Napoli

napoli-1280x781.jpg
ent ela23:42 | 14/03/2019

Skuadra e Napolit është mundur 3-1 në tranasfertën e Salzburg në ndeshjen e kthimit te Europa League. Gjithsesi italainët kaluan në çerek finale pasi patën fituar  3-0 në ndeshjen e parë në “San Paolo”.

Napoli zhgënjen në transferten e Salzburg, por kalon në raundin tjetër. Bardhekaltërit u mposhtën me shifrat e thella 3-1, por fitorja në ndeshjen e parë 3-0 rezultoi vendimtar për fatet e italianëve. Skuadra e teknikut Karlo Anceloti kaloi në avantazh me Milik në minutën e 14. Sulmuesi përfiton nga një rrëmujë në zonë dhe realizon me një kthesë të bukur. Gjithësesi avantazhi i miqve nuk zgjati shumë pasi pak minuta më pas, Dabur vendos barazpeshën. Sulmuesi tregfohet gjakftohtë përballë portierit Meret dhe barazon sfidën. Vendasit e Salzburg ishin më kërkues për golin pasi kërkonin me patjetër një fitore me goleadë për të kaluar më tej. Në anën tjetër Napoli rrezikon me kundërsulme madje në një moment godet edhe shtyllën. Pjesa e parë përfundon në barazim,

Në të 65 minuta Salzburg kalon në avantazh me sulmuesin Gulbrandes i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes vendas dhe shtyn lehtësisht topin në rrjetë.

Ky gol i dha më shumë kurajo austriakëve, por Napoli u kthye në mbrojtje duke mos i lënë shumë hapësira kundërshtarit. Gjithsesi në fundin e takimit, vendasit shënojnë golin e tretë, por që nuk mjaftojnë për të kaluar më tej. Napoli pëson një humbje të thellë, por kalon në turin tjetër. Bardhekaltërit do të mësojnë këtë të premte emrin e kundërshtarit që do të përballen në çerek finale të Ligës së Europës.  /abcnews.al

piatek.png
G. P.13:57 | 27/01/2019

Napoli ishte i pakënaqur me barazimin ndaj Milanit në stadiumin “San Siro”. Trajneri Karlo Ançeloti e kritikoi skuadrën për paraqitjen në ndeshjen e Serisë A.

Kohë më parë do të quhej një rezultat vërtet i mirë. Gjithsesi, sot është ndryshe dhe kur Napoli humbet pikë në “San Siro” me Milanin, për Serinë A, del nga fusha i pakënaqur. Kjo tregon qartë sesa larg janë ende milanistët nga lavdia e dikurshme, dhe sesa është ngritur ekipi i Italisë së Jugut.

Karlo Ançeloti pati një rikthim, si gjithnjë, emocional në stadiumin ku fitoi aq shumë si trajner i Milanit, ndërsa kërkoi suksesin në stolin napolitan. Nuk e arriti dot, dhe nuk e fshehu pakënaqësinë, që nuk iu afrua sado pak Juventusit, në atë që mund të quhet gara për titullin kampion.

“Barazim? – tha në formë pyetjeje Ançeloti, – ne nuk shënuam, dhe unë nuk kam ç’të shtoj tjetër. E nisëm ngadalë, por ishim shumë më mirë në pjesën e dytë. Gjithsesi, nuk ishim ata që duhej të ishim, dhe më vjen keq sepse donim që të fitonim. Përjashtimi ndodhi për një fjalë goje, nuk e di a duhej të përjashtohesha. Gjithsesi, jam i lumtur me sjelljen e tifozëve të Milanit me Kulibalin. Kështu duhet të jenë tifozët”.

Gjithsesi, pavarësisht pakënaqësisë së Ançelotit, dhe ndonëse nuk pati gola, sërish sfida ishte mjaft e mirë.

“Dritë në “San Siro”, komenton “Il Corriere dello Sport”, Milan-Napoli përfundon 0-0, por fitues është spektakli”!

“La Gazetta dello Sport”: Milan, barazim dhe Piatek! Në “San Siro” me Napolin është 0-0. Debutim i bukur i polakut!

Sulmuesi i marrë nga Xhenoa nuk ishte titullar, por hyri në pjesën e dytë në vend të Kutrones, duke u paraqitur mirë.

“Luajtëm kundër një skuadre të madhe dhe ishim mirë, – u shpreh Gatuzo, – Në pjesën e dytë, Napoli bëri presion, por duhet të them se merituam barazimin, dhe ishte një pikë e mirë. Nuk e di nëse Piatek e Kutrone mund të luajnë së bashku, sepse duhet të gjejmë ekuilibrat e duhura”.

Me këtë rezultat, Napoli u konfirmua të paktën si skuadra numër 2 në Itali, ndërsa Milani vazhdoi përpjepjet për të zënë një vend për në Champions, sezonin e ardhshëm./abcnews.al

mn.jpg
G. P.10:24 | 26/01/2019

Milan-Napoli është kryesfida e javës së 21 në kampionatin italian. Ndeshje e vështirë edhe për Juventusin që do të luajë në transfertën e vështire të Lazios.

Kampionati italian rikthehet këtë fundjavë ku do të zhvillohen sfidat e xhiros së 21.  Milan-Napoli është kryefjala e kësaj jave në Serie A, sfidë e cila do të zhvillohet të shtunën duke filluar nga ora 20:30. Kuqezinjtë vijnë në këtë takim pas fitores ndaj Genoas javën e kaluar ndërkohë që organika e lojtarëve ka ndryshuar me largimin e Higuain dhe afrimin e Piatek. Në San Siro pritet të zhvillohet një ndeshje mjaft agressive pasi të dyja skuadrat kanë si objektiv primar tre pikët.

Napoli kërkon të vazhdojë në ndjekje të Juventusit të vendit të parë. Nga ana tjetër, Milanit nuk i lejohet hap fals pasi një fitore e Romës ndaj Atalantës, kuqezinjtë do të dilnin jashtë zonës Champions. Blerja më e re në shtëepine e Milanit, Piatek do ta nisë ndeshjen si titullar. Roma e trajnerit Di Françesko ka një duel tepër të vështirë në transfertën e Atalantës së Etrit Berishës.

Bergamaskët do të jenë si një matës force për romakët që kanë si objektiv kualifikimin në Champions. Inter udhëton në transferten e Torinos. Zikaltërit zhgënjyen ndeshjen e kaluar ndaj Sassuolos pasi barazuan 0-0. Ndaj ekipit granada kërkohet reagimi i duhur dhe rikthimi tek tre pikët, në të kundërt Inter do të ishte zyrtarisht në krizë.

Mbrëmjen e së dielës do të zbrese në fushë skuadra kryesuese e kampionatit italian, Juventus. Bardhezinjtë do të luajnë në transfertë në ndeshjen delikate ndaj Lazios. Zonja e vjetër numëron shumë mungesa për këtë takim si Mandzukiç, Barzagli, Kuadrado apo Benatia. Gjithsesi torinezët janë favoritë për të dalë me tre pikë nga ky takim që parashikohet shumë i komplikuar. Cristiano Ronaldo është tejet i motivuar për këtë duel pasi ka si objektiv t’i shënoje golin e parë Lazios ku në ndeshjen e parë, Strakosha e ndali në mënyrë fenomenale./abcnews.al

napoli-1.jpg
G. P.18:08 | 27/12/2018

Ndeshja Inter-Napoli, një ndër ndeshjet më të bukura të kampionatit italian, nisi me një fatkeqësi. Përpara ndeshjes, një tifoz i Interit ndërroi jetë pasi u përplas nga një furgon gjatë një përleshje me tifozët e skuadrës kundërshtare.

35-vjeçari Daniele Belardinelli ishte me tifogrupin e Interit gjatë kohës që po shkonin në stadium raporton BBC. Tifozët e Napolit arritën 1 orë më parë në stadium me 10 minifurgonë, të cilët arritën të kalonin rrethimin e sigurisë së stadiumit.

Këtu nisi edhe përleshja me tifozërinë e Interit dhe nga përplasja mbeti i vdekur 35-vjeçari dhe u plagosën 4 tifozë të Napolit, një prej të cilëve ishte goditur me thikë. Policia italiane ka sekuestruar kamerat e sigurisë dhe shprehet se rrethanat e ngjarjes nuk janë ende plotësisht të qarta.

Viktima ishte pjesë e tifozëve “ultras” të Interit. Nuk ishte hera e parë që Daniele Belardinelli përleshej me tifozët kundërshtare. Ai ishte një emër i njohur për autoritetet, pasi ishte pezulluar për 6 vjet nga të gjitha ndeshjet e Interit për shkak të përplasjes me tifozeritë e tjera./abcnews.al

liverpool-stervitje.jpeg
G. P.12:47 | 11/12/2018

Liverpool-Napoli është sfida kryesore e mbrëmjes në Ligën e Kampionëve. Një finale e vërtetë, në orën 21:00 në stadiumin “Anfield”, do të përcaktojë se kush do të kualifikohet nga grupet.

Katër trofe të tillë i ka fituar në karrierë. Carlo Ancelotti është një triumfues i vërtetë në Champions dhe nuk dëshiron të shkojë në shtëpi që tani. Pasi ia doli dy herë me Milanin dhe një herë me Realin, ambicia e tij është që t’ia dalë me Napolin.

Gjithsesi, sonte në orën 21:00, do të ketë një provë “të jesh a të mos jesh”, pra për kualifikim ose eleminim. Napolitanët u stërvitën në stadiumin “Anfield” të Liverpoolit, ku do të përballen me skuadrën vendase, në një finale të vërtetë. Italianët duhet të shmangin një humbje me dy gola diferencë që të kalojnë fazën e grupeve. Për fat, vetëm Verdi e Kirikesh janë mungesa.

“Jemi të ndërgjegjshëm se çfarë ndeshje na pret në “Anfield”. Ndaj Liverpoolit luhet një finale, dhe nuk duhet të gabojmë në hapin e fundit. Tortën e kemi, thjesht duhet të vendosim qershinë sipër saj. Nuk kemi ardhur këtu për t’u mbrojtur, por për të bërë lojën tonë. Ndeshja e parë, që fituam në shtëpi ndaj Liverpoolit, na ka dhënë besim dhe ne duhet të luajmë sërish ashtu”, tha Ancelotti.

Liverpooli është më i rrezikuar sesa Napoli. Skuadra e trajnerit Jurgen Klopp duhet të fitojë me dy gola diferencë që të sigurojë kualifikimin. Disfata e pësuar në Francë me Paris SG e ndërlikoi situatën, por të kuqtë kanë qenë gjithnjë tepër të fortë përpara tifozëve të tyre. Të kuqtë nuk do të kenë mbrojtësin e qendrës Gomez, të dëmtuar, ndërsa mbrojtësi tjetër, Lovren, është ende në dyshim. Klopp si gjithnjë, e mori ndeshjen me sportivitet.

“E di sesa e vështirë do të jetë ndaj Napolit, por, kjo nuk më bën që unë ta humbas buzëqeshjen. Është e vërtetë që nuk kemi bërë aq sa duhet në Champions, që të ishim të kualifikuar që tani, ndërsa kjo është mundësia jonë e fundit. Gjithsesi, unë jam i lumtur me formën e skuadrës këto javë, madje gjatë gjithë vitit. Në Champions do të luash me më të fortët dhe duhet të fitosh. Le të mos i përsërisim gabimet e së kaluarës”, tha Klopp.

Si janë shanset për kualifikim në grupin C?

Nëse Liverpooli fiton me dy gola diferencë, kualifikohet, ndërsa Napoli eleminohet nëse PSG fiton ose barazon në Beograd me Crvena Zvezdën. Nëse në “Anfield” përfundon barazim, Liverpooli eleminohet.

Nëse Liverpooli fiton me një gol diferencë dhe PSG fiton, sërish kualifikohet pasi ka shënuar më shumë gola se Napoli. Nëse Liverpooli fiton me një gol diferencë dhje PSG barazon, tre ekipet barazohen me nga 9 pikë, dhe gjithçka varet nga golaverazhi direkt, pra nga rezultati në “Anfield”./abcnews.al

NAPOLI-I-PERGJIGJET-JUVENTUSIT.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
G. P.22:21 | 08/12/2018

Napoli mbajti ritmin e Juventusit duke arritur një fitore të thellë në Serinë A. Mbrojtësi i kombëtares, Elseid Hysaj, luajti titullar për napolitanët.

Përgjigja ishte sërish ajo e duhura. Napoli u tregua edhe një herë në lartësinë e detyrës, duke mos mbetur prapa Juventusit, më shumë sesa 8 pikët e normalitetit aktual.
Suksesi 4-0 ndaj Frozinones ishte një dëshmi e forcës dhe përvojës së skuadrës së Karlo Ançelotit, që po drejton me zgjuarsi skuadrën shumë të mirë që i la në dorë Mauricio Sarri.Për tifozët shqiptar, më shumë rëndësi sesa fitorja napolitane ka fakti se mbrojtësi i kombëtares, Elseid Hysaj, këtë herë u preferua si titullar, dhe e luajti deri në fund sfidën e Serisë A.

Zielinski në minutën e 7-të, Unas në të 40-ën, dhe pastaj dy herë Milik pas pushimit, ishin autorët e golave, në një ndeshje të dominuar plotësisht nga vendasit në stadiumin “San Paolo”. Ançeloti u kujdes që të bënte ndryshime në prag të duelit vendimtar në Champions në “Anfild” ndaj Liverpulit. Kjo ishte edhe arsyeja që Hysaj e pati më të lehtë të luante në formacion, ndërsa Meret, Gulam dhe Junes.

Gjithsesi, trajneri nuk e ka vendosur se kush do të luajë që nga minuta e parë në Angli, pra shqiptari mund ta ketë një tjetër shans. Suksesi ndaj Frozinones bëri që Napoli të ngjitej në kuotën e 35 pikëve, ndaj 43 të Juventusit, ndërsa bëri një hap të rëndësishëm sepse u shkëput në 6 pikë nga Interi i vendit të tretë./abcnews.al

napoli-1280x720.jpg
ent ela21:14 | 04/12/2018

Napoli beson ende tek titulli kampion në Serinë A. Skuadra ku luan Elseid Hysaj, nuk lejoi shkëputjen e Juventusit pas fitores në fushën e Atalantës.

Ndeshja ishte e vështirë, por doli për mbarë. Napoli mund të thotë se në Serinë A ekziston gara për titull, dhe kjo pas fitores 2-1 në fushën e Atalantës. Formacioni i trajnerit Karlo Ançeloti u ngjit në 8 pikë diferencë me Juventusin kampion e kryesues, dhe padyshim shanset i ka, kur duhen edhe 24 javë deri në përfundim.

Napolitanët e nisën dhe e mbyllën me gol, pasi kaluan shpejt në avantazh, që në minutën e 2-të me anë të Fabian Ruizit, veçse vuajtën shumë nga agresiviteti i vendasve. Skuadra nga Bergamo, që kishte në portë titullar Etrit Berishën, ushtroi presion dhe arriti të barazonte me anë të Zapatës në fillim të pjesës së dytë, por energjitë nuk i dolën deri në fund.

Me më shumë alternativa në stol, Ançeloti bëri lëvizjet e duhura dhe rezultoi fitues. Shënoi Arkadiush Milik, që hyri si zëvendësus, dhe po si zëvendësues edhe Elseid Hysaj, që nuk luajti dot më shumë se 15 minuta. Duel shqiptarësh pati pra vetëm pjesërisht. Karlo Ançeloti nuk deshi të fliste për titullin pas ndeshjes.

“Atalanta është një skuadër shumë e mirë, dhe këtë e dinë të gjithë. U tregua shumë agresive dhe na detyroi të ndryshonim lojën tonë. U detyruam të mbroheshim më shumë sesa e kishim parashikuar, pasi na sulmuan fort. Në fund, kundërshtari u lodh dhe ne arritëm të godisnim. Realizuam objektivin për këtë ndeshje, por duhet të shikojmë përpara”.

“Il Korriere delo Sport” e quan “Areku i Artë, me Napolin që fiton në Bergamo dhe që kthehet në -8 me Juven”.

“La Gazeta delo Sport” vlerëson se “mendoi Miliku, Napoli mbetet 8 pikë prapa Juves”.

Napoli ka 32 pikë pas 14 ndeshjesh të luajtura, ndaj 40 të Juventusit, ndërsa u shkëput në tri pikë diferencë nga Interi që arriti vetëm barazim në fushën e Romës./abcnews.al

NAPOLI-REFUZON-MURINJON-1280x720.jpg
ent ela20:46 | 01/12/2018

Zhoze Murinjo nuk arrin të marrë sërish futbollistin e dëshiruar. Mediat në Itali njoftojnë se Napoli ka hedhur poshtë një ofertë mbi 100 milionë euro të trajnerit të Mançester Junajtidit

Nuk dihet nëse i vlen 100 milionë euro, por për pak u transferua për kaq.

Mançester Junajtid ofroi një shifër të tillë për mbrojtësin e Napolit, Kalidu Kulibali, por as kjo nuk e bindi klubin italian.

Oferta e saktë e Murinjos për afrikanin ishte plot 103 milionë euro, dhe nëse do të arrihej marrëveshja, do të kishim të bënim me një rekord të ri botëror për një mbrojtës.

Për momentin, rekordin e mban një tjetër klub anglez, Liverpuli, që pagoi 85 milionë euro për mbrojtësin holandez, Virgil Van Dajk.

Mediat italiane, konkretisht “Il Korriere delo Sport”, njofton se propozimi i Murinjos iu bë Napolit, por përgjigja e presidentit napolitan, Aurelio De Laurentis, ishte një “JO” e prerë.

Ai nuk dëshiron të dobësojë skuadrën që synon të paktën për kualifikim për në Champions, pse jo edhe për titullin kampion në Itali.

Murinjo, ndërkaq, është vërtet në hall për mbrojtës.

Trajneri i Junajtidit është ankuar disa herë se klubi nuk ia plotësoi kërkesat për përforcime, ndërsa lajmet janë që nuk ka besim te qendërmbrojtësit e tanishëm si Beili, Lindelof, Xhons, Smolling dhe Roho.

Junajtidi ka pësuar 21 gola në 13 ndeshje në Premier.

Në verë, portugezi u përpoq të merrte mbrojtësin e Anglisë dhe të Leisterit, Harri Megajer, që shkëlqeu në Botëror, por klubi nuk ia plotësoi dëshirën. /abcnews.al

 

 

elseid-hysaj.jpg
G. P.22:37 | 10/11/2018

Ka lajme të mira nga Napoli për Elseid Hysajn. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare është pranë rinovimit me klubin e Serisë A

Karriera pritet të vazhdohet pikërisht këtu. Napoli do të jetë sërish skuadra e Elseid Hysajt, ndërsa mbrojtësi shqiptar e klubi italian po përmirësojnë marrëdhëniet. Mediat në Apenine bëjnë me dijë se ka pasur afrim mes palëve dhe se pritet të arrihet një marrëveshje për rinovim të kontratës, deri në vitin 2023.

Agjenti i Hysajt, Mario Xhufredi raportohet se është takuar me presidentin e Napolit, Aurelio De Laurentis, dhe se besohet që rroga e mbrojtësit shqiptar të jetë 3 milionë euro në sezon. Hysaj, në të vërtetë, nuk ndihet aspak keq në Napoli, ku kalon shkëlqyeshëm me shokët e skuadrës, dhe luan në një ekip që merr pjesë rregullisht në Ligën e Kampionëve.

Vështirësitë me trajnerin Ançeloti besohet se mund të lihen pas dhe shqiptari ta ketë sërish rolin e rëndësishëm që ka pasur në të kaluarën. Pati shumë zëra që Hysaj mund të kalonte tek Çelsi, me ish-trajnerin e tij tek Empoli dhe tek Napoli, Mauricio Sarrin, por për momentin asgjë e tillë nuk do të ndodhë.

Napoli nuk dëshiron ta humbasë lehtë një lojtar kaq të rëndësishëm, që luan edhe me kombëtaren e Shqipërisë, dhe pritet që klauzola e tij e transferimit të jetë plot 50 milionë euro./abcnews.al

 

elseid-hysaj.jpg
G. P.14:21 | 02/11/2018

Elseid Hysaj nuk po kalon një moment të mirë tek Napoli. Ka kritika për mbrojtësin e kombëtares shqiptare, që duket se ka mbetur i pakënaqur nga dështimi i transferimit tek Çelsi në Angli.

Ka qenë ndër më të rëndësishmit në skuadër. Elseid Hysaj tek Napoli cilësohet një histori suksesi për 3 vite me radhë, por duket se diçka ka ndryshuar. Mbrojtësi i kombëtares shqiptare është në vështirësi këtë sezon me skemat e trajnerit të ri, Karlo Ançeloti, ndërsa po merr kritika. Mediat në Itali madje bëjnë pyetjen nëse “Milik dhe Hysaj janë pengesë për këtë Napoli?” Kritikat duken të ekzagjeruara, ndonëse e vërteta është që shqiptari nuk është ai i viteve të kaluara. Për këtë duket se një arsye të fortë.

“Napoli Sport” shkruan: “Ndërlikohet rinovimi i Hysajt, shkak është Çelsi, pasi futbollisti është i zhgënjyer që nuk u transferua tek Sarri! Futbollisti ishte pranë kalimit në Angli, dhe sipas mediave iu ofruan 4 milionë euro rrogë në sezon, por Napoli nuk e lejoi këtë gjë. Tashmë, bisedimet kanë ngecur dhe presidenti De Laurentis nuk dëshiron t’i japë Hysajt kontratë të re me rrogë 2.5 milionë euro, aq sa kërkohet prej tij.

Napoli pranon deri në 2 milionë euro. Kjo situatë, natyrisht nuk e ndihmon aspak mbrojtësin e majtë, dhe po ashtu ndikon për keq në rendimentin e tij në kombëtaren shqiptare./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono