ndihma

polizei.jpg
nev ila13:37 | 06/06/2019

Më shumë se 100.000 azilkërkues marrin që nga viti 2014 para që të largohen nga Gjermania, në formë ndihme. Shqiptarët renditen të parët për marrjen e saj.

Kush kthehet vullnetarisht pas një procedure azili të dështuar mund të aplikojë për ndihmë financiare të kthimit. Për autoritetet gjermane ky variant është ai më pak i kushtueshmi, se sa dëbimi. Por një pjesë e këtyre personave rikthehet prapë në Gjermani.

Që nga viti 2014, kur kjo ndihmë ofrohet, e kanë marrë atë më shumë se 100.000 vetë, shkruan agjencia e lajmeve dpa. Por sipas përgjigjes së qeverisë gjermane ndaj kërkesës së grupit parlamentar liberal, FDP në Bundestag afër 2% e tyre rikthehen sërish në Gjermani.

2506 persona nga 102.761 azilkërkues të refuzuar që janë larguar vullnetarisht, kanë bërë pas rikthimit në Gjermani kërkesë pasuese për azil në vitet 2017-2019″, citon dpa përgjigjen e qeverisë gjermane.

Shqiptarët renditen të parët tek ata që emarrin ndihmën gjermane të kthimit, i ashtuquajturi program i federatës dhe landeve për rintegrimin. 1345 vetë. Serbët po ashtu, 1088 renditen ndër ata që e pranojnë më shpesh këtë ndihmë. Por edhe shumë azilkërkues të refuzuar nga Gjeorgjia, Rusia, Maqedonia veriore dhe Iraku e marrin ndihmën e kthimit. Më pak ky program është përdorur nga azilkërkues të refuzuar nga Afganistani dhe Turqia.

Paratë kthehen në rast të rikthimit në Gjermani

Por parimisht një azilkërkues mund të marrë vetëm 1 herë ndihmë në para nga programi i ndihmës. Kush e merr këtë ndihmë dhe pastaj kthehet sërish në Gjermani duhet ta rikthejë atë. Sipas Ministrisë së Brendshme gjermane janë rikthyer 83.000 euro. Ndërsa për programin në vitin 2018 janë shpenzuar 9,5 milionë euro. Zëvendëskryetari i grupit parlamentar, Stephan Thomae ka reaguar pas përgjigjes së qeverisë federale. “Çdo vit rreth 1000 kërkesa pasuese të azilit nga azilkërkues të refuzuar me vendim kthimi flasin një gjuhë të qartë. Programin e ndihmës për kthim ai e cilëson si një program që dukshëm krijon “stimuj të gabuar”, citon dpa, Stephan Thomae.

Një pjesë tjetër e azilkërkuesve janë rikthyer në të njëjtën kohë për shkak të bashkimit familjar, studimit apo për punë në Gjermani./DW

mynyr_koni.jpg
ent ela23:12 | 15/04/2019

Mynyr Koni ka reaguar pasi u pezullua nga detyra e Rektorit të Universitetit të Tiranës nga ministrja Besa Shahini. Retori i UT thotë se e dinte një gjë të tillë pas gjithë atyre sulmeve të pashembullta që prej shumë kohësh, janë adresuar ndaj tij, ndërsa shton se para se të merrte këtë vendim, Shahini duhet minimalisht ta kishte pritur në një takim.  Ndër të tjera koni ka vën theksin tek akuzat ndaj Ministres Shahini duke e cilësuar si jo bashkëpunuese. Mynyr Koni ka shkruar ndër të tjera në deklaratën e tij se  pezullimi është kërkaur nga qeveria e Ramës. Në përbmyllje të deklaratës së tij, Rektori i Univeristetit të Tiranës i kërkon ndihmë Presidentit të Republikës së Shqipërisë, “që me seriozitetin dhe gjakftohtësinë që e karakterizon, ta shikojë me shumë kujdes këtë rast, jo për Mynyr Konin, por për Universitetin e Tiranës, për vetë rëndësinë, historinë dhe domethënien që ka ai në arsimin e lartë në vend”. Ai ka theksuar gjithashut se: “Dua të shpreh gadishmërinë time për çdo sqarim me institucionin e Presidentit në lidhje me këtë çështje kaq delikate dhe të rëndësishme dhe mbetem i gatshëm për të vënë në dispozicion çdo dokument zyrtar që unë disponoj”. /abcnews.al

avione-ndihma.jpg
G. P.16:40 | 17/02/2019

Shtetet e Bashkuara kanë dërguar avionët e parë me ndihma humanitare për popullsinë e Venezuelës. Ndihmat kanë zbarkuar në një qytet në kufirin me Kolumbinë dhe ende është e paqartë se si do të hyjnë në territorin venezuelian, ku qeveria Maduro ka deklaruar se nuk do t’i pranojë.

Avionët e parë ushtarakë amerikanë kanë mbërritur në kufirin mes Kolumbisë dhe Venezuelës për të shpërndarë ndihmat humanitare për vendin latin të kapluar nga kriza. Avionët kanë zbarkuar në qytetin kufitar Kukuta, me kërkesë të liderit të opozitës venezueliane, Huan Guaido, që muajin e kaluar u vetëshpall president i përkohshëm i vendit. Guaido ka deklaruar se rreth 600 mijë vullnetarë venezuelianë do të punojnë për të kaluar ndihmat në kufi, duke nisur nga data 23 shkurt.

“Ne do të mobilizohemi brenda dhe jashtë kufijve. Beteja jonë vazhdon”, ka deklaruar Guaido përmes një postimi në Twitter.

Nga ana tjetër, presidenti Nikolas Maduro ka deklaruar se ndihmat janë pjesë e një komploti amerikan për të pushtuar ushtarakisht Venezuelën. Sidoqoftë, mbetet e paqartë se si ndihmat do të kalojnë kufirin, duke qenë se pjesa venezueliane e aksit lidhës me Kolumbinë është e bllokuar nga konteinerë të mëdhenj, të përdorur për tregtinë. Në një konferencë për shtyp nga qyteti Kukuta, administratori i USAID, Mark Grin ka deklaruar se ndihmat kanë mbërritur për shkak se Venezuela ndodhet e përfshirë nga një krizë humanitare.

“Fëmijët janë të uritur dhe thuajse të gjitha spitalet në Venezuelë kanë mungesë të theksuar medikamentesh”, ka thënë Grin.

Ai ka shtuar se kriza ka marrë përmasa rajonale, nisur nga fakti se 3 milionë qytetarë venezuelianë kanë emigruar në vendet fqinje në kërkim të ushqimit dhe mjekimeve./abcnews.al

venezuela-1.jpg
G. P.22:33 | 03/02/2019

Administrata amerikane ka nisur dërgimin e ndihmave humanitare në Venezuelë, ku mungojnë ushqimet bazë dhe medikamentet. Ndihmat do të depozitohen në kufi me vendet fqinje, pasi presidenti Nicolas Maduro nuk i ka lejuar me argumentin se janë një pretekst për ndërhyrje ushtarake.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar nisjen e ndihmave humanitare në Venezuelë, pas kërkesës së liderit të opozitës Juan Guaido, i vetëshpallur president i përkohshëm i vendit. Guadio nuk kontrollon ndonjë territor në Venezuelë, ndaj dhe ndihmat do të depozitohen në qendra të ngritura në vendet fqinje, ku janë strehuar dhe shumë qytetarë venezuelianë të larguar nga vendi i tyre.

Përmes një postimi në profilin e tij në Twitter, këshilltari i presidentit Trump për sigurinë kombëtare, John Bolton ka deklaruar se dërgimi i ndihmave filloi këtë fundjavë. Ndërkohë, presidenti në fuqi i Venezuelës, Nicolas Maduro ka refuzuar ndihmat me argumentin se janë vetëm një pretekst për ndërhyrje ushtarake.

Duke folur përpara mbështetësve të tij ditën e shtunë, Maduro tha se Venezuela nuk është një vend që kërkon lëmoshë. Prej vitesh Venezuela është e përfshirë nga një vorbull krizë të rëndë ekonomike, me një super-inflacion dhe mungesë të gjërave bazë si ushqime dhe medikamente. Situata ka bërë që në vetëm 3 vjet disa milionë njerëz të largohen nga vendi.

Në Janar, Maduro u betua për një mandat të dytë pas fitores në një proces zgjedhor të kontestuar. Të njëjtin muaj, Guaido, që është kryetar i Asamblesë Kombëtare të Venezuelës u vetëshpall president i përkohshëm deri në mbajtjen e zgjedhjeve të reja. Më herët gjatë javës, presidenti amerikan Donald Trump deklaroi se përdorimi i forcës ushtarake në vendin latin mbetet një opsion i hapur./abcnews.al

gjermani-1.jpg
ent ela09:21 | 26/10/2018

Gjermania është përgatitur që të ashpërsojë kushtet e ndihmës për vendet në zhvillim, në përpjekje për të luftuar korrupsionin, për të garantuar të drejtat e njeriut dhe për të nxitur krijimin e strukturave demokratike.

Në një dokument të ri strategjik të publikuar në prag të takimit të G20-ës me Afrikën javën që vjen në Berlin, Ministria gjermane e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit përvijoi plane për të reduktuar numrin e shteteve partnere dhe për të kontrolluar më mirë se si shpenzohen paratë e ndihmave.

Të ashtuquajturat “partneritete për reforma”, që Gjermania ka tashmë me me Ganën dhe Tunizinë do të kërkojnë që vendet e synuara të rritin gjithashtu kontributet vetjake për zhvillimin.

Sipas dokumentit strategjik të quajtur “Entwicklungspolitik 2030” (“ndihma për zhvillimin 2030”), “një element i rëndësishëm i së gjithës është krijimi i financave kombëtare dhe i administratave të taksave, i zyrave të llogarive dhe i institucioneve për të luftuar korrupsionin”.

Në prezantimin e dokumentit këtë javë, ministri gjerman i Zhvillimit, Dirk Müller tha se qeveria gjermane do të nisë gjithashtu një program të ri monitorimi, duke kontrolluar marrëveshjet e bashkëpunimit të Gjermanisë me 85 shtete, të cilave aktualisht u jep para.

Bizneset duhet të japin kontributin e tyre

Gjermania dërgon rreth 4,4 miliardë euro ndihmë për vendet në zhvillim në botë çdo vit, shumica e së cilës shpenzohet në Afrikë. Administrata e Angela Merkelit e ka bërë moto të saj “luftimin e shkaqeve të migrimit” duke ndihmuar ekonomitë e Afrikës. Kjo do të jetë njëra nga temat edhe javën e ardhshme në konferencën për Afrikën në Berlin.

Kancelarja ka thënë se është e vendosur që ta bëjë pikërëndesë në presidencën aktuale të Gjermanisë të G20-ës inkurajimin e investimeve private në Afrikë.

Këtë javë, ministri Müller e përsëriti këtë mesazh, duke kërkuar që bizneset gjermane të bëjnë më shumë për t’u angazhuar. “Afrika është kontinent i rritjes i së ardhmes”, tha ai në një intervistë me të përjavshmen gjermane Die Zeit. “Në dhjetë vitet e ardhshme në Afrikë dhe në Evropë do të ndërtohet aq sa në njëqind vitet e fundit. Për inxhinierët gjermanë, ndërtimin dhe kompanitë e energjisë kjo do të krijojë shanse të mëdha”.

Politikanë të opozitës nuk u bindën nga deklarata për ndryshimin e paradigmës në ndihmën gjermane për zhvillimin. Zëdhënësi për zhvillimin i partisë së të Gjelbërve i vlerësoi të gjitha synimet që shprehu ministri Müller, por i quajti fjalë të bukura dhe nuk beson që do të zbatohen. Një nga instrumentat më efektivë për të forcuar qeverisjen e mirë, tha ai, nuk do të ishte reduktimi i ndihmës, por financimi direkt i buxheteve shtetërore./DW

Donald-Trump-e1526640469549.jpg
G. P.19:46 | 22/10/2018

Presidenti Donald Trump ka konkretizuar kërcënimet në adresë të vendeve të Amerikës Qendrore, duke vendosur ndërprerjen e ndihmave financiare. Trump deklaroi se vendet e rajonit dështuan në frenimin e emigracionit dhe theksoi se karvani i nisur prej andej është i motivuar politikisht.

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara do të nisin ndërprerjen e ndihmave për Guatemalën, Hondurasin dhe El Salvadorin për shkak të krizës së emigrantëve. Të hënën, Trump kritikoi vendet në fjalë se kishin lejuar njerëzit të largoheshin nga rajoni dhe të hynin sipas tij ilegalisht në Shtetet e Bashkuara.

Kur mungojnë disa javë para zgjedhjeve për Kongresin, Trump u bëri thirrje qytetarëve që të fajësojnë demokratët për krizën kufitare. Aktualisht karvani i disa mijëra njerëzve po kalon nëpër Meksikë në përpjekje për të arritur Shtetet e Bashkuara. Trump akuzoi emigrantët se po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Amerikë, por shumica e familjeve kërkojnë azil.

Emigrantët thonë se kanë braktisur vendet e tyre për t’i shpëtuar varfërisë dhe dhunës. Ndërsa presidenti, pa dhënë as edhe një provë, vijoi duke thënë se udhëtimi i karvanit është i motivuar politikisht.

“Karvanet janë një turp për partinë demokratike. Të ndryshojmë ligjet për emigracionin, menjëherë!”, tha Trump.

Në vititn 2017, Guatemala mori mbi 248 milionë dollarë ndihma nga Amerika, ndërsa Hondurasi dhe El Salvadori morën sipas Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar përkatësisht 175 dhe 115 milionë./abcnews.al

greqia.png
G. P.09:31 | 02/10/2018

Qeveria greke ka hartuar një buxhet të lehtësuar nga taksat dhe që shmang shkurtimin e pensioneve. Por teksa kreditorët shprehen skeptikë se Athina mund të arrijë objektivat e saj pa masa shtrënguese, manovra konsiderohet një taktikë e kryeministrit Tsipras për të fituar mbështetje popullore për zgjedhjet e ardhshme.

Qeveria në Greqi publikoi të hënën projekt buxhetin e vitit të ardhshëm, që do të ketë si prioritet rritjen e suficitit përtej kuotës së rënë dakord me kreditorët ndërkombëtarë dhe rritjen e ekonomisë në 2.5 për qind.

Bëhet fjalë për buxhetin e parë që vendi harton që pas daljes nga programi i ndihmave e që mes të tjerash ka si synim edhe shmangien e shkurtimit të pensioneve, siç është kërkuar nga huadhënësit.

Qeveria greke synon që sufici buxhetor të arrijë deri në 4.14 për qind të GDP-së vitin e ardhshëm, por nëse nuk bën shkurtimet e pensioneve, atëherë objektivi ka pak shanse të arrihet dhe mund të ndalet në 3.5 për qind, sa ç’është rënë dakord me ndërkombëtarët.

I ndodhur pas opozitës në sondazhe, presidenti Tsipras është fokusuar në një buxhet më pak shtrëngues, në mënyrë që të sigurojë mbështetjen e votuesve në zgjedhjet parlamentare.

“Lehtësimi i barrës së taksave dhe ulja e kontributeve për sigurimet shoqërore nuk do të ishin të mundura pa performancën fiskale të tre viteve të fundit, fryt i sakrificave të qytetarëve grekë”, thotë drafti qeveritar.

Kryeministri Aleksis Tsipras ka deklaruar se hapësira fiskale për të bërë një manovër të tillë ekziston. Ndërsa zëdhënësi i qeverisë, Dimitris Tzanakopulos ka deklaruar të hënën se bisedimet me Komisionin Europian për të shmangur shkurtimin e pensioneve janë në rrugën e duhur. Athina doli nga programi ndërkombëtar i ndihmave në gusht./abcnews.al

SINKRON-RAMA-PER-BEBET.mpg_snapshot_01.12-1280x724.jpg
G. P.11:05 | 26/09/2018

Fëmijët që vijnë në jetë nga një Janari i vitit 2019 nuk do të marrin më 50 mijë lekë të vjetra, por 8-fishin e tyre. Lajmin zgjodhi ta japë vetë kryeministri Edi Rama.

400 mijë lekë për fëmijën e parë, 800 mijë lekë për fëmijën e dytë dhe 1 milion e 200 mijë lekë  për fëmijën e tretë”, tha Rama.

Është përcaktuar bonusi edhe për ata që kanë planifikuar familje të madhe me mbi tre fëmijë.

“Fëmija i tretë, i katërt, i pestë dhe me radhë janë të gjithë subjekt i bonusit 1 milon e 200 mijë lekë”, theksoi Rama.

Ky çek do të jepet brenda vitit garantoi kryeministri Rama edhe pse pranon bonusi i deritanishëm nuk është marrë nga familjarët ndonëse kanë kaluar disa vjet.

“Bonusi do të jepet qysh në vitin e parë të lindjes, i gjithi. Se  si do të shtrihet kjo është diçka që ne po e diskutojmë sepse praktikat e mira e kanë gjithmonë të shtrirë, nuk e kanë një pagesë gjë që është një opsion që ne po e studiojmë”, u shpreh rama.

Ministria e Shëndetësisë ka marrë përsipër që të modernizojë shërbimet në qendrat shëndetësore për nënat e fëmijët, por nga ana tjetër sfidë konsideron dixhitalizimin e të porsalindurve.

“Për të patur mundësinë më shumë që në momentin që një fëmijë lind te ketë një regjistrim elektronik, pra aty ku lind në maternitet dhe të marrë të gjitha përfitimet në mënyrë elektronike”, tha ministrja e Shëndetësisë.

Për kryeministrin janë të rëndësihme reformat e ndërmarra që kërkojnë durim dhe sakrificë nga ana e qytetarëve që drejton.

“Jemi këtu sepse reformat po funksionojnë, jemi këtu sepse gjërat po ecin mirë pak nga pak për të vazhduar të rrisim pagat. Do të rrisim pagat në arsinm, shëndetësi dhe ushtri pas shumë vitesh”, tha Rama.

Këta që sakrifikojnënuk kanë ngurruar ta pyesin apo ta kritikojnë kreun e qeverisë, një prej shqetësimeve të shprehura drejtpërdrejtë në rrjetet sociale ishte ajo rritja e kërkesave për azil pasi për shqiptarët nuk duan vetëm të shtohen por edhe të bëjnë jetë cilësore në vendin e tyre.

Nuk jemi më bunkeri i Enver Hoxhës. Jemi një vend i lirë dhe njerëzit kanë të drejtën e lëvizjes. Nëse shqiptarët kërkojnë azil, ndodh se nuk jemi anëtarë të BE dhe nuk kemi akses në tregun e punës.Sa për ikjet nga vendi po ju them se nga Kroacia kanë ikur në një vit më shumë se nga Shqipëria”, theksoi kryeministri.

E duke e mbyllur me rrjetet sociale kryeministri Rama i përshëndeti të gjithë ndjekësit, duke i kujtuar se vetë ai ishte ndër promotorët për përdorimin e tyre./abcnews.al

c7ea3ce5-511c-4591-afee-68aab1f2dc46.jpg
ent ela11:23 | 02/09/2018

Një shofer 55 vjeçar nga Kosova është zhdukur ditën e djeshme në Durrës. Policia njofton se Skender Rama kishte ardhur me pushime në Durrës me një grup shoferësh dhe rreth orës 19 : 00 ka dalë nga hoteli ku ishin akomoduar të gjithë pushuesit, në afësi të Shkëmbit të Kavajës dhe nuk është kthyer më.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës kërkon ndihmën dhe bashkëpunimin e qytetarëve në gjetjen e një shtetasi.

Është rreth 1, 75 cm i gjatë, i dobët dhe ka të veshur një këmishë të bardhë dhe xhinse të zeza.  Në rast identifikimi të tij, jeni të lutur të telefononi në numrin 0694110217.

Njoftimi i Policisë Durrës

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës kërkon ndihmën dhe bashkëpunimin e qytetarëve në gjetjen e një shtetasi.

Shtetasi Skender Rama 55 vjeç, banues në Kosovë, ditën e djeshme ka ardhur me pushime në Durrës (një grup shoferësh, 44 veta) dhe rreth orës 19 : 00 ka dalë nga hoteli ku ishin akomoduar të gjithë pushuesit, në afësi të Shkëmbit të Kavajës dhe nuk është kthyer më.

Është rreth 1, 75 cm i gjatë, i dobët dhe ka të veshur një këmishë të bardhë dhe xhinse të zeza.

Në rast identifikimi të tij, jeni të lutur të telefononi në numrin 0694110217. /abcnews.al

gerqia.jpg
G. P.12:59 | 28/07/2018

Kishat e kryeqytetit grek kanë marrë përsipër të mbledhin fonde këtë fundjavë, për të ndihmuar familjarët e viktimave të zjarreve si dhe ata që tashmë janë të pastrehë.

Pas zjarreve shkatërruese në Atikë, Karitasi në Athinë ka vendosur që këtë fundjavë të mblidhen fonde në të gjitha kishat e kryeqytetit grek. Të gjitha kishave iu është dërguar një letër, ku u kërkohet të kontribuojnë për të mbledhur para që do të vihen në dispozicion të të prekurve nga zjarret.

Në letër shkruhet ndër të tjera se kjo është një shenjë dashurie për të gjithë ata që po vuajnë, e për ata njerëz që tashmë nuk kanë as një shtëpi, dhe as ushqime.

Karitasi i Athinës ka marrë ndihmë dhe nga Karitase të tjera në Europë. Në një kohë që bilanci i viktimave mbetet i përkohshëm dhe numri i të zhdukurve nuk është i qartë, është ende herët të përcaktohen dëmet material.

Autoritete greke kanë ngritur qendra pritjeje ose i kanë improvizuar në palestra shkollash, për të gjithë ata që i kanë shpëtuar ngjarjes tragjike./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono