ndertesa

cati.jpg
G. P.10:47 | 02/08/2019

Një shqiptar ka humbur tragjikisht jetën në Itali pas një aksidenti në punë. 27-vjeçari, identiteti i të cilit nuk bëhet publik po punonte në çatinë e një ndërtese në Castelfiorentino.

Sipas asaj që shkruan ANSA, i riu sëbashku me një të afërm po shtronin me katran çatinë në mënyrë që ta izolonin. Për shkaqe të pacaktuara ende diçka ka marrë flakë.

Për të shmangur zjarrin, 27-vjeçari u zhvendos, por ra nga ndërtesa, duke humbur jetën në vend. Në vendin e ngjarjes shkoi zjarrfikësja e cila bëri të mundur fikjen e flakëve.

Ndërkohë media të tjera lokale japin dëshmitë e para të personave të pranishëm në momentin e ngjarjes. Sipas tyre shpërthyen mjetet e tyre të punës, të cilat shërbejnë për hidroizolimin e ndërtesës. Ndërkohë, pas hetimeve paraprake është zbuluar se ka pasur një shembje të çatisë ku po punonte i riu shqiptar.

Kjo është hera e dytë që në të njëjtën ndërtesë humb jetën një punëtor. Edhe në vitin 2011 një shqiptar ndërroi jetë, teksa edhe ai po punonte për hidroizolimin e çatisë. Për këtë ngjarje u arrestua një bashkatdhetar i tij, pasi e kishte punësuar viktimën pa dokumente./abcnews.al

66407905_629235640902438_8243905268987985920_n.jpg
ent ela10:30 | 12/07/2019

Shëmbet ndërtësa para Arenës Kombëtare te sheshi “Italia”. Godina 4-katëshe ishte ndërtuar para disa vitesh në hapësirë publike, dhe në të ishin vendosur disa biznese, bar kafe, restorante, dhe fast-food.

Përmes një postimi në rrjetin social “Twitter”, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj thotë se tashmë tashmë sheshi “Italia” hapet plotësisht në funksion të qytetarëve.

“Çibani i fundit!
Iken ngrehina e mbetur nga aksi qendror i Tiranes per ta hapur plotesisht Sheshin Italia per Arenen Kombetare
Shpronesim per ata me leje, prishje per te fortet qe shtuan katet pa leje ne kohe te Lulit e Kunatit famekeq  #TiranaNukNdalet”, shkruan kryebashkiaku Veliaj.

E-RE-MBULIM-PROTESTA-TURBINA-ABC-M4-T1.mpg_snapshot_00.15-1280x720.jpg
ent ela15:57 | 11/03/2019

Pas më shumë se pesë orë përplasjesh me banorët, përmbaruesit dhe forcat e policisë janë tërhequr nga vendimi për të shembur banesën pranë shkollës “Petro Nini Luarasi” në Tiranë.  Banorët mendojnë se ky është një vendim i përkohshëm dhe thonë se nuk do të largohen nga shtëpitë. Që nga ora 10:00 e mëngjesit familjarët kanë bërë rezistencë duke mos lejuar punonjësit e një zyre përmbarimore të ekzekutojë vendimin e gjykatës e t’u prishë shtëpitë. Aksioni i Inspektoriatit për Mbrojtjen e Territorit për të nxjerrë 15 persona nga një banesë që gjendet në afërsi të zonës së liqenit Artificial, jo shumë larg shkollës “Petro Nino Luarasi ka shkaktuar tensione, përplasje e bllokime rruge.

Në këto kohe u kërkua dhe ndërhyrja e forcave të rendit. Banorët e banesës 2 katëshe kanë dalë edhe në rrugën kryesore, duke u shtrirë mbi asfalt dhe duke bllokuar qarkullimin e mjeteve. Përplasjet fizike mes tyre dhe forcave të rendit nuk kanë munguar, ndërkohë që një zjarr i vënë brenda banesës ka bërë të nevojshme dhe ndërhyrjen e forcave zjarrfikëse. Disa prej familjarëve janë dërguar me urgjencë në spital për të marrë ndihmë mjekësore për shkak të gjendjes së asfiksisë të shkaktuar nga situata e tensionuar.

Konflikti për këtë prone zgjat prej disa dekadash. Siç deklaroi sot njëri prej banorëve të saj, prej 23 vitesh ata janë në konflikt gjyqësor me pretenduesin si pronar trualli, i cili ka fituar procesin gjyqësor për kthimin e kësaj prone. Familjarët nga ana tjetër pretendojnë se banesën e kanë përfituar nga Enti i Banesave dhe se pretenduesi i këtij trualli ka falsifikuar dokumentet për të patur pronësinë e tokës, e cila gjendet në një ndër zonat më të mira dhe më të kërkuara në kryeqytet. /abcnews.al

medellin.jpg
G. P.19:18 | 22/02/2019

Bashkia e Medellin në Kolumbi ka vendosur të shembë me eksploziv ndërtesën 8-katëshe në të cilën jetonte Pablo Escobar. Fortesa do të kthehet në park, në nder të viktimave që shkaktoi lufta e përgjakshme mes trafikantëvve të drogës.

Pallati i Medellin që ishte fortesa e bosit të drogës Pablo Escobar, do të shembet me eksploziv mbrëmjen e së premtes. Në vend të ndërtesës 8 katëshe, një lloj bunkeri luksoz ekstravagant ku jetoi për shumë kohë familja Escobar si dhe baza e kartelit të drogës së Medellin, do të ndërtohet një park në kujtim të viktimave të trafikut të drogës.

Kryebashkiaku i qytetit u shpreh se nuk bëhet fjalë për fshirjen e historisë, por që ajo të tregohet nga këndvështrimi i heronjve të vërtetë: viktimave. Bashkia parashikon të zëvendësojë ndërtesën me një hapësirë prej 5 mijë metrash katrorë për të kujtuar të gjithë personat që u vranë në periudhën më të dhunshme të narko-terrorizmit, në vitet 1980–1990, kur bandat e drogës bënin një luftë, e cila nuk përjashtonte asnjë.

Shkatërrimi i saj është pjesë e një fushate të Bashkisë së Medellin, e cila synon të tregojë anën tjetër të historisë, e cila nuk shfaqet as në seritë televizive. Çdo ditë grupe turistësh vizitojnë fortesën e bardhë të ndërtuar në vitet ’80 nga Eskobar në zemër të El Poblado, një nga lagjet më luksoze të qytetit. Që nga viti i kaluar, fasada e saj është mbuluar nga manifeste në kujtim të protagonistëvve të vërtetë: policë, gazetarë, gjykatës, njerëz të zakonshëm, të vrarë me urdhër të baronit të kokainës.

Pablo Escobar, një nga personat më të pasur të planetit sipas Forbes, mbeti i vrarë gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë në vitin 1993, pasi kishte ndërtuar një perandori droge. Ndërtesa në të cilën jetonte është dhe simbol i atentatit të parë me autobombë të kryer në Kolumbi, kur në vitin 1998, banda e Kali sulmoi Escobar, rivalin e tij kryesor. Shpërthimi dëmtoi dëgjimin e vajzës së tij dhe shkazktoi një luftë të përgjakshme mes bandave.

Por 443 shtëpitë që Escobar ndërtoi për familjet që jetonin në periferi të Medelin, janë ende në këmbë. Atje akoma njerëzit e cilësojnë si Robin Hood kolumbian./abcnews.al

house_ar2-933x445.jpg
ent ela10:26 | 10/02/2019

Një ndërtesë e braktisur dhe e rrënuar është shembur duke zënë poshtë dy makina. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një lagje të Athinës në Greqi.

Nga shembja e ndërtesës nuk ka persona të lënduar, por të paktën dy makina janë shkatërruar. Qytetarët thonë se fillimisht u frikësuan pasi menduan se kishte ndodhur ndonjë shpërthim.

“Ishte zhurmë e madhe. U larguam për të shpëtuar sepse menduam se ishte bombë”, tha një dëshmitar.

Në vendngjarje shkuan forcat e policisë dhe zjarrfikësja. /tvklan.al

435585C6A11811C7338A79627E989019.jpg
ent ela15:16 | 06/02/2019

Të paktën një person ka vdekur dhe 4 të tjerë kanë mbetur të plagosur të mërkurën në Stamboll, ku një godinë 8-katëshe e banuar u shemb papritur. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat turke, sipas të cilave ende nuk dihen motivet e shembjes së godinës, në lagjen Kartal, në pjesën aziatike të qytetit. Sipas burimit, shkaqet pritet të zbardhen nga një hetim i nisur nga prokurorët e qytetit. Guvernatori i Stambollit, Ali Jerlikaja u tha gazetarëve se në pallatin e shembur ishin regjistruar 43 persona në 14 apartamente, ndërsa shtoi se 3 katet e fundit ishin ndërtuar pa leje. Ndërkohë, në vendin e ngjarjes ekipet e emergjencave po zhvillojnë operacionet e kërkim-shpëtimit për të mbijetuarit. Burimet mediatike shtojnë se presidenti Erdogan ka dërguar ministrin e Brendshëm dhe atë të Mjedisit për të ndjekur nga afër situatën./abcnews.al

shperthim-1.jpg
G. P.10:49 | 17/01/2019

Një shpërthim i fortë, i shoqëruar nga një zjarr i fuqishëm, u regjistrua mëngjesin e sotëm në kampusin e universitetin e Lion në qendër të Francës. Shpërthimi ndodhi në një zonë ku po punohej për rinovimin e ndërtesës.

Një person u plagos lehtë, ndërsa autoritetet franceze theksuan se situata ishte në kontroll dhe se personeli e studentët ishin të sigurtë.

Sipas të dhënave të para, shpërthimi u shkaktua nga tre bombola gazi që ndodheshin në kantier dhe që shpërthyen në çatinë e ndërtesës. Nga aty nisi dhe zjarri që krijoi një tym të dendur të zi./abcnews.al

48388582_1128603443983035_6441356092411740160_n.jpg
ent ela10:15 | 23/12/2018

Këto pamje të rralla vijnë nga Tirana e vitit 1939. Janë realizuar nga fotografi gjerman Richard BuschZantner, i cili ka udhëtuar në Shqipëri pas pushtimit italian.

Njëra prej tyre tregon prishjen e ndërtesave për të ndërtuar rrugë të reja.

Fotografi gjerman realizoi një seri fotosh të veçantë dhe mjaft interesante.

Këto fotografi të rralla janë mbledhur dhe më pas publikuar nga studiuesi Robert Elsie.

SHEMBEN-NDERTESAT-TEK-UNAZA-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
G. P.15:49 | 27/11/2018

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj është takuar me banorë të Unazës së Re për t’i shpjeguar se çfarë përfiton secila kategori që preket nga projekti i ndërtimit të rrugës. Protestuesit që dalin në rrugë prej më shumë se 20 ditësh mohojnë që të kenë dërguar përfaqësuesit e tyre në atë takim.

Njoftoi transmetimin e drejtëpërdrejtë nga facebooku, me dixhiturën : Takim me banorët e Astirit në Bashkinë e Tiranës për t’i falenderuar që i hapën rrugë Unazës e zgjidhjes!

Qëllimi i vërtetë ishte tjetër. “Jo se s’ka zonja këtu, por me i bë biseda burrash. Këtu asnjë nuk do që të ketë të humbur dhe besoj që ekziston i gjithë mirëkuptimi, dashamirësia që të mos humbasë askush. Kur flas të mos humbasë askush dua t’i ndaj këto kategori”.

Për të arritur tek pika ku askush nuk humbet, kryebashkiaku Erion Veliaj sjell rastet një pas një. E nis me ata që i quan hallexhinj, në kategorinë ku bëjnë pjesë edhe ata që u shpërngullën në banesat sociale tha kreu i bashkisë.

“Kush është hallexhi, kush është pa lekë, kush është pa legalizim, si rasti i 2 familjeve që lëvizën mbrëmë, e pashë familjen e parë, do shkoj ta takoj prapë, kishin bo shtëpi me kushtet, me një jetë shumë të vështirë te kanali i ujërave të zeza. Brenda në shtëpinë që u prish mbrëmë, te dy të parat, ishte puseta e ujërave të zeza. Kishin vënë qilimin sipër, tavolinën sipër qilimit dhe jetonin mbi kapakun e ujërave të zeza. Sot janë te banesat sociale, por prapë më mirë që u prish ajo gjëja pa leje mbi kolektor dhe sot kanë një shtëpi të cilën mund ta mbajnë pafundësisht”.

Kategoria e dytë janë ata që kanë certifikatë pronësie.

“Kush ka tokë tjetër mbrapa të vetën, që nuk e prek fare gjurma, të vijë që nesër të aplikojë për ndërtim në bashki, koeficientet janë publikë, nuk është një gjë që po e bëjmë sot me presion. Futuni te Tirana.al dhe shikoni që aty është, ka një vit koeficienti. Ama nëse shpronësohesh do ta ketë te shpronësimi, nëse nuk shpronësohesh i gjithë territori që preket nga gjurma që është tokë jotja të quhet koeficient te ndërtimi që do të bësh vetë”.

Të tretët janë të pashpresët në këndvështrimin e kryebashkiakut.

“Kush vjen deputet që deri dje ishte në Londër, që s’i ka prek këmba ndonjëherë tokë, që zbret nga “Range”, me puro, vjen dhe ngre gishtat lart që të kapë kandidimin prapë, pastaj shkon për haviar, vallaj kjo është që kategori që vjen aty për hallin e vet, nuk vjen për hallin tuaj”.

Thotë se nuk ka rëndësi çfarë ngjyre ka projekti unazës së madhe të Tiranës, por autorin nuk rri dot pa e përmendur.

“Halli zgjidhet me bashkëpunim, bashkëpunim me ARSH për shpronësim”

Dy prej banorëve të ftuar folën dhe i kërkuan jo vetëm të mos I shohë si qytetarë që kërkojnë lëmoshë por të mos i emërtojë as shpellarë.

“Unë e kam lënë një dëshmor më 21 janar, që e ka emrin Aleks Nika atë shpellarin unë e kam lënë në 21 janar atje. Me ato shpellarë keni ardh ju në pushtet”.

Ndërkohë që kryebashkiaku i siguroi se do t’i gjendet pranë për t’ia zgjidhur problemin, banorët e tjerë të unazës së re ishin në rrugë duke protestuar.

Jo vetëm kaq por ata mohuan të kenë dërguar përfaqësuesit e tyre në takimin me kryebashkiakun e Tiranës.

Protesta e banorëve të unazës së re është zhvilluar pothuajse gjatë gjithë ditës duke bllokuar qarkullimin e automjeteve në të dy krahët e rrugës. /abcnews.al

ikmt.png
G. P.11:01 | 11/10/2018

Inspektoriati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur sot një operacion në zonën turistike të “Syrit të Kaltër”, në Bashkinë Finiq.

Sipas IKMT është planifikuar prishja e 16 objekteve një dhe dy katëshe, me struktura druri, me funksione shërbimi.

ikmt1
ikmt2
ikmt3

IKMT thotë se objektet që do të prishen janë pa leje ndërtimi. Pronarët e tyre janë njoftuar para se të niste aksioni dhe kanë nisur të largojnë orenditë apo pajisjet brenda ndërtesave./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono