Naser Ramaj

NASER-rAMAN.jpg
Vladimir Prenga10:49 | 23/10/2019

Feronikeli kampion në fuqi nuk duron më. Presidenti Naser Ramaj akuzon drejtpërdrejt Federatën e Futbollit në Kosovë dhe gjyqtarët, të cilët sipas tij marrin para dhe më pas dënohen vetëm me një ndeshje. Ramaj thekson se ka njerëz të shitur që i bëjnë gjëra të tilla dhe dëmtojnë jo vetëm Feronikelin, por edhe klube të tjera.

“Një gol na u anulua dhe një penallti nuk është akorduar. Dëmet më të mëdha po na vijnë sivjet nga gjyqtarët. Fajin kryesor e ka Federata e Futbollit të Kosovës, që po bën pazare me djersën e huaj. Kjo është ndeshja e tretë që dëmtohet ekipi i Feronikelit, por nuk jemi te vetmit. Të gjitha klubet e kanë të njëjtin problem. Gjyqtarët në Kosovë që dëmtojnë ekipet dënohen me nga një ndeshje penalizim, por marrin para të majme për ato gabime tendencioze.

E kemi parë lojën e Dritës me Feronikelin, ku goli shënohet nga pozita jashtë loje me tre metra diferencë. Federata e Futbollit të Kosovës është e obliguar t’i dënojë ata gjyqtarë, por dënimet e tyre po i shohim. 90% të gjyqtarëve të Superligës janë njerëz të shitur së bashku me Federatën që e bënë përzgjedhjen e tyre”.

Jam shumë i zhgënjyer me ecurinë e sportit në Kosovë. Gjithë investitorët po e humbin durimin. Unë bëjë 600 kilometra të vi ta shoh një ndeshje e kur përfundon takimi kthehesh i dëshpëruar, sepse një gjyqtar ta shet lojën për 3000€ ose 5000€, thotë Ramaj mes të tjerave për “GazetaBlic”.

Tahir Batatina, trajner dhe president i Llapit

Arsim Kabashi, presidenti i Ballkanit, gjithashtu është i të njëjtin mendim dhe tregon se do të gjithë presidentët e klubeve do të mblidhen dhe të flasin në lidhje me dëmtimet që po u bëjnë arbitrat. Ai ndjen se investimet e bëra po hidhen poshtë, ndaj duhet vepruar. Tahir Batatina, trajneri dhe presidenti i Llapit, gjithashtu vë në dukje gjykimin e dobët.

“Nuk mundemi që me mjetet tona të luajnë persona të pandërgjegjshëm e që shiten me para, të cilët nuk i duhen futbollit dhe neve si donatorë. Kam projekte milonëshe për futbollin llapjan, së bashku me vëllezërit e mi, por nëse vazhdon kështu FFK-ja, ne jemi të detyruar të tërhiqemi nga futbolli kosovar. Ne po duam drejtësi e korrektësi dhe jo armiqësi mes vete, andaj nuk po dua armiq, por miq. Miqtë po na i humbin njerëzit për qëllime te caktuara, të cilat tashmë mirë po dihen. Unë, si President i KF Llapi 1932, kërkoj të jemi unik dhe të mos lejojmë që persona të caktuar ta prishin futbollin dhe ne mos të ikim me fajin e disa personave, që rinia jonë mos të ketë zhvillim dhe avancim”, thotë mes të tjerash Batatina. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono