nato

SEKRETARJA-NATOS-PER-USHTRINE-E-KOSOVES.mpg_snapshot_00.56-1280x720.jpg
ent ela11:44 | 14/12/2018

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO’s, Gottemoller gjatë konferencës për shtyp me ministrin e jashtëm shqiptar Ditmir Bushati deklaroi se krijimi i ushtrisë së Kosovës rrezikon të ardhmen e saj euro-atlantike.

“Ne diskutuam forcën e sigurisë së Kosovës dhe planin e saj për ta transformuar në ushtri. Sekretari i NATO- s Stoltenberg e konsideron këtë veprimtari në një kohë jo të përshtatshme dhe mund të ketë pasoja për integrimin euroatlantik të Kosovës. Ai theksoi se nëse evoluonte mandati i forcave të sigurisë atëherë NATO do të rishikonte nivelin e angazhimit me forcat e sigurisë së Kosovës. Stoltenberg foli edhe me Vuçiç për nevojën për të mos shkallëzuar tensionet dhe për të punuar drejt paqes e stabilitetit në rajon. NATO mbështet plotësisht dialogun e BE-së mes Prishtinës e Beogradit si e vetmja mënyrë për të sjellë paqe e stabilitet në rajon. Ne mbështetmi te Shqipëria që të vazhdojë të përdorë influencën e saj në këtë proces dhe inkurajojmë Prishtinën e Beogradin për qetësi e vetëpërmbajtje”. /abcnews.al

PUTIN-URON-PER-FLAMURIN-MBULIM.mpg_snapshot_00.00-1280x869.jpg
ent ela23:12 | 05/12/2018

Presidenti Vladimir Putin ka deklaruar se Rusia është gati të nisë një garë armatimesh me NATO-n, një ditë pasi Aleanca akuzoi Moskën se ka shkelur paktin e vitit 1987. Për Putin, qëndrimi i Aleancës është vetëm një pretekst për të justifikuar tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga traktati.

Rusia do të prodhojë raketa që ndalohen në bazë të traktatit të Luftës së Ftohtë nëse Shtetet e Bashkuara tërhiqen prej tij. Deklarata është bërë nga presidenti rus Vladimir Putin, një ditë pas akuzave të NATO-s se Kremlini e ka shkelur tashmë traktatin për raketat bërthamore me rreze të mesme veprimi. Për Putin, akuzat e Aleancës janë një pretekst më shumë që Shtetet e Bashkuara ta braktisin akordin e vitit 1987. “Papritur, partnerët tanë amerikanë besojnë se situata ka ndryshuar kaq shumë saqë ata duhet ta kenë një armë të tillë”, ka thënë Putin. I pyetur se cila do të jetë përgjigjia e Moskës përballë një skenari të tillë, ai është përgjigjur: “Nëse do t’i prodhojnë ata, atëherë do t’i prodhojmë edhe ne”.

Presidenti amerikan Donald Trump paralajmëroi muajin e kaluar se vendi i tij do të tërhiqet nga traktati për shkak të veprimeve të Rusisë. Për ekspertët, Moska i konsideron armatimet si një alternativë të lirë në mungesë të kapaciteteve jovdekjeprurëse. Të martën, ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s zyrtarizuan akuzat ndaj Kremlinit, duke dalë në krahë të Shteteve të Bashkuara. “Aleatët kanë arritur në përfundimin se Rusia ka zhvilluar sistemin raketor “9 M 729”, që përbën shkelje të traktatit dhe një rrezik të madh për sigurinë Euro-Atlantike”, u tha në deklaratën zyrtare. Raketat e reja me rreze të mesme veprimi për të cilat Amerika dhe tani edhe NATO akuzojnë Rusinë, i mundësojnë kësaj të fundit të kryejë një sulm bërthamor ndaj çdo vendi anëtar të Aleancës në një kohë shumë të shkurtër./abcnews.al

ditmir-bushatii123.jpg
G. P.22:15 | 05/12/2018

Më 4 dhe 5 Dhjetor, Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s u mblodhën në Bruksel, ku diskutuan një sërë çështjesh të rëndësishme për sigurinë e Aleancës. Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, solli në vëmendje rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për NATO-n.

Në tryezën e punës së Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s që u mblodhën në Bruksel u diskutuan edhe zhvillimet e fundit në Ballkanin Perëndimor. Aleatët dhe Përfaqësuesja e lartë e BE ritheksuan rëndësinë e Ballkanit Perëndimor për të dy organizatat, duke riafirmuar vullnetin për angazhimin dhe bashkëpunimin në ndihmë të vendeve të rajonit, në rrugën e integrimit evropian dhe euroatlantik.

Në këtë kuadër, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati solli në vëmendje rëndësinë strategjike të Ballkanit Perëndimor për NATO-n, bazuar në vlerat e përbashkëta, rëndësinë gjeopolitike të rajonit dhe ndikimin malinj të aktorëve të tretë në Ballkanin Perëndimor.

Duke u ndalur tek Kosova, Ministri Bushati riafirmoi mbështetjen për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, i cili duhet të normalizojë plotësisht marrëdhëniet mes dy vendeve, t’i hapë rrugën procesit të pajtimit dhe më tutje afrimit të Kosovës në familjen euro-atlantike. Gjatë zhvillimit të Ministerialit, Ministri Bushati zhvilloi takime bilaterale me homologët nga Hungaria, Norvegjia dhe Greqia./abcnews.al

jens-stoltenberg.jpg
ent ela18:13 | 05/12/2018

NATO është bashkuar me Shtetet e Bashkuara në akuzat e ngritura kundër Rusisë se ka shkelur traktatin e vitit 1987 për armët bërthamore. Aleanca ka akuzuar Kremlinin se ka prodhuar një sistem të ri raketash që përbën rrezik të menjëhershëm për vendet e saj anëtare.

Aleanca e Atlantikut të Veriut ka akuzuar zyrtarisht Rusinë se ka shkelur traktatin e vitit 1987 për armët bërthamore. Pas një takimi të mbajtur të martën, ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s dolën me një deklaratë të përbashkët ku mbështesnin akuzat e Shteteve të Bashkuara ndaj Rusisë.

Uashingtoni ka kërcënuar Moskën se do të tërhiqet nga traktati i nënshkruar nga presidentët Regan dhe Gorbaçov për shkak të veprimeve të Kremlinit. Traktati ndalon vendosjen e raketave bërthamore me rreze të mesme veprimi të qëlluara nga toka në një distancë që varion nga 500 në 5.500 kilometra.

“Aleatët kanë arritur në përfundimin se Rusia ka zhvilluar sistemin raketor “9 M 729”, që përbën shkelje të traktatit dhe një rrezik të madh për sigurinë Euro-Atlantike”, thuhet në deklaratën zyrtare.

Duke shprehur mbështetje të fuqishme për konstatimet e Shteteve të Bashkuara, ministrat i bënë thirrje Moskës që të ndryshojë menjëherë kurs. Raketat e reja me rreze të mesme veprimi për të cilat Amerika dhe tani edhe NATO akuzojnë Rusinë, i mundësojnë kësaj të fundit të kryejë një sulm bërthamor ndaj çdo vendi anëtar të Aleancës në një kohë shumë të shkurtër. Rusia nuk ka bërë shumë komente lidhur me këtë çështje, përveç se ka mohuar devijimin nga detyrimet e saj./abcnews.al

kremlini.jpg
G. P.23:36 | 04/12/2018

Ndasitë Ballkanin Perëndimor, por edhe problemet e brendshme në Bashkimin Evropian, vlerësohet se janë ndër arsyet kryesore që po i ndihmojnë Moskës zyrtare të shtrijë dhe konsolidojë influencën në rajon. Në vazhdim ju sjellim një analizës të radios Evropa e Lirë për ndikim rus në rajon.

Sipas një analize të Radios Evropa e Lirë, që iu referohet dokumenteve të shërbimeve sekrete në Maqedoni, Mal të Të Zi, Kosovë e Bosnjë e Hercegovinë, si mbështetës dhe zbatues më të zellshëm të direktivave moskovite në rajon, veçohen dhjetra persona, shtetas të vendeve të Ballkanit Perendimor, por edhe emisarë direkt nga Rusia. Fjala është për spiunë të dikurshëm ose aktual, liderë të partive politike, diplomatë, konsuj nderi, drejtues të organizatave joqeveritare, filozofë. Qëllimi i tyre i përbashkët, si dhe i agjentëve rusë, thotë analiza, është minimi i demokracive perendimore dhe ndërprerja e marrëdhënieve të tyre me vendet aspirante për në NATO dhe Bashkimin Evropian. Për këtë qëllim, sikurse thotë shefi i shërbimit sekret britanik MI5, Endrju Parker, ata shërbehen me një doktrine të posaçme:

“Tani Rusia e praktikon mirë doktrinën e përzierjes në manipulimin mediatik dhe dezinformimet nëpër rrjetet sociale, së bashku me format e vjetra e të reja të spiunazhit, nivelit të lartë të sulmeve sajber, forcës ushtarake dhe sjelljes së dhunshme penale, kjo është ajo që këto ditë nënkuptohet me nocionin e luftës hibride”,- thotë kreu i shërbimit sekret britanik.

Radioja prestigjioze ndërkombëtare, duke u mbështetur në raportet e qendrave kërkimore, të gazetarëve investigativ, por edhe të shërbimeve sekrete të vendeve të rajonit, ofron edhe listën e personave që përçojnë drejtpërsëdrejti ndikimin rus në Ballkanin Perendimor.

Në krye të piramidës ballkanike të Putinit është Nikolaj Patrushev, një agjent ky karriere dhe koleg i dikurshëm i presidentit rus. Patrushev aktualisht drejton Këshillin e Sigurimit Kombëtar të Rusisë dhe llogaritet ndër bashkëpunëtorët më të afërt të Putinit, kur është fjala për influencën ruse në mesin e vendeve kandidate për në NATO dhe BE.

Për të besohet se ishte në qendër të rrëfimit për ‘tentim grushtshteti në Mal të Zi dhe të përpjekjes për atentat kundër presidentit Milo Gjukanoviq’. Sipas po këtyre burimeve, pa mbikqyrqen e tij nuk mund të kalojë as edhe veprimi më i vogël në Maqedoni, Mal të Zi, Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë.

Në listën e agjentëve ndodhet edhe Goran Zhivaleviq, një nëpunës i lartë i Agjencisë Informative serbe të Sigurimit dhe ish-oficer ndërlidhjeje në amabasadën e Serbisë në Shkup. Për të Drejtoria e Sigurisë dhe Kundërzbulimit e Maqedonisë ka thënë se “ka indikacione se merret me veprimtari agjenturore që bie ndesh me veprimtarinë diplomatike”. Në fakt, ky agjent serb u bë i njohur për shkak të pjesëmarrjes në mjediset e Kuvendit të Maqedonisë në momentin kur po zhvilloheshin ngjarjet e dhunshme, më 27 prill të vitit të kaluar, por atëherë e sot nuk u shpjegua se në çfarë cilësie u gjet atje.
Në analizën e Radios Evropa e Lirë, që iu refereohet dokumenteve të shërbimeve sekrete, përmendet Sergej Samsonenko, biznesmeni më i njohur rus në Maqedoni. Për të pohohet se përmes kishës dhe fesë, saktësisht ndërtimit të kishave ruse, ka tentuar të përhapë ndikimin e Moskës. Kabineti i Samsonenkos, ndërkaq ka përgënjeshtruar këto pretendime.

Në listë janë gjetur edhe emri i Janko Baçevit, një ish-agjent, sot kryetar i një partie të vogël pro- ruse që botërisht kundërshton aderimin e Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian si dhe Stefan Vlahov Micov i cili u shpërfaq në një polemikë publike me Baçevin për shkak të shpërdorimit të parave ruse.

Krejtësisht në fund, radio Evropa e Lirë, duke iu referuar dokumenteve të shërbimeve sekrete në Maqedoni, Mal të Zi, Kosovë e Bosnjë e Hercegovinë, përmend rusin Andrej Radionov themeluesin dhe liderin e lëvizjes “Bashkimi ruso-sllav dhe rilindja” një forcë kjo që angazhohet për bashkimin e të gjithë sllavëve në një “aleancë të vetme të shteteve të pavarura sllave rreth popullit rus, Rusisë së madhe dhe traditave shpirtërore të Rusisë së vjetër”./Klan Macedonia& ReL/

Jens-Stoltenberg-l-reu.jpg
G. P.20:03 | 03/12/2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s tha se do të pranonte edhe shkëmbimin e territorit mes Kosovës dhe Serbisë nëse për këtë do të binin dakord dy palët. Ai bëri thirrje për uljen e tensioneve mes Prishtinës dhe Beogradit.

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një konference të mbajtur në Bruksel bëri disa njoftime të rëndësishme. Ai tha se Aleanca e Atlantikut të Veriut mbështet fuqimisht dialogun Prishtinë – Beograd dhe kur bëhet fjalë për “korrigjimet e mundshme kufitare”, pasi shpresohet që të dyja palët do të gjejnë një zgjidhje të pranueshme.

Stoltenberg u shpreh kështu në prag të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s, ku të mërkurën së bashku me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtëme, Federica Mogherini do të diskutohet për “marrëdhëniet e NATO-s me Ballkanin Perëndimor”. I pyetur nga një gazetar nëse Aleanca Atlantike ka frikë se mund të rrezikohet siguria nëse në dialogun Beograd-Prishtinë do të përfshihej ndonjë “korrigjim kufiri”, Stoltenberg tha:

“NATO mbështet fuqishëm dialogun Beograd-Prishtinë, pasi kjo është e vetmja mënyrë për të gjetur përgjigje për çështjet e pazgjidhura. Kur bëhet fjalë për harmonizimin e mundshëm të kufijve, duke theksuar se NATO mbështet dialogun, shpresoj që të dyja palët të gjejnë një zgjidhje që do të jetë e pranueshme për Beogradin dhe Prishtinën”.

Sipas Stoltenberg, “është e rëndësishme që të gjithë faktorët të përmbahen nga lëvizjet sfiduese dhe mesazhet provokuese dhe të përpiqen të zvogëlojnë tensionin dhe të bëjnë përparim”.

Ai theksoi se NATO do të vazhdojë të jetë prezente në Kosovë, me anë të misionit KFOR, të cilin e konsideroi të rëndësishëm për stabilitetin rajonal./abcnews.al

MALI-I-ZI-SERBIA.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.20:15 | 29/11/2018

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviç, kërkon anulimin e vendimeve me të cilat malazezët u shpallën në mnyrë të njëanshme – serbë. Gjithashtu ai ka komentuar edhe pakënaqësinë e kryeministrit të Maqedonisë me faktin se si Shqipëria, Mali i Zi e Serbia lejuan kalimin nëpër territore të tyre të ish-kryeministrit Nikola Gruevski.

Dushko Markovic, kryeministër i Malit të Zi: “Parlamenti malazez, pas njëqindvjetësh, pritet të shfuqizojë vendimet e të ashtuqjaturit “Kuvend i Podgoricës” me të cilat nëntorin e vitit 1918 Mali i Zi iu “bashkua” Serbisë dhe pushoi së qenuri shtet. Një ndër prijësit e këtij Kuvendi, atë botë pati deklaruar se që nga ai moment “ne më nuk jemi malazezë, por serbë”.

Para tre vjetësh, forcat proserbe në Mal të Zi, u përpoqën, por pa sukses të ringjallin “Kuvendin historik të Podgoricës” si një përpjekje për të penguar hyrjen e Malit të Zi në NATO dhe shkëputjen e këtij shteti nga orbita ruse e serbe. Sot, forcat politike, përfshirë dhe ato shqiptare, i vlerësojnë vendimet e para një shekulli, si një instrument grushtshteti. Kryeministri malazez, Dushko Markovic, ka komentuar të mërkurën reagimet kryesisht negative nga qarqe serbe në Beograd lidhur me këtë përvjetor. Në një intervistë për televizionin shtetëror, Markovic tha se po ngrenë krye oponentët historikë të ekzistimit të Malit të Zi që, tha ai, është ngritur në një vend me potencial, shoqëror, politik e të sigurisë:

“Me të vërtetë nuk do të lejojmë, me të vërtetë nuk do të lejojmë, që shteti ynë, interesi dhe identiteti ynë kombëtar, të ndërtohet nga jashtë. Ai do të krijohet në Mal të Zi. Ne e kuptojmë se Serbia ka probleme serioze edhe me Kosovën, edhe me Kroacinë, në njëfarë mënyre, edhe me Bosnjë e Hercegovinën. Ne promovojmë dialog dhe mirëkuptim,”– tha kryeministri malazez duke shtuar se vendi i tij nuk është armik i askujt, por nuk do të lëshojë pe përpara asnjë kërcënimi ndaj dinjitetit kombëtar e shtetëror.

Kreu i qeverisë malazeze ka komentuar edhe habinë e paradoditshme të kryeministrit maqedonas, Zoran Zaev, se si është e mundur që vende, mike të Maqedonisë, lejuan arratisjen nëpër territoret e tyre të ish-kryeministrit Nikola Gruevski.

“Unë me të vërtet me kolegun Zaev kam marrëdhënie miqësore dhe në vend të përgjigjes do ta pyesja miqësisht mikun tim Zaev: Si mundi të lejojë Maqedonia jonë mike që Gruevski të braktisë Maqedoninë, sepse ky nuk është detyrim i vendeve tona por i vendit të tij,”– ka deklaruar kryeministri malazez duke vlerësuar se Gruevski ka kaluar nëpër Mal të Zi në mënyrë plotësisht të ligjshme, me dokumente personale që ka poseduar dhe në momentin e hyrjes për të nuk ka pasur fletarrest. Zaev është mirë të merret me çështjen pse dhe si e braktisi Gruevski Maqedoninë, pse vendimi për fletarrest nuk u mor me kohë dhe si hyri ai në një vend-anëtar të BE-së – pa pasaportë, – ka pyetur kryeministri i Malit të Zi gjatë një interviste për televizionin shtetëror në Podgoricë./Klan Macedonia/

UKRAINA-NATO-RUSIA-ABCM2T1.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.14:36 | 29/11/2018

Ukraina i ka kërkuar ndihmë NATO-s për garantimin e sigurisë së vendit, pas përshkallëzimit të tensioneve me Rusinë për shkak të incidentit me anijet e sekuestruara nga Moska. Ndërsa qeveria e Kievit jep alarmin se disa porte të Ukrainës në ngushticën Kërç janë bllokuar nga Rusia.

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko i ka bërë thirrje NATO-s që të dërgojë anije në Detin Azov pas përplasjes detare me Rusinë në afërsi të Krimesë. Ai tha për gazetën gjermane Bild se shpresonte që anijet mund të zhvendosen për të “ndihmuar Ukrainën në garantimin e sigurisë”. Të dielën, Rusia hapi zjarr ndaj 3 anijeve të Ukrainës dhe sekuestroi mjetet lundruese bashkë me pjestarët e bordit në Ngushticën e Kërçit mes Detit të Zi dhe Detit Azov. NATO ka shprehur mbështetje të plotë ndaj Ukrainës, shtet i cili nuk është vend anëtarë.

Mes përkeqësimit të mardhënieve, presidenti rus Vladimir Putin akuzoi Poroshenkon për krijimin e “një provokimi detar” për të fuqizuar veten në sondazhe përpara zgjedhjeve të 2019-s. Presidenti Poroshenko implementoi ligjin ushtarak në rajonet kufitare të Ukrainës për 30 ditë në kundërpërgjigje të krizës. Në një intervistë për Bild, ai tha se Putin nuk dëshiron asgjë më pak se sa pushtimi i detit Azov.

Petro Poroshenko, president i Ukrainës: “Ne nuk mund të pranojmë këtë politikë agresiviteti të Rusisë. Fillimisht në Krime, pastaj në lindje të Ukrainës, tani ai dëshiron edhe Detin Azov. Gjithashtu edhe Gjermania e ka pyetur veten: çfarë do të bëjë Putin më tej nëse ne nuk e ndalojmë atë?”.

Duke qëndruar tek përplasjet, ministri i infrastrukturës së Ukrainës thotë se që prej 28 nëntorit, portet ukrainase në detin Azov janë bllokuar nga Federata Ruse. Sipas tij “anijet e ndaluara në hyrje dhe dalje janë 35, ndërsa objektivi i Kreliminit është i qartë: të bllokohet qasja në portet e Ukrainës në Detin Azov me shpresën që të na dëbojë nga territory ynë”. Por nga ana tjetër, Rusia ka mohuar një gjë të tillë.

Ndërkohë, të hënën sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i bëri thirrje Rusisë që të lirojë anijet ukrainase dhe marinarët e ndaluar ose në të kundërt “Moska i kupton vetë pasojat e veprimeve të saj”. Ai theksoi se Aleanca Ushtarake do të vazhdojë të garantojë “mbështetje politike dhe praktike” për Ukrainën, e cila është shtet partner I NATO-s. Ndërkaq, të paktën 3 marinarë ukrainas mbetën të plagosur pasi rojet bregdetare të Rusisë hapën zjarr ndaj dy luftanijeve dhe një remorkiatori të Ukrainës në afërsi të Krimesë. Mjetet lundruese po lëviznin në detin Azov. Të dy vendet janë dakordësuar të përdorin këtë hapësirë detare në bazë të një traktati të nënshkruar në vitin 2003, por vendimi i Rusisë për të hapur një urë përmes Ngushticës së Kërçit, çoi në përshkallëzimin e tensioneve./abcnews.al

SLLOVENI-USHTRIA.mpg_snapshot_00.25-1280x720.jpg
G. P.08:54 | 29/11/2018

Sllovenia është bërë vendi i parë anëtar i NATO-s që ka emëruar një grua në krye të ushtrisë. 55 vjeçarja Ermenc është përzgjedhur bazuar në eksperiencën dhe kontributin e saj për krijimin e një ushtrie profesioniste.

Është një rekord i rëndësishëm për ushtrinë e vogël sllovene: që sot në drejtim të saj do të jetë një grua. Alenka Ermenc, 55 vjeç, e emëruar komandante e përgjithshme e forcave të armatosura është e vetmja që ka një post kaq të lartë në 29 vendet anëtare të NATO-s. Ajo u zgjodh në bazë të eksepriencës si komandante e një njësie të ushtrisë sllovene, për kontributin e saj në krijimin e një ushtrie profesionale dhe për formimin e saj civil dhe ushtarak.

Ashtu si ndodh shpesh, emërimi i një gruaje vjen në një moment krize dhe në fakt presidenti i Sllovenisë Borut Pahor, u shpreh se pret që Ermenc të përmirësojë situatën e forcave të armatosura kombëtare. Në shkurt, kreu i ushtrisë i atëhershëm Andrej Osterman u shkarkua nga ky post, pasi një batalion elitar prej 800 ushtarësh dështoi në katër prova nga pesë, në testimet mbi aftësitë luftarake të NATO-s. E diplomuar në shkenca sociale, kreu i ri i ushtrisë hyri në shërbimin ushtarak në vitin 1991, duke marrë pjesë në mënyrë aktive në luftën dhjetë ditore të shpërthyer pas shpalljes së pavarësisë nga ish Jugosllavia, e cila u fitua nga Sllovenia, pavarësisht superioritetit të ushtrisë popullore jugosllave.

Në vitin 2008 ajo u diplomua në Kolegjin Mbretëror të studimeve për Mbrojtjen në Londër dhe në 2009-n mori masterin në studime ndërkombëtare. Që atëherë ajo ngjiti shkallët e karrierës ushtarake si dhe mori pjesë në misionin paqeruajtës të NATO-s në Kosovë me KFOR. Vetë ajo u shpreh për mediat sllovene se në rrugën e vështirë të karrierës ushtarake është mbështetur tek dashuria për atdheun./abcnews.al

rusia-1.png
G. P.19:24 | 11/11/2018

Associated Press i ka kushtuar një artikull stërvitjeve ushtarake të Serbisë, duke shkruar se këto manovra vijnë në një kohë tensioni mes Prishtinës dhe Beogradit. Presidenti serb thotë se askush në rajon nuk krahasohet me Serbinë sa i përket forcës ushtarake.

Agjencia e njohur e lajmeve, Associated Press (AP), ka shkruar për marrëdhëniet e tensionuara midis Kosovës dhe Serbisë, me ç’rast ka theksuar se kjo e fundit ka zhvilluar një stërvitje të madhe ushtarake për të shënuar njëqindvjetorin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Kjo agjenci ka raportuar se në këtë stërvitje ushtarake të Serbisë, të quajtur “Shekulli i Fituesve”, kanë qenë të përfshirë 8,000 ushtarë, 100 tanke dhe avionë luftarakë MiG-29, të sjellë nga Rusia.

“Zyrtarët serbë janë të shqetësuar për planet e udhëheqësve të Kosovës që t’i transformojnë forcat e sigurisë në ushtri të rregullt. Si rezultat, serbët kanë paralajmëruar se do të ndërmarrin masa për të parandaluar një gjë të tillë, në mënyrë që të ‘mbrohet’ minoriteti serb në Kosovë”.

“Duke u mbështetur në aleatët rus, Serbia ka ngritur gatishmërinë luftarake të forcave të saj”, shkruan agjencia ndërkombëtare e lajmeve.

Ndërsa ndërhyrja e trupave serbe në Kosovë do të nënkuptonte një konflikt të drejtpërdrejtë me paqeruajtësit e NATO-s që janë të vendosur në Kosovë që nga viti 1999.

“Ne po e zhvillojmë në mënyrë të fuqishme ushtrinë tonë. Askush në rajon, përveç ndoshta Rumanisë, nuk mund të krahasohet me ne”, ka thënë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, për televizionin shtetëror RTS./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono