nato

olta.jpg
in a13:21 | 11/12/2019

Shqipëria, gjatë vitit 2019 ka kryesimin e  nismës  SHBA – Karta e  Adriatikut (A5) dhe për këtë ka marrë mirënjohje nga Zëvendës Asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA–së, Znj. Laura Cooper.

Gjatë fjalës së saj, zyrtarja amerikane u shpreh se gjatë drejtimit të Shqipërisë, ky vit ka qenë produktiv.

“Shqipëria është një shembull i jashtëzakonshëm për të mbështetur operacionet e NATO-s në të gjitha koalicionet dhe kohët e fundit në kuadër të luftës së gjirit. Do të doja t’ju sigurojë që angazhimi i ShBA për aleancën e NATO-s mbetet shumë e fortë. Udhëtimi në vendet e a5 është me rëndësi të posaçme. Angazhimi i ShBA në këtë rajon ka qenë vazhdimisht prezent Shumë prej forcave tona të armatosura qëndrojnë afër njëra- tjetrën për të mbështetur misionet në Afganistan, K5 dhe në koalicione të tjera”, tha Cooper.

Ministrat e Kartës së Adriatikut A-5 kanë nënshkruar sot një deklaratë zyrtare në përfundim të ministerialit të mbrojtjes duke ndërmarrë një sërë angazhimesh të përbashkëta.

“Qëndrojmë pranë popullit shqiptar në këto çaste të vështira pas tërmetit. Angazhohemi të ndërtojmë kapacitete të përbashkëta ndaj fatkeqësive natyrore.
Mbështesim anëtarësimin e gjithë vendeve të Evropës Juglindore në strukturat Euro-Atlantike. Të koordinohemi dhe ndajmë informacionin për të mbrojtur paqen, sigurinë dhe stabilitetin”, kanë qenë disa nga angazhimet e dala në ministerialin e mbrojtjes të kartës së Adriatikut A-5.

Po kështu Ministrat e mbrojtjes miratuan në parim propozimin e Shqipërisë për një mision të përbashkët në Irak në vitin 2020.

re.jpg
in a12:31 | 11/12/2019

Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Rustem Berisha, theksoi në një intervistë për “Abc News” synimin strategjik për të qenë anëtar me të drejta të plota në NATO.

“Kemi një bashkëpunim të mirë me të gjitha shtetet e rajonit që janë pjesë e NATO-s, por edhe me ato që aspirojnë të jenë pjesë e NATO-s. Synojmë që të rrisim angazhimin tonë në kuadër të këtij forumi të bëhemi anëtarë me të gjitha përgjegjësitë e plota që dalin nga Karta e Adriatikut. Brenda 1 viti kemi arritur rezultate pozitive në bashkëpunim edhe me partnerët tanë strategjik”, u shpreh Berisha.

Berisha tha se Kosova nuk do të përsërisë gabimet e vendeve të tjera në rrugën drejt anëtarësimit në Aleancën e Atlantikut të Veriut./abcnews.al

lidhje.jpg
in a09:43 | 11/12/2019

Mbahet sot në Tiranë Ministeriali i Mbrojtjes së vendeve të A5 “Karta e Adriatikut.”

Ministja e Mbrojtjes Olta Xhaçka në Çeljen e Ministerialit të Mbrojtjes të nismës së SHBA – Karta e Adriatikut u shpreh se roli i saj kryesor është te fuqizimi i marrënidhënieve mes vendeve.

“Kjo nismë lidhet me angazhimin në një mision të përbashkët në Irak në kuadër të NATO-s ku Shqipëria do të luajë një rol drejtues. Roli i A5-sës ka qënë gjithmonë i lidhur ngushtë me promovimin e rëformave në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes si një mënyrë për të çuar përpara procesin e anëtarësimit të disa prej vendeve anëtare në NATO. Rolin e saj kryesor e shoh të fuqizimi i marrënidneve mes nesh”, tha Xhaçka.

Ndërkohë  Zëvendës Asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes së SHBA–së, Znj. Laura Cooper, në nisje të fjalimit të saj, në konferencën “Karta e  Adriatikut (A5)”, ku Shqipëria kishte kryesimin gjatë vitit 2019 tha se shqiptarët dhe amerikanët kanë qenë gjithmonë bashkë në kohë të vështira.

Ajo vlerësoi kontributin pa kushte të të gjitha vendeve, të cilat reaguan menjëherë pas kësaj ngjarje.

Do të doja të fillojë me ngushëllime për familjet që vuajtën si pasojë e këtij tërmeti. SHBA janë miq të Shqipërisë si gjithë amerikanët dhe shqiptarët që kanë qenë bashkë në kohë të vështira. Këto popuj kanë qenë gjithmonë bashkë. Të gjitha vendet që janë sot këtu, që reaguan pa asnjë kusht dhe kanë dhënë mbështetjen e nevojshme për të ndihmuar Shqipërinë në këtë periudhë të vështirë. SHBA qëndrojnë  afër Shqipërisë, partneritet me të gjitha vendet e rajonit. Kjo na sjell në këtë seancë të A5. Pavarësisht nga ky tërmet që ndodhi në patëm mundësi të takohemi dhe shoh që kemi shumë miq në këtë tryezë”, tha Cooper.

/abcnews.al

ukr.jpg
in a07:16 | 10/12/2019

Për të shënuar 28-vjetorin e Ditës së Forcave të Armatosura të Ukrainës, ambasada ukrainase në Turqi organizoi një pritje në kryeqytetin Ankara.

Zv/ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i Marinës së Turqisë ishin pjesë e aktivitetetit, së bashku me shefin e forcave detare të Ukrainës, ambasadorë dhe atashe ushtarakë të vendeve të ndryshme të huaja.

“Tani, në kushte jashtëzakonisht të vështira, Ukraina po krijon forca të armatosura moderne, të gatshme për luftime, të profesionalizuara dhe të pajisura”, komandanti i Marinës së Ukrainës, Ihor Voronchenko.

Voronchenko tha se ata mirëpritën kthimin e marinarëve detarë ukrainasë të cilët vitin e kaluar u ndaluan nga Rusia.

“Ukrainasit nuk i lënë kurrë bashkatdhetarët e tyre. Jeta dhe liria e mbrojtësve të Ukrainës është përparësia jonë absolute”, theksoi Voronchenko./abcnews.al

natoo.jpg
ger ta11:19 | 07/12/2019

NATO festoi në Londër 70-vjetorin e saj në një samit dy ditor. Aleanca euro atlantike gjendet në një udhëkryq të rëndësishëm të historisë së saj dhe duhet të përballet me një moment përcarjesh të mëdha të brendshme, të cilat rrezikojnë të fragmentizojnë më tepër një rigrupim që mbahet gjithnjë e më shumë I lidhur në mënyrë elastike.

Aftësia e organizatës, me seli në Bruksel, për të mbajtur së bashku interest e ndryshme duket gjithnjë e më e zbehtë, aq sa presidenti francez Emanuel Makron nuk hezitoi të cilësonte aleancën si një organizatë në vdekje cerebrale. Kreu i Elizesë ka kërkuar që aleatët të ulen në një tryezë për të kuptuar se në cfarë drejtimi duhet të shkojë aleanca. Një organizatë e krijuar për t’u përballur me luftën e ftohtë, sot ka nevojë të kuptojë se cfarë qasjeje duhet të mbajë me tema si terrorizmi ndërkombëtar, si të përmbajë vendet anëtare gjithnjë e më të paparashikueshëm dhe të detyruar për besnikëri ndaj aleancës, kryesisht Turqia; por dhe gjetja e nëj mënyre për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë. Nga këndvështrimi i Ankarasë, retorika e presidentit Erdoan nuk i merr parasysh aleatët. Dhe strategjitë e armatimit të Turqisë tashmë shohin në drejtim tjetër, me blerjen e një sistemi të ri të mbrojtjes ajrore nga Rusia, një lëvizje që deri pak kohë më parë konsiderohej e pakonceptueshme.

Me ngritjen e pushteteve në gjendje për të luajtur në shkallë globale, si Kina, NATO e cila duhet të festojë faktin se ka garantuar paqen për vendet anëtare, duket gjithnjë e më shumë në vështirësi. Një temë mbi të gjitha ëshët përcarëse: ajo e marrëdhënieve më Rusinë. Në një kohë që Franca do të punojë për një përmirësim të marrëdhënieve, vendet Balltikedhe Polonia e shohin Moskën si një kërcënim, sidomos pas aneksimit të Krimesë. Pro samiti duhet dhe të vendosë një zgjerim të fushë – veprimit, duke futur për herë të parë në një document, Kinën.

Ajo që e bëri dhe më të sikletshme klimën në Londër është dhe fakti se Britania e Madhe ishte në qendër të një fushate të ashpër elektorale. Lideri laburist, Xheremi Korbin, i cili në të kaluarën ka kërkuar mbylljen e Nato-s, mbështeti deklaratën e Makron për ndryshimin e drejtimit të aleancës. Kjo duke filluar që nga domosdoshmëria për të zbutur konfliktin me Rusinë dhe për të dhënë një perspektivë më të gjerë për cështjet më të rënda dhe për kërcënimet që i kanosen sigurisë së përbashkët.

Kryeministri britanik në detyrë, Boris Xhonson, nga ana e tij, përdori praninë e presidentit amerikan Donald Tramp, për të theksuar ndryshimet që ka me liderin e opozitës laburiste, duke i kujtuar atij deklaratat anti-Nato dhe duke vënë në dukje miqësinë e tij me aksionistin më të madh të mazhorancës.

Paralelisht me samitin e NATO-s në Londër u shënua dhe një fazë e re për marrëdhëniet ndërkombëtare. Njësoj si në vitin 1947 vendet perëndimore ishin të detyruara të përballeshin për qëndrimin që duhet të mbanin ndaj Bashkimit Sovjetik.

Ndërsa tani Europa dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet të përcaktojnë ni paprecedentë. Sfida me Kinën përbën një terren të ri, dhe kjo është vetëm faza e parë. Një moment fillestar i përballjes globale me Kinën.

Nuk duhet harruar deklarata e Makron sipas të cilës NATO është në vdekje cerebrale. Presidenti francez ka interes që të rrisë profiling e Francës në Nato. Një lëvizje strategjike kjo për të krijuar më shumë hapësira, dëshmi e një faze transformimi në të cilën të gjithë por pozicionohen nga e para në kërkim të ekuilibrave të rinj.

Nëse do të shtrohej pyetja se cili është aktualisht aleati europian më i besueshëm për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kjo do të varej nga dosjet. Për sa i përket “dosjes kineze” vendi që aktualisht është më pranë Shteteve të Bashkuara të Amerikës është Mbretëria e Bashkuar, pasi është dhe garante e marrëveshjeve të Hong Kong. Kina për momentin nuk përbën kërcënim ushtarak, por kjo nuk lë në hije faktin se duhet të vendoset menjëherë një strategji e Nato-s për t’u përballur me influencën kineze. Ashtu si deklaroi dhe vetë sekretari I përgjithshëm Jens Stoltenberg: Nëse nuk arrimë ne në Kinë, do të vijë Kina tek ne!

“Rruga e Mëndafshtë” sipas ekspertëve nuk ka një pushtet ushtarak për Kinën pasi mbi të gjitha është një operacion tregtar. Askush nuk është kundër tregtisë. Problem që ka të bëjë me presidentin kinez Xi Jinping lidhet me të drejtat e njeriut, me konkurrencën e pandershme, sigurinë kibernetike dhe rrjetin 5G. Janë fronte të reja të cilat nuk mund të injorohen më.

Ashtu si ndodh shpesh, samitet e mëdha ndërkombëtare synojnë të vendosin theksin në elementet e frakturës se sa në ato të bashkimit. Dhe samiti i fundit nuk bën përjashtim. Cështjet e vjetra dhe të reja në tryezë kërcënojnë qëndrueshmërinë e aleancës e cila prej disa vitesh duket e paaftë për të përpunuar një këndvështrim të përbashkët për të ardhmen dhe kërcënimet e mundshme. Në një system ndërkombëtar në vazhdimësi ato që dikur konsideroheshin pika të forta tashmë nuk janë më dhe aq të sigurta.

Dhe njëherë më shumë kalendari i punimeve u hartua në bazë të kërkesës disa vjecare nga ana e administratës Tramp, për shtimin e shpemzimeve për mbrojtjen nga ana e vendeve europiane anëtare. Që nga momenti i parë në krye të Shtëpisë së Bardhë, Donald Tramp ka përsëritur disa herë domosdoshmërinë e një përfshirjeje më të madhe europiane në mbrojtjen e përbashkët, duke deklaruar se Nato është një institucion shumë i kushtueshëm për interest amerikane. Madje duke kërcënuar dhe disa herë se do të reduktonte në mënyrë domethënëse impenjimin amerikan në Europë. Por kjo cështje është po aq e vjetër sa NATO.

Që nga vitet ’50 Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kërkuar një pjesëmarrje më të madhe për sa i përket mbrojtjes së përbashkëty. Pavarësisht përparimeve të parashikuara në këtë drejtim nga shtetet europiane, Tramp ishte i vendosur për të kërkuar sërish më shumë shpenzime ushtarake; deklaratë kjo e shoqëruar dhe me një zhvendosje të dukshme të aksit të politikës së jashtme amerikane drejt Azisë. Pikërisht për të diskutuar rreth impenjimit politik dhe ekonomik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për sa I përket mbrojtjes së kontinentit, u mbajëtn katër takime bilateral mes presidentin amerikan dhe presidentit francez Emanuel Makron, kancelares gjermane Anxhela Merkel, pkryeministrit Italian Xhuzepe Konte dhe sekretarit të përgjithshëm të Aleancës Jens Stoltenberg.

Paralelisht me këtë cështje, zhvillohet dhe një e dytë e cila prej muajsh vë në provë qëndrueshmërinë e Aleancës. Ka të bëjë me linjën e ndjekur nga administrata Tramp për sa i përket disa zgjedhjeve strategjike të vendosura pa përfshirë aleatët. Makron ka kritikuar disa herë vendimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për t;u tërhequr nga Siria duke i hapur rrugën ofensivsës ushtarake turke në Kurdistanin sirian.

Ajo që bezdis presidentin francez është dhe zgjedhja për të mos përfshirë në këtë vendim pikërish vendet aleate që do të ishin më të ekspozuar ndaj një vale rikthimi të luftëtarëve të huaj nga Siria e sidomos nga paqëndrueshmëria e krijuar nga operacion “Degëza e Ullirit”. Pikërisht paparashikueshmëria administratës Tramp ishte një nga arsyet e Inciativës Europiane të Ndërhyrjes, një project i cili kërkon transportimin në planin operativ të disa proceseve të nisura prej kohësh. Ideja e Makron, historikisht shumë e mbrojtur nga diplomacia francezem është ajo e përfitimit të një autonomie strategjike ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një project ende shumë larg organizimit por që shumë herë është përcaktuar si një far për t’u ndjekur në zhvillimin e procesit të integrimit europian.

Për sa I përket frontit të sigurisë, dy duket të jenë cështjet më të rëndësishme: vendi I Turqisë Brenda aleancës dhe ngritja e Republikës popullore kineze si kërcënim dhe ndaj sigurisë europiane. Aelatët europianë, Franca sidomos, e konsideruan si të paligjshme kalimin e kufirit nga ana e forcave të armatosura turke në territorin sirian. Një operacion i shoqëruar dhe nga shqetësimi për një rifillim të mundshëm të aktivitetit terrorist nga i ashtuquajturi Shtet Islamik në Lindjen e Mesme dhe në Europë. Blerja nga ana e Turqisë e sistemeve ruse S-400 dhe vendosja e tyre në gadishmëri, kanë rritur pakënaqësitë mes Ankarasë dhe Uashingtonit. Nëse për muaj të tërë Erdoan ka mbajtur një qëndrim të paqartë pëe sa i përket marrëdhënieve me Federatën Ruse, vendosja në gadishmëri e një sistemi të ri anti raketë shkon në një drejtim shumë të qartë.

Për herë të parë ngritja e republikës popullore kineze dhe qëndrimet e saj për sa i përket sigurisë dhe qëndrueshmërisë ndërkombëtare ishin një nga temat kryesore të samitit të NATO-s në Londër. Futja e kërcënimit kinez mes temave objekt i vëmendjes së Aleancës, është fryt ipresionit të fortë amerikan për sa i përket përcaktimit të një strategjie të përbashkët përballë Kinës. Kjo e fundit duket se i shkakton më shumë shqetësime Uashingtonit se cdo kryeqyteti tjetër europian. Në qendër të polemikave ishte futja e kompanive kineze Brenda infrastrukturave të rëndësishme europiane dhe sidomos gara për frontet e reja teknologjike, në mënyrë të vecantë rrjeti i gjeneratës së pestë, thelbësore për ndërlidhjen e sistemeve informatike, përpunimin dhe ruajtjen e një sasie të madhe të dhënash, por sidomos për inteligjencën artificial.

Në sfondin e samitit ndihej se Aleanca ndoshta është pranë vdekjes serebrale si u deklarua nga Makron në një intervistë për “Ekonomist” në 7 nëntor. Përcarjet e brendshme në Aleancë, rishfaqen në mënyrë periodike. Kjo pasi NATO-s aktualisht i mungon aftësia për planifikimin strategjik që duhet të tregojë një rrugë të qartë për t’u ndjekur. Koncepti i fundit Strategjik daton në vitin 2010 dhe është e qartë se tashmë duhet një ndryshim radikal i drejtimit. Aleanca duhet të ripërcaktojë rolin e saj në sistemin ndërkombëtar.

Analistët e kanë pagëzuar presidentin turk Erdoan si “provokuesin” e kërij samiti. Madje ka nga ata që e cilësojnë dhe si ‘mina lëvizëse’.

Sulltani i Ankarasë kërcënoi këdo mes aleatëve që do të guxonte të mbështeste kurdët në një kohë që vijon të jetë në dy fronte mes NATO-s dhe Rusisë. Turqia paralajmëron se do të bllokojë planet e Nato-s për mbrojtjen e Polonisë dhe vendeve balltikenëse aleatët nuk do të cilësojnë si terroristë militantët kurdo – sirianë të YPG-së.
Ditët e fundit u fol për herë të parë për një veto të mundshme të Ankarasë ndaj një plani të ri mbrojtjeje në frontin lindor nëse nuk do të pranohej deklarata e saj sipas së cilës militantët kurdë janë një kërcënim për sigurinë turke dhe atë të Aleancës. Turqia u shpreh shumë e zhgënjyer për mbështetjen e munguar madje dhe për kritikat rreth ofensivës ushtarake të muajit tetor në veri lindje të Sirisë. Madje Erdoan theksoi domosdoshmërinë për ruajtjen e marrëdhënieve të mira me Rusinë dhe vende të tjera pasi nuk janë alternativë e marrëdhënieve turke me Nato-n, por përkundrazi: plotësuese.

Madje Erdoan kritikoi hapur dhe Makron pas deklaratave të këtij të fundit për Nato-n: “Dëgjo se cfarë do të të them për Turqinë, para së gjithash kontrollo vdekjen tënde cerebrale. Ti nuk respekton detyrimet e tua në Nato. Por kur do të biesh në sy, ekspozohesh. Të përjashtosh ose jo Turqinë nga Nato. A e ke autoritetin për të marrë një vendim të tillë? Ti nuk ke asnjë të drejtë për të qëndruar në Siri. As regjimi sirian nuk të ka ftuar, ndërsa siguria e Turqisë është dhe siguria e Europës”.

Fjalë të forta, ndërsa një ditë më parë ishte ministri I jashtëm turk Mevlut Çavusogllu që e cilësonte kreu e shteti francez një sponsor të terrorizmit duke iu referuar mbështetjes së Parisit ndaj militantëve kurdë. Ministri turk u shpreh se Makron do të donte të ishte lider I Europës por në të vërtetë ishte shumë I dobët.

Stoltenberg, në rolin e tij si sekretar I përgjithshëm I Nato-s, u përpoq të minimizojë tensionet mes Turqisë dhe vendeve të tjera anëtare. Ai u shpreh se premtimi për një mbrojtje të përbashkët në Poloni dhe vendet baltike, do të mbahet, pavarësisht ultimatumit turk. Nga ana tjetër presidenti turk mori mbështetjen publike të kreut të shtëpisë së bardhë Trump: “Më pëlqen Turqia dhe shkoj shumë mirë me presidentin e saj”.

Bashkëpunimi i fundit strategjik mes Uashingtonit dhe Ankarasë me përdorimin e hapësirës ajrore turke nga ana e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në operacionin që coi në vrasjen e kalifit Abu Bakr al-Baghdadi, u lavdërua shumë nga Trump.

Ndërsa për Makron nuk është e mundur që Turqia të jetë anëtare e aleancës atlantike dhe në të njëjtën kohë të blejë sisteme raketash nga Rusia. Për këtë arsye ai kërkoi një sqarim nga ana e Ankarasë për sa i përket impenjimit turk dhe detyrimeve ndaj NATO-s. Edhe Uashingtoni po vlerëson mundësinë nëse do të sanksionojë ose jo Turqinë për këtë blerje, por Tramp e justifikoi vendimin turk duke akuzuar paraardhësin e tij Obama se ishte fajtor që nuk I kishte shitur Turqisë raketat PATRIOT: “Kështu Turqia nuk këmbënguli më dhe bleu raketat turke…”

Një samit që nisi me polemika dhe përfundoi me një farsë. Samiti I 70 vjetorit të Nato-s u mbyll në Uatford, në portën e Londrës, me një deklaratë të përbashkët ritual dhe me shumë impenjime që diheshin e që u përsëritën nga e para.

Por përplasjet, politike dhe personale, mbetën gjerësisht të pazgjidhura – duke u vulosur nga irritimi i dukshëm i Donald Trump, i cili u largua papritur duke anuluar konferencën për shtyp.

Incidenti i fundit u krijua në Bakingam Palas nga një video e transmetuar nga një televizion kanadez. Gjatë pritjes së ofruar nga Mbretëresha Elizabetë dhe princi Çarls për liderët e vendeve anëtare: Trudo, Xhonson, Emanuel Makron, Mark Rutte dhe princeshë Ana mbajnë gotat në duar.

“Prandaj u vonove?” pyet Xhonson – Makron, i cili sapo kishte dalë nga një takim dypalësh me Tramp. Takim që zgjati më shumë se ishte menduar, pasi Tramp mbajti fillimisht një konferencë për shtyp. Në këtë pikë Trudo përgjigjet me sarkazëm në vend të presidentit francez:

“Ishte me vonesë se pse mbajti një konferencë për shtyp 40 minuta jashtë programit”.

Duke iu referuar në mënyrë të qartë presidentit amerikan Donald Tramp.

Trump, i cili me Trudo ishte përplasur dhe më parë, nuk e mori mirë as këtë situatë. Priti deri në përfundimin e punimeve zyrtare të samitit , për të thënë se Tudo ishte një djalë simpatik të cilit i kishte tërhequr vërejtjen se vendi I tij nuk derdh kontributet e duhura për NATO-n.

“Nuk paguan 2%, por duhet ta paguajë sepse Kanadaja ka para, dhe pse atij mund t’i vijë keq që ia them: Por është një hipokrit.”

Errëson dhe pse nuk fshin, rezultatet e pretenduara nga Stoltenberg: zyrtarizimi i impenjimeve për të shtuar fondet për aleancën, të rritura me 160 miliard dollarë që nga 2016 dhe e destinuar të shkojë deri në 400 miliard më shumë deri në vitin 2024; por dhe linja e përbashkët e gjetur për Rusinë, për apelin ndaj Kinës për ç’armatim, përforcimin e misioneve në mbrojtje të kufijve të Polonisë dhe vendeve balltike.

Tema që nuk shpalosin të gjithë axhendën ku pranë gjërave që bashkojnë janë dhe ato që ndajnë. Probleme për të cilat debatet janë ende të hapura, me Makron që merr meritat se ka dhënë një shkundje të rëndësishme për aleancën duke thënë se NATO është në një situatë vdekjeje cerebrale./abcnews.al

 

samurai.jpg
in a15:49 | 06/12/2019

James Appathurai, zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO’s, tha se Aleanca ka një bashkëpunim aktiv me Serbinë dhe SHBA-të i japin ndihmën më të madhe ushtrisë serbe. Appathurai tha gjithashtu se Aleanca shpreson se do të nisë dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit e Prishtinës, gjë që e dëshiron edhe udhëheqësja e re e Bashkimit Europian.

Jens Stoltenberg, reagoi ndaj qëndrimit të Serbisë e cila ka thënë se është shtet neutral. Apathurai theksoi se si shtet neutral ushtarak, Serbisë do t’i kushtojë shumë që të mbrohet dhe vuri në dukje se Zvicrës i duhet të paguajë shumë para që të mbrohet e vetme nga armiqtë, dhe e njëjta gjë vlen edhe për Finlandën e Suedinë, që kanë shtuar në mënyrë të konsiderueshme investimet në mbrojtje.

Anëtarët e Aleancës kanë pranuar se deri më 2024 do të rrisin investimet në mbrojtje deri në dy për qind të GDP-së. Appathurai tha se pa prezencën e SHBA-ve, këto shpenzime të anëtarëve të NATO-s do të ishin 4 deri 6 për qind të GDP-së dhe as atëherë nuk do të arrihej i njëjti nivel i mbrojtjes. Appathurai tha se NATO e respekton neutralitetin e Serbisë dhe nuk kërkon nga askush që të zgjedhë midis perëndimit e lindjes.

Ai theksoi se NATO ka një bashkëpunim aktiv me Serbinë dhe SHBA-të i japin ndihmën më të madhe ushtrisë serbe. Appathurai tha gjithashtu se Aleanca shpreson se do të nisë dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit e Prishtinës, gjë që e dëshiron edhe udhëheqësja e re e Bashkimit Europian.

Dialogu mund të sjellë ndryshime thelbësore në të gjithë rajonin, sa i përket integrimeve euroatlantike, zhvillimit ekonomik, tha ai, duke shtuar se është në interesin e Beogradit e Prishtinës që të zgjidhin problemet e tyre. Marrëdhëniet e tyre të tanishme e pengojnë politikën dhe ekonominë, tha Appathurai./abcnews.al

lolo.jpg
R D15:08 | 04/12/2019

Kryeministri Edi Rama, i cili po merr pjesë në Samitin e NATO-s në Londër, doli në deklaratë ku tha se gjithë Evropa e bashkuar do mbështesë shqiptarët.

“Reagimet e para janë pozitive, ne do punojmë akoma dhe më shumë. Përtej dallimeve dhe kundërshtive, Evropa është e gjitha e bashkuar të mbështesë shqiptarët për të kaluar këtë situatë. Po bëjmë një punë shumë intensive, kemi marrë shumë ndihma. Të mos vazhdojë historia e deklaratave në distancë. Ne të gjithë jemi jo vetëm të goditur nga e njëjta tragjedi, por nga ana tjetër të gjithë jemi në nevojë për të ndihmuar çatinë e Shqipërisë”, deklaroi Rama.

Ndër të tjera, ai theksoi se liderët kanë shprehur interes për këtë gjendje, ndërsa tregoi se ka biseduar nga afër me disa prej tyre, si Donald Trump, Angela Merkel dhe Emanuel Macron.

“U ndjeva i inkurajuar nga fakti që të gjithë ishin në dijeni dhe të interesuar të dinin më shumë. Kam bërë bisedë të gjatë me presidentin e Francës, Kancelaren, kryeministrin e Holandës, kryeministri i Danimarkës ka qenë shumë i interesuar. Kryeministri Conte pa diskutim, por edhe kryeministri i Kanadasë. Kemi folur dhe me presidentin Trump dhe Erdogan. Qëllimi është për të zhvilluar një konferencë të madhe donatorësh, kjo më është kërkuar.

Fokusi ka qenë për këtë temë, por edhe mbi ecurinë e integrimit në BE, si mund të shkojë procesi mbi dokumentin e paraqitur nga Franca. Por, unë kam qenë shumë i fokusuar te tërmeti, pasi kjo është më e rëndësishme sot. Është një moment për të kuptuar qartë të gjithë se përtej dallimeve e kundërshtive, Evropa është e gjitha e bashkuar në mbështetje të shqiptarëve”, theksoi Kryeministri Rama. /abcnews.al

edi-rama-video-mesazhi.jpg
nev ila12:41 | 03/12/2019

Kryeministri Rama me anë të një video-mesazhi në rrjetet sociale njoftoi se do të niset në Londër për të marrë pjesë në samitin e NATO-s dhe nuk do të jetë i pranishëm në dy ditët pasuese.

Rama tha se në kthim do të jetë i ftuar në emisionin “Porta a Porta” në Itali, për të folur në lidhje me situatën dhe krizën humanitare, që shkaktoi tërmeti.

Më tej Rama tha se puna për strehimin, edhe të banorit të fundit, do të vazhdojë dhe se dalja nga kriza humanitare ka filluar.

Gjithashtu Rama këshilloi qytetarët, që të mos ndjekin televizionet dhe portalet, Shqiptare dhe Kosovare, pasi sipas Ramës, krijojnë “ere të rëndë, mërzie dhe pasigurie, pështjellim e përzierje, të ashtuquajturat, burime informimi”.

Miqtë e mi detyra ma kërkon të largohem sot për Londër në samitin e NATOS dhe s’do mund të jem mes jush sot dhe nesër. Me të mbaruar samiti do të fluturoj për Tiranë por me një ndalesë në Romë ku do të jem i ftuar në emisionin “Porta a Porta”, për situatën. Do të kërkoj solidaritet nga shtëpia jonë e dytë Italia. Me të mbaruar do të kthehem menjëherë, natën, për të qenë në mbledhjen e mëngjesit dhe seancën e rëndësishme të parlamentit ku do të kalojmë buxhetin e rishikuar për nevojat bazike të krizës humanitare që krijoi tërmeti. Samitin e NATO-s do ta shfrytëzoj për të folur me ju. Ndërkohë asnjë merak këto 24 orë. Në terren do të vazhdojë puna duke u përkujdesur për çdo familje dhe banorë që është në hall. Vala e tërmetit janë ulur dhe dalja nga kriza psikologjike ka nisur, hotelet do të mirëpresin deri në nevojtarin e fundit të gjithë ata që kanë nevojë për strehim. Të më falin të gjithë ata që nuk janë sistemuar si duhen, ne nuk do rrimë duarkryq pa mbuluar me strehë deri në nevojtarin e fundit. Në një banesë më të mirë se ajo qe kishte para tre ditëve, ju lutem durim.

Sa më pak televizor dhe portale, dhe qenefe dixhitale. Ndjesë për gjuhën por të keqen e qenefit, kur sheh se çfarë ere të rëndë mërzie dhe pasigurie pështjellim e përzierje krijojnë të ashtuquajturat burime informim dhe se sa të pakta janë informimet njerëzore dhe shkencore në panairin mediatik të Shqipërisë për fat të keq edhe të Kosovës. Përqafime të gjithëve dhe kurajë e shpresë. E ndjej shumë fort këtë që Shqipëria do të ngrihet më e fortë nga kjo tragjedi që na rrëzoi të gjithëve pa mëshirë”, tha Rama./abcnews.al

maqedoni-1-1280x847.jpg
in a11:59 | 14/11/2019

Kuvendi Kombëtar i Francës pritet të debatojë dhe miratojë më 21 nëntor Propozim-ligjin për ratifikimin e protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Ministria franceze për Evropë dhe Punë të Jashtme ka thënë se aderimi i Maqedonisë së Veriut në NATO “do ta përforcojë sigurinë e rajonit dhe të Aleancës në tërësi.

Propozim-ligji i Ministrisë franceze për Evropë dhe Punë të Jashtme me të cilin ratifikohet Protokolli i NATO-s për aderimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, tashmë është miratuar nga Senati në Paris më 17 tetor, ndërsa tani është në procedurë parlamentare në Dhomën e Ulët të Parlamentit, Kuvendi Kombëtar. Pas debateve të komisioneve, ligji i propozuar do të jetë në seancë kuvendore më 21 nëntor, kur pritet edhe të miratohet. Ministria franceze për Evropë dhe Punë të Jashtme ka thënë se aderimi i Maqedonisë së Veriut në NATO “do ta përforcojë sigurinë e rajonit dhe të Aleancës në tërësi”. “Franca do të mbetet veçanërisht vigjilente lidhur me parimet kyçe të procesit të zgjerimit të NATO-s, ndërsa këto janë vlerësimet e arritjeve individuale të vendeve kandidate dhe kontributin e tyre për sigurinë e rajonit euroatlantik”, thekson ajo. Pas ratifikimit të Protokollit nga Franca,  mbetet miratimi edhe nga Parlamenti spanjoll, që pritet të ndodhë deri në fund të janarit. Kjo do të përfundonte ciklin e procesit të ratifikimit të dokumentit në të gjitha 29 vendet anëtare të NATO-s dhe Maqedonia e Veriut do të bëhej anëtarja e plotfuqishme e Aleancës./abcnews.al

holanda.jpg
ger ta20:53 | 12/11/2019

Senati holandez ratifikoi pasditen e sotme protokollin për aderimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Lajmin e konfirmoi ministri i Punëve të Jashtme, Nikolla Dimitrov, përmes një postimi ne rrjetet sociale.

Ndërkaq, protokollin për në NATO do të duhet ta ratifikojnë edhe Franca dhe Spanja dhe pas kësaj Maqedonia e Veriut formalisht do të bëhet anëtarja e 30-të e plotfuqishme e Aleancës së Atlantikut Verior.

Ministrja e Mbrojtjes në Maqedoni, Radmilla Shekerinska deklaroi sot se pritet që deri në fund të nëntorit apo deri në Samitin e Londrës të përfundojë ratifikimi edhe në Francë, ndërsa mbetet vetëm ratifikimi në Spanjë, për të cilën vlerësime më të sakta do të mund të bëhen madje pasi të jetë e qartë qeveria e re.

“Sipas paralajmërimeve, seanca e parë e Parlamentit spanjoll do të jetë në fillim të dhjetorit. Secili spekulim tani, do të jetë vetëm spekulim. Me shumë kujdes i ndjekim ngjarjet, e dërgojmë vazhdimisht porosinë se për ne është shumë me rëndësi, por edhe për rajonin anëtarësimi ynë sa më i shpejtë”, deklaroi Shekerinska./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono