momentet e fundit

collage-15.jpg
So Nila13:31 | 15/01/2020

Fjalët e fundit të një njeriu marrin peshë të veçantë, falë kuriozitetit që ngjall tek njerëzit misteri i vdekjes. Ç’thonë zakonisht njerëzit në çastet e fundit?!

1.Ginger Alden, një nga të dashurat e Elvis Presley-it, tha në 2014 se fjalët e tij të fundit, pas një nate pa gjumë ishin: “Po shkoj pak në tualet për të lexuar.” Pjesa tjetër, siç thuhet, ishte histori.

2.Frank Sinatra vdiq duke thënë: “Po e humb…”

3.Fjalët e fundit që George Orwell shkruajti ishin: “Në të 50-at, të gjithë kanë fytyrën që meritojnë të kenë.” Vetë ai vdiq në moshën 46-vjeçare.

5.Filozofi Jean-Paul Sartre para se të vdiste u kthye me fytyrë nga e dashura e tij e zemrës, Simone de Beauvoir dhe i tha: “Të dua shumë, e dashura ime Beaver.”

6.Nostradamus parashikoi duke thënë: “Nesër, në të gdhirë nuk do të jem më këtu.” Kishte të drejtë.

7.Leondardo da Vinci vdiq më modest se kurrë. Fjalët e tij të fundit ishin: “Unë e kam fyer Zotin dhe njerëzimin sepse puna ime nuk ka cilësinë që duhet të kishte.” Çfarë? Mona Lisa s’i pëlqente mjaftueshëm?

8.Një trajner i famshëm futbolli, Vince Lombardi vdiq nga kanceri në 1970-ën. Teksa jepte frymën e fundit, u kthye nga e shoqja dhe i tha: “Gëzuar përvjetorin! Të dua shumë.”

9.Para se të kryente vetëvrasje, Ernest Hemingway ia tha fjalën e fundit të shoqes, Mary: “Natën, macka ime.”

10.Eugene O’Neill, dramaturgu i famshëm amerikan, lindi në një dhomë hoteli të quajtur Broadway Hotel dhe fjalia e tij e fundit ishte: “E dija! E dija! Linda në një dhomë hoteli dhe dreqi e marrtë, po vdes në një dhomë hoteli.”

11.Teksa vdiste, Alfred Hitchcock tha: “Askush s’e di fundin. Duhet që më parë të vdesim për të mësuar ekzaktësisht çfarë vjen më tej, edhe pse katolikët kanë shpresat e tyre.”/abcnews.al

 

 

Jamal-Khashoggi.jpg
ad min14:30 | 11/09/2019

Mediat turke kanë publikuar audiot me momentet e fundit të gazetarit disident Jamal Kashoggi në konsullatën e Riadit në Stamboll të datës 2 Tetor në vitin 2018. Gazetari u vra në mënyrë brutale.

“Mos më mbuloni gojën, kështu do më mbysni”. Kanë qenë këto fjalët e fundit të gazetarit saudit disident Jamal Khashoggi, i cili u vra në mënyrë brutale në konsullatën e Riadit në Statmboll në 2 Tetor të viti 2018. Momentet e fundit të jetës së tij janë publikuar nga gazeta turke Sabah, e cila mbështet nga qeveria e Ankarasë. Në gazetë citohen burime të administratës. Khashoggi i është lutur rrëmbyesve të tij që të mos i mbulonin gojën pasi vuante nga astma. Gjithnjë sipas gazetës turke, kreu i skuadrës së vrasësve sauditë, u përpoq të detyronte Khashoggin t’i dërgonte një mesazh të birit ku i thoshte të mos shqetësohej nëse nuk lidhej dot me të, por viktima nuk pranoi ta bënte.

Shumë detaje për vdekjen e gazetarit, i cili u torturua dhe u copëtua para se të nxirrej nga konsullata, ndodheshin brenda një raporti të Organizatës së Kombeve të Bashkuara dhe u publikuan në Qershor të këtij viti. Sipas këtij raporti përgjegjëse për vrasjen e tij është Arabia Saudite dhe në mënyrë të veçantë princi i kurorëzuar Mohammed bin Salman i cili ka mohuar çdo përfshirje. Riad fillimisht dha shpjegime të pamjaftueshme për zhdukjen e Khashoggi dhe më pas pranoi se ai ishte vrarë nga shërbime sekrete që devijuan nga urdhrat. Për vrasjen, Arabia Saudite ka hapur gjyq për 11 persona. Mbetjet e Khashoggi-t nuk janë gjetur asnjëherë./ABC News albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono