ndaj

donald-trump-1280x785.jpg
Sej rie23:45 | 15/07/2019

Pavarësisht kritikave të shumta, presidenti Donald Trump nuk është tërhequr nga sulmet ndaj 4 ligjvënëseve demokrate. Në reagimin e radhës, ai i ka akuzuar ato se urrejnë Shtetet e Bashkuara dhe për këtë duhet të largohen.

Presidenti Donald Trump i ka hedhur benzinë zjarrit, duke e bërë më agresiv sulmin ndaj 4 kongresmeneve demokrate, duke i akuzuar ato se urrejnë Shtetet e Bashkuara. Në një konferencë shtypi të mbajtur të hënën jashtë Shtëpisë së Bardhë, Trump u bëri thirrje politikaneve në fjalë që të largohen nga Amerika.

“Për mendimin tim, ju e urreni këtë vend. Nëse nuk jeni të lumtura këtu dhe ankoheni gjatë gjithë kohës, atëherë mund të ikni. Ikni, nuk besoj se do marrë malli njeri për ju”, tha Trump. I pyetur nga një gazetar nëse druhet se postimet e tij në rrjetet sociale mund të interpretohen si mesazhe raciste, presidenti tha se kjo gjë nuk e shqetëson. “Kjo gjë nuk më shqetëson fare pasi shumë njerëz janë dakord me mua”, u përgjigj Trump.

Presidenti amerikan iu referua kongresmeneve Aleksandria Okasio Kortez, Rashida Tlaib, Ajana Presli dhe Ilhan Omar, disa prej të cilave kanë lindur në Amerikë ndërsa të tjera kanë mbërritur në moshë të vogël. Gjatë fundjavës, Trump tha në profilin e tij në Twitter se 4 politikanet, të njohura në Kongres si “skuadra” për shkak se iu përkasin minoriteteve etnike, duket të kthehen në vendet e origjinës, sipas tij të shkatërruara dhe të kapluara nga krimi./ABC News Albania 24/7

small_160416-153458_bast160416spo_0024-1280x853.jpg
nev ila23:55 | 09/07/2019

Trajneri i Partizanit, Franko Lerda beson tek rezultati pozitiv përballë Karabag. Në të njëjtën linjë është edhe kapiteni i të kuqve Alban Hoxha i cili zbulon se do të gjuaj një penallti nëse do ti kërkohej.

Skuadra e Partizanit do të luajë të mërkurën ndeshjen e parë ndaj Karabag. Një sfidë delikate për  kryeqytetasit të cilët do të përballen me një kundërshtar shumë herë më të fortë. Trajneri i Partizanit, Franko Lerda u shfaq shumë optimist në konferencën e zakonshme për shtyp një ditë para ndeshjes.

Tekniku Italian tha se Partizani do të luajë gjithçka për të marr një rezultat pozitiv ndërkohë që për formacionin nënvizoi se ka dilema.

“Formacionin e kam zgjedhur, mund të kem ndonjë dyshim të fundit por e kam në mendje. Trashi është pjesë e skuadrës por nuk mund të them nëse do të luajë. Shumë prej sulmuesve nuk janë në formën më të mirë. Mund të luaj ndonjë nga lojtarët e ardhur në merkato. Bitri do të luajë nga fillimi. Kemi një grup të fortë dhe vijmë si kampionët e Shqipërisë. Faza përgatitore në Slloveni ka qenë e mirë. Karabagu është një skuadër e fortë. Vjen pas gjashtë tituj kampion. Ka lojtar shumë të talentuar. E respektojmë por kemi shumë besim në aftësitë tona. Pres një paraqitje pozitive nga skuadra. Të shohim si do të shkojë ndeshja e parë më pas do të bëjmë llogaritë. Duhet të mendojmë si të ishte vetëm një ndeshje. Ndeshja e kthimit varet nga kjo”, thekson trajneri i partizanit Franko Lerda.

Në konferencën për shtyp ishte edhe kapiteni i të kuqve Alban Hoxha. Gardiani beson te rezultati pozitiv dhe zbulon se është i gatshëm për të goditur penallti.

Ndeshja mes Partizanit dhe azereve të Karabag do të zhvillohet në stadiumin  “Selman Stermasi” në orën 17:30./ABC News Albania 24/7

kandidate-ne-dureres.jpg
Sej rie12:45 | 02/07/2019

Kandidatja e PS-së, Valbona Sako, do të jetë kryetarja e re e Bashkisë së Durrësit. Ajo fitoi garën përballë kandidates rivale që garonte nën siglën e Bindjes Demokratike, Valbona Sakollari.

Sako mori 34,150 vota, ndërsa Sakollari vetëm 3513 vota. Ndërkohë vazhdon numërimi për këshillin bashkiak, ku deri më tani udhëheq PS me 87.35% të votave./abcnews.al

 

 

Rusi-2018-Argjentina-kualifikohet-n-se-_TS_06-10-17_4164372343_-1280x720.jpg
Sej rie19:50 | 19/06/2019

Kombëtarja e Argjentinës do të luajë në orët e para të së enjtes ndaj Paraguajit. Tre pikët janë objektivi i vetëm për skuadrën e teknikut Skaloni.

Argjentina rikthehet të luajë ndeshjen e dytë të grupit B në Kupën e Amerikës. Albiceleste do të zbresin në fushën e gjelbër në orët e para të së enjtes. Përballë kanë Paraguain që barazoi ndeshjen e parë ndaj Katarit me shifrat 2-2. Situata nuk është aspak pozitive tek skuadra e udhëhequr nga Lionel Messi që gjithsesi kanë shansin e artë për të fituar tre pikët nisur nga kundërshtari i dobët që kanë përballë.

Trajneri Skaloni pritet të bëjë disa ndryshime në formacion por baza mbetet përzgjedhja e ndeshjes së parë. Kombëtarja amerikano latine pritet të startojë me vendosjen 4-3-3, në portë Armani,  në mbrojtje Tajlafiko Pecella Otamendi dhe Kasko.

Në mesin e fushës Rodriguez Paredes dhe Selso ndërkohë që treshja e sulmit do të përbehet nga De Paul Serxho Aguero dhe Lionel Messi i cili mban edhe shiritin e kapitenit. Në stol do të qëndroje serish Paolo Dybala. Argjentina është favorite absolute dhe fitorja nuk do ta ndihmonte vetëm për renditjen në grup por do të ndryshonte edhe atmosferën. Pas humbjes në ndeshjen e  parë objektivi primar për bardh e kaltërit është kualifikimi si e dyta e grupit B./ABC News Albania 24/7

mesi-1280x793.jpg
Sej rie17:15 | 15/06/2019

Kombëtarja e Argjentinës do të luajë sonte në mesnatë ndeshjen e parë në Kupën e Amerikës përballë Kolumbisë. Atmosfera është pozitive dhe Lionel Messi kërkon me patjetër trofeun me kombëtaren.

Argjentina e Lionel Messit do të debutoje sonte në mbrëmje në Kupën e Amerikës që do të zhvillohet në tokën braziliane. Argjentinasit nuk arritën të fitonin këtë turne që prej vitit 1993 duke u kthyer në një makth, aq më tepër që në përbërje kanë një lojtar si Messi, fituesi i pesë topave të artë. Argjentina ka dështuar në dy finalet e fundit që ka luajtur në vitin 2015 dhe 16.

Motivimi është tepër i madh pasi do të ishte e mrekullueshme të shpalleshin kampion në shtëpinë e Brazilit, rivalit histori ndër dekada. Lionel Messi dhe Serxho Aguero do të udhëheqin skuadrën drejt suksesit. Përballe kanë një skuadër të fortë dhe mjaft të shpejtë me lojtar si Kuadrado, James Rodriguez Falkao apo Muriel. Trajneri i Argjentinës, Skaloni tregon rendësin e këtij turneu për skuadrën që ai drejton si dhe entuziazmin e Messit./ABC News Albania 24/7

bb-1-1280x718.jpg
Sej rie13:00 | 14/06/2019

Përmes një deklaratë nga selia blu Lulzim Basha i cilësoi këto arrestime si reprezalje nga ana e Ramës ndaj kundërshtarëve politike. U ndaluan nga policia sepse protestuan.

Mbajtja në ambientet e policë të katër drejtueseve të Partisë Demokratike të Librazhdit e Përrenjasit, ish-deputetit dhe ish-kryetarit të PD-së Elbasan dhe mbështetësve së Partisë Demokratike e detyrojnë kryedemokratin Lulzim Basha të njoftojë një deklaratë urgjente për median.

“Këto veprime janë reprezalje të hapura politike ndaj kundërshtarëve politikë dhe qytetarëve që protestojnë kundër regjimit të Edi Ramës”.

Ato vinë mbas ndalimit të rreth 500 anëtarëve dhe mbështetësve të Partisë Demokratike gjatë pesë muajve të fundit. Ndërkohë mbi 50 mbështetës dhe anëtarë të Partisë Demokratike mbahen në arrest në burgje qindra qytetarë të tjerë nga e gjithë Shqipëria janë rrahur e keqtrajtuar në mënyrë të paligjshme këto muajt e fundit.

Ky bilanc i bërë publik nga lideri  opozitës ka pas qëllime politike thotë ai.

“Të intimidojnë opozitën dhe qytetarët për t’u tërhequr nga beteja jonë kundër regjimit të tij kriminal. Është plani diabolik i një njeriu në panik total për humbjen e pushtetit. Është rruga pa krye që po e çon Ramën drejt greminës, ku kërkon të tërheqë me vete të gjithë Shqipërinë”.

Nuk po e ndërmerr i vetëm sqaron kryedemokrati Basha.

“Në këtë aventurë të rrezikshme, Edi Rama ndihmohet nga dy vegla të paskrupullta, Sandër Lleshi dhe Arta Marku, të cilët e kanë kthyer policinë dhe prokurorinë në instrumenta të represionit politik në shërbim të pushtetit personal dhe të korruptuar të Edi Ramës”.

Beson se ka ende veshë që e dëgjojnë nga njerëzit e ligjit ndaj i kërkon të mos i binden urdhrave të Edi Ramës dhe atyre që i quan vegla të tij sepse këto akte nuk do ta shpëtojë drejtuesin e tyre.

“Ato e bëjnë të pashmangshëm dhe të shpejtë fundin e tij të keq, si dhe të bashkëpunëtorëve të tij, pa asnjë përjashtim, nga kriminelët e bandave deri tek policët dhe prokurorët e kriminalizuar që i shërbejnë Edi Ramës”.

Në mesazhin e tij të fundit i kujton mazhorancës se opozita nuk do të heshtë asnjë hap pas, përkundrazi për ta beteja vazhdon./ABC News Albania 24/7

bbb-1280x691.jpg
Sej rie15:10 | 31/05/2019

Reagime të ashpra ndaj deklaratave të Kryeministres serbe Ana Brnabiç për shqiptarët e Kosovës. Një ditë më parë duke iu referuar aksionit të policisë së Kosovës në Veri të vendit, ajo tha se shqiptarët janë të zbritur nga mali. Brukseli e cilëson raciste gjuhën e përdorur nga politikania serbe.

Deklaratat raciste ndaj shqiptarëve të kryeministres së Serbisë Ana Brnabiç, vijojnë të shkaktojnë reagime. Ndërsa Ministria e Jashtme e Kosovës deklaroi se ajo nuk do të lejohet të hyjë në territorin e Kosovës, gazeta Express ka kontaktuar Zyrën e Përfaqësues së Lartë të BE-së e cila e ka dënuar deklaratën e shefes së Qeverisë së Serbisë se shqiptarët janë “njerëz të malit”.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiç, nxiti reagime të shumta kur tha se shqiptarët “janë njerëz të dalë nga mali” duke iu referuar liderëve politikë aktualë që dikur ishin pjesë e UCK’së.  Këtë deklaratë ajo e bëri në prani të shefit të delegacionit të BE-së në Serbi, Sem Fabrizio. Liderët kosovarë, përfshirë presidentin Thaçi kërkuan që BE të dënojë gjuhën raciste të kryeministres serbe.

Gazeta Express përmes e- emailit ka komunikuar me Maja Kocijançiç Zëdhënëse e Shefes së Diplomacisë së BE-së. E pyetur rreth qëndrimit të BE-së ndaj deklaratës së Bërnabiç për shqiptarët, ajo thotë se çdo retorikë fyese është në kundërshtim me qasjen bashkëpunuese dhe pajtuese ndërmjet dy shteteve.

Për deklaratën e Brnabiç Presidenti Hashim Thaçi ka thënë se kjo gjuhë është një tjetër dëshmi e urrejtjes patologjike të regjimit aktual të Serbisë kundër qytetarëve të Kosovës.

Edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se ndjehet i zhgënjyer me mosreagimin e BE-së.

Ndërsa, kosovarët kanë nxjerrë fotografi nëpër rrjete sociale nga malet. Kundër kryeministres serbe po bëhet fushatë në Twitter me hashtagun “Njerëzit nga mali” dhe “Fjalë për fjalë të shfaqur nga mali”.

Kësaj fushate i është bashkuar edhe Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt, i cili ka thënë gjermanët janë adhurues të maleve. Duke vulosur edhe njëherë mbështetjen që Kosova e ka nga superfuqia e madhe botërore -Gjermania./ABC News Albania 24/7

F1AE8854-719D-4C5F-B269-3C4D363AC51A_cx0_cy3_cw0_w1023_r1_s-933x445.jpg
ent ela09:15 | 31/05/2019

Presidenti amerikan Donald Trump vijon luftën e tij të tarifave këtë herë ndaj Meksikës. Kreu i shtëpisë së Bardhë paralajmëroi vendosjen e një tarife prej 25% ndaj çdo produkti që vjen nga Meksika nëse nuk do të ndalet fluksi i emigrantëve nga ky vend.

Në administratën amerikane përshkallëzohet zemërimi ndaj Meksikës. Me anë të një mesazhi në profilin e tij në Twitter, presidenti amerikan Donald Trump kërcënoi se do të vendosë tarifa të reja doganore nëse vendi nuk do të kontrollojë më mirë fluksin e emigrantëve drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Duke filluar që nga 10 qershori, administrate amerikane do të aplikojë një tarifë prej 5% ndaj të gjitha mallrave që vijnë nga Meksika. Trump paralajmëroi se nëse Meksika nuk do të reagonte, tarifat do të shkojnë deri në 10% në korrik, 15% Brenda gushtit, 20% në shtator për të arritur në 25% në tetor dhe do të qëndrojë në fuqi deri në momentin që flukset e emigrantëve do të vazhdojnë.

Sipas zyrës së përfaqësuesit tregtar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, importi i produkteve në Meksikë arriti deri në 346.5 miliard dollar në vitin 2018. Tarifat për shkak të emigracionit janë një temë e ndarë nga ajo tregtare, shpjegoi kreu i stafit të brendshëm të shtëpisë së Bardhë, Mik Mulvanei. Ai shoi se kongresi amerikan ishte informuar për këtë vendim disa ditë më parë. Por vendimi i Trump rrezikon gjithsesi të komplikojë situatën me Kongresin amerikan për sa i përket marrëveshjes për tregtinë e lirë me Kanadanë dhe Meksikën, Nafta 2.0.  në Meksiko lajmi u prit me protesta në një kohë që zv/ ministri për Amerikën e Veriut, u shpreh se vendi nuk dëshironte një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe për këtë arsye do të reagojë menjëherë.

Emigrantët nga Amerika qendrore mbeten ende argument i preferuar i presidentit Trump. Në fushatën e kaluar elektorale ai premtoi pikërisht për zmbrapsjen e tyre dhe gjithashtu I përdor si armë për presion ndaj demokratëve në kongres. Dhe në  të kaluarën Trump kishte kërcënuar Meksikën me tarifa doganore. Herën e fundit në muajin prill kur deklaroi se vendosja e tarifave do të jepte më shumë rezultat se mbyllja e kufirit. Ditët e fundit është rritur ndjeshëm numri i emigrantëve të ndaluar teksa kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme; të mërkurën e kaluar u arrestua një grup prej një mijë personash. Një zyrtar I departamentit amerikan për sigurinë kombëtare u shpreh se ky ishte numri më i madh i personave të arrestuar në të njëjtën kohë.

Ndërkohë përpjekja për nisjen e punimeve për ndërtimin e murit në kufi me Meksikën në Ri Paso, Teksas dhe në Juma në Arisonë, ka dështuar.. gjykatësi federal Hejud Giliam refuzoi kërkesën e Trump për pezullimin e vendimit që i ndalon Shtëpisë së Bardhë transferimin e fondeve nga departamenti amerikan I mbrojtjes në dy zonat në fjalë./ABC News Albania 24/7

hnn.jpg
Sej rie13:50 | 29/05/2019

Komisioneri Johaness Hahn, ka kërkuar që dialogu mes Kosovë dhe Serbisë duhet të vazhdojë. Ai i ka bërë thirrje Prishtinës zyrtare të heqë taksat ndaj mallrave serbe.

“Sa i përket dialogut Kosovë-Serbi, këto dy vende duhet të vazhdojnë. Kosova duhet të heqë tarifat për Serbinë dhe Bosnjën. Tarifat për Serbinë dhe Bosnjën, duhet të hiqen. Kosova duhet të bazohet në marrëveshjen e MSA-së”, tha Hahn.

Këto Komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, i bëri në një konferencë teksa u bë prezantimi i progres raporti për çeljen e negociatave me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Komisioneri Hahn, u shpreh se kësaj radhe ka rekomanduar çeljen e negociatave për anëtarësim për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë./abcnews.al

KOMBETARJA-REJA-KERKON-ME-SHUME-KOHE-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
Sej rie11:30 | 28/05/2019

Trajneri i kombëtares, Edi Reja, ka shpallur listën paraprake të lojtarëve për ndeshjet eliminatore të Evropianit ndaj Islandës dhe Moldavisë. Italiani ka thirrur gjithsej 29 futbollistë, ndërsa pritet që numri të ulet, kur të dalë lista përfundimtare. Bie në sy se ka vetëm dy lojtarë nga Superliga shqiptare, portierët Hoxha i Partizanit dhe Selmani i Laçit.

Po ashtu, është kapiteni Mërgim Mavraj, që nuk mund të luajë në ndeshjen ndaj Islandës, por që kthehet ndaj Moldavisë, pasi përfundon pezullimin prej 3 takimesh. Risi në kombëtare është mbrojtësi Marash Kumbulla, që luan në Itali me Veronën, dhe që ka moshën 19 vjeç. Po ashtu, edhe mesfushori Kristi Qose që luan në Sllovaki.

Në ekip kthehen lojtarë të tillë si Lenjani, Ramadani apo Balliu, të cilët ishin lënë jashtë nga ish-trajneri Panuçi. Kombëtarja luan në 8 qershor në fushën e Islandës, dhe në 11 qershor pret Moldavinë në “Elbasan Arena”, për eliminatoret e Evropianit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono