ngadalësim

sejko-1280x719.jpg
ent ela22:30 | 28/03/2019

Banka e Shqipërisë vlerëson se për  periudhën e parë të këtij viti rritja ekonomike do të ngadalësohet për shkak të rënies së prodhimit të energjisë elektrike dhe eksporteve në disa sektorë. Por, guvernatori Gent Sejko nuk e lidhi këtë ngadalësim me situatën politike të krijuar në vend.

Banka e Shqipërisë parashikon një ekonomi të ngadalësuar në periudhën e fundit të vitit 2018-ë, por edhe në dy muajt e parë të këtij viti.

Guvernatori i bankës qendrore Gent Sejko tha se rënia e prodhimit të energjisë elektrike dhe ulja e fuqisë eksportuese të Shqipërisë do të japë një efekt frenues në rritjen e prodhimit kombëtar vendas.

 “Rritja ekonomike është ngadalësuar për shkak të rënies së prodhimit të energjisë elektrike. Ngadalësim pritet edhe për dy muajt e parë të këtij viti për shkak të rënies së eksporteve në energji dhe në disa sektorë të tjerë.”

Por kreu i Bankës së Shqipërisë nuk e lidhi ngadalësimin e rritjes ekonomike me situatën politike. Ai theksoi se çdo tension politik i përshkallëzuar nuk përçon sinjale të mira për ekonominë, por deri tani nuk ka të dhëna konkrete për goditjen e saj nga akti i opozitës dhe protestat.

 “Është jashtë çdo diskutimi që çdo tension i tejzgjatur dhe përshkallëzuar ka efekte në ekonomi.  Sipas të dhënave që disponojmë, ne nuk kemi të pasqyruar efektin e një situate të përkeqësuar në ekonomi për shkak të akteve që kanë ndodhur së fundi. Banka e Shqipërisë do të mbajë në monitorim këtë situatë dhe do të veprojë përmes indikatorëve që ka për të reflektuar pozitivisht në ekonomi.”

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mbajti të pandryshuar normën bazë të interesit të lekut në nivelin 1%. Sipas të dhënave, kredia për ekonominë është rritur me 5%, nëse zhvishet nga efekti kontabël i fshirjes së kredive me probleme dhe lëvizjeve në kursin e këmbimit valutor./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono