mjeku

MJEKU-1280x725.jpg
ent ela10:54 | 11/02/2019

Mjeku infeksionist me inicialet G.S po i shërbente një të sëmuri në urgjencën e shërbimit infektiv në Qendrën Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë ndërkohë që i afërmi i një tjetër pacienti ka ushtruar dhunë ndaj tij. Detajet e ngjarjes së ndodhur mesditën e të dielës na  i tregon doktor Arjan Harxhi.

Kundër dhunës ndaj bluzave të bardha mjekët e shërbimit infektiv në QSUT dolën në protestë.

Ata kërkojnë prej institucioneve shtetërore vënien e agresorit para përgjegjësisë ligjore, kushte më të mira pune dhe garanci gjatë ushtrimit të detyrës.

Ndërkohë policia thotë se ka identifikuar autorin. Bëhet fjalë për një 45-vjeçar me inicalet A.M  banues në Tiranë, i cili pasi ka goditur mjekun është larguar me shpejtësi. Pas denoncimit policia ka nisur hetimet për ngjarjen dhe ka shpallur në kërkim agresorin.  Dhunën ndaj mjekut e ka dënuar dhe ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e cila thotë se ka propozuar ndryshim të Kodit Penal.

Ndërkohë Drejtoria e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë thotë se ky nuk është një rast i izoluar dhe i bën thirrje opinionit publik të mirëkuptojnë bluzat e bardha gjatë punës së tyre./abcnews.al

Policia-e-Tiranes-1280x662.jpg
ent ela15:39 | 23/01/2019

Policia e Tiranës ka marrë në pyetje mjekun kardiokirurg Dervish Hasi, të cilit iu vendos një sasi tritoli në automjetin e tij mbrëmjen e së martës.

Gjatë deponimit të tij, mjeku ka pohuar se nuk ka konflikte me askënd dhe makinën e tij kishte shpërthyer në rrugën “Belul Hatibi”, 10 minuta pasi kishte hyrën në Xhami.

Një nga pistat që po heton grupi hetimor ka të bëjë me profesionin e Hasit. Por sipas uniformave blu nuk janë paraqitur denoncime në polici ndaj mjekut kardiokirurg.

Nga shpërthimi i lëndës plasëse, automjeti i mjekut u dëmtua pjesërisht në derën e pasme.  /abcnews

korcaaaaa.jpg
G. P.15:03 | 17/01/2019

Ngricat dhe bora ka shkaktuar probleme edhe për banorët e Korçës të cilët janë mësuar me dimër të ashpër. Mjekët në spital tregojnë për shumë paciente që për shkak të rrugëve me akull kanë thyer këmbë e duar.

Rrugët dytësore në Korçë janë të mbuluara nga akulli. Këmbësoret prej dy javësh po lëvizin me vështirësi megjithëse janë mësuar me acarin dhe borën. Kujdesi nuk i ka shmangur rastet e lëndimeve, nga rrëshqitjet e pashmangshme. Urgjenca e spitalit të Korçës, prej fillimit të Janarit ka pritur dhe trajtuar mbi 40 raste të thyerjeve apo frakturave, pasojë e rrëzimit nga ngricat. Mosha më e prekur është ajo e mesme dhe të moshuarit, por nuk kanë munguar as dëmtimet e gjymtyrëve tek fëmijët.

“Pranë urgjencës së spitalit tonë, repartit të ortopedisë janë paraqitur afërsisht 41 persona me dëmtime të ndryshme që i përkasin rrëshqitjes në akull dhe i përkasin grupmoshave të ndryshme. Më të shtuara janë grupmoshat 35-45 vjeç”, tha Koço Mati, mjek ortoped.

Trashësia e akullit është e konsiderueshme dhe qytetarët nuk e heqin dot vetë edhe pse janë përpjekur të pastrojnë sa munden. Ata janë të irrituar me bashkinë që sipas tyre nuk hedh kripë. Në kushtet kur akulli vazhdon të jetë prezent ne çdo lagje, mjeku këshillon të tregohet kujdes me ekspozimet jashtë. Të evitohen lëvizjet dhe në çdo rast të lëndimit të paraqiten menjëherë tek specialisti. /abcnews.al

MJEKU-NEBRASKA-ABC-1280x720.jpg
ent ela19:49 | 15/09/2018

Gjykata e Nebraskës dënoi me vdekje një ish mjek i shpallur fajtor për katër vrasje. Mes viktimave të tij dhe një fëmijë 11 vjeç. I dënuari vrau katër personat në shenjë hakmarrjeje pasi e kishin pushuar nga puna.

Një ish-mjek i cili në vitin 2001 ishte pushuar nga puna nga një universitet i Mjekësisë në Nebraska, është dënuar me vdekje pasi vrau katër persona në shenjë hakmarrjeje. Mes viktimave ishte dhe fëmija 11 vjeçar i një prej kolegëve të tij.

Antoni Garsia 45 vjeç, u shpall fajtor në 2016-ën për dy sulme që kanë ndodhur me pesë vjet diferencë njëri nga tjetri. Në vitin 2008 ai qëlloi me thikë duke lënë të vdekur fëmijën 11 vjeçar si dhe një grua 57 vjeçare, e cila punonte në të njëjtin institucion. Ndërsa në vitin 2013 ai ka vrarë një tjetër mjek të përfshirë në pushimin e tij nga puna dhe bashkëshorten e tij

Shteti i Nebraskës, ekzekutoi një muaj më parë, dënimin e parë me vdekje pas 20 vjetësh, ndaj Keri Den Mur, i cili kishte vrarë dy shoferë taksie në vitin 1979. /abcnews.al

vlcsnap-2018-08-23-14h18m52s456-1280x725.png
G. P.14:24 | 23/08/2018

Shumë pushues në Durrës konsumojnë produkte që u ofrohen nga ambulatorët. Por ato nuk kanë asnjë siguri dhe kanë ndodhur jo pak raste helmimesh deri në dërgimin e të sëmurëve në spital.

Nëse vendos të konsumosh një produkt ushqimor nga këto shitës ambulantë mund të përfundosh edhe në spital. Mjaft pushues që frekuentojnë plazhin e Durrësit marrin këtë lloj shërbimi që nuk ka siguri. Tregëtimi i produkteve, kryesisht i akulloreve bëhet jashtë çdo standarti. Ndërsa kontrolli institucional mungon.

Pushuesi 1:“Absolutisht jo, vetëm këtu për çdo kohë, se ku prodhohen ato nuk e dimë, për arsye se duhet të bëhet edhe inspektimi dhe kualiteti i tyre, për arsye se shumë lehtë ata janë produkte të cilat vijnë deri tek helmimi i të gjithëve.

Pushuesi 2: “Jo se kam merak, por nuk jam i sigurtë.”

Pushuesi3: “Shkojmë në shtëpi dhe si konsumojmë, kemi merak më thënë të drejtën.”

Pushuesi 4: “Me frikë, të gjithë me frikë, por diçka po duhet me hëngër.”

Në qendrën shëndetësore të plazhit janë paraqitur disa raste të pacientëve që kanë pësuar helmim ushqimi. Përballë kësaj situate mjekët apelojne të mos konsumohen ushqime të pakontrolluara pasi janë shumë të rrezikshme për shëndetin e tyre.

Ndue Marku, mjek: “Apeli im si mjek është që të mos marrin akullore tek ambulatorët në asnjë mënyrë, akulloret vetëm aty ku prodhohen.”

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit kontrollon vazhdimisht restorantet apo edhe aktivitete e tjera që shërbejën për pushuesit në zonat turistike, por nuk mund të bëjë asgjë për ambulantët që shëtisin në brezin e rërës. Në këto kushte pushuesit duhet të kujdesen vetë për shëndetin e tyre dhe ndoshta kanë fat./abcnews.al

durres.jpg
G. P.15:34 | 02/05/2018

Një 29-vjeçar u arrestua nga Policia e Durrësit sepse goditi një mjek gjatë shërbimit të tij në urgjencën e spitalit. Sipas njoftimit për shtyp, 29-vjeçari K. Xhani ka qëlluar  me grushte në ambientet e brendshme të spitalit, mjekun Arjan Tivari, 63-vjeç. Ai ka pretenduar se mjeku nuk i është përgjigjur në kohë njeriut të tij të sëmurë. Por pavarësisht nga sulmi, mjeku vazhdon detyrën dhe nuk ka pësuar dëme./abcnews.al

MAKINA-NE-FLAKE-1280x720.jpg
ent ela14:40 | 08/04/2018

Një makinë e cila ishte në lëvizje u përfshi nga flakët. Ngjarja ndodhi në unazën e qytetit të Librazhdit dhe alarmoi banorët. Automjeti i cili drejtohej nga mjeku Avni Marta është shkrumbuar plotësisht, por nuk pati njerëz të lënduar, sepse drejtuesi dhe pasagjerët e braktisën  me shpejtësi. Familja Marta po shkonte për të festuar ditëlindjen e djalit dhe sipas policisë shkaku i ngjarjes ka qenë një defekt në paketën elektronike. /abcnews.al

MJEKU-NE-VLORE-PERNDJEKJA-1280x720.jpg
ent ela14:29 | 08/04/2018

Një gjinekolok prej disa muajsh sulmohet dhe kërcënohet nga një 27 vjeçar i cili tashmë është në pranga. Por çfarë ka ndodhur që i riu po përndjek një gjinekolog i cili thotë se nuk po gjen dot shpëtim.

Vuri në shënjestër mjekun menjëherë pasi e motra i vdiq në maternitet. Ky është Musta Kapaj i cili u arrestua kur tentoi t’i vinte flakën klinikës së gjinekologut Bejkush Shehu në Vlorë.

Por ky është sulmi i tretëndaj mjekut Shehu i cili tregon se e gjitha nisi pasi motra e Kapajt humbi jetën në maternitet.

Bejkush Shehu, Gjinekolog në Vlorë: “Ka ardhur nja dy muaj pas vdekjes dhe më ka dhunuar këtu te klinika, mes me familjarësh e pacientësh, më ka goditur qëlluar më ka rrëzuar në shesh, mora raport mjekësor dhe policia e prokuroria nxjerr pas një muaji e gjysmë po ky perosn me thikë në dorë pas meje. Zoti më ka ndihmuar se po plotësoja në recetë dhe u ktheva me thikë në dorë me bisht të verdhë. Para një muaji ka patur një shenjë djegie, po mu duk e vogël, kurse dje i është vënë zhjarri për së mbari klinikës time”.

Ngjarja ka ndodhur në 10 gusht të vitit 2017.  Mjeku tregon se gruaja, motra e agresorit kishte bërë me pare tre lindje me të. Kësaj radhe ajo humbi jetën nga nje komplikacion i rrallë”

Bejkush Shehu, Gjinekolog në Vlorë: “Pas një lindjeje normale me probleme madhore, gruaja ose motra e këtij vdiq për një diagnozë të parikthyeshme e të pariparueshme, që para një muaji erdhi përgjigjia nga mjekësia ligjore është emboli amniotike. Kush di 5 gramë nga mjekësia e di që është një vdekje mëse e sigurtë. . Është e rrallë, ndodh në të gjithë botën dhe ndodh vdekja”.

Mjeku thotë se familjarët i kanë thënë që 27 vjeçari i cili po e përndjek për ta vrarë nuk është mirë. Por Shehu kërkon ndihmë dhe sipas tij dikush duhet ta bindë këtë të ri që motra e tij nuk vdiq për shkak të mjekut, por për shkak të një diagnoze ku nuk do të kishte shpëtim as në vendet më të zhvilluara të botës./abcnews.al

transfuzion.jpg
G. P.13:55 | 07/04/2018

Një mjek në Itali është dënuar me 1 muaj burg pas një procesi që zgjati më shumë se 8 vjet. Mjeku kishte kryer një transfusion gjaku të detyruar tek një paciente që i përket dëshmitarëve të Jehovait, fe që e ndalon një praktikë të tillë mjekësore.

Vendosi të kryente një transfuzion gjaku tek një paciente që i përkiste dëshmitarëve të Jehovait e për këtë arsye nuk i lejohej kjo praktikë. Për këtë arsye një mjek i spitalit Termini Imereze në Palermo, Xhovani Spinato, u dënua me një muaj burg me akuzën e ushtrimit të dhunës. Tre mjekët e tjerë që kishin marrë pjesë në ndërhyrjen kirurgjikale u lanë të lirë. Përveç kësaj, Spinato duhet t’i paguajë ish-pacientes së tij një shumë prej 10 mijë eurosh në formë dëmshpërblimi.

Në vitin 2010, pacientja në atë kohë 25-vjeç, ishte shtruar në spital pasi ishte në rrezik dështimi. Mjekët konstatuan se fetusi ishte i pajetë dhe për këtë arsye duhej hequr. Por pacientja refuzoi çdo mundësi për transfusion gjaku pasi ishte në kundërshtim me besimin e saj fetar. Por duke vlerësuar se jeta e saj ishte në rrezik, mjeku gjithsesi vendosi që të kryente transfuzionin e gjakut, por duke informuar dhe prokurinë për rastin në fjalë.

Një raport mjekësor i kërkuar nga familjarët konfirmoi se pacientja nuk ishte në rrezik jete dhe nuk i duhej medoemos një transfuzion gjaku. Procesi gjyqësor ndaj mjekut u ndoq nga komuniteti i dëshmitarëve të Jehovait, sipas të cilit, vendimi i gjykatësit ishte në harmoni me të drejtën kombëtare dhe ndërkombëtare./abcnews.al

polikron-cela-1280x662.jpg
G. P.13:41 | 11/03/2018

Është ndarë sot nga jeta mjeku i njohur Polikron Çelo. Mjeku pediatër u shua në moshën 86-vjeçare pas një sëmundje të rëndë që vuante prej disa kohësh.
Polikron Çelo, ia kushtoi karrierën e tij jetës së fëmijëve. Ai gjithashtu ka drejtuar Shërbimin e Nefrologjisë si dhe Spitalin e Fëmijëve si dhe ka qënë pedagog në Fakultetin e Mjekësisë.
Homazhet do bëhen në hotel “Internacional” ditën e nesërme afër ish-lidhjes së Shkrimtareve, nga ora 10 deri 12:30.
Varrimi do bëhet në Sharrë po nesër në orën 13:00./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono