ndërhyrjen

190411181644-trump-mueller-split-0411-exlarge-169.jpg
ad min19:30 | 19/04/2019

Demokratët në Shtetet e Bashkuara nuk janë mjaftuar me versionin e redaktuar të raportit mbi ndërhyrjen ruse që u publikua ditën e enjte. Përmes një thirrjeje zyrtare, ata i kanë kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm që të ofrojë versionin real të dokumentit të hartuar nga Robert Myler.

Një thirrje që kërkon publikimin e versionit të plotë të raportit mbi ndërhyrjen ruse gjatë zgjedhjeve të 2016-s është kërkuar nga demokratët në Shtetet e Bashkuara, me argumentin se versioni i redaktuar e lë Kongresin në errësirë.

Kongresmeni Xherri Nedller, kryetar i komisionit parlamentar për gjyqësorin, ka deklaruar se demokratët kanë të drejtë të pajisen me një raport të paredaktuar. Zoti Nedller e shpalli thirrjen për publikimin e raportit të plotë ditën e premte, duke i dhënë prokurorit të përgjithshëm Uilliam Berr kohë deri më 1 Maj për t’u përgjigjur.

“Komisioni parlamentar i çështjeve gjyqësore gëzon të drejtën dhe tagrin për t’u pajisur me versionin e plotë”, ka sqaruar Nedller.

Sipas tij, redaktimi të cilit i është nënshtruar raporti është i thellë dhe nuk paraqet asnjë nga provat e mbledhura nga hetuesi i posaçëm Robert Myler. Demokratët i kanë bërë gjithashtu thirrje vetë zotit Myler që të dëshmojë përpara Kongresit për punën që ka bërë.

Ata kanë kritikuar edhe prokurorin e përgjithshëm Uilliam Berr, duke e akuzuar për keqinformim me publikimin e përmbledhjes së mëhershme të raportit. Ditën e enjte, Berr mbajti një konferencë shtypi përpara se raporti i redaktuar të publikohej, gjatë të cilës mbështeti presidentin./abcnews.al

VENEZUELE-VIKTIMA-SANKSIONE.mpg_snapshot_00.33-1280x671.jpg
nev ila12:37 | 15/04/2019

Zyrtarët e lartë të SHBA dhe Amerikës Latine, kanë patur një takim Top-Sekret në Washington DC, ku kanë diskutuar ndërhyrjen ushtarake në Venezuelë, raporton e përditshmja Russia Today, e cila i është referuar një shkrimi investigativ të “The Grayzone”.

Sulmi ushtarak amerikan në Venezuelë u shqyrtua nga Këshilltarët e Trump dhe zyrtarët e Amerikës Latine në një takimin privat të DC. Larg nga syri i publikut, Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) organizoi një takim të nivelit të lartë, jashtë axhendës, për të diskutuar mundësinë e ndërhyrjes ushtarake amerikane kundër Venezuelës. Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS) në Washington DC, organizoi një tryezë të rrumbullakët private më 10 prill, të cilën e quajti “Vlerësimi i Përdorimit të Forcës Ushtarake në Venezuelë“, shkruhet në artikull.

Një listë e pjesëmarrësish në “takimin” e përfolur, iu ofrua “The Grayzone”, një e përditshme dedikuar gazetarisë investigative,  ku dy pjesëmarrës nga lista, sipas “The Grayzone”, konfirmuan se takimi është zhvilluar. Megjithatë, sipas të përditshmes, ata refuzuan të japin detaje të mëtejshme nga ky takim.

Në mesin e afro 40 figurave, për të diskutuar aksionet ushtarake të mundshme të SHBA kundër Caracas, ishin disa nga këshilltarët më me ndikim në politikën e Presidentit Donald Trump në Venezuelë. Ata përfshinin Departamentin e tanishëm dhe të mëparshëm të Shtetit, Këshillin Kombëtar të Inteligjencës dhe zyrtarët e Këshillit Kombëtar të Sigurisë, së bashku me admiralin Kurt Tidd, i cili deri në nëntor të vitit të kaluar, ka qenë komandanti i Marinës Ushtarake Amerikane në jug të saj. Gjithashtu pjesëmarrës në këtë takim kanë qenë edhe zyrtarë të lartë nga ambasadat kolumbiane dhe braziliane, si gjenerali kolumbian Juan Pablo Amaya, si dhe përfaqësues të lartë të DC nga qeveria hije e grushtit të shtetit të Venezuelës, Juan Guaido”, raportohet në këtë shkrim.

Venezuela prej disa kohësh ndodhet në krizë politike, ku edhe pas zgjedhjeve të mbajtura kriza është thelluar edhe më tej./abcnews.al

 

juridiku-1280x721.jpg
ent ela16:28 | 22/01/2019

Ndërkohë që ne disa fakultete ka nisur mësimi tek Fakulteti i Drejtësisë situata ndodhet pa zgjidhje. Studentët të ndarë në grupe pro dhe kundër bojkotit të leksioneve dhe seminareve nuk lëvizin në qëndrimet e tyre. I pafuqishëm për ta zgjidhur këtë situatë duket dhe dekani i Drejtesisë Artan Hoxha ndërkohë që studentët pro mësimit kanë kërkuar ndërhyrjen e Rektorit të Universitetit të Tiranës.

Dyert e Fakultetit të Drejtësisë në Tiranë vijojnë të jenë të mbyllura ndërsa një grup studentësh qëndrojnë të ngujuar në mjediset universitare. Në oborr të tjerë studentë presin  të rifillojë mësimin.Situata sipas studentëve nuk po merr zgjidhje as pas takimeve me dekaninArtan Hoxha.

“Dekani tekon ne këtej edhe ata andej. Neve na kërkon që të gjithë studentët të jemi këtu prezentë, ndërkohë që nga ana tjetër dalin vetëm 4 përfaqësues ata që takon gjithmonë. Dhe ajo që kërkojmë na kthehet gjithmonë mbrapsht. Ne nuk po i mbyllim dot lëndët në një sezon normal, jo në një sezon si ky”, -tha një studente.

Dekani i Fakultetit të Drejtësisë i tha “ABC neës” se i ka kërkuar studentëve të lirojnë mjediset, por pa rezultat.  Sipas Dekanit Hoxha  në ngujim ndodhen dhe studentë që nuk i përkasin këtij fakulteti.

“Ju kemi propozuar që të marrin ambiente nga fakulteti ku të sensibilizojnë opinionin por jo të bllokojnë të tërë strukturën e fakultetit. Ata thonë se do konsultohemi sepse nuk jemi të vetëm. Unë përsëri gjej rastin t’u bëj thirrje atyre që të lënë ambientet dhe të akomodohen në një mënyrë të tillë që edhe protesta të vazhdojë edhe sensibilizimi të jetë për kërkesat e studentëve. Ne po diskutojmë që të 3-4 javë semestrin e parë me qëllim që të bëhet i mundur realizimi i programit”.

Përballë kësaj situate studentët të cilët kërkojnë rifillimin e mësimit kanë kërkuar ndërhyrjen e Rektoratit të Universitetit të Tiranës, ministres së Arsimit dhe zëvendëskryeministrit si zbatues i Paktit për Universitetin. Këtë shkresë e kanë dorëzuar në të tre institucionet.Ndërkohë studentët vijojnë bojkotin e mësimit dhe në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në Tiranë.

“Mbledhje kemi bërë  gati çdo ditë dhe këmi vendosur që bojkoti të vijojë”, tha një studente. Ndërsa ne fakultetin e Ekonomise dhe Universitetin Politeknik studentet na tregojne se kane nisur mesimin./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono