mogherini

mogherini-1280x679.jpg
ent ela15:19 | 21/02/2019

Edhe gjatë një takimi me Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj,  Mogherini tregoi interes për situatën e fundit në Shqipëri dhe theksoi nevojën për pjekuri politike dhe  përgjegjshmëri kombëtare në këtë periudhë kyçe të procesit të integrimit.

Gjatë  takimit në Bruksel Ministri Cakaj vlerësoi kontributin e veçantë të znj. Mogherini për nxitjen e përparimit të Shqipërisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, veçanërisht rolin e rëndësishëm në mbështetje të perspektivës evropiane të rajonit tonë.

Cakaj rikonfirmoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të vijuar me ritmin e reformave në mënyrë që të konsolidohen më tej rezultatet e qëndrueshme në agjendën evropiane, që do të mundësojnë hapjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE.
Përfaqësuesja e Lartë e BE-së vlerësoi arritjet e deritanishme në pesë prioritetet e vendosura nga Bashkimi Evropian, sidomos në fushën e drejtësisë.

 

ERISA-MOGHERINI-1280x720.jpg
ent ela19:19 | 18/02/2019

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini ka deklaruar lidhur me dialogun Kosovë-Serbi se topi për mbajtjen e raundit të ardhshëm ndodhet në fushën e Prishtinës. Sipas Mogerinit, i takon qeverisë së Kosovës të krijojë kushtet e duhura për vijimin e procesit, që nënkupton heqjen e taksës për produktet serbe.

Përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini deklaron, se nuk ka raund të ri pa heqjen e tarifave 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Por Mogherini shprehet e gatshme, qe sapo të hiqen tarifat, të vijojë me negociata intensive maratonë nga një javë deri në tre muaj  për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

Federica Mogherini, shefja e diplomacisë europiane:  “Dialogu nuk ishte në axhendën e sotme. Mund t’ju them atë që kam bërë të qartë disa herë publikisht. Raundet e dialogut nuk zhvillohen nëse nuk marr një inisiativë për t’i thirrur ato. Dhe nuk do të mbledh palët për një raund tjetër derisa kushtet të jenë plotësuar. Dhe që këto kushte të plotësohen, pres që autoritetet e Kosovës të heqin, t’i pezullojnë apo t’i rrëzojnë tarifat me 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Deri atëherë, nuk shoh premisa për një raund të sukseshëm të dialogut. Kur kushtet të përbushen, jam gati jo vetëm të thërras një raund të ri dialogu menjëherë të nesërmen e vendimit, por t’i kyç palëtt për një javë, një muaj apo tre muaj. Jam e sigurtë që ne mund të përfitojmë nga një klimë pozitive nëse arrijmë një vendim gjithpërfshirës dhe të detyrueshëm ligjor për normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit. Jam në pritje të plotësimit të kushteve. Nuk kam parë lëvizje në këtë drejtim”.

Këtë deklaratë, shefja e diplomacisë europiane e ka bërë në një konferencë për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian të mbledhur në Bruksel: Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian kanë diskutuar rreth çështjeve të nxehta të politikës së jashtme, si situata në Venezuelë, Zimbabëe, Iran dhe Siri. /abcnews.al

 

THACI-DEKLARATAT-1280x671.jpg
ent ela23:34 | 01/02/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka zhvilluar pasditen e së premtes një bisedë telefonike me shefen e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini, të cilës i ka shprehur shqetësimin për qasjen destruktive të Serbisë. “Shpreha shqetësimin tonë për kushtëzimet e paarsyeshme të Serbisë, të cilat pamundësojnë vazhdimin e dialogut”, ka bërë me dije Thaçi në profilin e tij në Fejsbuk. Kreu i shtetit ka nënvizuar se përkundër mirëkuptimit të shprehur nga zonja Mogerini, mesazhi i saj ishte i qartë. “Dialogu duhet të vazhdojë dhe të dyja palët duhet të përmbahen nga veprimet e njëanshme që pengojnë vazhdimin e tij”, ka cituar Thaçi përfaqësuesen e lartë të BE-së. Në këto rrethana, ka vijuar ai, Prishtina duhet ta heqë menjëherë pretekstin që po përdor Serbia për bllokimin e dialogut, që është taksa për produktet serbe. Për presidentin e Kosovës, ky veprim do të demonstronte përkushtimin për një marrëveshje paqësore me Serbinë dhe njëkohësisht do të forconte aleancën e Kosovës me BE-në, NATO-n dhe në mënyrë të veçantë me Amerikën. /abcnews.al

THACI-MOGHRIMNI-900x445.jpg
ent ela10:01 | 22/01/2019

Takimi i presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe bashkëdrejtuesve të Ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, ditën e hënë, ka qartësuar situatën që ndërlidhet me dialogun në Bruksel, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike në vend. Por, ata kanë pikëpamje të ndryshme lidhur me këtë situatë dhe pozicionet karshi dialogut.

Presidenti Thaçi ka deklaruar se Ekipit negociator i është dorëzuar një “dokument informues”, i cili përfshinë çështje specifike të diskutuara në kuadër të fazë përfundimtare të dialogut. Në anën tjetër, zyrtarët e Ekipit negociator kanë theksuar se kanë marrë një “raport të presidencës për Delegacionin shtetëror”, që “nuk është dokumentacion, i cili është dakorduar apo është diskutuar me Brukselin”.

Ata gjithashtu kanë theksuar se “presidenti i Kosovës i ka siguruar ata se nuk ka asnjë draft zyrtar të dakorduar qoftë me Brukselin, qoftë me Serbinë, në lidhje me procesin e ardhshëm të dialogut në Bruksel” dhe se “duhet të fillohet nga zero, për të filluar ndërtimin e bashkëbisedimit të temave”.

Politologu Ramush Tahiri, thotë për Radion Evropa e Lirë se rezultati i mirë në këtë situatë është që tashmë ekziston një bashkëpunim institucional ndërmjet presidentit të Kosovës, zyrës së tij dhe Ekipit negociator, i cili ka marrë të gjitha kompetencat për dialogun dhe se e ka përkrahjen dhe ndihmën e presidentit.

“Tash, sintagma që ‘Kosova do të nis nga pika zero’ e ka kuptimin që presidenti amnistohet nga të gjitha akuzat që u janë bërë deri më tash, sepse nuk paska biseduar asgjë dhe nuk paska arritur asnjë marrëveshje me Serbinë, e aq më parë nuk ka arritur asnjë marrëveshje për ndryshim të kufirit ose këmbim territoresh, për të cilat është akuzuar në opinion, por edhe nga partitë politike. Kjo ka shërbyer si nismë për të krijuar një ekip, i cili presidentit ia merr kompetencat dhe tash ky ekip i udhëheqë bisedimet”, theksoi Tahiri.

Ai ka shtuar se kjo situatë mund ta qetësojë atmosferën dhe opinionin në Kosovë dhe krijon parakushtet që me një lloj uniteti dhe besimi të vazhdohet dialogu për arritjen e një marrëveshje me Serbinë.

Por, analisti i çështjeve politike, Artan Muhaxhiri, duke folur për Radion Evropa e Lirë, shpreh mendimin që është pak e besueshme që bisedat në Bruksel të jenë zhvilluar pa një bazë orientuese për Kosovën, Serbinë dhe Bashkimin Evropian. Sipas tij, në rast se bisedimet i janë lënë spontanitetit dhe që të mos përcaktohet se për çka do të bisedohet në të ardhmen, kjo do të ishte situatë absurde. Rrjedhimisht, siç thotë ai, nuk është opsion realist që qasja ndaj fazës së ardhshme të dialogut të fillohet nga zeroja.

Marrëveshje, jo kompromis me Serbinë

“Duket se nuk ekziston një vullnet prej asnjërës palë të përfshirë, as prej palës kosovare, as prej palës serbe e as prej asaj të BE-së, që të publikohen të gjitha pozicionet për të cilat është diskutuar në ato takime. Pra, është një marrëveshje e heshtur në mes tre palëve kryesore që të mos bëhen transparente ato për të cilat është biseduar në Bruksel. Mirëpo, është e pabesueshme që të mos ketë ndonjë marrëveshje tashmë në mes të tre palëve për pikat e rëndësishme, sepse kjo do të nënkuptonte që të gjitha ato biseda janë bërë kot”, tha Muhaxhiri.

Bashkëdrejtuesi i Ekipit negociator, Fatmir Limaj, ka theksuar të hënën se me dokumentacionin që kanë marrë nga presidenti Thaçi dhe me draft ligjin për dialogun të propozuar nga kryeministri Ramush Haradinaj, “po ndërtohet një dosje për të ecur përpara në procesin e dialogut me Serbinë”.

Por, politologu Tahiri, vlerëson që mbetet të shihet nëse ndërtimi i qëndrimit të palës së Kosovës nga Ekipi negociator do të ketë sukses në dialogun me Serbinë.

“A do të ketë sukses Ekipi negociator dhe a do të jetë platforma shumë megalomane apo shumë ekskluzive, që miratohet në Kuvend? Kjo platformë duhet të shihet se a e lë mundësinë për dialog apo ka pozicione shumë të ngurta, që ia pamundëson ndërmjetësuesit, Bashkimit Evropian, por ia pamundëson edhe pjesëmarrjen ekipit të Serbisë, nëse konstatimet nuk mbesin të hapura, por janë të përfunduara”, tha Tahiri.

Ndërkaq, analisti Muhaxhiri thekson që pala e Kosovës duhet të jetë realiste dhe pragmatiste, si dhe të mos kërkoj gjëra për të cilat nuk do ta ketë përkrahjen nga bashkësia ndërkombëtare dhe aleatët e vendit.

‘Mendoj që opsioni më realist është që të punohet që të përfitohet sa më shumë në këtë etapë finale, sepse vetëm kështu mund të përfitohet konkretisht. Ndërsa, nëse Ekipi negociator synon që ta imponojë agjendën e gjithë dialogut, përfshirë edhe ndaj bashkësisë ndërkombëtare, atëherë nuk mendoj se do të ketë sukses”, vlerësoi Muhaxhiri.

Sidoqoftë, udhëheqësit e institucioneve më të larta të Kosovës dhe Ekipi negociator për dialog me Serbinë, kanë theksuar që rezultat i dialogut duhet të jetë njohja e Kosovës nga Serbia. Ata janë zotuar për një proces transparent në dialogun me Serbinë./REL

haradinaj-1.jpg
ent ela15:39 | 18/12/2018

Në një konferencë për shtyp pas mbledhjes së qeverisë kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka këmbëngulur në vendimet e marra nga qeveria e tij ndaj Serbisë. Kreu i ekzekutivit akuzoi shefen e diplomacisë së BE sep ërvec se ka devijuar dialogun me Serbinë, po shpërdoron investimin që Bashkimi Europian ka bërë për dialogun.

Kryeministri i Kosovës nuk ka ndryshuar aspak tonet për sa i përket përplasjeve me shefen e diplomacisë europiane Federika Mogerini. Haradinaj këmbënguli se taksa do të hiqet vetëm kur Serbia të njohë pavarësinë e Kosovës.gjithashtu ai theksoi se taksa e vendosur ndaj Serbisë nuk ka asnjë lidhje me mos liberalizimin e vizave.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve Haradinaj mbrojti deklaratat e bëra për Mogerinin duke thënë se ajo po shpërdoron investimin e Bashkimit Europian për dialogun Prishtinë – Beograd.

Në fund të fjalës së tij ai bëri të qartë se për Kosovën do të flasë vetëm ai që do të ketë mbështetjen e qeverisë, parlamentit dhe të popullit, pavarësisht emrit që do të mund të jetë në pushtet. /abcnews.al

HARADINAJ-BRUKSEL-ABC-1280x720.jpg
ent ela16:20 | 17/12/2018

Kryeministri Haradinaj i ka thënë sërish “JO” kërkesës së BE për heqjen e taksave për produktet serbe. Në një takim me Federika Mogerinin dhe komisionerin Hahn në Bruksel, Haradinaj ka nënvizuar se me Serbinë nevojitet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe jo një gjysmake që zgjidh vetëm çështje të caktuara.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj e ka sfiduar Bashkimin Europian edhe në Bruksel, gjatë takimit të asociim-stabilizimit Kosovë-BE. Në një letër zyrtare të Përfaqësueses së Lartë, Federica Mogherini dhe komisionerit Johannes Hahn, autoriteteve të Kosovës u kërkohej heqja e taksës për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja në këmbim të heqjes së emërimit “UNMIK” dhe zëvendësimit të tij me “Kosova” në marrëveshjen e CEFTA-s. Por kryeministri Haradinaj i ka thënë sërish JO kërkesës zyrtare të Bashkimit Europian, përgjigje që ka shkaktuar edhe anulimin e konferencës për shtyp të parashikuar në godinën e Këshillit të Ministrave të Bashkimi Europian. Haradinaj ka folur i vetëm për mediat, duke i cilësuar legjitime kërkesat e Kosovës dhe duke nënvizuar se me Serbinë duhet të arrihet një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe jo e pjesshme, që nënkupton heqjen e taksave.

Haradinaj: “Kosova ka disa kërkesa legjitime, si heqja e vizave, pasi është e papranueshme të jetojmë në geto. Pastaj kërkojmë barazi mes palëve. Shtetësia e Kosovës është konfirmuar nga GJND dhe mes të tjerash kërkuam vazhdimin e dialogut. (Taksat) Jemi të angazhuar për një marrëveshje gjithëpërfshirëse mes Kosovës dhe Serbisë, kemi përgatitur një draft, por nuk ka kohë për të zgjidhur vetëm një pjesë (atë të taksave), por gjithë çështjen”.

Në deklaratën e tij, Bashkimi Europian ka insistuar në heqjen e këtyre tarifave duke thënë, se mbajtja në fuqi e tyre dëmton interesat ekonomike të Kosovës dhe popullit të saj, duke zvogëluar rrjedhën e tregtisë dhe duke ulur atraktivitetin e Kosovës si një vend për investime dhe biznes. Bashkimi Europian nënvizon gjithashtu rëndësinë e angazhimit të vazhdueshëm të Kosovës në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja midis Prishtinës dhe Beogradit. Në deklaratë theksi vihet te përshpejtimi dhe intensifikimi i punës për një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin gjithëpërfshirës midis Kosovës dhe Serbisë dhe zbatimin e marrëveshjeve të dakordësuara, në veçanti marrëveshjen e 2015 për Shoqatën e Komunave me Shumicë Serbe. /abcnews.al

MOGHERINI-HAHN-KOSOVA-1280x720.jpg
ent ela19:28 | 10/12/2018

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për politikë të jashtme, Federica Mogherini i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që ta revokojë taksën prej 100% ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina. Duke folur për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, ajo tha se iu takon të dy vendeve të përcaktojnë marrëveshjen finale. Megjithatë Mogherini njoftoi se nuk do të pranohet ndryshimi i kufirit në linja etnike.

Në të njëjtën linjë me kryediplomaten e BE-së është shprehur edhe eurokomisioneri për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn. Duke folur në Bruksel, ai tha se taksa e vendosur nga Kosova është kategorikisht kundër vlerave të tregtisë së lirë. Ai ripërsëriti se vonesa në marrjen e këtij vendimi është i papranueshëm për BE-në. “Bashkëpunimi rajonal mund të zhvillohet vetëm nëpërmjet tregtisë së lirë, lëvizjes së lirë të mallrave dhe lëvizjes së lirë të njerëzve”, nënvizoi Hahn.

Edhe pas apelit të Mogherinit dhe Hahan, qëndrimi i Qeverisë së Prishtinës nuk ka ndryshuar sa i përket taksës 100%. Zyra e Kryeministrit Ramush Haradinaj, e kontaktuar nga Klan Kosova, bëri me dije se taksa hiqet vetëm kur Serbia të njohë Kosovën. /abcnews.al

MOGERINI-TAKSA-1280x720.jpg
ent ela20:03 | 21/11/2018

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Europian, Federika Mogerini i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës të anulojë vendimin për rritjen në 100 për qind të takses për produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja. Përmes një deklarate për shtyp, Mogerini është shprehur se lëvizja e Prishtinës zyrtare shkel parimet e marrëveshjes për tregtinë e lirë dhe shpirtin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit.

Gjithashtu, ky vendim i qeverisë së Kosovës përkeqëson më shumë situatën e tensionuar pas vendosjes së taksës fillestare prej 10 për qind”, ka vijuar Mogerini. Në këto kushte, shefja e diplomacisë europiane, i kërkon qeverise në Prishtinë të tërheqë menjehere vendimin e saj. /abcnews.al

MOGHERINI-KUNDER-VUCIC-ABC-1280x720.jpg
ent ela16:52 | 09/11/2018

Përfaqësuesja e BE-së për politikë të jashtme, Federika Mogherini ka përgënjeshtruar deklaratën e presidentit serb, Vuçiç, i cili u shpreh se nuk do të vijojë dialogun me Prishtinën në Bruksel. Sipas Mogerinit, të dy presidentët janë dakordësuar për vijimin e takimeve.

Shefja e diplomacisë europiane, Federica Mogherini nuk ka akorduar deklaratat me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç pas përfundimit të raundit të radhës të dialogut të nivelit të lartë Prishtinë-Beograd që është zhviluar në Bruksel. Një ditë pas takimit, deklarata e Federica Mogherinit, e cila ndërmjetëson dialogun Prishtinë-Beograd është krejtësisht në kontradiktë me atë të presidentit serb, Aleksandër Vuçiç. Ky i fundit ka bërë të qartë pas takimit të djeshëm, se nuk do marrë më pjesë më në dialog përderisa masat e marra në kuadrin e CEFTA-s nga qeveria e Kosovës të jenë në fuqi. Ndërkohë, që sipas deklaratës së Federica Mogherinit, të përcjellur nga zëdhënësja Maja Koçijaniç, të dy presidentët janë angazhuar që të vazhdojnë dialogun:

Maja Koçijançiç, zëdhënëse e KE-së: “Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini dhe dy presidentët u takuan për dialogun e nivelit të lartë për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit dhe për arritjen e një marrëveshjeje ligjërisht të detyrueshme. Siç e kemi përcjellur edhe në deklaratën tonë të mbrëmshme, ne presim që Serbia dhe Kosova të arrijnë rezultate të shpejta nga angazhimet e marra në kuadrin e dialogut, veçanërisht për lidhjen direkte që ka normalizimi gjithpërfshirës midis dy palëve me aspiratat e tyre të integrimit në BE. Serbia dhe Kosova duhet të frenohen nga fjalë, aksione dhe masa, që janë në kundërshtim me normalizimin e marrëdhënieve dhe të krijojnë një klimë të favorshme dialogu.Dhe ju duhet të keni parë, që të dy presidentët ranë dakort që të rrijnë në kontakt konstant për të siguruar vazhdimin e vlerësimit të takimit të djeshëm dhe kontaktet në fakt do vijojnë”.

Kjo nuk është hera e parë që për të njëjtin takim, versioni europian është krejtësisht në kundërshtim me atë serb. Presidenti Aleksandër Vuçiç është shprehur se nuk do vijë në Bruksel nëse qeveria e Kosovës nuk ndryshon masat e marrë për rritje me 10% të taksave lidhur me importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnjë-Hercegovina. Sipas Komisionit Europian, masat që synohen të aplikohen nga qeveria e Kosovës janë dhunim i marrëveshjes së tregtisë së lirë për Europën Qëndrore CEFTA dhe qeveria e Kosovës duhet të tërhiqet nga këto masa. /abcnews.al

BRUKSEL-TAKIMI-1280x720.jpg
ent ela21:26 | 08/11/2018

Takimi i radhës mes presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç ka përfunduar më shpejt nga sa mendohej. Sipas mediave kosovare, takimi i ndërmjetësuar nga shefja e Politikës së Jashtme Federika Mogerini është mbyllur pa një marrëveshje. I pari që ka dalë nga takimi ka qenë presidenti serb Vuçiç, i cili nuk është ndalur të flasë për mediat që e prisnin për një prononcim. Ndërsa presidenti Thaçi ka deklaruar se takimi dështoi për shkak të qëndrimit të homologut serb, i cili sipas tij ka qenë shumë arrogant. “Fjalimi i tij ishte agresiv dhe arrogant, ndërsa fokusi ynë ishte tek arritja e një marrëveshjeje të balancuar që do të nënkuptonte njohjen reciproke, anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe zëvendësimin e rezolutës 12-44”, ka thënë Thaçi. Presidenti i Kosovës ka shtuar se shpreson që takimi i radhës të mbahet së shpejti dhe që Beogradi ta ndryshojë qasjen në mënyrë që të arrihet një marrëveshje. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono