ndalohet

santiago-malko.jpg
nev ila16:30 | 15/09/2019

Një person u ndalua nga policia e Tiranës në lidhje me vrasjen e ish-efektivit të policisë, Santiago Malko. 39-vjeçari nga kryeqytetit dyshohet se ka kryer veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës.

Policia e Tiranës ka ndaluar një person, i cili dyshohet se ka qenë i përfshirë në atentatin e mbrëmjes së 27 gushtit ndaj Santiago Malkos.

39-vjeçari nga kryeqyteti dyshohet se ka kryer veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës.

Ky është ndalimi i parë pas ekzekutimit të ish-efektivit Santiago Malko.

Dëshmia e personit nën hetimit sipas grupit hetimor mund të çojë edhe në identifikimin e autorëve ose porositësve te vrasjes.

Gjatë seancës së marrjes në pyetje, i ndaluari ka mohuar akuzat e ngritura ndaj tij, duke shtuar se, ka qenë thjesht kalimtarë në momentin e atentatit të 26-vjeçarit.

Viktima, Santiago Malko u ekzekutua në mënyrë mafioze në zonën e Porcelanit.

Në momentin kur u qëllua me breshëri automatiku në drejtim të 26-vjeçarit ky i fundit ishte duke folur në telefon dhe kishte ulur shpejtësinë e makinës së tij, duke mos vënë re asgjë nga ndjekja që po i bëhej nga dy automjete.

Nga  këqyrja e pamjeve rezultoi se pas automjetit të viktimës BMW X5 qëndronte një makinë tip Volkswagen Golf 6 dhe pas tyre në një distancë të afërt ishte edhe makina e autorëve të dyshuar të atentatit tip Mercesdes-Benz CLS ngjyrë e zezë.

Mercedesi më pas u gjet i shkrumbuar në fshatin Ferraj. Në makinën e djegur u sekuestrua arma e dyshuar e krimit, doreza, atlete dhe rroba, të cilat dyshohet se u përdorën nga autorët për të ekzekutuar Santiago Malkon.

Pista kryesore e hetimit është ajo e vrasjes për shkak të implikimit të 26-vjeçarit në disa ngjarje kriminale të ndodhura në Tiranë, të cilat vijojnë të jenë pa autorë./ABC News Albania 24/7

unnamed.jpg
Sej rie08:15 | 24/07/2019

Një 28-vjeçar është arrestuar në flagrancë, pasi qarkullonte me armë zjarri në brez. Policia ka sekuestruar armën e zjarrit tip pistoletë dhe municion luftarak.

“Në vijim të punës për rritjen e parametrave të sigurisë, si edhe në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore se një shtetas qarkullonte me armë zjarri, shërbimet e Komisariatit të Policisë Korçë, kanë lokalizuar në lagjen nr.17, shtetasin I.Q, 28 vjeç, me automjetin tip “Mercedes Benz”, të cilin e kanë ndaluar për të ushtruar kontroll ndaj tij dhe mjetit që ky shtetas drejtonte. Gjatë kontrollit fizik të ushtruar ndaj 28-vjeçarit, policia i gjeti në brez, një armë zjarri pistoletë me fishekë, të cilat i posedonte pa lejen e organeve përkatëse. Shtetasi I.Q, u arrestua në flagrancë për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese e municionit” dhe materialet për veprime të mëtejshme i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Korçë”, thuhet në njoftim./abcnews.al


 

258313_liverpul-4_f.jpg
Sej rie13:50 | 09/07/2019

Modelja Kinsi Volanski nuk arriti ta realizonte planin e saj në Kupën e Amerikës. Ajo u ndalua nga autoritetet për të hyrë në fushë gjatë finales mes Brazilit dhe Perusë, ndërsa ia kishte dalë në finalen e Championsit.

Kjo finale shpëtoi nga një tjetër spektakël bosh.

Brazil-Peru ishte thjesht një shfaqje futbolli në stadiumin “Marakana” të Rio de Zhaneiros, ndërsa autoritetet ndaluan një tjetër pushtim të fushës, siç ndodhi në finalen e Championsit në Madrid.

Modelja amerikane Kinsej Volanski lajmëroi në Instagram se autoritetet braziliane ia dogjën planin për të hyrë gjysmë apo thuajse e zhveshur në terrenin e “Marakanës”.

Ajo madje postoi foto duke treguar se e kishin izoluar në burg për pak kohë, dhe se pastaj kishte dalë pa probleme nga qelia.

Ndryshe ndodhi në fillim të qershorit në stadiumin “Uanda Metropolitano”, në kryeqytetin e Spanjës, ku Liverpuli dhe Totenhemi luajtën finalen e Ligës së Kampionëve.

Volanski arriti ta realizonte planin e saj, për të hyrë në fushë e veshur fare lehtë, ndërsa u arrit të ndalohej vetëm pasi kaluan shumë sekonda.

Më pas, u shoqërua për në qeli edhe në Madrid, duke mos e pasur problem, sipas parimit “qëllimi justifikon mjetin”, apo “burgu për njerëzit është”.

Falë këtij moment 5-minutësh, ajo thuhet se mori 4 milionë dollarë, një arritje e madhe në epokën e tregtimit të gjithçkaje.

Natyrisht, Volanski nuk është një UFO e ardhur nga qielli, por një vajzë e shkathët që përfiton nga fama, edhe kur ajo është pa përmbajtje, kjo thjesht sepse njerëzit rendin pas ngjarjeve gjoja të bujshme, që nuk të mësojnë asgjë, njëlloj si fluturat shkojnë drejt zjarrit./ABC News Albania 24/7

stop-1-933x445-1.jpg
Sej rie20:15 | 06/06/2019

Mbrëmjen e kaluar emisioni “Stop” transmetoi një tjetër rast abuzimi me të mitur. Një i moshuar abuzon me një djalë të mitur në anë të Lanës në kryeqytet. Lidhur me këtë ngjarje policia e kryeqytetit ka ndaluar 71-vjeçarin me inicialet H.M., për veprat penale “Marrëdhënie seksuale apo homoseksuale me të mitur”, “Ngacmim seksual” dhe ” Vepra të turpshme”

Policia ka kryer të gjitha veprimet procedurale, përfshirë marrjen e dëshmisë së të miturit në prani të prindit e psikologut si dhe sekuestrimin e pamjeve filmike./tvklan.al

pranga-irainain1.jpg
Sej rie09:00 | 15/05/2019

Një 51-vjeçar i dënuar me 15 vjet burg në Itali dhe i shpallur në kërkim ndërkombëtar u kap në qytetin e Durrësit aty ku dhe ishte fshehur. Policia e Durrësit në bashkëpunim me Interpolin dhe Interforcën Italiane  e kanë zbuluar dhe mbrëmë vunë në pranga personin me inicialet K.I . Ai do të dërgohet ne Itali për të vuajtur dënimin prej 15 vjetësh burg, i akuzuar për “Grup kriminal me qëllim trafikimin e lëndëve narkotike ”.

Ministria e Brendshme tha se Policia e Durrësit, në bashkëpunim me Interpol Tirana dhe me Zyrën e Interforcës të Policisë italiane, pas informacioneve të marra dhe një pune të mirë organizuar, arrestuan përkohësisht me qëllim ekstradimi drejt Italisë shtetasin shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar, K.P., 51 vjeç, banues në lagjen Nr.1, Durrës./ABC News Albania 24/7

Durres-1-1280x701.jpg
Sej rie16:00 | 17/04/2019

Një shtetas kanadez ka tentuar të abuzojë seksualisht me një vajzë të mitur në Durrës. Ngjarja ka ndodhur në orët e drekës në zonën e plazhit.

Mësohet se shtetasi kanadez e ka tërhequr te miturën me force dhe ka tentuar ta fuste në një apartament, por vajza ka kërkuar ndihmë.

Në këtë moment banorët, dëshmitarë në vendngjarje, kanë lajmëruar menjëherë policinë e cila ka bërë të mundur arrestimin e shtetasit kanadez./abcnews.al

nipi.jpg
Sej rie10:05 | 11/04/2019

Policia e Vlorës ka arrestuar një 23-vjeçar i cili i shiti armën e zjarrit të miturit që vrau gjyshin e tij disa muaj më parë. Emri i tij doli pas arrestimit te Anxhelo Kapllanit, 17-vejçari që qëlloi me pistoletë 69 -vjeçarin Vangjel Kapllanin. Nipi dëshmoi në gjykatë se me gjyshin kishin patur konflikte që pas vdekjes së prindërve në një aksident në Greqi. Për të kryer krimin më 27 Shkurt ai e kishte blerë armën tek 23 -vjeçari. Fillimisht tha se e kishte gjetur gjyshin të vrarë dhe derën e shtëpisë së hapur, por vetëm disa orë më vonë para  hetuesve zbuluan se ishte vetë ai autori i ngjarjes./abcnews.al

28153537.460272.2687.jpg
ent ela12:00 | 10/04/2019

Praktikimi i “jogës” në dy nga burgjet e Moskës në kuadër të një projekti pilot, ka shkaktuar reagime në radhët e deputetëve konservatorë. Një deputete ruse i ka kërkuar prokurorit të përgjithshëm të ndalojë këtë projekt, pasi sipas saj provokon homoseksualitetin.

Deputetja ruse Elena Mizulina i ka kërkuar Prokurorit të Përgjithshëm Juri Çaika, që të ndalojë praktikimin e “jogës” në burg. Leksionet e jogës janë bërë pjesë e jetës së përditshme të të dënuarve, aktualisht në formë eksperimenti në kuadër të një projekt piloti, në dy prej burgjeve të Moskës. Deputetja ultra konservatore, e cila ka firmosur dhe ligjin kundër propagandës homoseksuale para të miturve, këmbëngul se “joga” provokon seksualisht dhe në mënyrë të pakontrollueshme. Dhe një gjë e tillë sipas saj mund të çojë drejt homoseksualitetit. Për zëvendës drejtori i njërit prej burgjeve në kryeqyteti rus reagoi duke thënë se leksionet e jogës po japin efekte shumë pozitive. Sipas tij në të gjithë botën ekziston kjo praktikë dhe askush nuk është bërë homoseksual prej saj./abcnews.al

56439089_2401700470116310_93170167206379520_n.jpg
ent ela09:05 | 09/04/2019

Një 34-vjeçar nga Dibra i akuzuar për vjedhje dhe mashtrim kompjuterik është arrestuar sot nga policia. Mësohet se B. C jetonte në Maqedoninë e Veriut, ndërsa pas arrestimit pritet të ekstradohet në Gjermani.

“Nga Specialistët për Hetimin e Krimit në Drejtorinë Vendore të Policisë Dibër në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Kufitare Bllatë dhe Interpol Tirana u bë arrestimi i përkohshëm, i shtetasit B. C., 34 vjeç, banues në Maqedoninë e Veriut.

Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Ëiesbadeni/Gjermani pasi Gjykata e Aachen Gjermani, me datë 22.03.2013, ka lëshuar urdhrin e arrestit për shtetasin B. C., për veprat penale “Vjedhje ” dhe “Mashtrim kompjuterik”Materialet hetimore do ti kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Dibër për veprime të mëtejshme”, thuhet në njoftimin e policisë.

greku-1280x755.jpg
ent ela18:02 | 01/04/2019

Një shtetas grek është ndaluar nga policia helene nën akuzën e importit, transportit dhe trafikimit të lëndëve narkotike. 60-vjeçari u ndalua në Mazi të Konicës, rreth 10 kilometra nga pika kufitare e Tre Urave. Në portbagazhin dhe sediljet e automjetit të tij u gjetën 56 pako me kanabis, me peshë të përgjithshme 91,2 kilogramë. Policia ka deklaruar se droga ishte sjellë nga Shqipëria, ndërsa ka shtuar se po kryen hetime të mëtejshme./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono