sa të të çojë deri te kontrata?

Ngjela: Janë ca gjëra që janë personale. Dashuri të forte mund të kesh pasur, pro pranon apo nuk pranon martesë është filozofi.

Por çfarë të tremb?

Ngjela: Më mirë detyrohesh për prishjen e një dashurie pasi e ke konsumuar sesa një divorc.

E ke ndjerë ndonjëherë presionin e shoqërisë shqiptare, pasi martesën e ka të shenjtë?

Ngjela: Jo asnjëherë. Mua gjithkush më koncepton si i martuar. Një gazetare që më ka pyetur i kam thënë një gjë që xhentëlmeni nuk e tregon puthjen.

A ka më xhentëlmenë vërdallë?

Ngjela: Nuk e di kërkojeni. Dashuria konsumohet. Ka edhe që nuk konsumohen, por çifti duhet të realizojë biotipin e përbashkët. Të kesh biotip të përbashkët dashuria mund të shkojë deri në fund. Biotipi është që ke ndërtim biologjik të tipit të njëjtë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono