ngjarja kavaje
Formacionet e ndeshjes

marsidaa.jpg
Autor E10:25 | 12/10/2019

Marsida Qatja është marrë sërish në pyetje gjatë pasdites së djeshme për shkak të dëshmive kontradiktore në media dhe para oficerëve të policisë gjyqësore, por edhe nevojës për të qartësuar atë se çfarë ndodhi dy netë më parë në banesën e saj në Kavajë.

Gazetarja e ABC News, Anila Sefa raporton se ajo ka deklaruar se kishte thirrur Toçin për të shuar sherrin me Hoxhollin.

30-vjeçarja, ka deklaruar para oficerit të Policisë Gjyqësore se është përdoruese e drogës dhe në raste të caktuara ka përdorur edhe kokainë.

Marsida theksuar se edhe natën kur ndodhi ngjarja, ka përdorur kokainë, duke theksuar se nuk e kishte blerë ajo, por e ka gjetur në pjatë, ku e kishte vendosur miku i saj, Xhuljo.

Në dëshminë e saj pas krimit, Qatja ka pranuar në Polici se me viktimën ka pasur një lidhje, së cilës i kishte dhënë fund, por ai kërkonte sërish të kryente marrëdhënie me të.

Por në prononcime që ka dhënë përgjatë dy ditëve në media të ndryshme, ajo thotë të kundërtën. Për këtë arsye, Prokuroria e Kavajës e ka rimarrë në pyetje Marsida Qatjan, por edhe të gjithë personat e përfshirë në ngjarjen e ndodhur pas mesnate në apartamentin e 30-vjeçares. /abcnews.al/

prinderit.jpg
Autor E12:19 | 11/10/2019

Krahas raportimit nga brenda shtëpisë, Ekipi i “Abc News” u takua sot me babain dhe motren e burrit të parë të 30-vjecares, Marsida Qatja, ku ndodhi tragjedia e djeshme në Kavajë.

Brenda shtëpisë, e cila ishte e hapur gjendeshin ende ushqimet e konsumuara një natë më parë nga Marsida dhe tre burrat e tjerë që ndodheshin aty, ndërkohë që çdo gjë është rrëmuujë.

Ndiqni pamjet nga operatori i ABC News, Kastriot Toshkollari:

Marsida ka 3 fëmijë, dy me bashkeshortin e parë dhe një me bashkëshortin e dytë, i cili ndodhet në burg në Gjermani.

Duke komunikuar me gazetaren e ABC News Anila Sefa, gjyshi i dy fëmijëve nga martesa e parë theksoi se për fëmijet kujdeseshin ata, i dërgonin dhe i merrnin nga shkolla.

EKSKLUZIVE/ Flet Marsida Qatja: Çfarë folën Bledari dhe Dritani para breshërisë

Natën e krimit në shtëpi ndodhej vetëm femija i vogël, kurse dy fëmijët e rritur ishin në shtepinë e gjyshit të tyre, ku jetojnë prej shumë vitesh.

Familjaret e bashkeshortit te pare te Marsides paten nje bisede te tensionuar me gazetaren Anila Sefa, per shkak se femijet jane shqetesuar pas ngjarjes. /abcnews.al/

shtepia-1280x720.jpg
Autor E15:42 | 10/10/2019

Marsida Qatja ndodhej në shoqërinë e tre meshkujve të tjerë teksa në banesë ka tentuar të futet ish-i dashuri i saj Dritan Hoxholli. Ai ka kuptuar se në shtëpi ndodheshin meshkuj të tjerë duke u futur aty me forcë.

Në debat e sipër katër meshkujt e pranishëm janë konfliktuar me njëri-tjetrin duke bërë që të shkrepeshin armët. Dritan Hoxholli mbeti i vrarë në vend, ndërsa polici Bledar Toci mbeti i plagosur.

FOTO/ Kjo është vajza, për të cilën plasi në Kavajë: Tre fëmijët ndodheshin në banesë

Gazetarja e ABC News, Enkelejda Arapi hyri në banesën ku ndodhi ngjarja e rëndë duke siguruar pamje nga ajo që kishte mbetur pas konfliktit me një të vrarë dhe një të plagosur.

Ngjarja
Mësohet se efektivi i policisë Bledar Toçi ndodhej me tre persona të tjerë në shtëpinë e një gruaje me të cilën rezulton se kishte lidhje dashurie.
Pak minuta më vonë ka mbërritur i armatosur Dritan Haxholli dhe efektivi Toçi i ka kërkuar llogari gruas pse e kishte ftuar personin në fjalë. Në këtë moment Haxholli e ka qëlluar me një plumb në qafe efektivin. Ky i fundit i është përgjigjur me katër plumba duke e lënë të vdekur Haxhollin. Viktima ndodhet në morg për t’ju nënshtruar ekspertizë mjeko-ligjore.  Ndërsa efektivi Toçi i cili është punonjës i burgut në Durrës është dërguar në spitalin e Kavajës në gjendje kritike për jetën.

Policia e Tiranës njoftoi se polici është arrestuar . Bashkë me të u vu në pranga edhe vëllai i tij. Mësohet se gjatë sherrit në banesë është goditur fizikisht edhe gruaja. I gjithë konflikti sipas policisë lokale ka ndodhur për motive xhelozie. Gjatë kohës kur ndodhi ngjarja në banesë ishin edhe tre fëmijët e Marsida Qatja. Ndërsa burri i saj ndodhet në burg në Gjermani. /abcnews.al/

marsida.jpg
Autor E13:47 | 10/10/2019

Marsida Qatja ka gënjyer fillimisht në dëshminë e saj para oficerëve të Policisë Gjyqësore duke thënë se policin Bledar Toçi e kishte kushëri dhe ky ishte shkaku se përse ai ndodhej në shtëpinë e saj në orët e para të mëngjesit të sotëm bashkë me dy meshkuj të tjerë.

EKSKLUZIVE/ Tregon Marsida Qatja: Çfarë folën Bledari dhe Dritani para breshërisë

Më pas është zbuluar se ata nuk kishin asnjë lidhje gjaku, ndërsa dyshohet se edhe me Toçin, krahas Hoxhollit ajo kishte një raport intim.

Ngjarja e rëndë ndodhi në orët e para të ditës së sotme në Kavajë ku Dritan Hoxholli mbeti i vdekur pas një shkëmbimi zjarri me policin Bledar Toçi, ndërsa ku i fundit mbeti i plagosur.

“Hoxholli më kërkonte vazhdimisht seks!”: Zbardhet dëshmia e gruas në Kavajë

Hoxholli mbeti i vdekur teksa hyri me kallashnikov në dorë në shtëpinë e Qatjas, me të cilën kishte patur një lidhje intime.

Gazetarja e ABC News, Enkelejda Arapi raporton se në momentin kur Hoxholli hyri në shtëpi, aty gjendeshin Toci sëbashku me dy persona të tjerë dhe ishin duke ngrënë pica dhe pirë birra.

VIDEO/ Detaji që shmangu masakrën në Kavajë

Pasi janë konfliktuar me njeri-tjetrin kanë plasur armët ku nga shkëmbimi i zjarrit ka mbetur i vrarë Hoxholli. /abcnews.al/

ngjarja-kavaje-mbulim.mp4_snapshot_00.30-1280x720.jpg
ent ela12:33 | 10/10/2019

Një person është vrarë me arme zjarri dhe një polic ka mbetur i plagosur pas një konflikti për një femër në Kavajë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 1 të mëngjesit në lagjen nr. dy të qytetit. Mësohet se efektivi i policisë Bledar Toçi ndodhej me tre persona të tjerë në shtëpinë e një gruaje me të cilën rezulton se kishte lidhje dashurie.

Në pamjet e siguruara nga operatori i ABC News, Adi Topi mund të shihni ambientet e brendshme të shtëpisë ku ndodhi ngjarja e rëndë:

Pak minuta më vonë ka mbërritur i armatosur Dritan Haxholli dhe efektivi Toçi i ka kërkuar llogari gruas pse e kishte ftuar personin në fjalë. Në këtë moment Haxholli e ka qëlluar me një plumb në qafe efektivin. Ky i fundit i është përgjigjur me katër plumba duke e lënë të vdekur Haxhollin. Viktima ndodhet në morg për t’ju nënshtruar ekspertizë mjeko-ligjore.  Ndërsa efektivi Toçi i cili është punonjës i burgut në Durrës është dërguar në spitalin e Kavajës në gjendje kritike për jetën.

Policia e Tiranës njoftoi se polici është arrestuar . Bashkë me të u vu në pranga edhe vëllai i tij . Mësohet se gjatë sherrit në banesë është goditur fizikisht edhe gruaja. I gjithë konflikti sipas policisë lokale ka ndodhur për motive xhelozie. Gjatë kohës kur ndodhi ngjarja në banesë ishin edhe tre fëmijët e Marsida Qatja. Ndërsa burri i saj ndodhet në burg në Gjermani. /ABC News Albania 24/7

gruaja.jpg
Autor E11:30 | 10/10/2019

Abcnews.al zbardh dëshminë e gruas, e cila ishte shkak për përplasjen që solli një viktimë dhe një të plagosur në Kavajë.

Gazetari Andi Qosja bën me dije për abcnews.al se 30 vjeçarja M.Qatja ka deklaruar para oficerëve të policisë gjyqësore se ajo kishte patur një lidhje me më parë me Dritan Haxhollin, por më pas ishin ndarë.

Por, sipas saj, pas ndarjes ai i kërkonte vazhdimisht marrëdhënie seksuale duke e shqetësuar vazhdimisht.

Ajo deklaron se ka diskutuar me Bledar Tocin, me detyrë shef i sigurisë në burgun e Durrësit duke i shprehur shqetësimin e saj.

Vajza, për të cilën ndodhi ngjarja në Kavajë

Nga ana tjetër 31-vjeçari Toci i ka thënë se do e zgjidhë ai këtë çështje dhe do të fliste me 41-vjeçarin.

Pamje nga shtëpia

Në mbrëmje Toci dhe dy miq të tjerë të gruas kanë shkuar në banesën e tij dhe më pas ka ardhur me kallashnikov Haxholli, i cili ka shkatërruar me tytën e armës grilën e dritares së apartamentit që ndodhet në katin e parë të një pallati në lagjen nr.2 të Kavajës. /abcnews.al/

gruaja2.jpg
Autor E11:30 | 10/10/2019

Ngjarja me një të vrarë dhe një të plagosur në Kavajë mund të kishte marrë përmasa më të mëdha.

Abcnews.al mëson se në banesën e 30 vjeçares ndodheshin edhe tre fëmijët e saj të mitur, të cilët për fat të mirë i kanë shpëtuar plumbave të shkrepur, të cilët kanë qënë 17 të tillë.

Në pamjet brenda shtëpisë të siguruara nga operatori i ABC News Adi Domi, konstatohet rrëmuja, shenjat e plumbave dhe njollat e gjakut pas përplasjes.

Fëmijet janë të moshës 14, 9 dhe më i vogli 2 vjeç, të cilët kanë shpëtuar pa asnjë gërvishtje për fat të mirë.

30 vjeçarja B.Qatja

Në vendin e ngjarjes u sekuestruan një armë automatike model 56 me një krehër me 28 fishekë, 16 gëzhoja të kalibrit 9 mm, copa të ndryshme metalike dhe predhash, një armë zjarri e tipit Glock dhe një gëzhojë mod 56 kalibri 7.62 mm.

Ngjarja
Ngjarja ndodhi në orën 01:00 pas mesnate, ku Dritan Hoxholli hyri në shtëpinë e M.Qatjës pas një lidhjeje që kishin patur më parë. I informuar për ngacmimet e Hoxhollit ndaj 30 vjeçares ka qenë edhe polici, B.Toci, i cili ka qenë në banesë.

Në momentin e hyrjes së Hoxhollit në banesë, ka plasur konflikti mes tyre ku edhe janë shkepur armët.

Fillimisht ka qëlluar Hoxholli me kallashnikov, të cilit i është përgjigjur polici Toci duke e lënë të vdekur në vend.

Ndërkohë pas ngjarjes, policia ka kapur në shtëpinë e vëllait të Tocit disa doza kokaine duke e arrestuar edhe atë. /abcneës.al/

kavaje-1-1280x720.jpg
Autor E11:02 | 10/10/2019

Policia ka arrestuar edhe vëllain e policit B.Toci pasi kontrollit në shtëpinë e tij ndërkohë që po kërkonte prova për vrasjen në qytetin e Kavajës.

Burime zyrtare bëjnë me dije se i arrestuar është B.T (vëllai i policit të plagosur), të cilit iu gjetën disa doza kokaine.

Gjatë orëve të para të ditës së sotme Kavaja u trondit nga një vrasje dhe një plagosje.

Viktima është Dritan Hoxholli, ndërsa i plagosuri është polici B.Toci.

Policia dyshon se ngjarja ndodhi për shkaqe xhelozie pasi të dy burrat kishin lidhje me një grua që e kishte bashkëshortin emigrant në Gjermani.

Abcnews.al mëson se fillimisht Hoxholli ka tentuar të futet në shtëpinë e gruas duke përdorur derën e saj, por pasi ajo ka refuzuar ai është ngjitur nga pas pallatit duke shqyer grilën e ballkonit.

Viktima Dritan Hoxholli

Në këtë moment, në vendin e ngjarjes mbërrin polici Toci, i cili fillimisht ka debatuar me Hoxhollin. Pas fjalëve ka qenë radha e përdorimit të armëve, ku burime nga policia bëjnë me dije se fillimisht ishte viktima që qëlloi me kallashnikov në drejtim të Tocit.

Grila e shqyer

Plumbat e kanë kapur këtë të fundit në qafë policin, i cili është përgjigjur me armën e shërbimit duke e lënë Hoxhollin të vrarë në vend.

Toci është dërguar menjëherë në spital, ndërsa ruhet nga policia, ndërsa trupi i Hoxhollit është dërguar në morgun e spitalit të Kavajës.

Njoftimi i policisë

Në vijim të veprimeve të kryera nga grupi hetimor në lidhje me zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur në lagjen nr. 2, në Kavajë, ku pas një konflikti në banesën e shtetases M. Q., mbeti i vrarë me armë zjarri shtetasi D. H. dhe i plagosur shtetasi B. T., nga Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Kavajë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

B. T., 31 vjeç, banues në lagjen nr. 2, në Kavajë, me detyrë Shef i Sigurisë së Brendshme pranë burgut të Durrësit. Shtetasi B.T., pasi është konfliktuar me shtetasin D. H., ky i fundit për motive xhelozie ka qëlluar me armë duke e plagosur shtetasin B. T. Në kushtet e vetëmbrojtjes shtetasi B. T. ka qëlluar për vdekje me armë zjarri tip pistolete shtetasin D. H.( i dënuar më parë për krime kundër personit dhe për lëndë narkotike). Arrestimi i shtetasit B.T., për veprën penale “Vrasja me dashje”.

B. T., 27 vjeç, lindur e banues në lagjen nr. 2, në Kavajë ( vëllai i shtetasit B.T.), pasi gjatë kontrollit të banesës së shtetasit B. T. në lagjen nr. 2, në Kavajë iu gjetën dhe u sekuestruan me cilesinë e provës materiale një sasi e dyshuar lendë kokaine e ndarë në 7 doza që i përkisnin 27-vjeçarit. Arrestimi i tij për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”. Materialet procedurale do të dërgohen në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kavajë, për veprime të mëtejshme.

/abcnews.al/

shtepia-1280x720.jpg
nev ila10:28 | 10/10/2019

Pamje tronditëse brenda shtëpisë ku ndodhi ngjarja mëngjesin e sotëm në Kavajë. Njolla gjaku, birra, rrëmujë e gjithçka përmbys. Janë këto pamjet brenda banesës në Kavajë. Një person humbi jetën ndërsa mbeti i plagosur polici i burgjeve.

Në pamjet e siguruara nga operatori i ABC News, Adi Topi mund të shihni ambientet e brendshme të shtëpisë ku ndodhi ngjarja e rëndë.

Mësohet se në banesën e 30 vjeçares ndodheshin edhe tre fëmijët e saj të mitur, të cilët për fat të mirë i kanë shpëtuar plumbave të shkrepur, të cilët kanë qënë 17 të tillë.

30 vjeçarja M.Qatja

Fëmijet janë të moshës 14, 9 dhe më i vogli 2 vjeç, të cilët kanë shpëtuar pa asnjë gërvishtje për fat të mirë.

Në vendin e ngjarjes u sekuestruan një armë automatike model 56 me një krehër me 28 fishekë, 16 gëzhoja të kalibrit 9 mm, copa të ndryshme metalike dhe predhash, një armë zjarri e tipit Glock dhe një gëzhojë mod 56 kalibri 7.62 mm.

 

/abcnews.al

grila-1280x720.jpg
Autor E10:15 | 10/10/2019

Gazetarja Enkelejda Arapi ka zbardhur nga Kavaja për abcneës.al detaje të reja në lidhje me ngjajen e rëndë që tronditi sot në mëngjes qytetin.

Nga kjo ngjarje mbeti i vdekur Dritan Hoxholli, ndërsa u plagos polici B.Toci.

Policia dyshon se ngjarja ndodhi për shkaqe xhelozie pasi të dy burrat kishin lidhje me një grua që e kishte bashkëshortin emigrant në Gjermani.

Abcnews.al mëson se fillimisht Hoxholli ka tentuar të futet në shtëpinë e gruas duke përdorur derën e saj, por pasi ajo ka refuzuar ai është ngjitur nga pas pallatit duke shqyer grilën e ballkonit.

Viktima Dritan Hoxholli

Në këtë moment, në vendin e ngjarjes mbërrin polici Toci, i cili fillimisht ka debatuar me Hoxhollin. Pas fjalëve ka qenë radha e përdorimit të armëve, ku burime nga policia bëjnë me dije se fillimisht ishte viktima që qëlloi me kallashnikov në drejtim të Tocit.

Grila e shqyer

Plumbat e kanë kapur këtë të fundit në qafë policin, i cili është përgjigjur me armën e shërbimit duke e lënë Hoxhollin të vrarë në vend.

Toci është dërguar menjëherë në spital, ndërsa ruhet nga policia, ndërsa trupi i Hoxhollit është dërguar në morgun e spitalit të Kavajës. /abcnews.al/


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono