Napoli

Elseid-Hysaj-1280x718.jpg
nev ila20:15 | 10/04/2019

Elseid Hysaj mund të ndryshojë skuadër sezonin e ardhshëm. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare shpreson të gjejë formën e duhur duke u larguar nga Napoli.

Ndeshja e fundit më shumë i prishi punë.

Elseid Hysaj ishte thuajse tërësisht në hije për Napolin ndaj Xhenoas, dhe në Itali nisën përsëri lajmet mbi një largim të tij nga skuadra e Serisë A.

Fjala është thjesht për një ikje, pa dhënë hollësi se ku mund të shkojë, ndonëse mbrojtësit të kombëtares shqiptare nuk është se i kanë munguar alternativat.

Problemet gjatë këtij edicioni kanë sjellë edhe ulje të vlerës së kontratës, pasi nga 40 milionë euro që pretendon klubi napolitan, ofertat mund të arrijnë deri në 25 milionë.

Trajneri Karlo Ançeloti nuk e cilëson si tepër të rëndësishëm për skemat e tij, ndonëse për shkak të rotacionit e ka aktivizuar në disa ndeshje edhe si titullar.

Gjatë verës, trajneri napolitan pritet të bëjë ndryshime në skuadër, dhe një nga të sakrifikuarit mund të jetë pikërisht Hysaj.

Duket se kohët e arta nën drejtimin e ish-trajnerit Mauricio Sarri janë larg dhe shqiptari ndoshta shpreson se mund ta gjejë sërish formën e dikurshme vetëm në një skuadër tjetër.

Dikur është diskutuar se ai mund të shkonte tek Bajerni, Atletiko apo Çelsi, por këtë vit është përmendur emri i Interit.

Kontrata e Hysajt vlen deri në 2021, ndërsa u nënshkrua në 2016, një vit pasi Hysaj u transferua nga Empoli tek Napoli për 5 milionë euro.

Një stabilizim i karrierës së mbrojtësit të djathtë do të ishte një ndihmë e madhe edhe për kombëtaren shqiptare, për të cilën Hysaj sot është kapiten./abcnews.al

napoli-1-1280x654.jpg
ent ela21:07 | 31/03/2019

Napoli fitoi me epërsi të madhe duelin e Serisë A ndaj Romës. Edhe pse u luajt në kryeqytet, napolitanët triumfuan 4-1 me Elseid Hysajn që ishte titullar.

Dikur ishte një nga ndeshjet më të bukura të kampionatit. Roma-Napoli, në “Olimpiko” apo “San Paolo” gjithnjë krijonte spektakël në fushë e në tribuna, por këtë herë, shfaqjen e dha vetëm njëri ekip.

Pikërisht Napoli i trajnerit Karlo Ançeloti që triumfoi 4-1 dhe forcoi pozitat në vendin e dytë në renditjen e Serisë A. Me Elseid Hysaj si titullar, e që luajti deri në minutën e 68-të, nënkampionët e Italisë kontrolluan plotësisht një sfidë që pritej të ishte delikate.

Kaluan shpejt në epërsi që në minutën e dytë me anë të polakut Arkadiush Milik, dhe nuk e patën problem që Roma barazoi me penallti në fund të pjesës së parë, kur u tregua i saktë Diego Peroti.

Pas pushimit avantazhi u kthye dhe u thellua, me rrjetat e shënuara nga Dris Mertens, Simone Verdi dhe Amin Junes. Edhe pse tepër larg Juventusit kryesues, Napoli po vazhdon të tregojë krenari.

Mos vallë kjo është pjesë e projektit të Ançelotit për të krijuar një skuadër të fortë për disa vite, e për të pretenduar më në fund titullin në të ardhmen? Padyshim, objektivi mbetet I tillë, pavarësisht nëse do të munden ta ekuilibrojnë forcën jashtëzakonisht të madhe të Juventusit./abcnews.al

napoli-1280x781.jpg
ent ela23:42 | 14/03/2019

Skuadra e Napolit është mundur 3-1 në tranasfertën e Salzburg në ndeshjen e kthimit te Europa League. Gjithsesi italainët kaluan në çerek finale pasi patën fituar  3-0 në ndeshjen e parë në “San Paolo”.

Napoli zhgënjen në transferten e Salzburg, por kalon në raundin tjetër. Bardhekaltërit u mposhtën me shifrat e thella 3-1, por fitorja në ndeshjen e parë 3-0 rezultoi vendimtar për fatet e italianëve. Skuadra e teknikut Karlo Anceloti kaloi në avantazh me Milik në minutën e 14. Sulmuesi përfiton nga një rrëmujë në zonë dhe realizon me një kthesë të bukur. Gjithësesi avantazhi i miqve nuk zgjati shumë pasi pak minuta më pas, Dabur vendos barazpeshën. Sulmuesi tregfohet gjakftohtë përballë portierit Meret dhe barazon sfidën. Vendasit e Salzburg ishin më kërkues për golin pasi kërkonin me patjetër një fitore me goleadë për të kaluar më tej. Në anën tjetër Napoli rrezikon me kundërsulme madje në një moment godet edhe shtyllën. Pjesa e parë përfundon në barazim,

Në të 65 minuta Salzburg kalon në avantazh me sulmuesin Gulbrandes i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes vendas dhe shtyn lehtësisht topin në rrjetë.

Ky gol i dha më shumë kurajo austriakëve, por Napoli u kthye në mbrojtje duke mos i lënë shumë hapësira kundërshtarit. Gjithsesi në fundin e takimit, vendasit shënojnë golin e tretë, por që nuk mjaftojnë për të kaluar më tej. Napoli pëson një humbje të thellë, por kalon në turin tjetër. Bardhekaltërit do të mësojnë këtë të premte emrin e kundërshtarit që do të përballen në çerek finale të Ligës së Europës.  /abcnews.al

piatek.png
G. P.13:57 | 27/01/2019

Napoli ishte i pakënaqur me barazimin ndaj Milanit në stadiumin “San Siro”. Trajneri Karlo Ançeloti e kritikoi skuadrën për paraqitjen në ndeshjen e Serisë A.

Kohë më parë do të quhej një rezultat vërtet i mirë. Gjithsesi, sot është ndryshe dhe kur Napoli humbet pikë në “San Siro” me Milanin, për Serinë A, del nga fusha i pakënaqur. Kjo tregon qartë sesa larg janë ende milanistët nga lavdia e dikurshme, dhe sesa është ngritur ekipi i Italisë së Jugut.

Karlo Ançeloti pati një rikthim, si gjithnjë, emocional në stadiumin ku fitoi aq shumë si trajner i Milanit, ndërsa kërkoi suksesin në stolin napolitan. Nuk e arriti dot, dhe nuk e fshehu pakënaqësinë, që nuk iu afrua sado pak Juventusit, në atë që mund të quhet gara për titullin kampion.

“Barazim? – tha në formë pyetjeje Ançeloti, – ne nuk shënuam, dhe unë nuk kam ç’të shtoj tjetër. E nisëm ngadalë, por ishim shumë më mirë në pjesën e dytë. Gjithsesi, nuk ishim ata që duhej të ishim, dhe më vjen keq sepse donim që të fitonim. Përjashtimi ndodhi për një fjalë goje, nuk e di a duhej të përjashtohesha. Gjithsesi, jam i lumtur me sjelljen e tifozëve të Milanit me Kulibalin. Kështu duhet të jenë tifozët”.

Gjithsesi, pavarësisht pakënaqësisë së Ançelotit, dhe ndonëse nuk pati gola, sërish sfida ishte mjaft e mirë.

“Dritë në “San Siro”, komenton “Il Corriere dello Sport”, Milan-Napoli përfundon 0-0, por fitues është spektakli”!

“La Gazetta dello Sport”: Milan, barazim dhe Piatek! Në “San Siro” me Napolin është 0-0. Debutim i bukur i polakut!

Sulmuesi i marrë nga Xhenoa nuk ishte titullar, por hyri në pjesën e dytë në vend të Kutrones, duke u paraqitur mirë.

“Luajtëm kundër një skuadre të madhe dhe ishim mirë, – u shpreh Gatuzo, – Në pjesën e dytë, Napoli bëri presion, por duhet të them se merituam barazimin, dhe ishte një pikë e mirë. Nuk e di nëse Piatek e Kutrone mund të luajnë së bashku, sepse duhet të gjejmë ekuilibrat e duhura”.

Me këtë rezultat, Napoli u konfirmua të paktën si skuadra numër 2 në Itali, ndërsa Milani vazhdoi përpjepjet për të zënë një vend për në Champions, sezonin e ardhshëm./abcnews.al

mn.jpg
G. P.10:24 | 26/01/2019

Milan-Napoli është kryesfida e javës së 21 në kampionatin italian. Ndeshje e vështirë edhe për Juventusin që do të luajë në transfertën e vështire të Lazios.

Kampionati italian rikthehet këtë fundjavë ku do të zhvillohen sfidat e xhiros së 21.  Milan-Napoli është kryefjala e kësaj jave në Serie A, sfidë e cila do të zhvillohet të shtunën duke filluar nga ora 20:30. Kuqezinjtë vijnë në këtë takim pas fitores ndaj Genoas javën e kaluar ndërkohë që organika e lojtarëve ka ndryshuar me largimin e Higuain dhe afrimin e Piatek. Në San Siro pritet të zhvillohet një ndeshje mjaft agressive pasi të dyja skuadrat kanë si objektiv primar tre pikët.

Napoli kërkon të vazhdojë në ndjekje të Juventusit të vendit të parë. Nga ana tjetër, Milanit nuk i lejohet hap fals pasi një fitore e Romës ndaj Atalantës, kuqezinjtë do të dilnin jashtë zonës Champions. Blerja më e re në shtëepine e Milanit, Piatek do ta nisë ndeshjen si titullar. Roma e trajnerit Di Françesko ka një duel tepër të vështirë në transfertën e Atalantës së Etrit Berishës.

Bergamaskët do të jenë si një matës force për romakët që kanë si objektiv kualifikimin në Champions. Inter udhëton në transferten e Torinos. Zikaltërit zhgënjyen ndeshjen e kaluar ndaj Sassuolos pasi barazuan 0-0. Ndaj ekipit granada kërkohet reagimi i duhur dhe rikthimi tek tre pikët, në të kundërt Inter do të ishte zyrtarisht në krizë.

Mbrëmjen e së dielës do të zbrese në fushë skuadra kryesuese e kampionatit italian, Juventus. Bardhezinjtë do të luajnë në transfertë në ndeshjen delikate ndaj Lazios. Zonja e vjetër numëron shumë mungesa për këtë takim si Mandzukiç, Barzagli, Kuadrado apo Benatia. Gjithsesi torinezët janë favoritë për të dalë me tre pikë nga ky takim që parashikohet shumë i komplikuar. Cristiano Ronaldo është tejet i motivuar për këtë duel pasi ka si objektiv t’i shënoje golin e parë Lazios ku në ndeshjen e parë, Strakosha e ndali në mënyrë fenomenale./abcnews.al

napoli-1.jpg
G. P.18:08 | 27/12/2018

Ndeshja Inter-Napoli, një ndër ndeshjet më të bukura të kampionatit italian, nisi me një fatkeqësi. Përpara ndeshjes, një tifoz i Interit ndërroi jetë pasi u përplas nga një furgon gjatë një përleshje me tifozët e skuadrës kundërshtare.

35-vjeçari Daniele Belardinelli ishte me tifogrupin e Interit gjatë kohës që po shkonin në stadium raporton BBC. Tifozët e Napolit arritën 1 orë më parë në stadium me 10 minifurgonë, të cilët arritën të kalonin rrethimin e sigurisë së stadiumit.

Këtu nisi edhe përleshja me tifozërinë e Interit dhe nga përplasja mbeti i vdekur 35-vjeçari dhe u plagosën 4 tifozë të Napolit, një prej të cilëve ishte goditur me thikë. Policia italiane ka sekuestruar kamerat e sigurisë dhe shprehet se rrethanat e ngjarjes nuk janë ende plotësisht të qarta.

Viktima ishte pjesë e tifozëve “ultras” të Interit. Nuk ishte hera e parë që Daniele Belardinelli përleshej me tifozët kundërshtare. Ai ishte një emër i njohur për autoritetet, pasi ishte pezulluar për 6 vjet nga të gjitha ndeshjet e Interit për shkak të përplasjes me tifozeritë e tjera./abcnews.al

liverpool-stervitje.jpeg
G. P.12:47 | 11/12/2018

Liverpool-Napoli është sfida kryesore e mbrëmjes në Ligën e Kampionëve. Një finale e vërtetë, në orën 21:00 në stadiumin “Anfield”, do të përcaktojë se kush do të kualifikohet nga grupet.

Katër trofe të tillë i ka fituar në karrierë. Carlo Ancelotti është një triumfues i vërtetë në Champions dhe nuk dëshiron të shkojë në shtëpi që tani. Pasi ia doli dy herë me Milanin dhe një herë me Realin, ambicia e tij është që t’ia dalë me Napolin.

Gjithsesi, sonte në orën 21:00, do të ketë një provë “të jesh a të mos jesh”, pra për kualifikim ose eleminim. Napolitanët u stërvitën në stadiumin “Anfield” të Liverpoolit, ku do të përballen me skuadrën vendase, në një finale të vërtetë. Italianët duhet të shmangin një humbje me dy gola diferencë që të kalojnë fazën e grupeve. Për fat, vetëm Verdi e Kirikesh janë mungesa.

“Jemi të ndërgjegjshëm se çfarë ndeshje na pret në “Anfield”. Ndaj Liverpoolit luhet një finale, dhe nuk duhet të gabojmë në hapin e fundit. Tortën e kemi, thjesht duhet të vendosim qershinë sipër saj. Nuk kemi ardhur këtu për t’u mbrojtur, por për të bërë lojën tonë. Ndeshja e parë, që fituam në shtëpi ndaj Liverpoolit, na ka dhënë besim dhe ne duhet të luajmë sërish ashtu”, tha Ancelotti.

Liverpooli është më i rrezikuar sesa Napoli. Skuadra e trajnerit Jurgen Klopp duhet të fitojë me dy gola diferencë që të sigurojë kualifikimin. Disfata e pësuar në Francë me Paris SG e ndërlikoi situatën, por të kuqtë kanë qenë gjithnjë tepër të fortë përpara tifozëve të tyre. Të kuqtë nuk do të kenë mbrojtësin e qendrës Gomez, të dëmtuar, ndërsa mbrojtësi tjetër, Lovren, është ende në dyshim. Klopp si gjithnjë, e mori ndeshjen me sportivitet.

“E di sesa e vështirë do të jetë ndaj Napolit, por, kjo nuk më bën që unë ta humbas buzëqeshjen. Është e vërtetë që nuk kemi bërë aq sa duhet në Champions, që të ishim të kualifikuar që tani, ndërsa kjo është mundësia jonë e fundit. Gjithsesi, unë jam i lumtur me formën e skuadrës këto javë, madje gjatë gjithë vitit. Në Champions do të luash me më të fortët dhe duhet të fitosh. Le të mos i përsërisim gabimet e së kaluarës”, tha Klopp.

Si janë shanset për kualifikim në grupin C?

Nëse Liverpooli fiton me dy gola diferencë, kualifikohet, ndërsa Napoli eleminohet nëse PSG fiton ose barazon në Beograd me Crvena Zvezdën. Nëse në “Anfield” përfundon barazim, Liverpooli eleminohet.

Nëse Liverpooli fiton me një gol diferencë dhe PSG fiton, sërish kualifikohet pasi ka shënuar më shumë gola se Napoli. Nëse Liverpooli fiton me një gol diferencë dhje PSG barazon, tre ekipet barazohen me nga 9 pikë, dhe gjithçka varet nga golaverazhi direkt, pra nga rezultati në “Anfield”./abcnews.al

NAPOLI-I-PERGJIGJET-JUVENTUSIT.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
G. P.22:21 | 08/12/2018

Napoli mbajti ritmin e Juventusit duke arritur një fitore të thellë në Serinë A. Mbrojtësi i kombëtares, Elseid Hysaj, luajti titullar për napolitanët.

Përgjigja ishte sërish ajo e duhura. Napoli u tregua edhe një herë në lartësinë e detyrës, duke mos mbetur prapa Juventusit, më shumë sesa 8 pikët e normalitetit aktual.
Suksesi 4-0 ndaj Frozinones ishte një dëshmi e forcës dhe përvojës së skuadrës së Karlo Ançelotit, që po drejton me zgjuarsi skuadrën shumë të mirë që i la në dorë Mauricio Sarri.Për tifozët shqiptar, më shumë rëndësi sesa fitorja napolitane ka fakti se mbrojtësi i kombëtares, Elseid Hysaj, këtë herë u preferua si titullar, dhe e luajti deri në fund sfidën e Serisë A.

Zielinski në minutën e 7-të, Unas në të 40-ën, dhe pastaj dy herë Milik pas pushimit, ishin autorët e golave, në një ndeshje të dominuar plotësisht nga vendasit në stadiumin “San Paolo”. Ançeloti u kujdes që të bënte ndryshime në prag të duelit vendimtar në Champions në “Anfild” ndaj Liverpulit. Kjo ishte edhe arsyeja që Hysaj e pati më të lehtë të luante në formacion, ndërsa Meret, Gulam dhe Junes.

Gjithsesi, trajneri nuk e ka vendosur se kush do të luajë që nga minuta e parë në Angli, pra shqiptari mund ta ketë një tjetër shans. Suksesi ndaj Frozinones bëri që Napoli të ngjitej në kuotën e 35 pikëve, ndaj 43 të Juventusit, ndërsa bëri një hap të rëndësishëm sepse u shkëput në 6 pikë nga Interi i vendit të tretë./abcnews.al

napoli-1280x720.jpg
ent ela21:14 | 04/12/2018

Napoli beson ende tek titulli kampion në Serinë A. Skuadra ku luan Elseid Hysaj, nuk lejoi shkëputjen e Juventusit pas fitores në fushën e Atalantës.

Ndeshja ishte e vështirë, por doli për mbarë. Napoli mund të thotë se në Serinë A ekziston gara për titull, dhe kjo pas fitores 2-1 në fushën e Atalantës. Formacioni i trajnerit Karlo Ançeloti u ngjit në 8 pikë diferencë me Juventusin kampion e kryesues, dhe padyshim shanset i ka, kur duhen edhe 24 javë deri në përfundim.

Napolitanët e nisën dhe e mbyllën me gol, pasi kaluan shpejt në avantazh, që në minutën e 2-të me anë të Fabian Ruizit, veçse vuajtën shumë nga agresiviteti i vendasve. Skuadra nga Bergamo, që kishte në portë titullar Etrit Berishën, ushtroi presion dhe arriti të barazonte me anë të Zapatës në fillim të pjesës së dytë, por energjitë nuk i dolën deri në fund.

Me më shumë alternativa në stol, Ançeloti bëri lëvizjet e duhura dhe rezultoi fitues. Shënoi Arkadiush Milik, që hyri si zëvendësus, dhe po si zëvendësues edhe Elseid Hysaj, që nuk luajti dot më shumë se 15 minuta. Duel shqiptarësh pati pra vetëm pjesërisht. Karlo Ançeloti nuk deshi të fliste për titullin pas ndeshjes.

“Atalanta është një skuadër shumë e mirë, dhe këtë e dinë të gjithë. U tregua shumë agresive dhe na detyroi të ndryshonim lojën tonë. U detyruam të mbroheshim më shumë sesa e kishim parashikuar, pasi na sulmuan fort. Në fund, kundërshtari u lodh dhe ne arritëm të godisnim. Realizuam objektivin për këtë ndeshje, por duhet të shikojmë përpara”.

“Il Korriere delo Sport” e quan “Areku i Artë, me Napolin që fiton në Bergamo dhe që kthehet në -8 me Juven”.

“La Gazeta delo Sport” vlerëson se “mendoi Miliku, Napoli mbetet 8 pikë prapa Juves”.

Napoli ka 32 pikë pas 14 ndeshjesh të luajtura, ndaj 40 të Juventusit, ndërsa u shkëput në tri pikë diferencë nga Interi që arriti vetëm barazim në fushën e Romës./abcnews.al

NAPOLI-REFUZON-MURINJON-1280x720.jpg
ent ela20:46 | 01/12/2018

Zhoze Murinjo nuk arrin të marrë sërish futbollistin e dëshiruar. Mediat në Itali njoftojnë se Napoli ka hedhur poshtë një ofertë mbi 100 milionë euro të trajnerit të Mançester Junajtidit

Nuk dihet nëse i vlen 100 milionë euro, por për pak u transferua për kaq.

Mançester Junajtid ofroi një shifër të tillë për mbrojtësin e Napolit, Kalidu Kulibali, por as kjo nuk e bindi klubin italian.

Oferta e saktë e Murinjos për afrikanin ishte plot 103 milionë euro, dhe nëse do të arrihej marrëveshja, do të kishim të bënim me një rekord të ri botëror për një mbrojtës.

Për momentin, rekordin e mban një tjetër klub anglez, Liverpuli, që pagoi 85 milionë euro për mbrojtësin holandez, Virgil Van Dajk.

Mediat italiane, konkretisht “Il Korriere delo Sport”, njofton se propozimi i Murinjos iu bë Napolit, por përgjigja e presidentit napolitan, Aurelio De Laurentis, ishte një “JO” e prerë.

Ai nuk dëshiron të dobësojë skuadrën që synon të paktën për kualifikim për në Champions, pse jo edhe për titullin kampion në Itali.

Murinjo, ndërkaq, është vërtet në hall për mbrojtës.

Trajneri i Junajtidit është ankuar disa herë se klubi nuk ia plotësoi kërkesat për përforcime, ndërsa lajmet janë që nuk ka besim te qendërmbrojtësit e tanishëm si Beili, Lindelof, Xhons, Smolling dhe Roho.

Junajtidi ka pësuar 21 gola në 13 ndeshje në Premier.

Në verë, portugezi u përpoq të merrte mbrojtësin e Anglisë dhe të Leisterit, Harri Megajer, që shkëlqeu në Botëror, por klubi nuk ia plotësoi dëshirën. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono