ndihme

Furra-e-bukes-1280x669.jpg
Sej rie17:50 | 03/05/2019

 Pak kohë më parë një bukëpjekës nga Kosova i cili jeton në Serbi, u bë objekt sulmi pasi vëllai i tij kishte publikuar në rrjetet sociale një fotografi duke bërë simbolin e shqiponjës. Tashmë në ndihmë të tij janë rreshtuar banorë serbë të zonës, por dhe figura politike.

Kështu ka qenë një javë më parë për bukëpjekësin nga Prizreni, Mon Gjuraj, që punon në Borca afër kryeqytetit serb. Historia që filloi me një foto të vëllait të tij në rrjetet sociale me shqiponjën dykrenare nxiti protesta. Por, pronari e ka ndërmend të rrijë në Serbi.

Për ta ndihmuar në këtë në rihapje të dyqanit të bukëpjekësit kanë ardhur dhjetëra aktivistë dhe shumë qytetarë. Pronari ka vendosur të punoj pa para në këtë ditë për të gjithë në mënyrë që të tregoj dashuri për banorët. Ata nuk kanë munguar për të ngrënë mëngjes tek bukëpjekësi nga Kosova pavarësisht tensioneve të ngritura ndëretnike. Gjuraj u bë edhe yll i mediave jo vetëm lokale. Banorët i thonë se duhet të rri pasi urrejtja për askënd nuk ka dobi.

“Unë nuk e njoh këtë person dhe pse jetoj këtu pranë. Por atje ku jetoj unë ndodhet gjithashtu një bukëpjekës shqiptar. Unë nuk i ndaj njerëzit në serbë ose jo, por në të mirë dhe në të këqij”.

“Kam blerë bukë tek ata. Janë shumë të sjellshëm. Kam punuar edhe në shkollë ku kemi patur fëmijë shqiptarë, ata nuk janë ankuar dhe kanë qenë të mrekullueshëm”.

Këto janë para për të ndihmuar një gocë të sëmurë.

Gjuraj tani i ngelët të pret nëse mbështetja e këtyre aktivistëve do ta ndihmoj. Thotë se ka punuar gjithmonë për qytetarët shpesh duke bërë aktivitete humanitare dhe ka ndarë produktet e tij pa pagesë pë rata që nuk kanë. Mbështetja e bën të ndjehet më i sigurt.

Një thirrje në rrjetet sociale për solidarizim i ftoi dhe i solli edhe disa personalitete dhe politikan të opozitës. Por, ata që janë kundër thonë se nuk është fundi./ABC News Albania 24/7

elbasani.jpg
G. P.19:25 | 14/02/2019

Për të dytën seancë radhazi, Gjykata për Krimet e Rënda dështoi të niste gjykimin ndaj Suel Çelës dhe dy të akuzuarve të tjerë për sulmin ndaj policisë në portën e tregut Agro-Ushqimor në Elbasan. Shkak u bë mosnjoftimi i Çelës, aktualisht i shpallur në kërkim ndërkombëtar, për gjyqin në ngarkim të tij.

Njoftimi për të ishte firmosur nga babai i tij, Petrit Çela, i cili deklaronte se i biri gjendej jashtë vendit. Gjykata urdhëroi prokurorinë të kërkojë edhe ndihmën e Policisë së Shtetit, si edhe Interpolit për gjetjen dhe njoftimin e të pandehurit Suel Çela.

Sulmi ndaj policisë në Elbasan u regjistrua në Shtator 2017, ku një mjet “Audi” përplasi mjetin e zv/drejtorit të Policisë së Qarkut Elbasan, Gjergji Oshafi duke rrezikuar edhe jetën e 3 të tjerëve.

Prokuroria ia ka ngarkuar këtë ngjarje Suel Çelës, Enea Bekteshit dhe Kelmend Xhaferrit, të cilët akuzohen për “vrasje të punonjësit të policisë”, mbetur në tentativë”, “prodhim shitje narkotikësh” dhe “armëmbajtje pa leje”./abcnews.al

ledhaj-1280x739.jpg
ent ela17:13 | 11/01/2019

 

Në inagurimin e ambjenteve të Komisariatit Nr.6 në Tiranë, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj  tha se  prezencën e policisë e kërkuan vetë fakultetet për shkak të kaosit të shkaktuar, nga një grup i vogël studentësh. Nga ana tjetër  Lleshaj  i bëri thirrje drejtuesve të universiteteve të ruajnë universitete të lira nga çdo formë bllokimi.

“Ka pasur një kërkesë nga drejtuesit e universiteteve për ndihmë në mënyrë që të liroheshin ato mjedise që ishin të zëna me barrikada të improvizuara nga një grup i vogël personash. Kryesisht inspektimet janë bërë nga policia private e universiteteve. Policia ka mbështetur nga larg këtë veprimtari. Dua të them që garancia që u jepet universiteteve dhe paprekshmëria e mjediseve universitare do të thotë paprekshmëri nga çdo formë e dhunës apo e pasigurisë. Është detyrë e drejtuesëve të universiteteve që universitet të mbeten zona të lira në çdo pikëpamje”./abcnews.al/

siriani.jpg
G. P.23:40 | 24/12/2018

Teksa festa e Krishtlindjes kërkon që të gjithë ne të jemi altruistë me të varfërit dhe të pamundurit, shembulli më i mirë vjen nga Berlini, ku një refugjat sirian u jep për të ngrënë gjermanëve të pastrehë.

“T’i japim diçka në këmbim popullit gjerman”. Është ky emri i fushatës së themeluar nga Aleks Asali, një emigrant sirian në Gjermani, që synon ndihmën e gjermanëve të pastrehë me një supë të ngrohtë. Prej tre vjetësh, çdo javë që i paraprin vigjiljes së Krishtlindjes, Asali përshkon me metro qytetin e Berlinit, duke marrë me vete me ushqimin që ai dhe bashkëpunëtorët përgatisin për të varfërit. Ai ndalon në sheshin Aleksandër, ku qëndrojnë zakonisht të pastrehët. “Shumë prej tyre na njohin dhe na presin. Takimet me ta janë gjithmonë të ngrohta, të prekin në zemër”, është shprehur Asali për revistën e njohur gjermane “Bild”.

2 dhjetorin e kaluar, refugjati sirian, i cili la vendin e tij në vitin 2014 për t’i shpëtuar luftës, mori një nderim nga Këshilli Bashkiak i Berlinit për angazhimin e tij në punë vullnetare. Atë ditë, ai u ngjit në podium bashkë me partneren e tij gjermane, të cilës i bëri publikisht një propozim për martesë. Mbi 1 milion sirianë mbërritën dhe u pranuan në Gjermani kur lufta në Siri arriti kulmin. Pak muaj më parë, qeveria gjermane miratoi një projekt/buxhet për emigrantët, që parashikon punësimin, arsimimin dhe programe të ndryshme për integrimin e tyre në shoqërinë gjermane./abcnews.al

be-1.jpg
G. P.16:35 | 06/12/2018

Komisioni Europian ka miratuar më 5 Dhjetor Programin Vjetor të Masave 2018, përmes të cilave BE-ja i jep 94 milionë euro Shqipërisë, për ta mbështetur në procesin e integrimit europian.

Ky program fokusohet në çështjet thelbësore të procesit të negociimit për antarësim, si shteti ligjor, zhvillimi ekonomik, lufta kundër korrupsionit dhe sigurisht vijimi i mbështetjes së reformës në drejtësi. Mbrojtja e mjedisit, dhe veçanërisht trajtimi i ujërave të zeza, është prioritet i asistencës së BE-së.

Këto fonde do të përdoren edhe për shfrytëzuar potencialin e madh të turizmit në Shqipëri me qëllim rritjen ekonomike si dhe ruajtjen e trashëgimise kulturore në vend./abcnews.al

46348368_303.jpg
G. P.08:12 | 19/11/2018

Kryeministrja britanike do të udhëtojë këtë javë për në Bruksel, për të diskutuar me BE për marrëdhëniet ekonomike pas Brexitit. Kundërshtarët e Theresa Mayt në ishull vazhdojnë të jenë në pozita lufte.

“Një ndërrim në lidership nuk i bën negociatat aktuale më të lehta dhe nuk ndryshon gjë në aritmetikën parlamentare”, deklaroi Theresa May në intervistë te Sky News. Ajo edhe mund t’u kishte thënë Brexitasve të vijës së ashpër në partinë e saj: bëni çfarë të doni, por jeni ju që e trashëgoni rrëmujën. Dhe njëkohësisht kryeministrja bëri të ditur se ka në plan që të kthehet që këtë javë në Bruksel, për të negociuar atje më tej me shefin e Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker.

Marrëveshja është marrëveshje, por…

May foli për negociata në vazhdim me BE dhe ajo e përdor këtë formulim për të zbutur kritikët e saj në kabinetin qeveritar britanik. Një grup i kritikëve të saj kërkon që ajo të vazhdojë edhe më tej përpjekjet për t’i marrë lëshime Brukselit. Por May e di se kjo nuk ka shanse, sepse si qeveria franceze, ashtu edhe kancelarja Angela Merkel në Berlin e kanë bërë të qartë, se marrëveshja nuk do të rinegociohet më. Pra ajo që kërkon kryeministrja britanike janë disa bonbone, të cilat në metrat e fundit para takimit të nivelit të lartë të BE të dielën e ardhshme mund të futen ende në të ashtuquajturën “deklaratë politike”. Në të skicohet, si e përfytyron BE raportin midis të dyja palëve pas Brexitit.

Është fjala për një dokument me shtatë faqe, në të cilin me viza hyrëse deri tani janë përshkruar vetëm temat për negociatat e mëvonshme. Marrëdhëniet e ardhshme tregtare për shembull do të zhvillohen mbi bazën e një bashkimi doganor, siç janë përcaktuar tashmë si siguri për Irlandën e Veriut në marrëveshjen e ndarjes. Këtu May mund të përpiqej që të marrë premtime më konkrete nga BE, për të mundur që ta shesë me ndihmën e tyre më mirë paketën në Britaninë e Madhe.

Njëra nga kritikat kundër marrëveshjes është që Britania e Madhe po e blen derrin në thes, përsa i përket raportit të ardhshëm. Por kjo nuk do të ndryshojë në mënyrë rrënjësore. Deklarata politike nuk është e detyrueshme nga ana juridike. Qeveritë e BE mund ta ndryshojnë mendimin e tyre më vonë në çdo kohë. Sepse deri tani kanë qenë të preokupuar vetëm me ndarjen, negociatat e vërteta për të ardhmen ende nuk kanë nisur. Ato do të zhvillohen vetëm pas Brexitit dhe ndoshta do të zgjasin me vite.

Edhe më tej e ardhme e pasigurt

Thuajse nuk ekzistojnë shanse, që Theresa May të arrijë në Bruksel lëshime që ia vlen t’i përmendësh. Po të arrihet me të vërtetë të formohet grupi për mocionin e votëbesimit brenda partisë së saj, ithtarët e vijës së ngurtë mund të vepronin që në fillim të javës. Besohet se May votimin vërtet mund ta mbijetojë politikisht, por kundërshtarët e saj besojnë që ajo do të dëmtohet rëndë.

Pengesa vendimtare është parlamenti, ku aktualisht nuk ka shumica për një marrëveshje. Shefi i laburistëve, Jeremy Corbyn bëri të ditur sërish të dielën se partia e tij do të votojë kundër. Të njëjtën gjë ka thënë partia skoceze SNP, disa liberalë dhe deri më sot edhe DUP irlandezoveriore. Po t’i shtosh këtyre edhe disa dyzina mbështetësish të vijës së ashpër, në këtë gjendje duket thuajse e pashpresë që marrëveshja të miratohet në parlament./DW

refuzimi.jpg
G. P.21:44 | 10/09/2018

Një fans i madh i “Insomniac Games” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kishte kërkuar kompanisë ndihmë për t’i bërë të dashurës së tij propozimin për martesë. Kompania pranoi, por e dashura jo, madje e la duke zgjedhur të lidhet me vëllain e tij.

Jo gjithnjë në historitë romantike gjestet e dashurisë kaanë një fund të lumtur. Në fakt Tajler Shulz, një fans i madh i “Marvel’s Spider-Man”, i kishte kërkuar ndihmë kompanisë “Insomniac Games” që ta ndihmonin për të bërë propozimin e martesës për të dashurën e tij, duke vendosur mesazhin në ekranin e madh para një kinemaje.

Në profilin e tij, Tuiter Shulz shkruante se ishte gati të martohej me vajzën me të cilën bashkëjetonte prej pesë vjetësh dhe do ia kërkonte këtë në mënyrë shumë të veçantë.

“Insomniac Games” pranoi duke i premtuar të riut se në 7 Shtator çdo gjë do ishte gati dhe ashtu ndodhi, por vajza refuzoi kërkesën për martesë, madje dhe duke e lënë për t’u lidhur me vëllain e tij.

Madje për mediat, ajo u shpreh se nuk priste që propozimi për martesë të ishte i tillë me anë të një loje lompjuterike. Por pavarësisht zhgënjimit, Shulz u shpreh i lumtur që realizoi planin e tij, duke thënë se në këtë mënyrë kishte shmangur qëndrimin më të gjatë me një vajzë që nuk e meritonte./abcnews.al

kanal.jpg
ent ela10:21 | 10/09/2018

Një trup i pajetë i seksit mashkull është gjetur në fshatin Gjoc të Kavajës në një kanal. Nga këqyrjet paraprake dyshohet se trupi i përket një personi të moshës 60-70 vjeç dhe nuk rezulton të ketë shenja dhune në trup apo dëmtime të tjera. Trupi i pajetë është rreth 1.70 m i gjatë, me flokë të thinjura dhe në momentin e konstatimit kishte të veshur një këmishë me mëngë të shkurtra ngjyrë e bardhë me vija blu dhe të kuqe, pantallona ngjyrë blu e errët, si dhe në dorë mbante një orë me fushë të bardhë me mbishkrimin “Quartz-Ëoke”.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë kërkon ndihmën dhe bashkëpunimin e qytetarëve për identifikimin e trupit të pajetë. Kushdo që disponon informacion të nevojshëm është i lutur të telefonojë në numrin pa pagesë 112 ose në numrin e Sallës Operative 0694110202.

Njoftimi i Policisë Kavajë

Më datë 09.09.2018, rreth orës 14:20, në fshatin Gjoc në Kavajë, në një kanal, është gjetur një trup i pajetë i gjinisë mashkull, rreth moshës 60-70 vjeç, i cili nga këqyrjet paraprake nuk rezulton të ketë shenja dhune në trup apo dëmtime të tjera.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë kërkon ndihmën dhe bashkëpunimin e qytetarëve për identifikimin e trupit të pajetë.

Trupi i pajetë ka këto karakteristika fizike, është rreth 1.70 m i gjatë, me flokë të thinjura dhe në momentin e konstatimit kishte të veshur një këmishë me mëngë të shkurtra ngjyrë e bardhë me vija blu dhe të kuqe, pantallona ngjyrë blu e errët, si dhe në dorë mbante një orë me fushë të bardhë me mbishkrimin “Quartz-Woke”.

Çdo qytetar që disponon informacion të nevojshëm është i lutur të telefonoj në numrin pa pagesë 112 ose në numrin e Sallës Operative 0694110202. /abcnews.al

mense-sociale.jpg
G. P.18:40 | 30/08/2018

Për herë të parë Bashkia e Librazhdit, me ndihmën e donatorëve shqiptarë e të huaj, ka ngritur një mensë sociale, e cila u vjen në ndihmë më shumë se 80 personave. Kryetari i Grupit Parlamentar Taulant Balla i pranishëm në ambientet e sapo hapura është shprehur se ky projekt do të shtrihet edhe në zona të tjera të vendit.

Ndodh për herë të parë që një nevojtar në Librazhd t’i drejtohet një mense sociale.

Këtu jo vetëm ofrohet vakti i drekës për familjet në nevojë, por ata që janë në kushte të rënda ekonomike mund të marrin edhe ushqim me vete në shtëpi.

Sipas kryetarit të Grupit Parlamentar, Taulant Balla, ky model që ekziston në shumë vende të botës do të shtrihet në të gjithë zonat me familje shumë të varfëra.

“Ky është një projekt që e kemi nisur me mbështetjen e donatorëve shqiptarë dhe të huaj, të cilin duam natyrisht ta zgjerojmë, qoftë në numër, qoftë edhe në zona të tjera me qëllim që ato familje të cilat një pjesë janë apo jo në skemën e ndihmës ekonomike, t’u garantojmë që të paktën një vakt t’u jetë i plotë”, tha Balla.

Ky është një projekt që e kemi nisur me mbështetjen e donatorëve shqiptarë e të huaj, të cilin duam ta zgjerojmë, qoftë në numër, qoftë në zona të tjera, me qëllim që ato familje të cilat, megjithë skemën e ndihmës ekonomike, t’u sigurojmë një vakt të plotë ushqimor.

Mensa sociale e Librazhdit ka nisur funksionimin prej pak ditësh, ndërkohë që Bashkia e Librazhdit shpreson që projektin ta zhvillojë edhe më tej që të mos mbesë vetëm në në shërbim të 80 personave./abcnews.al

fire-1280x720.jpg
G. P.11:11 | 24/07/2018

Të shumta kanë qenë reagimet e liderëve botërorë lidhur me situatën e rëndë që po kalon Greqia për shkak të emergjencës nga zjarri i rënë në disa zonë të Athinës. Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker me një mesazh në Twitter njoftoi se ka biseduar me presidentin Pavlopulos dhe kryeministrin Tsipras lidhur me situatën si dhe shprehu ngushëllimet e tij për familjarët e viktimave.

“Komisioni Europian nuk do të kursejë asgjë për të ndihmuar Greqinë dhe popullin grek”, shkruan ai.

“Shumë i trishtuar nga zjarret tragjike në Greqi. Evropa do të mbetet në anën e miqve tanë grekë në këto kohë të vështira”, shkruan presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk, duke njoftuar se vendi Helen do të ndihmohet në përballimin e emergjencës nga shumë vende të BE-së.

Gjithashtu edhe presidetni i parlamentit europian, Antonio Tajani ka shprehur solidaritetin e tij lidhur me ngjarjen tragjike, dhe njofton se mekanizmi europian për mbrojtjen civile është vënë në ndihmë të Greqisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono