ne zgjedhje
Draxler dhe Cavani

kosove-3-1280x733.jpg
ad min18:30 | 14/08/2019

Kur duhet rreth një javë nga seanca që do të shpërndajë parlamentin, partitë politike kosovare duken të prirura të shkojnë në zgjedhje të vetme. Megjithatë, në vartësi të zhvillimeve, ato nuk i përjashtojnë koalicionet zgjedhore.

Tash kur kanë mbetur edhe më pak se një javë për tu mbajtur seanca e thirrur për shpërndarjen e parlamentit kanë nisur edhe negociatat si dhe deklaratat e ndryshme për koalicione të mundshme parazgjedhore ndërmjet partive politike. Partia Demokratike e Kosovës, sipas nënkryetarit të saj Envej Hoxhaj, programin e saj nuk do ta përziej me askënd. Ai thotë se është e pamundur të ketë koalicion parazgjedhor me partitë e mëdha.

Enver Hoxhaj, nënkryetar i PDK-së: “Ne do të shkojmë në zgjedhje të vetëm. Nuk e përjashtojmë mundësinë për koalicion me ndonjë parti të vogël, por jo me ato të mëdha parlamentare”.

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi tha se do të ishte mirë që secila parti të garojë e vetme në zgjedhje që të shihet forca politike e secilit subject. Sipas tij, nëse partitë e tjera vendosin të shkojnë në garë me koalicione, atëherë kjo parti nuk përjashton mundësinë e një koalicioni me VV-në.

Sinkron Arben Gashi, LDK:  “Nëse do të kemi koalicione prej partive parlamentare, si AAK-ja, apo PDK-ja që vendosin të bëhen bashkë, normalisht ne kemi mendimin tonë strategjik dhe preferojmë koalicion opozitar”.

Derisa AAK-ja nuk ka vija të kuqe për askënd, por më e përafërt është me Nismën Social Demokrate dhe PSD-në.

Ahmet Isufi, nënkryetar i AAK-së: “Do bashkëpunojmë me ata që janë për shtetin, që bëjnë 100 për qind shtet”.

Shikuar nga praktika e zgjedhjeve të kaluara partitë e mëdha politike presin gjithmonë momentin e fundit për tu certifikuar në KQZ  si koalicione parazgjedhore apo të garojnë të vetme./ABC News Albania 24/7

parlamenti-i-kosoves-1280x721.jpg
nev ila15:40 | 14/08/2019

Kur duhet rreth një javë nga seanca që do të shpërndajë parlamentin, partitë politike kosovare duken të prirura të shkojnë në zgjedhje të vetme. Megjithatë, në vartësi të zhvillimeve, ato nuk i përjashtojnë koalicionet zgjedhore.

Tashmë kur kanë mbetur edhe më pak se një javë për tu mbajtur seanca e thirrur për shpërndarjen e parlamentit kanë nisur edhe negociatat si dhe deklaratat e ndryshme për koalicione të mundshme parazgjedhore ndërmjet partive politike.

Partia Demokratike e Kosovës, sipas nënkryetarit të saj Envej Hoxhaj, programin e saj nuk do ta përziej me askënd. Ai thotë se është e pamundur të ketë koalicion parazgjedhor me patitë e mëdha.

“Ne do të shkojmë në zgjedhje të vetëm. Nuk e përjashtojmë mundësinë për koalicion me ndonjë parti të vogël, por jo me ato të mëdha parlamentare”, tha Enver Hoxhaj nënkryetar i PDK-së.

Deputeti nga radhët e LDK-së, Arben Gashi tha se do të ishte mirë që secila parti të garojë e vetme në zgjedhje që të shihet forca politike e secilit subject. Sipas tij, nëse partitë e tjera vendosin të shkojnë në garë me koalicione, atëherë kjo parti nuk përjashton mundësinë e një koalicioni me VV-në.

“Nëse do të kemi koalicione prej partive parlamentare, si AAK-ja, apo PDK-ja që vendosin të bëhen bashkë, normalisht ne kemi mendimin tonë strategjik dhe preferojmë koalicion opozitar”, tha Arben Gashi, LDK.

Derisa AAK-ja nuk ka vija të kuqe për askënd, por më e përafërt është me Nismën Social Demokrate dhe PSD-në.

“Do bashkëpunojmë me ata që janë për shtetin, që bëjnë 100 për qind shtet”, tha Ahmet Isufi, nënkryetar i AAK-së.

Shikuar nga praktika e zgjedhjeve të kaluara partitë e mëdha politike presin gjithmonë momentin e fundit për tu certifikuar në KQZ  si koalicione parazgjedhore apo të garojnë të vetme./ABC News Albania 24/7

kosove-1-1280x713.jpg
ad min21:00 | 02/08/2019

Kryeparlamentari Kadri Veseli i është përgjigjur kërkesës së Presidenti të vendit, HashimThaçi, i cili pers një shkrese zyrtare dërguar bartësit të koalicionit fitues të zgjedhjeve të fundit, Kadri Veselit, i ka kërkuar edhe zyrtarisht të propozojnë kandidatin e ri për ta mandatuar për formimin e qeverisë së Kosovës.

Veseli ka thëne se nuk ka mandatar të ri dhe se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

Kreu i PDK, Veseli ka thirrur të hënën mbledhjen e kryesisë së Kuvendit ku pikë e vetme e rendit të ditës është përgatitja për séance plenare për shpërbërjen e Kuvendit.

Ndërsa ambasadori i SHBA-së në Kosovë për disa orë sot ka qëndruar në zyrat e kryeparlamentarit Veseli.

Edhe Levizja Vetëvendosje  është për zgjedhje të reja.

Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj tha më herët se edhe AAK-ja është e interesuar të shpërbëje Kuvendin dhe se do t’i bashkohet mocionit për një gjë të tillë. Edhe LDK-ja gjithmonë është deklaruar se është pro zgjedhjeve të jashtëzakonshme , ndërkohë qe të shtunën mban Kuvendin Zgjedhor ku pritet të zgjidhet lideri i partisë./ABC News Albania 24/7

haradinaj-Kosove.jpg
ad min12:10 | 22/07/2019

 

Pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj dhe qeverisë së tij, në vend kanë dalë opsione të ndryshme nëse do të ketë zgjedhje të jashtëzakonshme apo qeveri teknike me kryeministër konsensual.

Tetë shtatori përmendet si data për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së kryeministrit Haradinaj.

Por presidenti Hashim Thaçi ende nuk i ka ftuar partitë politike për konsulta rreth datës së këtyre zgjedhjeve.

Partitë politike kanë shprehur vullnetin e zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Por kjo ka gjasë të mos u pëlqej ndërkombëtarëve meqë  zvarritet vazhdimi i dialogut.

Sipas Mushkolajt për këtë arsye ndërkombëtarët mund të insistojnë në një qeveri teknike me kryeministër konsensual.

Derisa kryeministri në largim Ramush Haradinaj është duke vazhduar aktivitetet e tij në cilësinë e kryeministrit.

Ai sot ka marrë pjesë në inicimin për ndërtimin e bustit të sentorit Bob Dole në Prishtinë.  Nuk ka folur për dorëheqje e as për gjykatën special por ka ka garantuar miqësi të përjetshme me SHBA-në.

“Ne jemi të gëzuar që populli i Kosovës i drejtohet me shenjë falënderimi senatorin Dole, falënderojmë presidentin Trump për kujdesin, urojmë që miqësia me Amerikën të jetë e përjetshme”

Ndërkohë Kryetari PDK-së Kadri Veseli ka nisur përgatitjet për zgjedhje të jashtëzakonshme. Veseli ka mbledhur kryetarët e degëve të PDK-së,të cilëve u ka kërkuar formimin e shtabeve zgjedhore”, tha Dole.

Kryeministri Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje të premten pasi që është ftuar për tu marrë në pyetje në cilësinë e të dyshuarit nga dhomat e specializuara në Hagë./ABC News Albania 24/7

Veliaj-zgjedhje.jpg
nev ila15:31 | 03/05/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj është shprehur i sigurtë në fitoren e mandatit të tij të dytë.

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak ai kërkoi sa më tepër angazhim për të fituar edhe shumicën në këtë këshill, me qëllim që asnjë projekt të mos mund të bllokohet nga opozita.

Thotë se ka ende shumë punë për të bërë në Tiranë e për këtë i duhet një mandat i dytë, jo vetëm si qytetarë i parë, por edhe për të patur shumicën në këshillin bashkiak.

“Në mandatin e ardhshëm, jam i bindur do të bëjmë punë akoma më të mira dhe do të mirëpresim në këtë këshill bashkiak, edhe pothuajse po aq anëtarë të rinj, që besojmë do t’i bëjnë nder këtij qyteti dhe punës që është nisur këtu. Siç e thashë ne do të luftojmë për çdo mandat, për të 61 mandatet”, tha ai.

Nuk e përfill vendimin e opozitës për të bojkotuar zgjedhjet e as pjesëmarrjen e partive të vogla në garë. Për kryebashkiakun Erion Veliaj e rëndësishme është që të fitohen zgjedhjet në 30 qershor.

“Nëse opozita vazhdon të refuzojë të marrin pjesë apo të sjellë një alternativë për Tiranën përveçse të bllokojë projektet, ky është vendimi i tyre. Unë e kam thënë gjithmonë. Ne garën e kemi me veten tonë. Çdo vit duhet të jemi më mirë se viti që ishim dhe në mandatin tjetër, do të duhet të jemi më mirë, se sa mandatin që lamë pas.”, deklaroi Veliaj.

Në mbledhjen e këshillit bashkiak kryetari i bashkisë njofton se ka edhe një listë rezervë për kandidatët e ardhshëm të këtij këshilli.

“Ne të kemi edhe një listë rezervë ku duam të promovojmë dhe shumë nga të rinjtë dhe të rejat tanë, për t’u siguruar që Tirana e ka një këshill bashkiak aktiv, me një shumicë që na mundëson të marrim vendime të rëndësishme, të ecim shpejt dhe të transformomë Tiranën si këto katër vite, ju garantoj më e mira është përpara”, theksoi ai.

E duke hedhur vështrimin drejt, kryebashiaku Veliaj tha se projektet për kryeqytetin do të realizohen falë edhe bashkëpunimit me qytetarët dhe për këtë mori shembull tre familje që preken nga projekti i bulevardit të ri të cilët kanë pranuar bonusin e qirasë.

Një tjetër vendim i marrë nga Këshilli Bashkiak i Tiranës është shndërrimi në muze i shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare, një projekt që do të përfshijë edhe shtëpinë e e një tjetër njeriu të njohur të letrave shqipe, Dritëro Agolli./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono