ndaloni

mohamed-bin-salman-1280x655.jpg
nev ila18:06 | 30/09/2019

Princi saudit Mohamed Bin Salman i ka kërkuar gjithë botës që të veprojë kundër qasjes agresive të Iranit, në të kundërt ka paralajmëruar se do të vihet në rrezik furnizimi me naftë.

Në një intervistë për mediat amerikane, princi i kurorës ka pranuar pjesërisht përgjegjësinë për vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi.

Princi saudit i kurorës, Mohamed bin Salman ka paralajmëruar mbarë botën se çmimet e naftës mund të rriten ndjeshëm nëse nuk veprohet për të ndaluar Iranin.

Salman ka deklaruar se mungesa e një ndërveprimi mund të inkurajojë më tej Teheranin dhe madje të çojë në një luftë, që sipas tij do të shkatërronte ekonominë globale.

Deklarata e princit ka ardhur pak javë pas sulmit ndaj impianteve saudite të naftës, për të cilat ai fajëson Republikën Islamike.

Kjo e fundit nga ana e saj ka deklaruar se këto fjalë vetëm sa i sjellin turp Arabisë Saudite dhe familjes së saj mbretërore.

Në reagimin e tij, Mohamed bin Salman tha gjithashtu se pranon pjesërisht përgjegjësinë për vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi, por duke folur për SI BI ES, ai mohoi që ta ketë urdhëruar atë personalisht.

Princi, që konsiderohet udhëheqësi de fakto i Arabisë Saudite, dyshohet se e ka vënë në shënjestër personalisht gazetarin saudit, që me shkrimet e tij kritikonte qeverisjen në Riad.

“Marr përsipër përgjegjësi të plotë si lider i Arabisë Saudite, nisur nga fakti se vrasja u krye nga individë që punonin për qeverinë saudite”, deklaroi Salman.

Autoritetet saudite kanë fajësuar për vrasjen e gazetarit një grup agjentësh rebelë të shërbimeve sekrete saudite dhe kanë çuar në gjyq 11 persona./ABC News Albania 24/7

izrael-banesat-1280x585.jpg
ad min21:14 | 22/07/2019

Izraeli ka nisur shembjen e disa banesave palestinezëve në një zonë autonome në Jeruzlaemin lindor me arsyetimin se përbëjnë kërcënim për sigurinë e vendit. Organizata e kombeve të bashkuara kërkoi ndërprerjen e menjëhershme të shembjeve të banesave

Kanë nisur shembjet nga ana e Izraelit të 13 ndërtesave palestinezëve në rajonin e Zur Baher, pranë vijës ndarëse me zonat autonome palestineze, në Jeruzalemin lindor. Autoriteti I lartë palestinez ka kërkuar ndërhyrjen ndërkombëtare pasi bëhet fjalë për zona të cilave iu njihet autonomia kombëtare nga marrëveshja e Oslos. Sipas mediave palestineze, Izraeli po përpiqet të krijojë në atë zonë një korridor neutral mes Jeruzalemit lindor dhe Betlehemit.

Shkatërrimet janë autorizuar nga gjykata e lartë izraelite. Për Izraelin bëhet fjalë për ndërtime të paligjshme që përbëjnë një kërcënim ndaj sigurisë së vendit.

Në një deklaratë të shkurtër për mediat, organizata e kombeve të bashkuara ka kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të shembjes së banesave.

pilicia-diber-1280x702.jpg
nev ila22:21 | 28/06/2019

Policia e Shtetit përmes një komunikimi me median ka bërë me dije se rreth 250-300 persona po vazhdojnë të sulmojnë punonjësit e policisë me sende të forta kapsolla e molotov me qëllim depërtimin brenda ambienteve të KZAZ-s. Policia e shtetit bën me dije se në ndihmë të forcave të rendit në Dibër janë nisur forca të lëvizshme operacionale të cilët do të bëjnë të mundur ndalimin e personave përgjegjës për sulmin.

Nisur nga situata e krijuar në KZAZ-n Nr. 19 në Dibër, ku rreth 250 – 300 persona po vijojnë të sulmojnë punonjësit e policisë me sende të forta, kapsolla dhe bomba molotov, me qëllim depërtimin brenda ambjenteve të KZAZ-s, Policia e Shtetit iu bën thirrje organizatorëve që të distancohen menjëherë dhe të ndalojnë sulmin mbi forcat e rendit, pasi po rrezikojnë jetën e punonjësve të policisë.

Në ndihmë të Policisë së Dibrës janë nisur Forcat e Lëvizshme Operacionale, të cilat do të bëjnë ndalimin e personave përgjegjës me qëllim përballen e tyre me ligjin.

Policia e Shtetit ka marrë të gjitha masat për të mbrojtur objektet zgjedhore dhe do t’i përgjigjet me ashpërsinë e ligjit çdo sulmi ndaj punonjësve të Policisë dhe objekteve zgjedhore“, shkruan ne njoftimin e saj policia e shtetit./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono