nena

nena-femijet.jpg
ger ta14:40 | 09/02/2020

Një nënë me gjashtë fëmijët e saj, njëri prej tyre vetëm 1 vjeç, humbën jetën pasi zjarrri përfshiu shtëpinë e tYrë, në  Mississippi të SHBA-ve, thonë zyrtarët.

Babai ishte i vetmi që u ka mbijetuar flakëve që përfshinë shtëpinë prej druri në qytetin e Clintonit. Ai u dërgua në spital i asfiksuar dhe me djegie të shkallës së dytë.

Zyrtarët lokalë thanë për mediat vendase se shkak i zjarrit mund të jetë bërë një shkëndijë elektrike. Shtëpia në Clinton , e cila është rreth 16 km nga kryeqyteti i shtetit, Xhekson,  ishte ndërtuar rreth vitit 1951.

Nëna, 33 vjeçe ishte mësuese e shkollës fillore dhe fëmijët, pesë djem dhe një vajzë, ishin  nga 1 një deri në 15 vjeç.

“Ata ishin vërtet njerëz të mirë … E gjithë lagjja është e tronditur për këtë  ngjarje,” tha një fqinj./abcnews.al

ttttt14.jpg
Autor E10:58 | 06/02/2020

Luciana Paula Figueiredo, 32 vjeç, është arrestuar pasi dyshohet se ka tentuar të mbytë nënën e saj Ana Benedita Figueiredo, 68 vjeç, në shtratin e saj në spitalin “Dr Carlos Macieira” në qytetin e Sao Luis në Brazil.

Pamjet e tilla u realizuan nga pacientë të tjerë dhe zbulojnë se si 32 vjeçarja vendosi dorën e saj mbi hundën dhe gojën e nënës së saj, Anes.

68 vjeçarja, fatmirësisht i largon dorën saj, shkruan Daily Mail.

Mediat lokale raportojnë se vajza Luciana u arrestua në vendin e ngjarjes dhe më vonë u akuzua për tentim vrasje ndërsa nëna e saj u dërgua në njësinë e kujdesit intensiv.

Ana Benedita ndodhet në spital që nga 19 janari pasi pësoi një emboli pulmonare.

Burime nga Policia Civile thonë se hetimet fillestare tregojnë për vajzën që dëshirontë të vriste nënën e saj të sëmurë sepse ishte lodhur duke u kujdesur për të.

nena-vajza.jpg
ger ta10:13 | 01/02/2020

Një 35-vjeçare është arrestuar në Gjirokastër pasi ka ushtruar dhunë fizike dhe psokologjike ndaj fëmijës së saj të mitur 7 vjeç.

Në pranga ka rënë Rudina  Murataj, 35 vjece banuese në Gjirokastër. Abcnews.al mëson se 35-vjeçarja ka ushtruar dhunë fizikie dhe psikologjike ndaj fëmijës së saj të mitur 7 vjeç, shtetases A. I. K, në ambientet e shkollës 9-vjeçare “Naim Frashëri”, në  Gjirokastër.

Sakaq, 35-vjeçarja ka ushtraur dhunë ndaj vajzës së saj tëvogël,  në prani të stafit pedagogjik të kësaj shkolle./abcnews.al

nena.jpg
ger ta09:14 | 01/02/2020

Nëna e Kobe Bryant, Pamela është parë për herë të parë në publik pas vdekjes tragjike të djalit dhe mbesës, në një aksident me helikopter.

65-vjeçarja nuk kishte dalë nga shtëpia e saj në Las Vegas që nga tragjedia që tronditi botën e sportit të Dielën e kaluar. Ndërkohë, së fundmi ajo është parë  derisa  duke ecur në rrugë, mëngjesin e së premtes.

Nga fotot e publikuara shihet se në fytyrën e saj reflektohet trishtimi i thellë, ndërsa nuk mungojnë as lotët.

Mediat e huaja raportojnë se jeta e Pamela dhe Joe (babai i Kobe Bryant), një pensionit i NBA është kthyer përmbysur nga vdekja e djalit dhe mbesës së tyre./abcnews.al

75f49769-6851-401c-8e35-8057adea8da5.jpg
So Nila18:27 | 24/01/2020

Gjykata e Sarandës ka lënë në burg, Elisabeta Mitën, nëna që u denoncua për dhunën ndaj vajzës 13-vjeçare.

Gazetarja e abcnews.al Silvi Sulaj ka siguruar dëshminë e zbardhur të që Mita ka dhënë në gjykata, ku fajësonte ish-bashkëjetuesin e saj, Arjan Mekollari me të cilin ka një djalë 5 vjeç. 41-vjeçarja në dëshminë e saj thekson se në lidhje me marrëdhënien me vajzën e saj duhet që të pyeten familjarët pasi ajo nuk ka asnjë qëllim të dhunojë të bijën, për çdo gjë që ka ndodhur deri më tani ajo fajin ja hedh ish-bashkëjetuesit.

“Momenti që unë jam konfliktuar me vajzën time nuk është siç paraqitet në televizor, kam dyshime se është manipuluar kjo video dhe kërkoj të bëhet ekspertimi i saj se ish-bashkëshorti im ka mbaruar për aktrim dhe regjisurë dhe di të përdori mënyrat për të bërë manipulime.Mendoj se qëllimi i ish-bashkëshortit tim ka qenë që ai të marri kujdestarinë e djalit dhe të vajzës time, me qëllim që të përfitojë bonuset dhe banesën që unë marr nga Bashkia Sarandë. Për marrëdhënien time me vajzën le të pyeten motrat dhe vëllezërit e mi, prindërit dhe komshinjtë e mij që unë kam qëllim shumë të lartë për vajzën time. Unë kërkoj që ajo të edukohet dhe të jetë një nxënëse e mirë dhe të shkojhë në unicversitet, dhe pse jam sjellë ndonjëherë e ashpër me të, pasi mendoja se mund të ma ngacmonte ish-bashkëjetuesi im. mos qoftë njeri në kushtet që isha une” ka thënë Elisabeta.

Ndërkohë në lidhje me pamjet e transmetuara në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku dëgjohet duke i thënë të miturës, “Do të ther moj bushtër”, Elisabeta thekson se ajo është një video e montuar dhe se kërkon një ballafaqim me personin që e ka bërë një gjë të tillë.

“Sa e dua unë vajzën time këtë e di unë dhe zoti në qiell, por rrethanat e mia ekonomike sociale dhe ngatërresa me një njeri si ish-bashkëjetuesi im më ka bërë sikur unë jam përbindësh. Unë jam një nënë mne shumë halle, pasi jam ndarë me ish burrin e parë, kam kaluar shumë paragjykime që nga familjarët e mij e deri te shoqëria gjë që të ketë dobësi e ka shfrytësuar ish bashkëjetuesi im Arjan Mekollari.  Gjithahstu kërkoj që të gjithë këto që thash të më ballafaqohen me me marrëdhëniet e mira dhe personin që ka përgatitur videon,” është shprehur nëna nga Saranda.

Gjithashtu ajo ka deklaruar se e gjithë kjo situatë është bërë për të mbrojtur të bijën e saj 13 vjeçare, pasi dyshonte se ish bashkëjetuesi i Mekollari e ngacmonte vazhdimisht, gjë që e bazon tek disa veprime që kishte vënë re në shtëpi.

“Koha nuk më kujtohet, por kam shkuar në shtëpi kam gjetur vajzën dhe ish-bashkëjetuesin në divan të mbuluar me të njëjtën batanije dhe sa hyj unë brenda u larguan nga njëri-tjetri. I kam thënë vajzës së çfarë kërkon aty, ajo më ka thënë se kisha ftohtë nga këmbët dhe ajo më tha që “ti futja këmbët te këmbët e babit (në mes)”.

41 vjeçarja në dëshminë e saj ka deklaruar se jnuk ka përdorur dhunë fizike ndaj vajzës së saj, përveçse gjithmonë ka qenë e kujdesshme që sjellja e vajzës të ishte sa më e mirë.

Ndërkohë, avokati i 41-vjeçares, Gjergji Imeraj.ka hedhur poshtë akuzat e ish-bashkëjetuesit, ndërsa ka pohuar se ky i fundit ka manipuluar situatën duke pretenduar se e pandehura dhunonte fëmijën e saj.

“E ndaluara ka qenë në merak të pranisë së prezencës së bashkëjetuesit të saj Arjan Mekollari,  në të njëjtën banesë me vajzën e saj e cila ishte në një moshë delikate dhe gjithmonë mendote se vajzës mund ti ndodhte gjë nëse ajo ishte në punë dhe bashkëjetuesi ishte në shtëpi. Ajo ka krijuar situata të ndryshme tensionimi në marrëdhënie me vajzën vetëm në sajë të raportit të vajzës së saj me ish-bashkëjetuesin dhe në të mirë të vajzës,” ka thënë avokati./abcnews.al

gruaja-3-1280x720.jpg
Autor E16:07 | 24/01/2020

Gjykata e Sarandës ka dhënë masën e sigurisë “arrest me burg” për 41 vjeçaren Elisabeta Mita, e cila u filmua duke dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht vajzën e saj të mitur.

Pamjet u publikuan në emisionin ‘Fiks Fare” duke shkaktuar një reagim të madh të opionit publik.

Gruaja ishte denoncuar për dhunë edhe nga bashkëjetuesi i saj gjithashtu.

Siç raporton gazetarja Silvi Sulaj për abcnews.al, trupi gjykues përbëhej nga gjyqtare Enkeleda Doda dhe prokuror Elidon Hysenaj, ndërsa është mbrojtur nga avokat Gjergji Imeraj.

Seanca e masës së sigurisë është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa nuk ka qenë askush nga të afërm të të pandehurës në mjediset jashte gjykatës./abcnews.al

fcd8fa6f3105d32bb47f853fcb5fd83ee13346ed-16x9-x358y189w642h361.jpg
So Nila10:18 | 22/01/2020

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA ku tre fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e vrasjes nga nëna e tyre. Mediat amerikane bëjnë me dije se ngjarja e rëndë ka ndodhur në Phoenix të Amerikës, ku një nënë për shkaqe të panjohura ka vrarë fëmijët e saj.

Sipas mediave dyshohet se nëna ka vrarë vajzën e saj të mitur, vajzën e saj 2-vjeçare dhe djalin e saj 3-vjeçar.

Policia gjeti fëmijët e vdekur në shtëpinë e tyre në Phoenix. Banorët njoftuan 911, duke thënë se kishin parë tre kufonma brenda banesës. Nëna është një 22 vjeçare, mbi të cilën bien një sërë akuzash, deri tek vrasja e shkallës së parë.

Ndërkohë deri më tani nuk ka asnjë informacion në lidhje me identitetin e fëmiëve dhe nënës që dyshohet se ka kryer këtë akt të rëndë. /abcnews.al

policia-sarande.jpg
nev ila23:38 | 20/01/2020

Mbrëmjen e sotme u publikua rasti i një gruaje nga Saranda që dhunon barbarisht të bijën e saj për shkak se nuk ka larë enët apo se ka dalë të luaj me shoqet.

Videoja e dhunës u publikua në emisionin “Fiks Fare” dhe menjëherë pas transmetimit të pamjeve, policia e Sarandës thotë se ka shoqëruar shtetasen me iniciale E.M, 41- vjeçe, banuese në Sarandë.

Njoftimi i policisë:

Në lidhje me rastin e publikuar mbrëmjen e sotme në emisionin investigativ “Fiks Fare”, ku bëhej fjalë për dhunë e ushtruar nga mamaja ndaj vajzës së saj të mitur, menjëherë Policia ka bërë shoqërimin e shtetases E.M., 41 vjeçe, banuese në Sarandë, për veprime të mëtejshme.

Në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Sarandës, vijojnë veprimet për sqarimin dhe zbardhjen e rrethanave në lidhje me rastin konkret./abcnews.al

nena.jpg
Autor E11:30 | 22/11/2019

Një tragjedi i ka ndodhur një familjeje shqiptare në në Roseto degli Abruzzi, në Teramo të Italisë.

Matteo, djali i tyre 16 vjeçar humbi jetën pas një arresti kardiak teksa ishte në gjumë.

Gjithçka është zbuluar nga nëna e të riut, e cila fillimisht e thirri se duhej të zgjohej pasi ishte koha për të shkuar në shkollë.

“Zgjohu se do të ikësh në shkollë”, i tha ajo fillimisht duke vijuar në punët e mëngjesit.

Pas disa minutash nëna rikthehet tek krevati i të birit duke i thënë sërish të zgjohej, por kur ka parë se ai nuk po përgjigjej ajo e pa nga afër duke zbuluar se Matteo nuk lëvizte.

Ardhja e ambulancës nuk zgjidhi gjë, ndërsa më pas u zbulua se i riu vdiq për shkak të një arresti kardiak edhe pse nuk kishte asnjë problem shëndetësor. /abcnews.al

19720506-7573589-image-m-12_1571108397524.jpg
Autor E13:02 | 15/10/2019

Motër dhe vëlla ishin duke bërë një shëtitje në pyll pranë Victorias teksa nëna e tyre i bën një foto nga mbrapa për të fiksuar këtë moment.

Por, teksa ka parë fotot pas shëtitjes, nëna ka vërejtur se një moment fëmijet e saj kanë qenë një hap pranë vdekjes pasi tek këmbët gjendej një prej gjarpërinjve më helmues të zonës.

Bëhet fjalë për “gjaprin kaf të lindjes”, i cili është përgjegjës për 41% të vdekjeve prej kafshimit të gjarpërinjve në Australi dhe shkakton arrest kardiak vetëm pak minuta pasi ka futur helmin në trupin e viktimës, raporton abcnews.al.

Për fat të mirë fëmijët janë mirë, megjithatë ky është një tjetër sinjal alarmi se prindërit duhet të jenë të kujdesshëm kurdorherë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono