Myslim Murrizi

murrizi.jpg
in a18:29 | 16/01/2020

I ftuar në studion e “ABC News” deputeti i grupit demokrat, Myslym Murrizi ka folur për marrëveshjen e arritur për reformën zgjedhore.  Sipas tij lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe kryeministri i vendit Edi Rama kanë frikë nga vota e qytetarëve.

“Basha dhe ortaku i tij sivllau Rama kanë frikë votën e qytetarëve. Po të kenë qytetarët mundësi të drejtë me votë, gjysma e këtyre nuk zgjidhen as kryepleq dhe jo me deputet , sepse janë njerëz që mashtrojnë. Flasin shumë në emër të popullit”, deklaroi Murrizi.

Pyetje: A i druhen kryetarët e partive figurave popullore lokale që mund të vendosin në dyshim autoritetin e tyre politik.

Murrizi: Me firmë të këtyre që bilbilosin kanë ardhur në parlament trafikantë, vrasës. Dhumhane të këtij lloji që ka parlamenti sot nuk ka patur kurrë.

“Një përqindje e lartë e shqiptarëve kërkojnë ndryshim sistemi. Problemi që të gjithë ne e kërkojmë, as unë as Rudina Hajdari nuk e fshehim dëshirëm që aspirojmë për të vazhduar karrierën politkë, por të arrihet vetëm nga vota e qytetarëve, nga besimi i popullit”, tha Murrizi.

Më tej ai u shpreh se nëse nuk do të ketë goditje  të kriminelëve te shqipatët nuk ka më besim, nëse nuk i shohin të larguar me ligj , “të vijnë të korrin 6 muaj jonxh si në kohën e Enverit. Të mos u hyjnë më shqiptarë në shtëpi nëpërmjet televizionit si baballarët e Kombit që kanë në dorë edhe jetën  e tyre. Ideale për mua,  do të ishte sistem mazhoritar, por duke menduar ça i duhet Shqipërisë, jam dakord me propozimin për proporcional kombëtar me lista të hapura,” u shpreh Murrizi./abcnews.al

myslim-murrizi-1.jpg
Autor E11:03 | 19/12/2019

Deputetët e opozitës parlamentare Myslym Murrizi dhe Halit Valteri kanë dërguar propozimin e tyre në Kuvend për të ndryshuar Kodin Zgjedhor të Shqipërisë.

Deputetët propozojnë që në Shqipëri të aplikohet proporcionali kombëtar me lista të hapura, ku e gjithë Shqipëria do të konsiderohet një zonë zgjedhore.

Në këtë mënyrë, deputetët synojnë që të rrisin shanset që të zgjidhen në Kuvend edhe përfaqësues nga parti të vogla për shkak të influencave lokale, gjë të cilën e minimizon aktualisht proporcionali rajonal që aplikohet tani.

“Ndryshimi i sistemit zgjedhor është i kërkuar nga të gjithë, përveç Ramës dhe Bashës, që nuk e duan, dhe një grusht butakësh që janë rreth tyre. Edhe shoqëria civile dhe qytetarët kërkojnë që vota të shkojë të qytetari. Ne kërkojmë një sistem me l8ista të hapura që qytetarët të zgjedhon, jo thjesht të votojnë. Nuk kam parë asnjë draft dhe nuk do ta shohë, pa u vendosur dora mbi plagë dhe pa ndryshuar thelbi që ka mahisur këtë krizë artificiale politike që është sistemi zgjedhor. Të tjerat janë detaje teknike që për mua janë të realizueshme brenda dy ore”, tha Murrizi pasi dorëzoi propozimin.

Mbetet për t’u parë se cili do të jetë qendrimi i maxhorancës ndaj këtij propozimi pasi për ndryshimin e Kodit Zgjedhor duhen 84 vota. /abcnews.al

 

 

kronike-21-janari.jpg
ad min14:09 | 31/10/2019

Komisioni i Ligjeve nuk mori dot një vendim nëse 21 Janari do të kthehet në festë kombëtare. Data përputhet edhe me 4 viktimat e vitit 2011, por opozita kërkon të nderojë në këtë ditë Kongresin e Lushnjes. Bashkim Fino doli kundër socialistëve, duke kërkuar që të shtyhej votimi, derisa qeveria të sjellë faturën financiare të një feste të tillë.

21 janari, shumicës së shqiptarëve ju kujton 4 viktimat në bulevardin e kryeministrisë, teksa Edi Rama udhëhiqte një protestë kundër Ilir Metës në vitin 2011. Por, 22 deputetëve të opozitës, kjo datë ju kujton nisjen e punimeve të Kongresit të Lushnjës, në vitin 1920 dhe duan që 21 Janarin ta kthejnë në festë zyrtare.

Myslim Murrizi kërkon mbështetjen e Kuvendit për ta zyrtarizuar këtë festë në ligj. Socialistët, nuk përmendën si argument përplasjen e datave me protestën e tyre të dikurshme, por ngritën një barrierë tjetër.

Bashkim Fino, që është edhe deputet i Lushnjës, doli kundër kolegëve të tij socialistë. Komisioni i Ligjeve e shtyu vendimin, duke i kërkuar qeverisë një faturë financiare nëse shtohet kjo festë zyrtare, si dhe i kërkuan akademisë së shkencave informacion historik mbi rëndësinë e kësaj date./ABC News Albania

birra.jpg
Autor E14:06 | 14/10/2019

Deputeti i djathtë Mylsim Murrizi ka reaguar pas fotos së publikuar në media ku shfaqej duke pirë birra me deputeten e PS-së Mimi Kodheli.

Murrizi ka sqaruar se ndodhej me 4 deputetë të parlamentit të Shqipërisë në asamblenë e NATOS në Londër, me Mimi Kodhelin, Nimet Musai, Xhemal Qefalija.

Por në gjuhen e tij deputeti është treguar shumë i ashpër me mediat dhe lajmin e publikaur saqë shprehet gjithë mllef. Murrizi i krhason gazetarët me një “Turtull”, dhe nuk heziton aspak të shtojë se do ti gjuante.

“Njera foto e imja eshte me pushke duke gjuajtuar “ TURTULL” Jo Sokratin por te gjithe ata qe jane TURTULL nga trute e kokes.Foto e publikuar nga TURTULLIT e TURTULLESHAT, nuk eshte ne Tirane por te premten ne darke ne Londer ne lokalin e babait te Rita Ores.”– shkruan Murrizi.

<b>Postimi i plotë</b>

Per te shuajtur kureshtjen e Miqeve dhe per mbyllur halet e port-haleve

Prej dates 11 tetor dite e premte jemi 4 deputet te parlamentit Shqiptare ne asamblen parlamentare te NATOS ne Londer

Jam ketu me Mimi Kodhelin, Nimet Musai, Xhemal Qefalija

Njera foto e imja eshte me pushke duke gjuajtuar “ TURTULL”

Jo Sokratin por te gjithe ata qe jane TURTULL nga trute e kokes

Foto e publikuar nga TURTULLIT e TURTULLESHAT, nuk eshte ne Tirane por te premten ne darke ne Londer ne lokalin e babait te Rita Ores

Aty jemi bashke te gjithe antaret e delegacionit dhe ambasadori jone ne Londer Z Qirjako Qirko

Ju thafte dora atij apo asaj tru turtelli qe na ka kapur aq keq

Koha kur te prishnin biografine pse mund te jesh ne nje tavoline me “ armikun” e klases ka shkuar ne te semes se çdo port-haleje, goje-haleje dhe turtull-haleje qysh prej dates 8 dhjetor 1990

Prej 31 marsit 1991 te gjithe deputetet e parlamentit Shqiptare ulen bashke ne parlament, ne komision parlamentar, ne çdo delegacion ku perfaqesojne Shqiperine dhe ne çdo mengjes dreke apo darke kur jane se bashku

I bej thirrje te gjithe ish spiuneve te sigurimit te shtetit, qe nuk pjerdh kush me per informacionet tuaja prej turtulli dhe nuk ju paguajne me 1200 leke ne muaj

Po ashtu i bej thirrje te gjithe enveristeve ne mentalitet te luftes se klasave qe jane pjese e sindikates se qelbesirave qe te shkruajne dhe raportojne sa te duan per takimin tim te “ papershtatshem” me zj Mimi

“ lavdi marksiste-leninisto-enveristeve dhe goje-halisto anal-isto port-halisto turtull-haliste QELBESIRISTO”.

balla-dhe-murrizi-1280x738.jpg
ad min15:31 | 01/10/2019

22 deputetë të opozitës kanë depozituar në Kuvend një projektligj që 21 Janari të shpallet festë kombëtare në kujtim të Kongresit të Lushnjes. Por socialistët e kundërshtojnë duke thënë se nuk na duhet një festë tjetër për pavarësinë, ndërsa disa sqarojnë për ABC Neës se kjo datë bie ndesh me kujtimin e 4 viktimave në protestën e socialistëve në vitin 2011.

Kur dëgjon datën 21 janar, shumëkujt i kujtohen 4 viktimat përpara kryeministrisë gjatë protestës së opozitës socialiste në vitin 2011. Por disa të tjerëve, kjo datë ju kujton fillimin e punimeve të Kongresit të Lushnjës në vitin 1920 dhe kërkojnë të kthejnë në festë zyrtare.

Myslim Murrizi ka firmosur një projektligj për këtë, së bashku me 21 deputetë të tjerë të opozitës. Socialistët e kanë të freskët në memorie 21 Janarin e tyre, por Tualant Balla i tha ABC News se ky projektligj do të rrëzohet, por për një arsye tjetër.

Por jo të gjithë socialistët mendojnë kështu. Firmëtarët këmbëngulin se 21 Janari duhet kthyer në festë kombëtare. Murrizi që udhëheq këtë proces, e ka gati përgjigjen nëse i refuzohet kjo nismë./ABC News Albania 24/7

balla-dhe-murrizi.jpg
ad min13:15 | 12/09/2019

Deputeti demokrat Myslim Murrizi ka akuzuar mazhorancën socialiste se po vazhdon të bëjë pazare me opozitën jashtë parlamentit për ta rindërtuar sistemin zgjedhor në avanzhin e tyre. Por, kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla tha se ndryshimet në reformën zgjedhore kërkojnë bashkëpunimin e të gjithë faktorëve të politikës.

“Edhe Taulantin edhe Ramën i shoh që thonë ia kemi shtrirë dorën këtyre që vijnë rrotull institucioneve një herë në muaj se kur do t’ia shijojnë erën nga brenda. A keni shtrirë dorë bashkëpunimi apo dorë mashtrimi se kurrë nuk keni bërë marrëveshje veç pazare në kurriz të qytetarëve shqiptarë. A keni shtrirë dorë apo traste, tendera, thes. Edhe falja e 61 bashkive në 31 Qershor nuk besoj se ishte ndonjë kaos politik i shqiptarëve që jetojnë këtu. Ishte pazar me trastë pas dore”, tha Murrizi.

“Zoti Murrizi ne ua kemi thënë me kolegët tuaj të partisë nga e cila vini kemi pasur veçse një çështje kusht për reformën zgjedhore. Votën e qytetarëve që jetojnë jashtë territorit. Nuk ka PS kushte për reformën zgjedhore. Padyshim historikisht teksa janë bërë reforma zgjedhore në këtë vend është punuar në mënyrë koherente me opozitën parlamentare, por edhe opozitën jo parlamentare. Sepse nëse i referoheni frymës së Kushtetutës por edhe Kodit Zgjedhor të Republikës së Shqipërisë merren për bazë rezultatet e zgjedhjeve të fundit. Në rezultatet e zgjedhjeve të fundit, PD, LSI janë parti që rezultojnë të jenë parti parlamentare. Për këtë arsye harroje se kam dashuri për Lulzim Bashën. Gjëja e fundit që mund të më akuzosh kjo është”, tha Balla./abcnews.al

myslim-murrizi.jpg
ad min10:45 | 04/07/2019

Sipas deputetit të opozitës, Myslim Murrizi, duhet të ndryshojë sistemi zgjedhor që vjen si pasojë e Kushtetutës së vitit 2008. Gjatë fjalës së tij në seancën parlamentare të kësaj të enjteje, ai deklaroi se në 29 vjet demokraci janë bërë marrëveshje vetëm për pazare.

Ndër të tjera, deputeti tha “rruga e mbarë i qoftë” nëse ka ndonjë politikan që meriton të shkojë në burg nga drejtësia e re, pasi sipas tij haramin në këtë botë nuk e ka gëzuar dhe nuk do ta gëzojë askush.

“Për mua dhe të gjithë këta hajde t’i hapim që sot, por ju s’doni, ndaj do ta kushtëzojmë votën tonë edhe për ligjet e reformës në drejtësi, edhe për të shpall shokun Mehmet armik dhe për t’ia vënë prangat atje te komiteti qendror. Vetëm me ndryshimin sistemit zgjedhor. Ta ndryshojmë sistemin zgjedhor, ta ndryshojmë këtë Kushtetutë formale dhe super të pistë të Prillit të 2008-s që pastaj t’i drejtohemi sovranit kurdo që vijnë kushtet. I vetmi vend që bëjmë ligje dhe kërkojmë të ulemi në tavolinë për marrëveshje. Jo, jo, marrëveshjet bëhen para se të vish në këtë sallë.

Kur marrëveshjet kthehen në ligj, s’ke pse bën marrëveshje pastaj. 29 vjet që bëjmë ligje këtu dhe kërkojmë marrëveshje vetëm për pazare për të ndarë me njëri-tjetrin, apo për të mbrojtur me njëri-tjetrin nga pisllëku që kemi bërë me taksat e qytetarëve shqiptarë në këtë vend. Ndaj nga Presidenti, ish-Presidenti, Kryeministri, ish-Kryeministri, ministrat që janë këtu, ata që janë ulur atje, këta që janë ulur këtu, nëse meritojnë nga kjo drejtësi e atyre ustallarëve matanë oqeanit për të shkuar në burg të Reçit, rrugë e mbarë i qoftë, për ndonjë që mund të njohim individualisht mund të shkojmë ta shohim t’i çojmë ndonjë paketë duhani. Haramin në këtë botë nuk e ka gëzuar askush, nuk e besoj se do ta gëzojnë këta. As çunat që ishin, as çunat që keni ju këtu”, tha Murrizi.

Parlamenti diskuton sot projektligjin për përmbarimin privat, i kthyer për rishqyrtim nga Presidenti Meta./abcnews.al

myslim-murrizi-1.jpg
ad min11:06 | 17/06/2019

Deputeti i opozitës Myslim Murrizi deklaroi këtë të hënë se Inspektoratit i Lartë i Deklarimit të Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të lnteresave duhet të jetë paradhomë e SPAK dhe Byrosë Kombëtare të Hetimit për të hetuar pasuritë e deputetëve në parlamentin e Shqipërisë. Sipas deputetit, ILDKPKI duhet të hetojë edhe zv.ministrat dhe zyrtarët e institucioneve që kanë në dorë tenderat publike.

“Thoni që është arritje e madhe që janë gjobitur disa nga subjektet private pse kanë kërcënuar ose nuk kanë pasur numrin e bilbilfytësve aq sa duhet nga një deri në pesë milionë lekë. Unë besoj që shqiptarët janë të tejngopur me spiunë dhe bilbilfryrës. Nuk besoi se është detyrë në 29 vjet postkomunizëm të një inpektoriati që duhej të merrej me  banorët e kësaj salle, me këta që janë këtu mbrapa, me këta që kanë qenë këtu mbrapa, 60 kryetarët e bashkive, me drejtorët e drejtorive, zv/ministrat dhe ata që kanë në dorë të firmosin tendera nga paratë publike.

Numri i pakët i punonjësve tuaj prej 70 vetash nuk besoj se zgjidh përfundimisht atë që kanë detyrim ligjor për të deklaruar pasurinë pranë institucionit tuaj. Shoh që ka shumë subjekte që janë objekt i ligjit tuaj. Unë do doja që ka ardhur koha për të përgatitur më konkret dhe më konciz për atë objekt pune që duhet të ketë ky institucion. Nëse ka 15 mijë e 600 subjekte që deklarojnë, me 70 punëtorë i bie që në 10 nuk i kontrollon dot ato. Unë institucionin tuaj do doja ta konsideroja si paradhomë e SPAK-ut ose kuzhinë të BKH-së.

Miliona euro pasuri marramendëse kanë banorë të kësaj salle që kanë ardhur në 31 Mars të 91-shit me pantallona doku, çorapë 55 lekëshe dhe brekë thesi dhe sot të grijnë në “Armani”, “Versaçe”, “Guçi”, kanë hale dhe për macen. Kanë pasur shtëpi me qerpiç, hale te fiku. Ky inspektoriat duhet të merret me këta subjekte që duhet të jenë objekt i drejtpërdrejtë i ligjit tuaj. Ata që kanë marrë në qafë këtë vend nuk i kalojnë 500 veta nga 91 deri sot. Shihni kush i ka ato saraje matanë. Deputetë, ministra, hiqni pjesën e biznesit, kam respekt për ta dhe ishalla i shtojnë, drejtorë drejtorish, burgjet, hipotekat, ALUIZNI, rrugë, dogana, tatime. Këta që kanë qenë non stop ndër vite, këta që janë këtu, ca që kanë lënë vendet dhe janë ulur këtu, janë strehuar atje. Ai justifikojnë ata? Me 70 punëtorë nuk besoj se ti ke mundësi që të bësh një lloj investigimi”, tha deputeti Murrizi, në seancën e sotme plenare, ku ishte parashikuar raportimi vjetor i ILDKPKI.

Po gjatë seancës së të hënës pritet që të diskutohen disa shtesa dhe ndryshime ne ligjin për regjistrimin e biznesit, disa shtesa në ligjin për procedurat tatimore, disa ndryshime dhe shtesa në ligjin për masat kundër financimit të terrorizmit si dhe në atë për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Gjithashtu ishte parashikuar raportimi vjetor edhe për Prokuroren e Përgjithshme Arta Marku, por vetëm pak orë para se të niste seanca ajo anuloi pjesëmarrjen e saj duke dërguar një raport shëndetësor. /abcnews.al

myslim-murrizi.jpg
ad min17:19 | 10/06/2019

Grupi parlamentar demokrat dhe ai i pavarur kanë dalë në një deklaratë të përbashkët për shtyp. Në emër të tyre nënkyetari i Kuvendit Myslim Murrizi deklaroi se vendimi i presidentit Ilir Meta për të çdekretuar datën e zgjedhjeve është një term që nuk e njeh as Kushtetuta.

“Nuk kam lexuar asnjë rresht të Kushtetutës së Shqipërisë fjalën çdekretim. Dekretim po. Çdekretim është një shpikje allashqiptarçe. Nuk e mbaj veten për jurist të madh, por Kushtetuta ka qenë vullnet i zotit Berisha dhe zotit Rama në marrëveshjen e prillit 2008. Në atë Kushtetutë përcaktohet qartë se jemi Republikë Parlamentare dhe parlamenti është sovrani. Pastaj të gjitha institucionet e tjera derivojnë nga ky parlament qoftë edhe Presidenti i Republikës, që është dhënë që në raundin e fundit të zgjidhet me shumicën e thjeshtë të votave”, tha Murrizi./ABC News Albania 24/7

 

bb-34.jpg
ad min11:30 | 30/05/2019

Myslim Murrizi  është ulur për herë të parë në karrigen e kryeparlamentari, pas emërimit të tij si nënkryetar i Kuvendit. Ai ka marrë sot drejtimin e një seance plenare, pasi kryetari Gramoz Ruçi u largua për të pritur kreun e delegacionit të BE Soreca i cili do i dorëzojë progres-raportin.

Murrizi e nis drejtimin e seancës me një batutë drejtuar deputetit Ralf Gjoni : “Po të jap dy minuta kohë për replikë meqë është hera ime e parë në këtë karrige”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono