nazistet

SHQIPERIA-E-MADHE-foto-ok.jpg
ad min11:43 | 07/04/2019

Në vitin 1941 fashistët italianë, në bashkëpunim me Hitlerin, realizuan një Shqipëri të zgjeruar me territore të Malit të Zi, të Kosovës dhe Shqipërisë Lindore.

Kështu, pas një pushtimi sllav prej gati 30 vitesh, popullsia shqiptare e këtyre trojeve fitoi lirinë dhe u bashkua me shtetin amë. Kjo është konsideruar një periudhë që dha rezultate pozitive, sidomos në përhapjen e arsimit shqip, një nismë për të cilën qeveria e Tiranës punoi me këmbëngulje.

Pikërisht historinë e plotë të kësaj Shqipërie të Madhe që u krijua nga fashistët, territoret që u përfshinë, ndërtimin e administratës, përhapjen e shkollave shqipe etj, deri në largimin e trupave gjermane nga Ballkani në fund të vitit 1944, sjell edhe ky dokumentar./abcnews.al

MERKEL-NAZIZMI.mpg_snapshot_00.40.jpg
ad min10:34 | 13/09/2018

Kancelarja Merkel ka deklaruar se asgjë nuk e justifikon dhunën dhe parullat naziste të përdorura së fundmi në protestat kundër emigrantëve. Por pas fjalimit të saj, në sallën e Bundestagut kanë hyrë deputetët e partisë së ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë, të cilët janë përfshirë në përplasje verbale.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, në një fjalim të mbajtur të mërkurën në Bundestag ka dënuar sulmet ksenofobe dhe përdorimin e termave naziste. Reagimi i kancelares ka ardhur pas protestave të dhunshme të dy javëve më parë që nxorrën në dukje përçarjet e thella në vend. Manifestimet e militantëve të së djathtës ekstreme në qytetin Çemnic nisën pas vrasjes me thikë të një shtetasi gjerman, krim për të cilin u fajësuan dy emigrantë. Protestuesit reaguan ashpër ndaj politikave të Merkel, që në vitin 2015 vendosi pranimin e mbi 1 milion refugjatëve. “Asgjë nuk justifikon përdorimin e dhunës, parullave naziste dhe armiqësinë e treguar ndaj njerëzve që duken ndryshe, apo ndaj policisë”, ka thënë Merkel.

Kancelarja ka theksuar se nuk do të lejojë izolimin e asnjë komuniteti dhe ka shtuar se hebrenjtë, myslimanët, të krishterët dhe ateistët i përkasin të gjithë shoqërisë gjermane. “Dinjiteti njerëzor është prioriteti numër 1”, ka shtuar Merkel. Por pak momente pas fjalimit të gruas së hekur të Europës, deputetët e partisë Alternativa për Gjermaninë kanë bastisur Dhomën e Ulët të Parlamentit. Ata kishin mbetur të irrituar pasi deputetët social-demokratë i kishin quajtur radikalë të pashpirt të ekstremit të djathtë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono