mustafa nano

hila.jpg
G. P.21:30 | 26/03/2019

I ftuar në emisionin “Provokacija”, gazetari dhe ish-diplomati Dritan Hila komentoi Kongresin e Partisë Socialiste që u zhvillua më 23 Mars. Ai e cilësoi si një shfaqje force mitingun e PS-së. Sipas Hilës, e gjitha ia ka vlejtur për Ramën.

“E mban mend pas 21 Janarit, kur Berisha kërcënoi me një shfaqje të njëjtë forcë, që të mblidhte njerëzit e tij, që të dilnin në shesh si një antimiting të protestave të PS. Ndërhyri ambasadori Arvizu, që i kërkoi të mos i bënte dhe mbas asaj e cilësoi burrë shteti. Rama mendoj që ka bërë të njëjtën gjë, për të treguar që jo vetëm ju keni njerëz, në mënyrën soft. Nuk nxorri njerëz që të protestonin dhe të përlesheshin me policinë dhe të lëshonin thirrje kundër opozitës. Ishte një tregues force i Ramës. A vlen politikisht? Mendoj që politikisht, parë me sytë e Ramës ka vlejtur se vazhdimisht opozita ka thënë që kjo qeveri ka marrë fund, kjo qeveri nuk ka shumicën, është e drogës, e krimit, ka blerë votat në parlament, nuk paraqet shifra për këtë. Biles unë i kam thënë përfaqësuesve të PD-së kur i kam pasur të ftuar në “Arena” që përveç vitit 2016 që shifrat e drogës, e eksportit të hashashit patën rritje. Ndërsa periudha e eksportit është e njëtë le të themi që nga koha kur filloi të njihej ky fenomen. Rama thjesht u tregoi forcën sepse në fund të llogarive, të gjitha këto akuza nuk do kalojnë në një gjykatë, por filtrin e votuesve dhe patjetër i duhej një miting për të karikuar njerëzit e Tiranës”, tha ai.

Ndërkohë, sipas Hilës, Rama është i fuqishëm politikisht për momentin. Ai ka komanduar me dorë të hekurt sipas tij.

“Rama është në një ditë beteje të tijën. Është ndër ato betejat e vështira që në një mandat edhe i bën edhe s’i bën. Për shembull Rama në mandatin e parë nuk pati ndonjë betejë. Kjo është betejë reale, siç pati Berisha 21 Janarin. Rama nuk më rezulton që është i dobët për momentin. Nuk është i dobët politikisht, ka forcën më të madhe politike të vendit. Historikisht e ka nën komandë me dorë të hekurt. E ka bërë shkëmb graniti rreth vetes. Unë di eksponentë të saj që flisnin kundër Ramës, sot i kanë ndërprerë të gjitha të folurat dhe janë bërë grusht monolit rreth Ramës se e kuptojnë që me humbjen e Ramës nuk është se do vijë një forcë tjetër, por do vijë PD dhe ata nuk e duan që të vijë PD, siç do dhe një pjesë e elektoratit. Dhe këtu është një budallallëku i opozitës shqiptare, nga ajo që nuk entuziazmon shumë njerëz”, u shpreh Hila./abcnews.al

dritan-hilaa123.jpg
G. P.21:13 | 26/03/2019

Moderatori Dritan Hila e konsideron djegien e mandateve nga ana e opozitës si një budallallëk. Sipas tij, edhe njerëz të ndryshëm brenda të djathtës nuk e kuptojnë logjikën e daljes nga parlamenti.

Nga emisioni “Provokacija”, ai theksoi se me këtë veprim i është lënë dorë e lirë kryeministrit Rama.

“Ne kemi ca njerëz që kanë dalë nga sistemi, një klasë politike që nuk e ka kuptuar se ça është ky sistem. Dalin nga sistemi, dalin nga parlamenti. Unë kam takuar njerëz, të cilët janë të djathtë dhe vijnë nga shtresa e të persektuarve, të cilët këtë nuk kuptojnë dhe nuk i japin dot një logjikë, dalja nga sistemi. Mua më duket Muçi se është një budallallëk tipik shqiptar dhe tani po përpiqen që të gjejnë një veshje evropiane. Janë lëshuar lart e poshtë për të treguar që na ka thënë dikush ne për arsye strategjie nuk po përmendim, janë tipike budallallëqe shqiptare të teorive komplotiste. Në fakt është një budallallëk shqiptar dhe kanë dalë nga parlamenti dhe tani nuk dinë. I kanë lënë dorë të lirë një njeriu që pikërisht këtë ëndërronte, që t’i dilnin nga parlamenti. Mos harroni se kanë për t’u bërë ligje në këtë parlament që kanë për t’i vuajtur shqiptarët në qoftë se nuk merr një rrugëzgjidhje.

Ky veprim i opozitës, në mos veprime të tjera banale nga mbrapa banale, që në përgjithësi janë banale, nuk kishte një shkak të dukshëm dhe objektiv për të dalë nga parlamenti, tha Hila.

Hila komentoi edhe reformën në drejtësi. Sipas tij, Rama nuk po e zë drejtësinë, por po ia merr ish-kryeministrit Berisha.

“Sa për këtë që thoni që po e zë Rama le të jemi më realistë. Nuk po e zë Rama. Po ia merr Berishës, Rama sepse deri tani drejtësia ka qenë me njerëz të Berishës. Kanë mbizotëruar njerëzit e Berishës. Unë shpresoj që në gjithë këtë reformë të dalë SPAK-u. Që të gjithë i tremben SPAK-ut dhe nuk më tremb ajo se një prokuror që ka fituar SPAK-un nuk është në gjendje të justifikojë një shtesë pallati që ka bërë. Mendoj që SPAK-u është dorë e amerikanëve. Biles sa më mirë që këta prokurorë janë pak të kompromentuar. Unë mendoj që është gjë e mirë se ishin amerikanët që u përqendruan te SPAK-u dhe duan të shmangin këto problematika. E kanë më kollaj që të heqin kontrollin partiak dhe të fusin kontrollin e prokurorisë”, tha moderatori i njohur./abcnews.al

mustafa-nano-2.jpg
G. P.20:15 | 26/03/2019

Mustafa Nano e konsideron shumë të mirë thirrjen që i është bërë Lulzim Bashës në lidhje me çështjen e lobimit të PD-së. Kjo është një çështje që duhet sqaruar dhe hetuar sipas moderatorit të emisionit “Provokacija”.

Mirëpo, ai thekson se përpara tij duheshin thirrur kreu i qeverisë ose ndonjë ministër pasi janë ata që mbajnë qesen e parave publike prej 6 vitesh dhe janë ata që kanë abuzuar me shpenzimet sipas tij. Si rast, Nano mori shembull investimin te Unaza e Re.

“Prokuroria ka thirrur Lulzim Bashën për disa pagesa të çuditshme të bëra gjatë zgjedhjeve të fundit, të cilat nuk figurojnë në listën e shpenzimeve të bëra gjatë fushatës nga kjo parti. Bëhet fjalë për 650 mijë dollarë të përdorura për lobim. Dhe prokuroria ka bërë shumë mirë që e ka thirrur Bashën. Kjo punë duhet sqaruar dhe hetuar. Ne duhet të marrim vesh se nga kanë dalë këto 650 mijë dollarë, në dorën e kujt kanë shkuar, dhe për ç’qëllim i janë dhënë atij që i janë dhënë. Prandaj, përsëris, bravo prokuroria. Ju lumtë!

Mirëpo, një pyetje lind: Bashën gjetën këta për të thirrur të parin? Në rrethanat që ca njerëz të tjerë mbajnë prej 6 vitesh nën kontroll qesen e parave publike dhe i kanë shpenzuar këto para në mënyrën më abuzive të mundshme, pritej nga prokurorët të thërrisnin një prej ministrave të qeverisë, apo vetë kryeministrin. Dhe në këtë rast fjalën “abuzive” nuk është se e lëshoj kuturu. Jo, abuzimi është i provuar. Më i fundit është ai i investimit te Unaza e Re, ku abuzimi doli sheshit. Dhe nuk është ndaluar askush nga prokuroria. Madje, as që kemi ndonjë informacion se çfarë bëhet me hetimin e kësaj bëme korruptive spektakolare.

Por ky është vetëm një rast. Rastet e përdorimit abuziv të pushtetit nga kjo maxhorancë e nga ky kryeministër janë të pafundme. Mjaft të përmendim faktin që nuk ka një tender, në të cilin oferta fituese të mos jetë e barabartë, ose pothuajse e barabartë, me shumën e vlerës limit të përcaktuar nga Agjencia e Prokurimit Publik. Pothuajse në të gjitha rastet pra, nëse vlera e fondit limit është iks lekë, oferta fituese është iks minus ca qindarka. Dhe nuk ka asnjë hetim për tenderime të tilla, të paktën për të na thënë që plasini sytë, nuk ka asnjë provë korrupsioni, thjesht biznesmenët, që të gjithë biznesmenët që konkurrojnë, janë magjistarë, që i bien në kokë, pam, shumës së vlerës limit të investimit”, tha ai.

Hetimi i Bashës sipas Nanos është një lojë politike dhe prova e qartë që prokuroria është vegël e kryeministrit.

“Të hetosh Bashën është OK, pasi Basha e ka zakon abuzimin, gjë që e ka treguar me kohë, por në të njëjtën kohë të mos hetosh Edi Ramën, të mos hetosh asnjë zyrtar të lartë të kësaj administrate, e cila është më e korruptuara në historinë e shtetit shqiptar dhe për këtë nuk ka nevojë për prova, ky është një fakt që dihet ashtu si dihet që Edi Rama e ka shtëpinë në Surrel, të mos hetosh pra asnjë zyrtar të lartë të kësaj qeverie është një pesë me hiç. Hetimi i Bashës në këtë rrethanë është një poshtërsi, është një lojë politike. Hetimi i Bashës, për mua, edhe pse duket se është një hetim i drejtë, pasi edhe këtu abuzimi duket sheshit, është megjithatë prova më e qartë se kjo prokurori është vegël qorre në duar e Edi Ramës”, tha Nano. /abcnews.al

lefter-maliqii.jpg
G. P.21:13 | 22/03/2019

Beson se në vitin 2021 do të jetë sërish deputet. Është kjo deklarata e deputetit Lefter Maliqi nga studioja e emisionit “Provokacija”. Deputeti, i cili zëvendësoi në parlament një nga deputetët pas dorëzimit të mandateve tha se nuk dihet nëse do të jetë me PD-në apo PS-në.

Mustafa Nano: Në 2021-shin Lefter Maliqi do jetë deputet i PS-së?

Lefter Maliqi: Po. Besoj se do jem deputet.

Mustafa Nano: I PS-së?

Lefter Maliqi: S’e di! Aktualisht jam te PD. Unë i mbështes simpatizantët e PD-së, unë thjesht kam thënë që nuk jam me frymën e lidershipit. Jo me emrin personal, por me lidershipin në PD.

Më tej, Maliqi tha në “Provokacija” se nëse do të jetonte Sokol Olldashi, do të drejtonë selinë blu. Përsa i përket marrjes së mandatit, Maliqi theksoi se Partia Demokratike ia ka pasur borxh.

“Po të ishte Sokol Olldashi në PD unë jam më se i bindur që do ishte në krye të PD-së dhe më se i bindur që PS nuk do ishte sot në këtë qeverisje.

Është e qartë, e saktë dhe e prerë. Mendonin se nuk do të futeshin të tjerët në parlament dhe mendonin që duke djegur mandatet jemi më pranë zgjedhjeve të parakohshme. Zhgënjimi doli dhe i pari qe Luan Rama që doli dhe u shpreh se Kushtetuta nuk e lejon ne do kthehemi prapë sepse ishin të sigurt që parlamenti nuk do mbushej me deputetë të radhës, pavarësisht se sa do rrimë. Për mua nuk e kam ndonjë qejf të madh që vajta deputet, por për mua duhet të ketë marrëveshje pavarësisht se mandati im është më i mirë dhe përfaqësues se atij që ishte deputet para meje. Dhe është krenari, PD ma ka pasur borxh në 2013-n dhe kësaj radhe kam thënë që ma ka dhënë vetë zoti Basha mandatin”, tha Maliqi./abcnews.al

arben-duka.jpg
G. P.20:29 | 22/03/2019

Poeti Arben Duka ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Provokacija” në ABC News. Ai u pyet nga moderatori Mustafa Nano nëse mendon se Enver Hoxha do mbetet në histori si një njeri i rëndësishëm.

Për poetin kjo është e padiskutueshme, por theksoi se nuk e di se si do të interpretohet kjo gjë. Ai u shpreh se edhe pse ka qenë kritik me sistemin komunist nuk e shan Enver Hoxhën sepse ka vdekur.

Mustafa Nano: Ti mendon se Enver Hoxha do mbetet në histori si një njeri i rëndësishëm?

Arben Duka: Pa diskutim. As nuk diskutohet. Ka hyrë në çdo enciklopedi të botës. Pastaj se si do të interpretohet atë unë nuk e di.

Mustafa Nano: Ka qenë diktator?

Arben Duka: Patjetër. Shteti i diktaturës së proletariatit.

Mustafa Nano: Kjo është OK për ty?

Arben Duka: Ç’vlerë ka që është apo s’është për mua? Ajo ka ndodhur ato vite dhe ka funksionuar. Problemi është që unë nuk kam qenë ndonjëherë komunist me teserë as atëëherë, as tani. Kam qenë shumë kritik me atë sistem, por nuk e shaj Enver Hoxhën sepse ai ka vdekur se nuk jam legen./abacnews.al

mustafa-nano123.jpg
G. P.19:28 | 22/03/2019

Reforma në drejtësi ishte tema në të cilën u ndal në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija” Mustafa Nano. Sipas tij, ndërkombëtarët sa herë që duan të flasin mirë për Shqipërinë kujtojnë reformën në drejtësi.

Në fakt, sipas Nanos, reforma është duke ecur edhe pse ngadalë. Megjithatë ka një gjë që e komprometon atë. Kjo sipas moderatorit është debati politik që e ka shoqëruar qysh prej fillimit. Nano u shpreh se është krijuar një përpjekje për të pretenduar se mazhoranca do ta kontrollojë atë për të shpartalluar pjesëtarët e opozitës.

Megjithatë për Nanon kërcënimet që bën mazhoranca me reformën në drejtësi ndaj opozitës janë mënyra më e mirë për ta diskretituar reformën. Ai bën thirrje që anëtarët e mahzorancës t’i jepnin fund kësaj loje, pasi nëse SPAK dhe BKH do të veprojnë, edhe ata kanë arsye të mos e bëjnë gjumin e qetë.

Monologu i plotë:

Ambasadorët, dhe të huaj të tjerë që merren me ne, sa herë që u duhet të flasin mirë për Shqipërinë, ndalen te reforma në drejtësi. Madje, edhe këto ditë, kur protestat e opozitës krijojnë përshtypjen se Shqipëria është në zgrip të ndonjë humnere, të huajt vijojnë të flasin për progresin që ka bërë Shqipëria dhe si ilustrim sjellin reformën në drejtësi. Duket sikur duan të na mbushin mendjen se kjo reformë, qoftë edhe e vetme, ja kështu si është, një margaritar në mes të një kapice hedhurinash, do t’iu mjaftojë atyre për t’i dhënë OK-in kërkesës sonë për të marrë statusin e vendit kandidat për në BE. Dhe nuk është çudi që të jetë kështu. Anëtarësimi në klube e struktura të tilla ndërkombëtare, lëre se çfarë thuhet, nuk ka lidhje me suksesin lokal. Përkundrazi, ka lidhje me frikëra, pasigurira, llogarira, konjuktura ndërkombëtare. Ju kujtohet se kur u pranuam në NATO? Menjëherë pas shpërthimit të Gërdecit. Aq sa të bëhej të besoje se pa atë tragjedi të madhe të ngritur mbi një biznes korruptiv e mbi abuzimin e pastër me pushtetin politik, nuk do ta kishim atë “Miracle of Freedom”.  

Reforma vetë, në fakt, është duke ecur. Ngadalë e me probleme, duhet thënë, por kjo ngadalësi e këto probleme nuk duket se e komprometojnë reformën në tërësi. Është diçka tjetër që e komprometon atë, dhe kjo diçka tjetër është debati politik që ka shoqëruar qysh prej fillimit këtë reformë. Më saktë, është një përpjekje për të pretenduar një lloj patronazhi politik mbi reformën, me fjalë të tjera është ideja se kjo është një reformë e kërkuar nga mazhoranca, e bërë nga mazhoranca, me synimin strategjik për ta vënë sistemin e drejtësisë në duar të mazhorancës dhe me synimin imediat për të shpartalluar disa zullumqarë në opozitë. Kjo ide ka zënë vend në kokën e njerëzve edhe për shkak të sabotimit që ka dashur opozita t’i bëjë gjatë gjithë kohës reformës, e të një frike që është manifestuar te Berisha & Co. Por mbi të gjitha për shkak të lojës që ka bërë e po bën mazhoranca. Nuk ka ditë që të mos dalë dikush prej tyre e të thotë, duke iu drejtuar Berishës & Co: “Po vjen SPAK-u, po vjen, ja edhe pak, dhe qyqet ju pastaj ç’do hiqni!”

Tani, unë nuk e di se ç’do të bëjë SPAK-u, apo Byroja Kombëtare e hetimit. Por di një gjë tjetër ama, dhe këtë e di me siguri, di që këto kërcënime me shpatën e reformës që mazhoranca na e mban mbi kryet e kundërshtarëve të vet janë mënyra më e mirë për ta diskredituar e komprometuar këtë reformë. Prandaj, njerëzit e mazhorancës, Edi Rama i pari, do bënin mirë t’i jepnin fund kësaj loje, me të cilën nuk është çudi të mbajnë veten me gajret. Sepse unë nuk besoj që SPAK-u e Byroja Kombëtare e Hetimit po krijohen veç për t’i treguar vendin ndonjërit në opozitë. Unë besoj që këto struktura do të veprojnë kundër të gjithë atyre që kanë abuzuar me pushtetin. E nëse është kështu, njerëzit e mazhorancës kanë arsye gjithashtu ta bëjnë gjumin të paqetë. Dhe unë mendoj se të gjitha kërcënimet që ata bëjnë me armën e SPAK-ut e të BKH-së janë, më së pari, një mënyrë për t’i dhënë zemër vetes. Madje, as komprometimin e reformës nuk e kanë për synim. Komprometimi i reformës vjen si pasojë, s’ka gjë se dëmi është i madh, gjithsesi. /abcnews.al

provokacija.jpg
G. P.17:58 | 22/03/2019

Për të gjithë shikuesit e ABC News kemi një njoftim për emisionet e parashikuara për të premten.

Emisioni “Provokacija” do te transmetohet sot në orën 19:00 në ndryshim nga herët e kaluara pasi në orën 20:30 do të ndiqni emisionin “Pressing” para ndeshjes  Shqipëri-Turqi, që do luhet sonte në stadiumin “Loro Boriçi” në Shkodër .

Të ftuarit e sotëm në emisionin “Provokacija” janë ish-ministrja e jashtme Arta Dade, poeti Arben Duka dhe deputeti Lefter Maliqi./abcnews.al

mustafa-nanoo.jpg
ent ela20:28 | 19/03/2019

Monologu i kësaj të marte i Mustafa Nanos në Provokacija iu dedikua të gjithë atyre politikanëve të parritur, të kapur nga sindroma e Piter Panit siç i cilëson Nano, por që janë kthyer në problem kombëtar, pasi nuk duan ta lëshojnë nga duart politikën. Dhe në këto rrethana, sipas tij, ai është një i rritur psikopat. Por për kë e ka fjalën Mustafa Nano?

Monologu i plotë

Ne të gjithë i kemi mbushur mendjen vetes se me të mbushur 18 vjeç, bëhemi automatikisht të rritur, dhe harrojmë se në këtë mes kemi të bëjmë me një konvencion. Me fjalë të tjera, nuk është se domosdoshmërisht në këtë moshë bëhemi të rritur. Thjesht kemi rënë dakord të quhemi të rritur. Kemi rënë dakord, sepse na duhet të përcaktojmë një moshë kur bëhemi burra/gra, në mënyrë që të zgjidhim ca probleme të natyrës praktike që kanë të bëjnë me pyetjet: Kur i duhet robit të martohet, të votojë për herë të parë, t’i njihet e drejta për të pirë një gotë alkool, për t’i dhënë makinës, e në përgjithësi për të marrë vendime të rëndësishme e për të mbajtur përgjegjësi për vendimet që merr? Dhe në këtë funksion, mosha 18 vjeçare është përcaktuar si momenti i kalimit nga fëmija te i rrituri. Por përsëris, nuk është se të gjithë janë të rritur në këtë moshë. Ka ca që rriten edhe përpara kësaj moshe, ka të tjerë që rriten shumë më vonë, e ka edhe ca të tjerë që nuk rriten kurrë.

Sa thashë më sipër, mund të jetë një gjë, me të cilën mund të biem dakord pa ndonjë problem, nisur nga përvoja. Por nga dje, këtë e thotë edhe shkenca. Disa neuroshkencëtarë kanë provuar apo konfirmuar se truri i njeriut në moshën 18 vjeçare është në zhvillim e sipër, se në të njëzetat njeriu është ende në një proces pjekjeje mendore, dhe për rrjedhojë është lehtësisht i prekshëm edhe nga çrregullime të shëndetit mendor, nga frikëra, pasigurira, strese, ankthe, halluçinacione e gjendje të tjera më të rënduara psikotike. E me këtë, prindërit duhet të nxjerrin mësimin se shpesh nuk ka pse të alarmohen kur shohin fëmijët e tyre në të njëzetat që janë ende fëmijë, që janë ende të dobët, të brishtë, të cënueshëm, të rrëzueshëm, që nuk dinë çfarë bëjnë e pse e bëjnë. Ata thjesht janë duke u pjekur. Dhe vetëm në të tridhjetat, si rregull, truri i tyre mund të quhet tërësisht i zhvilluar.

Me këtë zbulim shkencor duhet të ndryshojnë edhe shumë gjëra, por mbi të gjitha duhet të ndryshojë qasja jonë. Do duhet të fokusohemi jo te grupet e njerëzve, siç jemi mësuar të bëjmë, por te individët, sepse secili individ ka një rrugë të tijën pjekjeje mendore, sepse kalimi nga fëmija te burri/gruaja nuk bëhet tak-fak, por bëhet i nuancuar, është një tranzicion i tërë që zgjat me vite, e në ndonjë rast me dekada. E në ndonjë rast tjetër akoma, ky tranzicion nuk ka të mbaruar. Pak të rritur kemi parë ne që sillen si fëmijë? Një ilustrim: E gjithë jeta politike në Shqipëri është e mbushur me të rritur të kapur nga sindroma e Peter Panit, dmth me të rritur që kanë mbetur fëmijë në atë Neverlandin e tyre. Dhe jo thjesht fëmijë trazovaçë e të llastuar si Peter Pani, por fëmijë të këqij, rrugaçë, të rrezikshëm, të cilët janë kapur pas lodrës që kanë zbuluar në një moshë të caktuar, pas politikës pra, dhe nuk duan ta lëshojnë këtë lodër nga duart. Dhe ju me siguri keni pyetur veten gjithë këto kohë: Si ka mundësi që sillen kështu? Hëm, në rastin më të pafajshëm, janë ende fëmijë. Nuk janë rritur. Dhe halli është se disa prej tyre nuk po japin shenja se mund të rriten. Do të vdesin pa u rritur. Dhe një i rritur që vdes fëmijë është një problem. Në rrethana normale është një problem për pak vetë, vetëm për familjen apo miqtë e tij. Por kur kapet pas lodrës, për të cilën unë fola, ai bëhet një problem për një komb të tërë. Lëre pastaj kur këtë lodër nuk e lëshon nga duart, jo sepse është fëmijë, por sepse është psikopat. Një i rritur psikopat. Për kë e kam fjalën? E kam për atë që keni ju në mendje. Po, po, për atë e kam./abcnews.al

 

PROVOKACIA-15-MARS-MONOLOGU-DHE-ARMAND-DUKA-PJESA-1.mpg_snapshot_05.56-1280x720.jpg
ent ela20:19 | 15/03/2019

Monologu i kësaj të premteje i Mustafa Nanos në Provokacija ishte konceptuar ndryshe nga herët e tjera. Sot protagoniste e monologut u bë një vajzë ekselente, por që ende nuk ka gjetur punë në Shqipëri dhe pse ka fituar një vend pune te platforma “Punë të mbarë”, fakti që ka përfunduar studimet në Rusi e penalizon.

Në bisedën të shkurtër në vend të monologut në Provokacija ajo denoncoi këtë fakt, por bëri edhe një apel.

Biseda e plotë

Mustafa Nano: Kush jeni ju?

Jonida Kalani: Përshëndetje unë quhem Jonida Kalani, një studente e sapodiplomuar.

Mustafa Nano: Jeni diplomuar ku?

Jonida Kalani: Në Rusi, në Moskë në universitetin “Miqësia e popujve”

Mustafa Nano: Keni bërë bachelor?

Jonida Kalani: Jo, kam përfunduar studimet Bachelor, master dhe doktoraturë në degën e Shkencave Politike.

Mustafa Nano: Keni mbaruar studimet me rezultate të mira?

Jonida Kalani: Jam pajisur me tre diploma ekselence të njehsuara edhe në Republikën e Shqipërisë.

Mustafa Nano: Dhe jeni kthyer në Shqipëri, kur?

Jonida Kalani: Në shtator 2018.

Mustafa Nano: Mund të mos ktheheshit po të donit?

Jonida Kalani: Po, shteti rus më ofroi mundësinë e punësimit si pedagoge në universitetin ku kam studiuar vetë, por zgjodha të kthehesha në Shqipëri dhe të jepja kontributin tim në zhvillimin e vendit.

Mustafa Nano: Studimet u financuan nga kush?

Jonida Kalani: Kam shkuar në Rusi me bursë nga shteti shqiptar, nga Ministria e Arsimit në vitin 2008 dhe për shkak të rezultateve të larta në Bachelor shteti rus më ofroi bursë për master dhe doktoraturë.

Mustafa Nano: Ju keni ardhur në Shqipëri dhe do filloni punë?

Jonida Kalani: Unë erdha për të filluar punë po hasa vështirësi në këtë proces dhe çelja e platformës punë të mbarë ishte mundësia e shumëpritur.

Mustafa Nano: Edhe aplikuat aty?

Jonida Kalani: Unë aplikova që ditën e parë të hapjes, ngarkova të gjithë dokumentacionin me 3 diploma ekesente të njehsuara në Republikën e Shqipërisë dhe u shpalla fituese .

Mustafa Nano: Keni fituar një vend pune?

Jonida Kalani: Jo fatkeqësisht nuk kam fituar, se kur shkova për të përzgjedhur vendin e punës rezultova në fund të listës së kualifikimeve.

Mustafa Nano: Nuk të shkon mendja se ju jeni me 3 ekselencë, po mos ata të tjerët kanë qenë me 4 diploma ekselence?

Jonida Kalani: Mbase, po atë platformë është marrë një VKM dhe në bazë të këtij vendimi unë rezultoj e kualifikuar, pasi Rusia ka dalë nga organizata OESD dhe pse zotëroj një diplomë doktorature renditem në fund të listës dhe pse jam diplomuar jashtë, sikurse janë shprehur se do i jepet përparësi studentëve jashtë shtetit, e vërteta është ndryshe.

Mustafa Nano: Ka paragjykime për ata që diplomohen në Rusi?

Jonida Kalani: Nuk do doja ta thoja këtë, por shpresoj që të jetë një vendim që do shqyrtohet në gusht në seancën tjetër hapjes së platformës, pasi mendoj që studentët që kanë studiuar jashtë e meritojnë këtë mundësi të jenë të parët në kualifikim në krah të studentëve që kanë mbaruar në BE dhe OESD.

Mustafa Nano: Keni provuar të komunikoni me kryeministrin Rama, ai ka dhe kanal komunikimi?

Jonida Kalani: Po kam provuar t’i dërgoj një mesazh në Whatapp, nuk e ka lexuar akoma. Kam shkruar në platformën “Shqipëria që duam”, por këtu nuk janë mbushur ende 10 ditët e kthimit të përgjigjes.

Mustafa Nano: Ju keni frikë se po penalizoheni për faktin se jeni diplomuar në Rusi?.

Jonida Kalani: Sipas VKM ky fakt më pengon, më rendit mua në fund të listës. Edhe pse Rusia ka qenë një nga vendet anëtare kryesore të OESD dhe mendoj se arsimi dhe politika nuk duhet të ngatërrohen me njëra-tjetrën.

Mustafa Nano: Ka shumë shqiptarë që diplomohen në Rusi?

Jonida Kalani: Ka shumë shqiptarë që vazhdojnë ende studimet në Rusi.

Mustafa Nano: Po të tjerë që janë kthyer ku janë, akne filluar punë?

Jonida Kalani: Ekzaktësisht nuk e di.

Mustafa Nano: Shpresoj që të gjeni sa më shpejt një vend pune dhe të mos jetë e vërtetë ajo që dyshoni, dhe shpresoj që kjo të jetë një keqkuptim dhe njerëz si ju të gjejnë hapësirë në administratën shqiptare e cila është e mbushur me militantë politikë.

Jonida Kalani: Shumë faleminderit, unë erdha këtu për të bërë një apel që studentët që kanë studiuar jashtë mos klasifikohen në bazë të shtetit, por në bazë të rankimit të universitetit në rang global dhe e dyta mesatarja e një studenti me bachelor nuk mund të krahasohet më një student që ka mbaruar doktoraturë, por të ketë një lloj tjetër klasifikimi.

Mustafa Nano: Unë do të shtoja që ka njerëz në administratë që paragjykojnë diplomën si në këtë rast që vjen nga Rusia dhe unë do ta denoncoj nga kjo studio dhe unë prandaj e kam ftuar këtë vajzë për të denoncuar këtë dukuri. /abcnews.al

 

 

PROVOKACIA-12-MARS-MONOLOGU-DHE-BLERINA-GJYLAMETI-PJESA-1.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela20:12 | 12/03/2019

Monologu i kësaj të marte i Mustafa Nanos në Provokacija ishte për një myslimane britanike, që i është hequr nënshtetësia, pasi ishte pjesë e kalifatit islamik. Në një intervistë dhënë një gazetareje britanike, ajo tha me shumë qetësi e indiferencë se në Siri, kishte parë koka të prera civilësh perëndimorë të hedhura nëpër kashtunë plehrash, sepse ishin kokat e njerëzve që ishin armiq të ISIS-it. por pyetja që ngre Mustafa Nano në përgjigje të gjithë gazetarëve dhe politkanëve që fajësojnë qeverinë britanike është:  Si mund të jetë fajtor shteti britanik që i ka hequr shtetësinë dikujt që shtetin britanik e urren e që bombat e hedhura nga terroristët në Londër apo në qytete të tjera, duke provokuar viktima civile, i quan një gjë e kuptueshme?

Monologu i plotë i Mustafa Nanos

Shamima Begum është një myslimane britanike. Ishte britanike. Nuk është më. Sot është thjesht myslimane, pasi shtetësia britanike i është hequr. Ajo ka dy javë që është pa një shtetësi, dhe është e detyruar të vijë vërdallë nëpër kampet e refugjatëve në kufi me Sirinë, diku në zonën kurde. Po ju tregoj se çfarë ka ndodhur me të.

Para katër vjetësh, kur ishte 15 vjeç, ajo mori edhe dy shoqe, vërsnike të sajat, që ishin myslimane gjithashtu, dhe u nis për në Siri, për t’iu bashkuar në terren kauzës së ISIS-it. Dhe atje, në harkun e dy javëve u martua me një mysliman hollandez, që ishte një ushtar i kalifatit islamik. U takuan në një dhomë, u panë sy më sy, i dëgjuan zërin njëri tjetrit, ai i bëri disa pyetje asaj për ta testuar si myslimane, dhe pas 15 minutash dolën të martuar. Nëntë muaj më pas, ajo lindi një fëmijë. I shoqi luftonte në front, ndërsa asaj i duhej të rriste fëmijën, ndonëse nuk ishte ende e përgatitur për këtë gjë. Iu vu punës për t’u bërë nënë, megjithatë, por paaaftësisë së saj iu shtuan edhe vështirësi të tjera. Ajo jetonte në kushte të mbijetesës, mes bombave që vinin nga sipër në kërkim të jihadistëve, por që shkaktonin dëme KOLATERALE. Mungonte ushqimi, i duhej të zhvendosej shpesh për t’iu shmangur bombave, jetonte mes sëmundjesh, doktorët i kishte larg, e kështu fëmija i vdiq. Por gjatë vizitave që i shoqi i bënte mes betejash, e la Shamimën sërish shtatzanë. Kaluan edhe nëntë muaj të tjerë, dhe ajo u bë me një fëmijë tjetër, i cili qëlloi po aq i pafat. Vdiq diku në Siri. Vdiq për shkak të jetës së vështirë, që bënte e ëma tanimë 17 vjeçare.

Ndërkohë, për ISIS-in erdhën kohë të këqija. Kalifati, për të cilin është folur për disa vite me radhë, nuk ekziston më. Një pjesë e madhe e ushtarëve të ISIS-it janë vrarë, një pjesë janë burgjeve në Siri, Irak, apo në vendet aty rrotull, një pjesë kanë mundur të kthehen në vendet e tyre të origjinës dhe janë ose në pranga, ose duke ndjekur programe rehabilitimi, të tjerë kanë humbur pa nam e pa nishan. I shoqi i Shamimës është në dorë të forcave kurde, diku në kufi me Sirinë. Por para se të binte në duar të kurdëve, ai e kishte lënë Shaminën shtatzanë për herë të tretë. Me një djalë, të cilit Shamima i vuri emrin e një jihadisti të shekujve të shkuar. Dhe këtë e bëri në në respekt të ekstremizmit të vet. Madje, pak ditë para se të lindte, ajo i dha një intervistë një gazetareje britanike, dhe tha se, ndërkohë që ishte në Siri, ajo kishte parë koka të prera civilësh perëndimorë të hedhura nëpër kashtunë plehrash, dhe i kishte përjetuar situata të tilla me shumë qetësi e indiferencë. Sepse ishin kokat e njerëzve që ishin armiq të ISIS-it.

Tani, ajo kërkon të kthehet në shtëpi, në Londër. Por qeveria britanike ia ka hequr shtetësinë. Ia hoqi shtetësinë përpara se djali i saj i tretë të vdiste. Dhe kështu, për shkak të dhembshurisë me të cilën u raportua nga media britanike e botërore vdekja e fëmijës, një numër gazetarësh e politikanësh britanikë, kryesisht të majtë, janë duke fajësuar qeverinë për vdekjen e fëmijës. Çfarë demagogësh më duken mua këta njerëz, sa të pasinqertë që janë, teksa bëjnë politikë me vdekjen e një fëmije e teksa nuk kanë guximin për të thënë një të vërtetë fare të thjeshtë, për të thënë se fajtor për vdekjen e fëmijës është nëna e tij, është dhe babai i tij, janë edhe familjet e tyre, dhe askush tjetër. Si mund të jetë fajtor shteti britanik që i ka hequr shtetësinë dikujt që shtetin britanik e urren e që bombat e hedhura nga terroristët në Londër apo në qytete të tjera, duke provokuar viktima civile, i quan një gjë e kuptueshme? Unë nuk i kuptoj këta njerëz. Ose le të themi që i kuptoj po aq sa kuptoj edhe Shamimën. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono