ndëshkon

donald-trump-1280x785.jpg
nev ila00:00 | 09/07/2019

Një gjykatë federale në Shtetet e Bashkuara vendosi të martën se presidenti Donald Trump ka shkelur kushtetutën duke bllokuar personat që e kritikonin atë në profilin e tij në Twitter.

Gjykata e Manhatanit deklaroi se amendamenti i parë i Kushtetutës i ndalon kreut të shtetit të përdorë opsionin e bllokimit për të kufizuar aksesin në profilin e tij, që ka 61.8 milionë ndjekës.

“Amendamenti i parë nuk i lejon një zyrtari publik që përdor mediat sociale për të gjitha qëllimet të përjashtojë persona vetëm sepse kanë një këndvështrim ndryshe”, thuhet në vendimin e gjykatës.

Zyra e shtypit në Shtëpinë e Bardhë nuk e ka komentuar vendimin, por një zëdhënëse e Departamentit të Drejtësisë është shprehur e zhgënjyer nga gjykata.

Ajo ka bërë me dije se stafi i presidentit po shqyrton hapat e ardhshëm që duhet të ndërmarrë lidhur me këtë çështje.

Presidenti Trump e ka kthyer profilin e tij në Twitter, të cilin e hapi në vitin 2009, në kal beteje të presidencës së tij, duke e përdorur për të promovuar axhendën dhe për të sulmuar kritikët./ABC News Albania 24/7

vlcsnap-error318-1280x720.jpg
ent ela15:51 | 12/01/2018

Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial ka bërë një bilanc të ndëshkimeve që ka vendosur gjatë vitit 2017. Rreth 180 subjekte janë gjobitur pasi është konstatuar se kanë kryer shkelje në shitjen e me pakicë dhe shumicë të gazit.

183 është numri i subjekteve të gjobitura nga Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial për vitin 2017. Shkeljet janë konstatuar në tregëtimin me shumicë dhe pakicë të karburanteve dhe të lëndëve djegëse, pajisjeve nën presion dhe instalimeve elektrike.

50 mijë  deri në 500 mijë lekë është masa e gjobave të vendosura. Vetëm për 6-mujorin e dytë të vitit 2017 shuma totale e tyre arrin në rreth 41 milion lekë.

Numri më i madh i shkeljeve ka ndodhur gjatë muajvë të verës, Në korrik 50 gjoba dhe në gusht 62 gjoba.

Largimi i temperaturave të larta ka pakësuar numrin e penalizimeve. Në muajt shtator, tetor dhe nëntor u penalizuan mesatarisht nga 15 subjekte në muaj. Në dhjetor akoma pë pak, vetëm 5 subjekte.

Mungesa e dokumentacionit, mungesa e Projektit Teknologjik të rezervuarit të gazit apo edhe mbushje bombolash për përdorim familjar në kundërshtim me ligjin janë disa nga shkeljet për të cilat janë gjobitur subjektet nga Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono