new york times

17pulitzers-master768.jpg
ent ela23:09 | 16/04/2018

Gazetat që përmes shkrimeve investigative ekspozuan skandalin e regjisorit Harvey Weinstein, por edhe ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 janë vlerësuar me çmimin Pulitzer. Kanë qenë “New York Times” dhe “The New Yorker” që kanë marrë çmimin për Shërbimin Publik, për denoncimin e ngacmimeve dhe agresioneve seksuale të manjatit të kinemasë, që zgjasnin prej dekadash.

Gjithashtu, “New York Times”, këtë herë bashkë me “Washington Post” kanë marrë çmimin për Raportimin Kombëtar, për shkrimet mbi ndërhyrjen ruse në procesin elektoral presidencial dhe për lidhjet e hetuesit të posaçëm të “Russiagate”, Robert Mueller me fushatën e presidentit Trump.

Juria ka vlerësuar faktin se dy gazetat kanë publikuar scoop-e për muaj të tërë lidhur me çështjen që ka shoqëruar vitin e parë të presidencës Trump dhe që kanë irrituar tej mase kreun e shtetit.

Ndërkohë, “Washington Post” ka marrë edhe çmimin e Investigimit, për denoncimin e rastit të kandidatit republikan për senator, Roy Moore, që kishte të bënte me ngacmime seksuale në dëm të femrave nën moshën e duhur.

Duke shpallur fituesit, administratorja e eventit Dana Canedy vuri në dukje se historitë e denoncuara tregojnë nevojën për një shtyp të lirë, edhe pse presidenti Trump rregullisht shfryn ndaj pushtetit të katërt me termin e tij të preferuar “fake news”. /abcnews.al

putin-putin.jpg
gra moz15:48 | 19/03/2018

Në një editorial të gjatë të New York Times, Vladimir Putin konsiderohet si një president kriminel, i cili po fiton gjithnjë e më shumë mbështetje dhe terren. Dhe si për ta konfirmuar këtë lideri i Kremlinit deklaron se do të jetë në pushtet deri 100 vjeç.

Vladimir Putin u rizgjodh në një mandat të katërt presidencial në votimin e së dielës në Rusi. Pyetja që lind tashmë është: çfarë zgjedhjesh të tjera mund të fitojë Putin në vitet e ardhshme?

Në një editorial të gjatë të New York Times, dedikuar Putin dhe të ngjashmëve të tij në Europë shkruhet se fituesit e mëdhenj të zgjedhjeve të Italisë këtë muaj, Lega Nord kundër Imigrantëve dhe Lëvizja Popullore Pesë Yjet, janë shumë simpatikë ndaj Putinit.

Kancelari i ri i Austrisë, Sebastian Kurz, qeveris në koalicion me Partinë e Lirisë së ekstremit të djathtë, e cila në vitin 2016 nënshkroi një kontratë me partinë politike, një kukull e Putinit, Rusinë e Bashkuar, për të “shkëmbyer përvojat” dhe “për të dërguar delegacione në vendet përkatëse”.

Në Shtator të një viti më parë në Gjermani, Partia e Majtë të ekstremit të majtë dhe Alternativa e Djathtë rritën elektoratin e tyre, ku sundojnë votuesit pro-Putin.

Por lista është më e gjatë: Alexis Tsipras në Greqi është në pushtet që nga viti 2015. Qeveria e krahut të djathtë të Rusisë, Viktor Orban, në Hungari, është në pushtet që nga viti 2010. Marine Le Pen u rizgjodh lidere e Frontit Kombëtar në Francë. Dhe Donald Trump fitoi zgjedhjet presidenciale amerikane në 2016-n.

Një fitore për Putin mund të konsiderohet dhe Brexit, ose fakti që vetë lideri i Kremlinit falenderoi kryeministren britaike, të cilën e konsideroi një nga arsyet për pjesëmarrjen e madhe në votimin e së dielës. Kjo referuar polemikave për helmimin e ish spiunit rus në Britaninë e Madhe, për të cilin Moska akuzon Londrën.

Euro-Putinizmi, si cilësohet dhe në editorialin e New York Times, lulëzon sepse Putin i kushton vëmendje dobësive brenda BE-së për të trajtuar në mënyrë efektive pasojat.

I krahasuar me liderët europianë të dekadës së fundit si David Cameron, Matteo Renzi, Nicolas Sarkozy, Jean-Claude Juncker, madje dhe Angela Merkel; sa prej tyre do të kujtohen për 20 vitet e ardhshme?

Vladimir Putin është një president kriminel që paraqet një rrezik të qartë dhe të pranishëm për shoqërinë demokratike përfundon editoriali.

Por askush nuk mund ta akuzojë se është i pakujdesshëm ose i paqëndrueshëm, apo i gatshëm për të goditur i pari. Për sa kohë që ai lejohet të hidhet në sulm gjithsesi, ai do të vazhdojë të fitojë admirues të rinj dhe zgjedhje të ardhshme, e jo vetëm të tijën./abcnews.al

vlcsnap-error750-2-1280x720.jpg
ent ela15:23 | 24/02/2018

Gazeta e njohur amerikane New York Times i ka kushtuar një shkrim shkrimtarit Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven ngre pikëpyetje se pse shkrimtari i njohur shqiptar nuk shpallet fitues i çmimit Nobel për letërsinë.

“Lexuesit e Ismail Kadaresë habiten çdo vit kur komiteti i çmimeve të Nobelit shpallin fituesin. Shkrimtari më i madh shqiptar fitues i çmimit Man Booker International, Çmimit të Jeruzalemit dhe shumë çmimeve e nderimeve të tjera tashmë është 82 vjeç.

Kështu e nis shkrimin e saj në gazetën amerikane Neë York Times kritikja e letërsisë Cynthia Haven. “Vajza në ekzil” dhe “E penguara” janë dy romanët që ajo I ka kushtuar një analizë të detajuar në prestigjozen amerikane. Romani “Vajza në ekzil” botuar në shqip në vitin 2009 mund të rindezë shpresat për një vlerësim tjetër-shkruan autorja.

“E penguara” është një roman ku flitet për nostalgjinë e Tiranës. “Kafe Flora”, kryqëzimet e rrugëve rreth sheshit Skënderbe”, kopshtet e Akademisë, në ish-pallatin mbretëror, gjethet e rëna parkun përballë hotel “Dajtit”. Sipas autores kjo vepër merr përmasa të gjera dramatike në brendinë e vet, si një strukturë që ngrihet mbi vetë zhanrin e dramës artistike dhe mbi vetë dramën reale që zhvillohet para syve të njeriut gjatë regjimit totalitar.

Kritikja Haven vlerëson se gjuha shqipe është bërë ndërkombëtare përmes librave të Kadaresë. /abcnews.al

vlcsnap-error620-1-1280x720.jpg
gra moz20:45 | 23/02/2018

Një ish-këshilltar elektoral i presidentit amerikan ka bërë një lëvizje që mund t’i hapë telashe ish-shefit të tij. Rick Gates ka pranuar në gjykatë se ka gënjyer hetuesit për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale.

Rick Gates, ish-këshilltar i Donald Trump gjatë fushatës elektorale, është deklaruar fajtor në gjykatë për një sërë akuzash, më e rënda prej të cilave ajo e komplotit në dëm të Shteteve të Bashkuara. Në seancën e mbajtur këtë të premte, Gates ka pranuar edhe se ka gënjyer hetuesit që kanë në dorë çështjen e njohur si “Russiagate”. Gates, ish-numri dy i stafit elektoral të Trump, po hetohet nga zyra e prokurorit të posaçëm Robert Mueller për ndërhyrjen ruse në procesin zgjedhor të vitit 2016.

Ai po përballej me një dënim disa-dhjetëra-vjeçar edhe për një sërë akuzash të tjera të rënda, mes të cilave “mashtrim bankar” dhe “komplot për pastrimin e parave”. Por, duke qenë se u vetëdeklarua fajtor, dënimi i tij reduktohet në rreth 6 vjet burg. Pranimi i fajit nga Gates mund të rrisë presionin ndaj bashkëpunëtorit të dikurshëm të tij, Paul Manafort, menaxher për 5 muaj i fushatës së Trump, që të bëjë një marrëveshje të ngjashme me hetuesit. Sidoqoftë, pas veprimit të Gates në gjykatë, Manafort ka reaguar duke theksuar se i qëndron pafajësisë së tij. /abcnews.al

vlcsnap-error613-1-1280x720.jpg
gra moz18:33 | 13/02/2018

“New York Times” ka kritikuar buxhetin 4.4 trilionë dollarësh të prezantuar një ditë më parë nga presidenti Trump. Sipas gazetës prestigjoze, buxheti në fjalë do të japë ato efekte negative për të cilat republikanët kritikonin presidentin Barak Obama kur ishin në opozitë.

Një vit nga marrja e pushtetit, presidenti amerikan, Donald Trump dhe republikanët në Kongres kanë menaxhuar shpenzimet federale, kanë aprovuar uljen e taksave që rrjedhimisht fryn deficitin dhe kanë shkaktuar një rritje të pasigurisë në ekonomi.

Administrata amerikane ende flet për rëndësinë e disiplinës fiskale, por i duhet ende punë për ta forcuar atë. Në një shkrim analitik, “New York Times” thotë se buxheti prej 4.4 trilionë dollarësh i prezantuar të hënën nga Trump parashikon shpenzime 10 herë më të mëdha se çdo buxhet i ofruar nga parardhësi Barack Obama, të cilin republikanët e fajësuan se po frynte përmasat e financave federale dhe po dëmtonte ekonominë.

Dhe tani, shkruan “NYT”, buxheti i Trump nuk synon të arrijë balancën mes shpenzimeve dhe deficitit, pavarësisht parashikimeve optimiste të Shtëpisë së Bardhë për rritjen ekonomike, që sipas analistëve shkojnë përtej së mundurës. Në vend të kësaj, deficiti do të rritet 7 trilionë në dekadën e ardhshme, pasi Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të marrin hua shuma të mëdha parash.

Dhe sipas gazetës prestigjoze, bëhet fjalë për një shifër që mund të dyfishohet nëse administrata vazhdon të mbivlerësojë rritjen ekonomike dhe nëse shkurtimet prej 3 trilionë dollarë të shpenzimeve, për të cilat Shtëpia e Bardhë ka rrahur gjoksin, nuk materializohen në Kongres. Dhe në fakt, shkurtimi prej 3 trilionësh duket se nuk është një prioritet për presidentin dhe liderët republikanë, nënvizon “New York Times”. Vërtet që Trump ka folur për të dhe ambiciet e tij për reformën e mirëqënies, por, shton “New York Times”, duket se nuk ka ushtruar mjaftueshëm presion ndaj Kongresit për ta vënë planin e tij në zbatim./abcnews.al

vlcsnap-error103-1280x720.jpg
gra moz20:49 | 05/02/2018

“New York Times” ka fshikulluar presidentin Trump, pas publikimit të memorandumit mbi taktikat hetimore të FBI-së. Në një analizë me tone të rrepta, gazeta prestigjoze amerikane e cilëson kreun e shtetit një njeri qesharak, burracak e skandaloz, që s’ka lidhje me qeverisjen.

Donald Trump do të shkatërrojë institucionet, sigurinë kombëtare, forcën e ligjit dhe zakonet e qytetërimit, vetëm e vetëm për të shpëtuar lëkurën e tij. Kështu thuhet në një shkrim analitik të “New York Times”, ku shefi i Shtëpisë së Bardhë konsiderohet një person anormal për të qenë president.

“Ky njeri është i mangët. Është një njeri që ka jetuar gjithmonë në realitetin e tij dhe ka luajtur sipas rregullave të tij. Kur e vërteta nuk i shkon për shtat, ai shpik një realitet tjetër”, thuhet në artikullin e “NYT”. Gazeta prestigjoze shkruan se, në “mbretërinë prej gome” të biznesmenit të kthyer president nuk ka patur asgjë të kufizuar.

“Çdo gjë ishte e lakuar dhe, në mungesë të integritetit, ai ka derdhur vrer me shumicë derisa ka përkulur gjithçka”, vijon gazeta.

Analiza vjen pak ditë pas publikimit të memorandumit që tregonte taktikat e përdorura nga FBI, të cilën Trump e akuzon se ka tejkaluar kompetencat kur ka hetuar një nga këshilltarët e tij elektoralë.

“Edhe garën për president ai nuk e nisi me besimin se mund të fitonte. Ajo ishte thjesht një shfaqje tjetër, akti i radhës i karnevaleve. Ai e kuptoi shumë vonë se mund të fitonte dhe, çfarë është më e rëndësishme, se dëshironte të fitonte”, thuhet më tej në artikull. Trump akuzohet se nuk donte t’i shërbente vendit, por donte të fitonte për të kënaqur egon e tij, sepse ai urren të humbasë dhe sepse një humbje do të kishte qenë më e dhimbshme për të. “Në procesin e konvertimit të një fushate të dështuar në një fushatë të mirëfilltë, atij iu desh të nxitonte, të luftonte dhe u lidh me të vetmit njerëz që mund t’i lejonin vetes të bënin aleancë me një njeri qesharak, të njollosur, burracak, skandaloz dhe të paskrupullt”, thotë më tej gazeta, që i referohet lidhjeve të përfolura të Trump me Rusinë./abcnews.al

hillary-clinton.jpg
gra moz22:01 | 26/01/2018

Gazeta amerikane “New York Times” akuzon ish-sekretaren e Shtetit, Hillary Clinton se fshehu një skandal seksual gjatë fushatës presidenciale të vitit 2008, kur ajo garonte kundër Barack Obama për kandidatin e demokratëve.

Një ish-këshilltar i stafit elektoral të Hillary Clinton në vitin 2008, i cili u akuzua vazhdimisht për ngacmim seksual ndaj një vartëseje, u mbrojt nga ish-zonja e parë e Amerikës. Lajmin e bën të ditur “New York Times”, që citon katër persona në dijeni për ngjarjen, të cilët pretendojnë se kishte qenë pikërisht Clinton që kishte kërkuar mbajtjen sekret të skandalit.

Ankesa ndaj këshilltarit Burns Strider u bë nga një 30-vjeçare, e cila e akuzoi atë se i kishte prekur shpatullat në mënyrë të papërshtatshme, se e kishte puthur në ballë dhe se i kishte dërguar email-e provokuese, edhe gjatë natës. Kjo konfirmohet nga katër ish-pjesëtarët e stafit elektoral, sipas të cilëve ankesa i shkoi në vesh edhe ish-zonjës së parë, të cilës iu sugjerua shkarkimi i Strider, por ajo refuzoi për hir të fushatës.

Sipas gazetës prestigjoze, zotit Strider iu dha rroga për disa javë dhe u urdhërua të këshillohej me një mjeke, ndërsa vajza e re e ngacmuar u lëviz në një vend tjetër pune. Strider, që ishte këshilltari i besuar i zonjës Clinton dhe kujdesej për fjalimet e saj, u punësua sërish 5 vjet më vonë për të drejtuar një grup të pavarur që mbështeti kandidaturën e saj në vitin 2016 kundër Donald Trump. I kontaktuar nga “New York Times”, Strider ka refuzuar të bëjë komente e po ashtu edhe menaxherja e fushatës që kishte denoncuar rastin tek shefja e saj.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono