në Ballkan

shqiperia-1280x738.jpg
ad min13:00 | 11/08/2019

Shqipëria rezulton vendi më pro-evropian në Ballkan. Sipas sondazhit të fundit të kryer nga Eurobarometri, pjesa dërrmuese e qytetarëve besojnë më shumë BE-në se qeverinë vendase. Ndërkohë, vendi me më pak mbështetje për Europën rezulton Serbia.

Shqipëria është vendi me përqindjen më të lartë të qytetarëve që i besojnë më shumë Bashkimit Europian sesa qeverisë vendase, përkatësisht me 69 dhe 30 për qind. Kështu thotë një sondazh i Eurobarometrit, i kryer në qershor të 2019-s dhe i publikuar këtë muaj. Pas Shqipërisë renditet Maqedonia e Veriut me 57 dhe 33 për qind, e ndjekur nga Mali i Zi, ku mbështetja pro-BE-së llogaritet 47 përballë 43 për qind.

Ndërkohë, Serbia rezulton i vetmi vend ku mbështetja është më e madhe për qeverinë vendase sesa për Unionin Europian, me kuotat 41 dhe 33 për qind. Shqipëria është gjithashtu në krye të listës së vendeve që e perceptojnë pozitivisht imazhin e BE-së, konkretisht me 81 për qind që kanë një mendim të mirë ose shumë të mirë dhe vetëm 3 për qind që mendojnë të kundërtën. Ndërsa në Serbi, përqindja e atyre që kanë një mendim pozitiv për Unionin është më pak se gjysma e atyre në Shqipëri, 37 për qind.

Sidoqoftë, shifra në fjalë është më e lartë se ajo e qytetarëve serbë që kanë një mendim negativ për Europën, që llogaritet në 27 për qind. Ndërkohë, mbi 60 për qind e qytetarëve në Shqipëri, Maqedoninë e Veriut dhe Serbi vlerësojnë se ekonomia e vendit të tyre është e varfër, me përqindjen më të lartë të verifikuar në Serbi, 67 për qind. Problemet më të rëndësishme për qytetarët e këtyre vendeve janë situata ekonomike dhe papunësia./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono