mustafa nano

Screenshot_4-5.png
nev ila23:30 | 28/01/2020

Imami nga Kosova Drilon Gashi i ftuar mbrëmjen e kësaj të marte në “Provokacija” me Mustafa Nanon, ka folur në lidhje me shkarkimin nga puna që i është bërë, sipas tij në mënyrë të padrejtë. Imami tha se ai nuk është i pranueshëm nga autoritetet atje edhe pse ka shumë fansa jo vetëm në Kosovë por edhe në diasporë. Gashi ndër të tjera është shprehur se kleriku nuk e pranon pasi ai nuk pajtohet me disa ide të tyre.


Bashkëbisedimi në studion e Provokacija

Mustafa Nano: Ti vetë mendon se evolucioni darvinian nuk ka ndonjë kontraditë me islamin.

Drilon Gashi: Jo vetëm me evolucionin por unë mendosj se shumë prej hoxhallarë bien në kontraditë me islamin, sipas meje dhe asaj që kam studiuar. As sekularizmi nuk bie ndesh as me Kuranin e as me Islamin edhe plot mendime të tjera pasi mendoj se edhe jomuslimanët mundet që të shkojnë në xhenet ndoshta me kushte të tjera, nuk jam dogmatik si ato , ata nuk e kanë dëshirë reformën, ndoshta kanë dëshirë të mbajnë islamin që e kanë mësuar që e kanë mësuar që nga perandoria otomane, një islam mesjetar, sektar.

Mustafa Nano: Për ty unë supozoj që kurani është fjala e diktuar nga zoti.

Unë besoj se besoj Kuranin por nuk jam sektar, kënaqësia më e madhe  ishte që të bashkohen dy shqiptare nga pjesë të ndryshme të atdheut. Në njërën anë qëndron një besimtar që e beson kuranin por ndoshta në anën tjetër mund të jetë një person që nuk beson, i vetëdeklaruar ateist.

Mustafa Nano: Kam vënë re se besimtarët refuzojnë të vijnë me mua në studio unë do të doja Shefqet Krasniqin ose shumë imam në Tiranë, por që nuk vijnë pse thua.

Drilon Gashi: Unë po shikoj një shmangie nga imamët, por ka ardh koha të debatojmë.

Mustafa Nano: Edhe njerëzit me prirje sekulariste mund të shkojnë në xhenet?

Drilon Gashi: Unë mendoj se islami është perandori shpirtërore, ndërsa sekulariteti përfshin drejtimin e shtetit edhe mospërzjerjen e fese në organet shtetëroe. Islami nuk ka ardhur për të rregulluar komunën ose parlamentin, por parlamentin e zemrës, të shtetit e udhëheq kryeministri Edi Rama në Shqipëri ose ish kryeministri jonë Haradinaj që na e keni paditur në gjyq ishalla po kalojme mirë për këtë padi. Po pse emri i emisionit “provakacija”, pasi ne shqiptarëve të Kosovës na tingëllon pak si serbisht.

Mustafa Nano: Është serbisht si fjalë, në një moment të caktuar pas ndeshjes Shqipëri-Serbi, që u pezullua dhe shkuam edhe në gjyq për shkak të asaj ndeshje ne shkuam edhe ne Evropian, për shkak të ngjarjes që ndodhi në fushë, mediat serbe kanë folur shumë për termin provokacia i cili erdhi më pas në Tiranë dhe u bë barbarizëm. Unë e mora në mënyrën më të pafajshme.

Drilon Gashi:Vëllai Mustafa për një vendim të tillë apo vendime të  “mëdhaja”, që i bën shteti duhet me u pyet edhe ne dhe jo me u bë qefin palëve të treta dhe vëllai tënd me i kthy shpinën.

Mustafa Nano: E ke me Edi Ramën?

Drilon Gashi: Po e lëmë anash politiken dhe po i kthehemi temës sonë. Nuk është armik nëse nuk ka bërë krime dhe nuk kemi shpall armiqësi, në të ardhmen duhet të kemi bashkëpunime pasi i kemi komshi. Profeti Muahamed na ka urdhëruar që të sillemi mirë me komshinjtë, por nëse komshiu ti mbyll të gjitha dyert dhe don që të pushtojë siç ka bërë atëherë çfarë të mbetet ti në punën tënde dhe unë në timen.

Mustafa Nano: Unë ju pyeta për kuranin nëse besoni se është fjala e diktuar nga Zoti, por aty në kuran mesa e njoh unë nuk ka një mendim të mirë për sekularistët apo personat që nuk janë pjesë e fesë islame.

Drilon Gashi: Një nga problemet që sillet mes atyre që shpjegojnë fenë është shpjegimi i terminologjive që është ajo e mohimit. Qafiri sipas kuranit është mos me e pranu të vërtetën kur të paraqitet dhe me qenë armiq ndaj tjetër ky është qafiri i vërtetë që zoti i ka përgatitur dënim. Ndryshe nga ersoni që është duke e gjurmuar të vërtetët ai nuk është qafir është njeri i thjeshte dhe nuk ka normë të caktuar sheriatike sipas kuranit.

Mustafa Nano: Ti përballe ke një qafir?

Drilon Gashi: Unë nuk e di a je qafir vetëm zoti e din. Në kuran fjala “kefer” e ka mbuluar të vërtetën ndryshe me këtë fjalë i thuhet edhe bujkut që e ka farën në dhe. Në këtë rast në terminologjinë islame kofiri është mohim i të vërtetës, ndryshe injoranca dhe mosdija nuk është kofer.

Mustafa Nano: Për ju besimi fetar është me i rëndësishëm se dashuria për vendin

Drilon Gashi: Të dyja janë të rëndësishme nuk shkeputen prej identitetit, unë mendoj se pas asaj që kam parë dhe kam folur deri më tani ju jeni më musliman se ato që më kanë hequr mua nga puna, mos me pas qenë musliman nuk do më kishe ftuar në studio dhe nuk do të bëjë këtë bisede kaq interesante me mua në studio, nuk je kriminel, nuk je dyfytyrësh nuk je zullumqar ky është islami.

Mustafa Nano: Duhet guxim i madh të më quash mua musliman pasi ka disa kritere, muslimanët duhet të bëjë harxh që unë nuk e kam në plan, të lutet pesë herë në ditë unë nuk e bëj ky është përkufizimi zyrtar që i bëhet islamit.

Drilon Gashi: Përkufizimi sektar po, por islami i kuranit është diçka tjetër shtyllat e islamit sipas kuranit është ndryshe nga ato që predikojnë klerikët.

Mustafa Nano: Unë nuk jam musliman edhe për arsye të tjera sepse unë kam lexuar kuranin shqip dhe anglisht, por..

Drilon Gashi: Sot ose do më bindesh me mendimet e tua që i ke ti dhe do më bësh ateist ose do të bindi dhe do të bëhesh musliman sikurse jam unë.

Mustafa Nano: Gjysme ore është pak me e bind njëri tjetrin. Unë besoj te gjerat që ekzistojnë, prova të qarta dhe dokumentare., ne e dime që profeti ka qenë i martuar me Hatixhen, që ka lindur në Mekë, që iku njehere në Medinë këto nuk janë fakte që ne i kemi të dokumentuara diku por thjesht një person pas 200 vitesh e ka ndërtuar si histori.

Drilon Gashi: Këto që e kanë shkruar kanë qenë servilë të pushteteve të kohës dhe janë munduar që profetin ta paraqesin me imazhin e kalifit, për me fitu prestigj. Librat që janë shkruar për historinë janë shumë të ndryshme./abcnews.al

mustafa-nano.jpg
ger ta21:14 | 21/01/2020

“Bild” na ka borxh një shpjegim”. Kështu u shpreh në monologun e tij në “Provokacija” Mustafa Nano.

Moderatori iu referua artikullit të gazetës prestigjoze gjermane për çështjen e lobimit rus. Teksa Nano i cilëson “broçkulla kolosale”, mes të tjerash në shkrim thuhej se Lulzim Basha ka lobuar me rusët për të penguar procesin e integrimit të vendit. Ndërkohë, pa kaluar shumë orë, artikulli u fshi.

Pikërisht përë këtë veprim, Nano shprehet se gazeta duhet të japë një shpjegim, mbi arsyet që e çuan të ndërmarrë një gjë të tillë.

Unë mendoj se “Bild” duhet ta shpjegojë këtë gjë në mos, reputacioni i vet vihet në dyshim të paktën tek shqiptarët të cilët kanë jetuar gjithmonë me idenë se mediat e rëndësishme europiane janë të rëndësishme edhe për faktin që kanë një marrëdhënie të caktuar me të vërtetën”, shprehet Nano mes të tjerash.

Monologu i Mustafa Nanos në ‘Provokacija”:  

Këto ditë shqiptarët kanë dëgjuar të flitet për gazetën gjermane “Bild”, e cila është një gazetë shumë e rëndësishme, madje është më e rëndësishme në termat e tirazhit. Ka dekada që është gazeta më e rëndësishme në Europë. Ka shitur gjithë kohën miliona kopje edhe sot kur interneti ka bërë punën e vet dhe ka afektuar gjithë botën tjetër të medias në versionin print. Gazeta “Bild” mbahet akoma në këto nivele, shet miliona kopje, arsyeja është e thjeshtë, është një gazetë tabloid, me fjalë të tjera bulevardeske që është e fokusuar tek lajmet sensasionale, tek thashethemet. Dhe këto thashetheme jepen në një gjuhë të shkujdesur, është e fokusuar gjithashtu tek seksizmi. Pra janë që ndjellin vëmendje. Shkruhet në këtë gazetë edhe për gjëra serioze, por shkruhet nga një këndshikimi i veçantë dhe shkruhet siç e thashë me një gjuhë të shkujdesur. Që shkruhet për gjëra të rëndësishme duket edhe te fotografia që unë kam zgjedhur që është portreti i Angela Merkelit.

Në këtë kuadër gazeta “Bild” ka publikuar një shkrim për Shqipërinë, më saktë Partinë Demokratike të Shqipërisë dhe për Luzlim Bashën, i cili sipas gazetës Bild, që i referohet gazetës “Mother Jones” ka paguar shumë të mëdha parash me synimin për të sabotuar procesin e integrimit të Shqipërisë në BE dhe duke lidhur në këtë funksion aleanca të çuditshme thotë “Bild” me qasje ruse anti-shqiptare.

Sipas meje kjo është një gjepurë kolosale. Është e vërtetë që Lulzim Basha ka paguar qindra mijëra euro, më saktë dollarë. Ka paguar saktësisht 675 mijë dollar, kjo është një gjë e provuar, e pranuar edhe nga vetë Lulzim Basha dhe ai akoma ka nevojë të shpjegohet për këtë gjë. Duhet të na thotë se cili është burimi i këtyre parave. Por këto para janë paguar dhe janë harxhuar në mënyrën që Lulzim Basha t’i garantonte vetes një lloj afirmimi ndërkombëtar. Ishte koha kur opozita ishte si e izoluar, kishte braktisur institucionet dhe Lulzim Basha kishte nevojë për një akses pak më shumë në arenën ndërkombëtare sepse të gjithë ndërkombëtarët në atë periudhë mbështesnin qeverinë në aksionin e vet politik dhe ishin kundër opozitës.

Ky është shpjegimi i asaj pagese dhe në këtë kuptim unë përsëris, pretendimi i gazetës “Bild” që këto para janë paguar për të sabotuar integrimin e Shqipërisë në BE, apo janë paguar ngaqë Lulzim Basha është pro rusëve. Janë broçkulla kolosale. Bild e ka bërë këtë shkrim dhe deri këtu nuk ka ndonjë gjë të keqe, është një shkrim i gabuar, por shkrimet e gabuara bëhen në të gjitha gazetat. Problemi nuk është ky, problemi u verifikua të nesërmen e ditës që ky shkrim u publikua sepse të nesërmen e asaj dite shkrimi në fjalë mungonte, ishte hequr në mënyrën më të çuditshme në mënyrën më skandaloze.

Është një gjë që mendoni se ndodh vetëm në Shqipëri, por ja bën vaki edhe me gazetat e rëndësishme të Europës. Ne “Bild” na ka borxh një shpjegim. Në fakt këtë shpjegima ua ka borxh edhe lexuesve të vet gjermanë. Por duke qenë se në këtë shkrim flitet për Shqipërinë na ka borxh një shpegim, duhet të na thotë pse ai shkrim është hequr. Mund të jetë hequr ndoshta se aty thuhen të pavërteta dhe drejtuesit e “Bild” ndoshta janë bindur se aty thuhen të pavërteta. Mirëpo në një rrethanë të tillë “Bild” do bënte atë që bëjnë gazetat serioze në botë. Do bënte një përgënjshtrim, nuk turpërohej, përkundrazi shpëtonte faqen e vet të zezë. Këtë përgënjeshtrim Bild nuk e ka bërë. Atëherë çfarë ka ndodhur? Ka shumë shqiptarë që mendja u shkon se “Bild” është paguar për ta hequr atë shkrim. Kjo në fakt është një paranojë shqiptare, madje edhe e shpifur shqiptare. Ne e kemi demostruar se në rrethana të ngjashme mendja na shkon te korrupsioni i personazheve, siç kemi bërë me ambasadorët këtu apo edhe me personazhe të tjerë. Apo siç është bërë gjatë gjithë këtyre muajve me tezën se të gjithë  ndërkombëtarët janë blerë nga kryeministri i Shqipërisë. Megjithatë shqiptarët kanë të drejtë ta mendojnë këtë për sa kohë qe “Bild” nuk ka vendosur të japë shpjegimet e veta.

Unë mendoj se “Bild” duhet ta shpjegojë këtë gjë në mos, reputacioni i vet vihet në dyshim të paktën tek shqiptarët të cilët kanë jetuar gjithmonë me idenë se mediat e rëndësishme europiane janë të rëndësishme edhe për faktin që kanë një marrëdhënie të caktuar me të vërtetën./abcnews.al

 

nanao-1280x832.jpg
R D00:14 | 18/01/2020

Mustafa Nano në monologun e tij për këtë javë në “Provokacija” është tallur me konspiracionin e avokat Ngjelës për marrëveshjen “Rama-Basha” dhe goditjen që mund t’ju vijë atyre nga SPAK-u.

“Provokacian për sonte po e nis me një kuiz, me një gjëegjëzë. Kam zgjedhur një pasazh nga shkrimi i dikujt, është analizë politike ku thuhen gjëra shumë shumë, shumë të mençura ,veçanerisht që të godasin”, u shpreh ai.

*Ndiqni Monologun e plotë në video

nanoo.jpg
in a21:22 | 14/01/2020

Mustafa Nano në monologun e tij në “Provokacija” është ndalur te fitorja e tenistëve serbë, të cilët mundën ata spanjollë në Australi, dhe fituan kupën ATP.

Tenistët serbë mundën ata spanjollë në Australi, dhe fituan kupën ATP. Pas kësaj, ata u bënë bashkë, dhe zunë të festonin. Mes të tjerash kënduan edhe një këngë për Kosovën, një varg i së cilës bën: Kush të largon ty nga shpirti im Kosovë?

Novak Djokovic nuk është hera e parë që shfaqet në versionin shovinist. Vite më parë, kur shfaqej si shovinist në publik, të tjerët mund t’ia merrnin këto shovinizma si shpërthime prej djali kokoroç. Njeriu bëhet trazovaç kur është djalë i ri, apo jo? Por kohët e fundit po mendoja se ai është pjekur. Duke qenë se është një nga tenistët më të mirë të botës, ndoshta më i miri, duke qenë se është një nga figurat më të mëdha të sportit botëror, kam menduar se ky status do ta bënte më skrupuloz, do ta bënte të kuptonte se të jesh një njeri i rëndësishëm i botës, bart me vete edhe përgjegjësi të madhe. Kjo do të thotë se nëse para 10-15 vitesh mund ta shprehte një mendim ashtu si t’i vinte, me t’u bërë i madh do të matej mirë para se të fliste. Jo për gjë, por kur je i madh çdo fjalë e çdo gjest i yti merret nga gjithë mediat e botës. Kur je i madh, je dashje pa dashje edhe model për të tjerët, sidomos për gjeneratat e reja. Kur je i madh, bëhesh vetvetiu edhe mendjehapur. Mirëpo me Gjokoviçin po ndodh e kundërta. Sa më i madh bëhet, aq më mendjembyllur bëhet. Ajo që ai bëri bashkë me shokët e vet në Australi ishte një shfaqje mizerabël e fanatizmit nacionalist.

Kjo e ka një shpjegim, sidoqoftë. Unë nuk e lidh thjesht e vetëm me Novak Djokovic. Unë e lidh me shoqërinë serbe. Serbët kanë gati 200 vjet që ushqehen me idenë fikse, se Kosova është serbe, se ajo ka qenë përjetësisht serbe, se ajo do jetë përjetësisht serbe. Mantra që “Kosova është serbe” u është kënduar në vend të ninullës, u është mësuar në çerdhe, kopështe, shkolla fillore, e kanë lexuar nëpër libra, e kanë dëgjuar nëpër këngë, ja, si kjo që e kënduan tenistët në Australi, e kanë besuar këtë gjë që nga tifozët e sportit e deri te akademikët e intelektualët e shquar. Janë të paktë, numërohen me gishtat e dorës, intelektualët serbë që e thonë hapur se ideja që Kosova është djepi i qytetërimit e kulturës serbe është një sendërgji, janë të paktë intelektualët që e thonë hapur se Kosova është tanimë e humbur.

Unë gjithnjë kam menduar se sot, edhe sikur një fuqi madhore, e mbinatyrshme, të mund t’ua rikthente serbëve Kosovën, vetë serbët do duhej të thoshin: “Kosova sërish nën Serbinë? Jo, faleminderit shumë, mnogo vam hvala. Ovo je provokacija. Veç kjo që nuk na duhet. Kosovën e patëm, dhe nuk ditëm ta mbanim. Providenca na e la ta mbanim për gati një shekull, dhe eksperimenti i bashkëjetesës mes nesh e shqiptarëve dështoi me sukses të plotë.” Mirëpo, jo, ata nuk e shohin kështu. Ata e shohin si Novak Djokovici. Që s’e ka për gjë të këndojë në vitin 2020: Kush të largon ty nga shpirti im Kosovë? Fiu! Kosova i është shndërruar në një demon që ai e ka ende në shpirtin e tij. Ky njeri duhet egzorçizuar. Shoqëria serbe në përgjithësi duhet egzorçizuar. Duhet ta nxjerrë prej shpirtit të vet “demonin” Kosovë. Dhe pas kësaj nuk është se do shpëtojë Kosova. Jo, do shpëtojnë serbët vetë. Do shpëtojnë një herë e mirë./abcnews.al

nano-monologu.jpg
ger ta12:07 | 11/01/2020

Mustafa Nano në monologun e tij në “Provokacija” është ndalur te çështja e dëbimit të nësuesit turk, Harun Çelik nga Shqipëria.

Mes të tjerash, Nano zbulon sipas tij Çelik u dëbua nga vendi  sepse kryeministri Rama nuk ka fuqi “t’ia prishë Erdoganit”.

Teksa e quan poshtërsi, Nano i kërkon mësuesit turk falje publike në emër edhe atë atyre që mendojnë si ai.

Monologu i plotë nga Mustafa Nano:

Në datën 1 janar, një shtetas turk me emrin Harun Çelik, i hipi një avioni të linjës Air Albania, dhe u kthye në vendin e tij, në Turqi. Por nuk u kthye si një udhëtar i zakonshëm. Nuk u kthye as me dëshirën e tij. Përkundrazi, u kthye pa dëshirën e tij. Dhe u kthye në pranga. Ishin autoritetet shqiptare që ua dorëzuan atyre turke. Ndonëse ai iu tha: “Ju lutem, mos më çoni në Turqi, pasi unë jam gylenist, dhe si i tillë, jeta ime është në rrezik”,  autoritetet tona as që deshën t’ia dinin. Ato bënë çfarë iu kërkua nga Ankaraja. E bënë këtë me ngut, me zell, në shkelje të procedurave ligjore që ekzistojnë në Shqipëri.

Ai iu dorëzua autoriteteve turke në Rinas vetëm disa orë pas marrjes së vendimit për largimin e tij. Vetëm disa orë, në një kohë që duheshin pritur disa ditë, në një kohë që duhej pritur ankimimi i tij ndaj këtij vendimi. Pse u veprua kështu? U veprua kështu, sepse kryeministri shqiptar nuk ka fuqi t’ia prishë Erdoganit. Nuk ka fuqi t’i thotë: “I dashur Rexhep, të kam xhan e të kam shpirt, dhe ti e di që nuk të gënjej kur them se të kam xhan e të kam shpirt, por këtë gjë mos ma kërko. Këtë gjë nuk ta bëj dot, pasi së pari kjo është një gjë që vendoset nga gjykatat tona, dhe së dyti unë nuk kam ndërmend të dal kundër qëndrimeve të SHBA-ve në këtë pikë, pasi SHBA-të janë aleati ynë i madh, pa kushte, për jetë. Edhe juve turqit jeni aleatët tanë, jeni shumë të rëndësishëm madje, por nuk jeni më të rëndësishëm sesa amerikanët.”

Kjo do të ishte alamet alibie për Ramën. Por ai nuk e shfrytëzoi këtë alibi. Sepse për të është më e rëndësishme t’i bëhet rrogoz Erdoganit.

Harun Çelik, me profesion mësues, është në Turqi tanimë. Askush nuk e di se çfarë do të ndodhë me të. Dhe mua më vjen që, në emër të të gjithë atyre shqiptarëve që këtë punë e shohin si unë, t’i kërkoj falje publikisht.

“Të kërkoj ndjesë i dashur Harun! Nuk është se më dhemb kauza jote. Madje, në do ta dish, as që më bëhet vonë për kauzën tënde. Jo për gjë, por nuk e kam të qartë deri në fund se çfarë jeni ju gylenistët e për çfarë luftoni e sakrifikoni. Por unë mendoj se shoqëria shqiptare, dhe sidomos shteti shqiptar, duhet të të merrte në mbrojtje, duhet të të jepte azilin politik. Sepse dikush mund të dorëzohet në duart e dikujt që thotë: ma jepni se dua ta gjykoj mbi bazën e provave që kam mbledhur, por nuk mund të dorëzohet në duart e dikujt që thotë: ma sillni këtu terroristin. Sepse kështu i bie që tjetrit i është dhënë dënimi pa u bërë gjyqi.

Edhe njëherë, të kërkoj ndjesë, i dashur Harun, për këtë poshtërsi të kryer nga autoritetet e shtetit tim!”/abcnews.al

dritan-shano-provokacija-1280x714.jpg
nev ila22:16 | 07/01/2020

Ekonomisti Dritan Shano ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në Provokacija me Mustafa Nanon.

Dritan Shano ndau me publikun opinionet e tij në lidhje me atë çfarë po ndodh në arenën ndërkombëtare politike por edhe në vend. Si anëtar i Partisë Demokratike Shano tregoi se si dukeshin në këndvështrimin e tij liderët politikë të vendit.

Pjesë nga biseda në studion e Provokacija:

Dritan Shano: Sjellja e Ramës nuk ka lidhje me qeverisjen por me pushtetin. Bllokimi i mendjes së shqiptarit me imazhin e vet, me poturet e veta, me komunikimin e vet me specie jo njerëzore, e bën këtë që shqiptari mos të ketë kohë të mendojë po të merret vetëm me atë që ai servir. Ndoshta i është rritur popullariteti por kjo shkon në proporcion të drejtë me largimin e shqiptarëve nga vendi. Të dy këto gjëra janë të lidhura me njëra tjetrën. Ai ka këtë sjellje sepse ka PR kështu dhe se kështu është, pra janë të dyja të kombinuara.

Mustafa Nano: Për tu kthyer te diskutimi për Kodin Zgjedhor, prisja nga opozita që ti fokusonte energjitë e veta në këtë gjë, mirëpo nuk po e shoh këtë gjë, cfarë ndodh?

Dritan Shano: Mendoj që PD do duhet ti kishte bërë ato propozime. Por kjo vjen nga pozitat e një njeriu që guxon të mendojë me kokën e vet. Dritan Shano ka mandatuar Lulzim Bashën të merret me këtë punë. Si anëtar i këshillit kombëtar, si anëtar i Partisë demokratike kam hedhur votën që ta kem kryetar. Është detyra e kryetarit ta zgjidhë, të propozojë dhe të merret me këtë gjë, nuk dua të diskutoj për temporitmin që ai zgjedh pasi është strategji e tij kjo gjë, është risku i tij. Ai në një moment tjetër do të tentojë të rizgjidhet dhe nëse nuk më ka dhënë mua ato produkte që unë pres prej tij, njëri nga këto është propozimi për Kodin Zgjedhor, atëherë unë do të mendohem dy herë përpara se ti hedh votën nesër, çfarë vlere ka kjo për Bashën? Zero! Sepse mendoj që brenda partisë do të ketë njerëz të tjerë që nuk do i japin peshën që i jap unë kësaj çështjeje.

Mustafa Nano: Po nëse në 100 gjëra që Basha duhet të bëj, ai ka bërë vetëm 1, a ka mundësi që masa e madhe ta largojë nga drejtimi?

Dritan Shano: Unë mendoj që po, sepse të gjithë hedhin votën atje. Votën e lexojnë anëtarët e Partisë Demokratike dhe Partia Demokratike në këtë mes ka çfarë ti tregojë çdo force politike tjetër, sepse në ndryshonim nga të gjithë forcat e tjera politike, në PD zhvillohen zgjedhjet në mënyrë të rregullt. Në PS më kujtohet që që prej 2009 nuk ka më zgjedhje. Ajo që po ndodh në Shqipëri është që janë po të njëjtët njerëz prej 30 vjetësh, po të njëjtat fytyra. Problemi i Shqipërisë dhe mungesa e aktivizmit individual është pikërisht kjo gjë , që ne na është bërë normale tashmë që dikush na rri sipër kokës prej 10 apo 20 vjetëve. Këto gjëra nëpër botë nuk ndodhin, ne prodhojmë përsëri zota, të vegjël por përsëri zota. /abcnews.al

nano.jpg
ger ta21:09 | 07/01/2020

Mustafa Nano në monologun e tij për këtë javë në “Provokacija” është ndalur sërish te muzika e lehtë.

Sipas Nanos, ai por edhe gjenerata e tij e kanë të vështirë ta kuptojnë një këngë të muzikës së  lehtë shqiptare pa parë edhe tekstin.

Si ilustrim moderatori solli italianin Fabrizio de Andre dhe këngën e tij “Bocca di rosa”. Sipas Nanos tek kjo këngë del në pah vlera e veçantë e tekstit, dhe është leksion i mirë për shumë kantautorë shqiptarë.

Unë një këngë të muzikës së lehtë e kam të vështirë ta kuptoj pa tekstin, apo ta marr të shkëputur nga teksti. Kam përshtypjen se ka edhe shumë njerë të tjerë që ashtu si edhe unë një këngë të bukur të muzikës së lehtë nuk e kuptojnë dot pa një tekst të bukur. Ndoshta këta njerëz njësoj me mua janë pjesë të një gjenerate të caktuar dhe prandaj kanë këtë qasje. Por ndoshta kjo vjen edhe prej faktit që kanë qenë ndjekës të një tradite të huaj, ku teksti shenjëtrohet në mënyrë të veçantë.

Për ilustrim po marr emrin e një kantaautori italian Fabrizio de Andre dhe për ilustrim por marr një këngë të tij, “Bocca di rosa”. Është një nga këngët e bukura, ka një tekst të bukur. Me këte jam marrë në stand up-in tim të fundit.

Kush di italisht mund ta shijojë në mënyrë të plotë këtë këngë, ku del në pah vlera e veçantë që ka teksti në një këngë te muzikës së lehtë. Sipas meje ky është një leksion i mirë për shumë kantaautorë shqiptarë. Ky ishte monologu im për sonte”, shprehet Nano./abcnews.al

m-nano.jpg
ger ta07:06 | 28/12/2019

Situata politike në Kosovë, pasi vendi është ende pa një qeveri, ishte tema e monologut të Mustafa Nanos në “Provokacija”.

Nano është shprehur se lideri i LDK, Isa Mustafa duhet të japë dorëheqjen, pasi gjendja e tij fizike nuk është e mirë.

Mustafa e ka pranuar vetë një gjë të tillë publikisht, ndërsa  Nano u shpreh se këto ditë Mustafa është parë duke ecur me një patericë në dorë në rrugët e Prishtinës, në tentativë për të arritur marrëveshjen.

Teksa i ka uruar shërim të shpejtë, Nano ka theksuar se Mustafa duhet të japë dorëheqjen, pasi nuk është i pazëvendësueshëm.

Mesazhi i plotë i Mustafa Nanos:

Në Prishtinë pas zgjedhjeve të fundit të cilat u fituan nga VV dhe nga LDK-ja, duke parë që ato të dyja janë partitë që kanë vendosur të negociojnë, ka kohë pra që kanë filluar negociatat. Gjatë kohës që këto negociata janë zhvilluar ne kemi pasur mundësi të shohim, përveç të tjerash nëpër rrugët e Prishtinës zotin Isa Mustafa të ecë ngadalë, shumë ngadalë, gati-gati të zvarrisë këmbët e veta për të shkuar diku, apo për tu larguar. Ka patur gjithmonë në dorën e djathtë një patericë, tek e cila është mbështetur dhe në krahun e majtë ka pasur një person që e mbajtur për krahu dhe e ka ndihmuar që të ecë. Ai është i sëmurë, këtë gjë e ka pranuar vetë publikisht, ka pothuajse 2 vjet, vuan një sindromë e rrallë që quhet “Guillain Barre” dhe ka të bëjë me një dobësim muskulor që përparon me ritme të shpejta.

Pra është një sëmundje problematike në rrethanat në të cilat ndodhet Isa Mustafa. Ai ka mundur të frenojë përparimin e kësaj sëmundje në sajë të kurave dhe në sajë të kujdesit të mjekëve për fat të mirë mendjen e ka qiqërr sepse sëmundja nuk ka afektuar procesin e tij të të menduarit dhe kjo është ok, por fizikisht është i pamundur. Në vend të tij unë do të jepja dorëheqjen dhe do të tërhiqesha nga politika dhe do të fokusohesha tek shëndeti im personal, është një gjë që do ta bëja dhe nuk do shihnja asnjë në botë pse të mos e bëja sepse funksionet e Isa Mustafës në këtë rast dhe detyra që ai ka si kryetar i LDK-së një nga më të rëndësishmet. Kjo detyrë kërkon energji fizike, që Isa Mustafa sot nuk i ka.

Unë mendoj se ai duhet ta kishte dhënë dorëheqjen sepse ai mund të zëvendësohet, të gjithë njerëzit në këtë botë janë të zëvendësueshëm. Vetëm profetët nuk janë të zëvendësueshëm, mirëpo, profetët kanë  një mandat që ua jep tjetërkush. Edhe profet është ai tjetërkushi që unë ju përmenda që mund t’ua heqë mandatin, të gjithë të tjerët janë të zëvendësueshëm dhe unë dua të them se Isa Mustafa nuk është profet, edhe ai vetë e di që nuk është profet. Isa Mustafa nuk është as Buda, nuk është as ndonjë perandor, ndonjë mbret, diktator se edhe këta për arsye të ndryshme e kanë të vështirë të japin dorëheqjen. Ai nuk është as Papa i Romës, ndonëse edhe Papa për arsye shëndetësore ka ndodhur që ka dhënë dorëheqjen. Pra Isa Mustafa mund të zëvendësohet, sipas meje ka gjithmonë kohë që ai të japë dorëheqjen dhe duhet ta bëjë këtë për të mirën e partisë së vet, familjes së vet dhe mbi të gjitha për të mirën e vetë që unë ia urj nga studioja e “Provokacija” nga thellësia e zemrës sime, shërim të shpejtë dhe të plotë. Mirëpo, deri atëherë do të ishte mirë që ai të jepte dorëheqjen sepse e gjitha kjo që po ndodh përveç të tjerash është pak groteske dhe qesharake. Është qesharake të shohësh një lider politik që vjen vërdallë, stërmundohet dhe torturohet, vjen vërdallë nëpër rrugë për të bërë disa negociata që fare mirë mund t’i bënte dikush tjetër.

Përsëris edhe njëherë, shërim të shpejtë dhe të plotë zotit Isa Mustafa. Ky ishte monologum im për sonte. /abcnews.al

 

 

 

 

sara-bajraktari.jpg
nev ila23:01 | 27/12/2019

Fituesja e çmimit të tretë në Festivalin e këngës në RTSH, këngëtarja 16 vjeçare Sara Bajraktari, ishte e ftuar mbrëmjen e sotme në studion e Provokacija, me gazetarin Mustafa Nano.

16 vjeçarja ndau me publikun, ndjesitë dhe emocionet që kishte përjetuar, jo vetëm në festivalin e këngës, por edhe gjatë performancave të ndryshme, në skena të tjera.

Përveç kësaj, këngëtarja e re tha se nuk e priste të vlerësohej me çmimin e tretë, duke qenë se konkurronte me emra të mëdhenj të muzikës shqiptare, në festival.

Pjesë nga biseda:

Mustafa Nano: Çfarë bëtë pas fitores?

Sara Bajraktari: Qava që të lirohesha..më vonë sigurisht që po gëzoja.

Mustafa Nano: Skena a ju jep emocion?

Sara Bajraktari: Shumë..

Mustafa Nano: Në momentin që këndoni në skenë a i shihni spektatorët apo nuk e keni mendjen fare tek ata?

Sara Bajraktari: Unë futem në personazhin e këngës, harrohem aty, fokusohem diku dhe thjesht këndoj këngën e mundohem ta përcjell te publiku.

Mustafa Nano: Dmth e supozoni sallën bosh?

Sara Bajraktari: Nuk e marr parasysh fare, nuk e llogaris.

Mustafa Nano: Këtë këngë e ka bërë Adrian Hila?

Sara Bajraktari: Po…

Mustafa Nano: Ishte Adrian Hila që të zgjodhi ty apo ja kërkove ti këngën?

Sara Bajraktari: Unë mund t;ia kërkoja këngën dhe mund të mos më zgjidhte por që jam shumë e lumtur që mori përsipër të realizojë këngën time.

Mustafa Nano: Sa kohë duhet të realizoni këngën?

Sara Bajraktari: Orkestrimi dhe muzika është në dorën e kompozitorit, ndërsa këndimi është pjesa ime që sigurisht kërkon shumë prova.

Mustafa Nano: Cili është këngëtari shqiptar që ju e çmoni?

Sara Bajraktari: Egzona Ademi dhe Aurela Gace./abcnews.al

 

provokacija-monologu.jpg
nev ila09:21 | 25/12/2019

Do ju kallëzoj disa fotografi. Fotografia e parë është fotografia e Sali Berishës me Simon Stefanin. Burri i shkurtër në mes, me syze është Simon Stefani.

Është një fotografi tjetër ku ka dalë Berisha me Hysni Kapon.

Siç e thashë janë foto të vjetra, dhe nuk i kam nxjerrë këtu për të diskretituar Sali Berishën.

Po marr guximin të them se fotot janë OK, sepse jam i sigurtë që kanë qenë me mijëra njerëz, që kanë dashur të jenë në vendin e Sali Berishës, kanë dashur të jenë në këto foto.

Rrethanat e kanë dashur që në këto foto të jetë Sali Berisha.

Është dhe një tjetër foto e famshme ku Sali Berisha ka dalë në foto me familjen e Enver Hoxhës, shihet që janë në një barkë të thjeshtë, duhet të jenë në Drilon.

Është dhe një foto tjetër ku Sali Berisha është po me familjen e Hoxhës, por në një dhomë, në një shtëpi. Duhet të jetë me siguri shtëpia e ndonjërit prej fëmijëve të Enver Hoxhës.

Këto foto nuk i kam ekspozuar sot, për të kritikuar apo qortuar apo denigruar Sali Berishën. E përsëris, për mua këto foto janë Ok-ej për të njëjtën arsye që iu thashë.

Kanë qenë me mijëra shqiptarë që do të donin të ishin në vendin e Sali Berishës, sidomos në rrethanat e fotos së fundit, pra paranë familjes së Enver Hoxhës.

Mund të pranohet gjithashtu që ky njeri ka qenë 25 vjet anëtar i Partisë së Punës së Shqipërisë, mund të pranohet, mund të jetë Ok-ej dhe ky fakt.

Mund të jetë Ok-ej edhe fakti që ka qenë sekretar i organizatës bazë në ndërmarrjen ku ka punuar, në spitalin që ka ekzistuar atëherë në Tiranë.

Mund të pranohet edhe fakti që, ndonëse ka qenë me këtë lloj biografie dhe këtë lloj backgroundi, ky njeri u zgjodh dy herë President i Republikës, ky njeri ishte 2 mandate Kryeministër i Republikës së Shqipërisë, dhe kjo është Ok-ej.

Po çfarë nuk mund të pranohet? Është një gjë tjetër.

Nuk mund të pranohet që mbështetësit e këtij njeriu, si psh. Gazmend Bardhi, Tomorr Alizoti, Agron Tufa, apo të tjerë, ti vërsulen sot një personi si Arben Kraja të cilin unë nuk e njoh, këto kohë e mora vesh se paska një njeri që quhet Arben Kraja dhe që është zgjedhur në krye të SPAK-ut.

Nuk mund të pranohet që këta njerëz ti vërsulen Arben Krajës,  dhe ti vërsulen për faktin, që Arben Kraja 30 vite të shkuara, ka qenë prokuror, dhe nga pozitat e prokurorit ka dënuar mbi bazën e ligjeve të shpifura të diktaturës që ishin në fuqi.

Ka vendosur dhe mbi bazën e mendësive të veta komuniste, por në këtë rast jam i bindur se ka qenë mbi bazën e ligjeve që kanë qenë të shkruara, dhe që për mua kanë qenë ligje të shpifura. Mbi bazën e atyre ligjeve ka dënuar disa njerëz për moralin e tyre antikomunist.

Ti vërsulen këtij njeriu ata njerëz, për të cilët unë fola, që kanë qenë mbështetës të atij njeriu që unë fola, kjo është për të marrë malet.

Kjo është për të marrë ekzilin, kjo është arsye për të marrë ekzilin. Kështu që unë po e mbyll me një pyetje;

Si ka mundësi që këta njerëz janë të provokuar, që sot në krye të SPAK-ut është Arben Kraja, që paska qenë prokuror në vitin e fundit të dikaturës komuniste? Për mua qofshin këta që janë!./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono